PALUBA
March 29, 2024, 03:36:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 108   Go Down
  Print  
Author Topic: MiG-21  (Read 774837 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #315 on: August 13, 2011, 12:10:54 am »

Shooter Mig 21MF i Mig 21bis se po stvarnim perfomansama dramatično razlikuju. Pričam o stvarnim taktičkim uslovima. Mig 21MF se na 11000 m penje, u najboljem slučaju, za nešto manje od 10 minuta a Mig 21bis za oko 3 minuta. Složićeš se da je razlika impozantna. Maksimalna brzina uzdizanja na površini mora kod Miga 21bis je 225 m/s a kod Miga 21MF svega 55 m/s. MF živne tek na visinama preko 11000 metara. Mig 21bis je što se tiče perfomansi potpuno drugi avion u odnosu na svoje prethodnike. To je i tehnološki potpuno nov avion naročito kad je reč o motoru.
Zbog toga treba porediti Mig 21bis sa prvim verzijama F-16A a ne Miga 21f sa F-16C blok 60.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #316 on: August 13, 2011, 12:16:18 am »

U ratu 1967. godine gotovo da i nije bilo vazdušnih borbi. Rat 1973. godine o kome ja pričam je bio sasvim drugčiji. Pa onda sledeći ratovi - naravno ako ne veruješ u izraelske bajke o dolini Beka i odnosu obaranja 80:0 tokom 1982. godine.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #317 on: August 13, 2011, 12:26:59 am »

Deligrad, ocigledno ste covek iz iskustva, sigurno vece od mene. Ipak, nisam ni ja bez iskustva kad je u pitanju analiza bezbednosnog karaktera. Slazem se da rat 1967 godine nije rat dobijen na dogfight ali mi onda vi recite koj je vazdusni rat i dobijen na dogfight post-1945? To sto me buni je tendencija da iskljucite to sto vam smeta a zadrzite to sto vam ide u prilog. Selektivni pristap me malo buni, ali u redu, svako ima pravo na svoj metodoloski pristup.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #318 on: August 13, 2011, 12:55:34 am »

U ratu 1967. godine Izraelci su uništili i egipatsko i sirijsko vazduhoplovstvo na zemlji a ne u vazduhu. Ne znam šta je tu sporno. U Korejskom ratu je vođen klasični dogfajt kao i rat na Bliskom istoku 1956. godine (tzv Suecka kriza). I u Vijetnamskom ratu ako govorimo o vazdušnim borbama je preovlađivao dogfajt kao i ratu 1973. godine na Bliskom istoku. Prvi put su rakete vazduh vazduh srednjeg dometa stvarno uspešno upotrebljene 1982. godine u borbama nad Libanom.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #319 on: August 13, 2011, 12:57:02 am »

- Ono što je pio meni najveća decenijska mana u razvoju vojnog vazduhoplovstva a direkto je vezano i za temu MIG-21 je nemanje ne novca ( naravno bez finansijsjog pokrića - novca, nema ni nabavke-kupovine bilo kog aviona pa i investeriranja u neki domaći vazduplovni projekt), bez obzira dali se radilo o vremenu SFRJ (kada je u pojedinim etapama novca defakto bilo i enorman novac potrošen u razvoj J-22 Orla, nekoliko puta više od predviđenog, po svaku cenu godinama odvajajući novac za razvoj motora sa KDS-om kao prinudnog a nikakog planskog oblika razvoja, da bi se sa 17,8 Kn došlo do forsažnih 22.4 Kn), je gledajući generarlno i tokom vremena SRJ a naročito u periodu današnje republike Srbije.   -Nepostojanje bilo kakvog u startu egzatnog, realnog planskog razvoja, održavanja i naročito modernizacije vazduhoplovstva, nikada, nikakvog PLANSKOG - ciljanog etapnog postulata razvoja avijacije hronološki,fazno  po etapama na realnoj ekonomiji do ostvarivanja zadatakog cilja , već bez ikakvog plana, koji bi nazvao jedino inprovizacojom, javašlikom, neodgovorošću često bukvalno razbacivanjem novca, bez ikakve racionalizacije, gde je ezaktktan primer decenijski razvoj J-22 Orla da bi rezultat bio sve samo ne ciljani proizvod - avion sa zahtevima koji su u startu pred pojekat postavljeni, uvek presudan uticaj politike a ne struke. Isto važi i za nabavku lovačkog aviona MIG-21 koji je u startu imao opravdanost, ali protokom vremenom i niz podvarijanti istog aviona, za koje se nikako nemože reći da su u sledećoj nabavci "tehnološki iskorak zemlje" pa i u varijanti BIS, sa akcentom na kvantitet a ne kvaliet do brojke koja je vremenom narasla do preko 250. aviona ( po više evidencija 261). Međutim  tačan broj ovde nije bitan, već ponavljam nikakakv planski-hrononološški postulat koji bi se ispoštovao poštijući mišljenje struke a ne političara.
 
- Kao svetle izuzezetke napomenuo bih Galeb-2 ( N-60) i Jastreb i super galeb G4 (N-62) gde odsupanja do konačnog finalnog proizvoda i ispoštovanju zadatih parametara i ciljeva, nije bilo,  niti iprovizacije.

- Drastičan negativan primer je razvoj J-22 Orla, aerodinimački izuzetne avio platforme i danas, projektovan sa ciljem letnih perfomansi - odnosa masa/potisak po uzoru na Sepecat Jaguar, sa čitavom niskom naprednog naoružanja. a toliki enormni uloženi novac i čisto politička a ne odluka avio struke i nauke, za kooperanta bira Rumumiju ( u to vreme uz svo poštovanje zemlje, nama nedoraslog tehnološkog avio kooperanta, daleko od termina "strateški"  na duže staze" ) ! Svesno se odriče jednosede varijante super galeba sa oznakom G-5 u korist političke kooperacije sa Rumunijom ? Kao krajnji rezultat dobija se odličan aerodizajn i avion po završetku projekta potpuno tehnološki zastareo, zbog nužnih preskupih kompromisa i znatno slabijom pogonskom grupom. Za isti potrošen basnoslovni novac, sigurno se moglo kupoti na svetskom tržištu okvirno 4. ekadrile naprednih jurišnika, ako ne i više i u to vreme licenca za provereni avion na svetskom tržištu.

- Imalo se novca i  još nepotrebno - neracionalno, političkim direktivama razbacivalo! Takođe vezano za rodove vojske, u kontekstu opremanja  novim tehničkim sredstvima faktor PLANSKOG DOGOVARANJA nikada nije postojao i prisutnost neverovatne sujete u vojnom vrhu, kao da  se neradi o istoj vojci !

- Investiraranje u RV i  PVO, modernizaciju, dalje opremanje je po pravilo bila maltene "zadnja rupa na svirali". Naročito u vremenu  SRJ a o današnjem vremenu i maltene maćehinskom odnosu da i ne govorim.
 
- Namenska industrija je donosila i donosi najveći devizni input kroz razne razvojne projekte, kako u SFRJ  tako i republici Srbiji.
- I te kako se imalo novca za proizvodnju tenka u velikim serijima M-84 (prototipa Vihor), izvoza za Kuvajt, proizvodnju 4. velika patrolna broda klase Kotor vrhunski oprremljenim, mini podmornicama izvoženim i za Švedsku, proizvodnju samih podmornica, kupovine obalske baterije, mobilnog sistema u jedinici Aligatori sa raketama Styx 2 velikog dometa, švedskih raketa obala-more RBS takođe velikog dometa, čitave lepeze razvoja BVR-ova Plamen, Oganj, Orkan velikog dometa , ... ogroman novac  potrošen u razvoj domaće PVO rakete VULKAN - ranga SA-2 , za čiji je razvoj bio zainteresovan i Japan kao za napuštenu našu balističku reletu MARKER - takođe interesent Japan, ogromni novac potrošen u domaće  razvojne projekte  da bi se pukim političkim odlukama surovo rezalo višegodišnje primenjeno naučno znanje.

- Vezano za vazduhoplovstvo, strategijski se vezano za infrastrukturu i raspored aerodroma baziranja po  dubini teritorije mudro mislilo. U svetu je malo primera kvaliteta i strategijskog značaja jedne Željave vredne 5.milijardi dolara. Takođe i Slatina kraj Prištine ima, tačnije - imala je odličnu infrastrukturu i razgranata čvorišta za smeštaj vazduhoplova. Mogu se navesti još par odličnih primera strateških aedroma baziranja.

- Vezano za ovu temu je bitno izdvojiti "slepo" neperpsepktivno decenijsko vezivanje isključivo na jedan avion - MIG-21 sa akcentom na kvantitet a ne na kvalitet! Dovollno je posetiti vazduhoplvni muzej u Surčinu i kada čovek vidi od naših ranijih vrhunkskih proitvoda primera IKA-3 i projektima Rogožarski, Utva, Zmaj ... srce mu je zaista puno ! Ali kada pogleda toliko naših unikatnih aerodizajnom aviona na mlazni na pogon tuga ga uhvati. Lično mislim da je sem probna dva Gnat  aviona u nastajanju mlazne avijacije Jugoslavije do par eskadrila, bio shodno geografskom izgledu naše teritorije mudar potez.

- Najveće bogatstvo, vezano za tehbiloški razvoj vidimo investiranjem u VTI sa podzdzvučnim tunelom T-35 , potom transoničnim T-38 sa više od 50. primenjenih laboratorija sa skupocenom ino tehnologijom koja prekazi milijardu dolara u oblasti primenjenih avo i drugih istraživanja kao i teodolitsku opremu i laboratoriju za testiranje aviiona i naoružanja pri VOC-u. U VOC-u je rođen i naš Galeb 2, super galeb 4, počela modernizacija - digitalizacija na nivo G-4M, projekat u starrtu odlično osmišljen J-22 Orao i pre svega politički razvojno degradiran sa neuporedivo skromnijim perfomansam od predviđenih ( o čemu bi g-im Marjan Jelen, bivši vrhunski pilot VOC-a mogao dugo da priča ... ostavljenim svesno mestima za dalju modernizaciju do  koje nikada nije došlo) već godinama investiranja ne u tehnološku opremljenost fabrike mlaznih motora  po licenci Rols&Rojs Viper, već ogromne svote da bi se došlo do motira sa KDS-om prilagođenom orlu. Najveća investicija je sigurno projekat našeg nadzvučnog aviona NA rađenog u kooperaciji sa firmom Dassault - Francuska (tzv. "mini Rafala") koji je primenjenim tehnologojima pre više od 20. godina bio u svetskom vrhu. Gro laboratijskih i spitvanja završršeno, TT dokumentacija dovedena maltene do kraja a let prototipa predviđen za početak 1995. godine. Surovi građanski rat 1990 prekida dalji razvoj, mada možemo videti modele za duvanje u tunelu kako 1991 , 1992 ... pa i dan danas nakon ponovnog pokreanja tunela T-38.

- Neverevatno fabrika Rakovica koja je radila licencno i francuske motore za Gazelu dovodi se do ruba propasti. U Rakovici možeo videti eksponat potpuno naše pameti motora u razvoju potiska 20. Kn od koga se opet političkim dekretom odustaje ( što ni jedna zemlja, tretitajući isti kao strateški prpizvod ne čini) !

-  Obimna  je niska modela- varijanti MIG-21, na stotine uveženih zbirmo decenijama iz SSSR-a kroz istoriju - vreme SFRJ :

- 41 MiG-21F-13, 46 MiG-21 BIS, 45 MiG-21 BIS LAZUR (dve verzije izvidjača) sa Vinten podvesnicima, 36 MiG-21PFM, 25 MiG-21M ( jedan u izvedbi izvidjača), 25 MiG-21M ( jedan izviđačke varijante), 12 MiG-21R , 6 MiG-21MF (4. izviđačke varijante), 4 MiG-21U-400 ... !

-  Pre bih rekao linijom manjeg otpora i političkom odllukom a ne zbog ekonomskog-duga i prebijanja (samim tim i niže cene ), u vremenu SFRJ i možda ekonomskim najboljim godinama uvozimo, 16. aviona MIG-29 (9-12 ),  - 14. jednoseda i 2. dvoseda među eksportnim verzijama SSSR-a sa najlošijom avio opromemom, mada je sam avion aerodinamički i letnim sposobsobnostima u to vreme pa i danas u samom svetskom vrhu.  
- Ali u to vreme uvozimo sa naskromnijim radarom N-019, setom raketa R-60, R-73 ( obe imale licencu  za remont u Momi) kao i R-27 R, od kojih je danas nakon remonta 5. vrlo skromne modernizacije, pogibije Radeda Ranđelovića na 18105. svega  4. preostalo u operativnoj upotrebi sa jednim, jeddnim dvosedom za obuku pilota i prestalim R-60 raketama kratkog dometa.

- Protokom decenija i danas vidimo MIG-21 kao dežurnu paru na Batajnici sa 6. podvešenih R-60 (3. ispod svakog krila).
 
- Decenijjsko tapkanje u mestu sa majušnom flotom  operativnih MIG-21 kojima su gro istekli resursi a lete samo zahvaljujući požrtvanom radu radnika Mome.  Zadnjih nekoliko godina sa državnog vrha uporno slušamo o "skorašnjoj" modernizaciji i osveženju flote, raspisanom tenderu i ponudi ka više svetskih proizvođača vezano za novi multirol, čija se iznova ponavljana priča polako pretvara u "špansku sapunicu" .

- Upravo iz poštovanja ka avijaciji i svim strukturama vezanu za istu koristim i termin "maćehinski odnos države ka rođenoj avijaciji" !

- Verovatno i najbollnije pitanje sadašnjeg trenutka u vazduhuplovstvu Srbije je, kvalitetno školovanje aviomehaničara svih specijalnosti i u kojim to obrazovnim kućana uopšte? ...Potom, školovanje diplomiranih avio inženjera, niske plate pilota, zemaljskog osobolja, nerešen niz stammbenih pitanja  , ulaganje u tehničku opremljenost i novi znlački kadar u Momi.

- Da bi se uopšte prišlo bilo kakvoj modernizaciji, kvalitetitnoj obuci, neophodno je prvo rešiti ova KLJUČNA pitanja na zemlji - bazi, pa se tek potom vinuti ka nebu i budućnosti.
 
- Sve što sam naveo je u direktnoj funnkiji i sprrezi sa samom temom : MiG 21 .

- 1980. godine pružila nam se istorijska šansa za uvoz i licencnu proizvodnju Nortrop F-20 Tigershark. Vwerovatno bi u kontekstu naoružanja dobili skromnije izvedbe od izvorno američkih ali sam siguran da bi protokom vremena i drastičnim napretkom avio tehnologoje u sbim sferama našli rešenje i za ovo pitanje. Sada je Nortrop u sasatavu Lockheed Marten ( kuplljen od pomenute firmr koja radi široko poznati F-16).
 
- Izuzetan avion za naše potrebe. Pre 20. godina sa naprednom avionikom, modernim upravljanjem FBW, HOTAS, radarom AN APG 67, pristupačnim za održavanje, savremenim glaskokpoitom ... ( koju bi tek napredniju avioniku dobio posle 20. godina) ?

-  Američki kongres  je odobrio izvoz F-20 , na dobrom putu i pitanje licence, izbegla bi se unificiranost flote isključivo sa MIG-21 direktno se otvorila vrata da indirektno dobijemo motor  J 85 koji pogoni i F-5E kao idealno rešenje za Orla.

- Mada je tema MIG-21 postaviću jedan link gde se vidi koju smo po meni istorijsku šamsu propustili i potom par skorijih fotografija MIG-21 vazduhoplopvstva Srbije :

  - LINK: http://www.f20a.com/index.html  

  - Mislim da je u kontekstu teme najbolji citat-misao koju je jedan naš kolega postavio : "Đabe je imati Su35 ili F22 ako nemaš motiviranih i kvalitetnih pilota i zemaljskog kadra i svih stvari da ih uklopiš u homogenu celinu ! "

    
 
 
 




 


* 16180.jpg (89.11 KB, 1000x666 - viewed 129 times.)

* 17222 kraj novog tornja Batajnica.jpg (295.73 KB, 1024x681 - viewed 155 times.)

* 17163 ... maneken - nazvan tako jer uglavnom samo za slikanje iz godine u godinu.JPG (62.2 KB, 800x600 - viewed 128 times.)

* 17407.jpg (529.83 KB, 1024x686 - viewed 143 times.)
« Last Edit: August 13, 2011, 01:30:41 am by dogfight » Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #320 on: August 13, 2011, 02:52:51 am »

- Odliičan link u PDF formatu ka MIG-21 BIS gde se odmah po otvaranju, stranicu po strinicu pojavljuje detaljan opis aviona na engleskom jeziku :

 - LINK : http://books.google.com/books?id=Hy6020COY1sC&printsec=frontcover&dq=Pilot%27s+Flight+Operating&lr=&hl=ru#v=onepage&q&f=false

 - Obo što je velika vrlina MIG-21 naročito zadnjih izvedbi BIS - najačom pogonskom grupom iz familije Tumanski je da po davanu uzbune, (vezano za naše pilote) - što pozdano znam je jako kratko vreme (manje od 4. minuta) da krenu u poletanje - presretanje.

- Vrlina MIG-21 BIS je jako velika brzina uzdizanja po odvajanju dočkova sa poletno-sletne staze, 255. metara u sekundi. Međutim u savremenomj vazdušnoj borbi ima jako malo šanse bilo da se radilo  o dogfightu ia pogotovo u opciji borbe na srefnoj udaljenosti.
- Naši MIG-21 BIS nose idključivo R-60 rakete v-v kratkog dometa. Jedinu šansu vidim u niskom - prikrevenom letu, pa upravo koristeći najjaći adut, veliku brzinu uzdizanja, naglo iskaknje i ispaljivanje R-60 i potom što bržr udaljavaje.
- Međutim u eri modernih radara i Awaksa , danas je teško ostati i neprimećenjen u režimu nisko-nisko ( low - low ) .

- Druga je priča indijski MIG-21 BISON, sa elektronikom zadnje generacije, neuporodivo moćnijim radarom, mogućnoću lansiranja R-77 rakete brzine blizu 5. maha ( ispali i zaboravi - fire and forget), švedskim podvesnim kontenjerom za ometanje - jamming, mogućnošću nošenja podvesnog opto-electro-targeting podvesnika kako francuske izveddve tako i ruske, što mnogo govori. Uostalom nezadržava Indija zalud MIG-21 Bison u sastavu do isteka 2016. godine.  

- Primer - video zapis iz 2006. godine i realcija našiš pilota po datoj uzbuni :

  <iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/t0_lQPyXpwg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

 - Više slika MIG-21 Srbije. Na prvoj vidimo čeoni prikaz podvesnog kontenjera VINTEN za izviđanje, Našu paru u forsažnom poletanju. Brokno stanje vrremešnih MIG-21 se iz godine u godinu smanuje. Vidimo sliku iz 2007. gde je okvirno 10. operativnih MIG-21 na stakanci, dok za 2011. maltene se može može reći (rado bih voleo da grešim) gde se broj operativnih što jednoseda, tako i dvoseda govoreći o sadašnjem trenutku može meriti brojem prstiju jedne ruke.
 
  



* VINTEN.jpg (64.58 KB, 636x492 - viewed 139 times.)

* 2007. godina Batajnica.jpg (193.86 KB, 1200x699 - viewed 195 times.)

* DVOJKA MIG 21 Srbija.jpg (101.47 KB, 1600x1047 - viewed 183 times.)

* NAŠA DEŽURNA PARA MIG-21 BIS .............jpg (332.67 KB, 1610x1069 - viewed 178 times.)

* 143695_99734639_MIG-21BIS BATAJNICA 06-1998.JPG (194.47 KB, 1600x1086 - viewed 224 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #321 on: August 13, 2011, 04:13:21 am »

DOGFIGHT ja na vasa dva zadnja posta nemam sta da dodam, slazem se potpuno. I ako ovo sve znate, onda kako ste dosli do zakljucak da smo bili prvi u Evropi? Mene to buni. Imali smo dobre stvari, ali i puno ne tako dobri. Medjutim, da ne teramo stvari 'na konac'. Ovo je prijateljska debata u svakom slucaju. Pozdrav
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #322 on: August 13, 2011, 05:11:32 am »

Dobro je, memorija me jos dobro drzi: Ameri i Indijci su megusebno testirali MIG-21 BIZON i F-16 u prvi dekadu ovog veka nekoliko puta. Saradnja se zove COPE INDIA i desava se redovno. Sporedili su i druge avione: F-15, MIRAGE, Su-30 itd. Predlazem da pogledamo materijal zajedno, ima puno toga na netu na ovoj temi. Da vidimo koji zaklucak moze da izadje. Hteo bih da cujem sta drugi misle o ovo. Ja cu da pogledam malo vise za vieknd pa mozemo posle da malo vise porazgovaramo.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #323 on: August 13, 2011, 05:31:46 am »

- Slika RD-25 300 u forsažnom režimu na tzv. test stolu i 17407:

 


* RD-25 300 ZA MIG 21 - TEST.jpg (161.27 KB, 753x587 - viewed 161 times.)

* BIS 17407.jpg (166.88 KB, 1468x725 - viewed 140 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #324 on: August 13, 2011, 09:21:50 am »

Iz filma "Daleko Nebo"

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/mTzYVVdP7Sc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #325 on: August 13, 2011, 09:44:08 am »

Mi smo znali da Miraž III ima defekt sa motorom da ako vrši oštar zaokret postoji velika mogućnost da posle 270 stepeni zaokreta motor stane. Teorijski Mig 21 je trebalo da izbegava vazdušnu borbu u zaokretu sa Miražom III jer je ovaj teorijsku tu imao prednost. Ali zbog ove slabosti Migovi su slobodno smeli da ulaze u manevarsku borbu u zaokretu. To recimo do 1973. godine Sovjeti nisu znali a u skladu sa njima ni Egipćani. Sirijci jesu pa su nas Francuzi optužili da su to saznali od nas (Francuzi su znali da to mi znamo - duga priča kako). Bio je to vrlo ozbiljan spor dok Francuzi nisu provalili ko ih je cinkario ali to je opet treća priča.

Znam da malo izlazim izvan teme, ali moram da priupitam.
@Deligrad, jel ima veze ova obavestajna igra sa francuskim podizanjem cena u nebesa za Egzoset rakete koje je SFRJ zelela da nabavi ?? Znam da je to bilo kasnije, ali postoji mogucnost da bas zbog toga francuzi nisu hteli da nam ih prodaju.
Kasnije kada su se izgladile stvari, onda je pocela saradnja sa francuzima i na projektu NA.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #326 on: August 13, 2011, 01:20:25 pm »

Podaci koje je iznio Deligrad u vezi poređenja aviona MiG-21bis i F-16A, a u koje nema razloga da se sumnja, u stvari pokazuju da je F-16A imao prednost u manevarskoj borbi na malim i srednjim visinama, dok je MiG-21bis bio nadmoćniji na velikim visinama. Borbe u vazduhu na bliskim udaljenostima se uglavnom i izvode na malim i srednjim visinama. Tako da, u nekoj hipotetičkoj borbi ta dva aviona, ruski pilot bi težio da se bori više i u vertikalnoj ravni, a američki bi nastojao da se bori niže i u horizontalnoj ravni. Situacija kao u Koreji prije šezdeset godina! Ogromna brzina penjanja lovca MiG-21bis je, u stvari, odlika presretača.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #327 on: August 13, 2011, 02:13:03 pm »

Vrlo je bitno za celu raspravu da su evropske zemlje NATO-a dobile prve verzije lovca F-16A koje nisu bile predviđene za korišćenje raketa AIM-7 a još manje raketa AIM-120. Tek 1989. godine je započeta studija za njihovo modernizovanje a prvi prototip tako modifikovanog lovca F-16MLU koji je dovodio ove lovce na standard F-16C blok 50 je poleteo 28. aprila 1995. godine a isporuka modernizovanih lovaca je započeta 1997. godine. Znači sve do 1997. godine NATO F-16A (Belgija, Holandija, Danska Norveška, Portugal) su mogli da koriste samo rakete AIM-9 Sajduinder.
Uporno se porede babe i žabe. Znači da vidimo šta je letelo 1977. godine a ne 1997. godine. Tako se dobija daleko povoljnija slika o JRV.
Što se tiče Miraža III Trpe odgovoriću ti kasnije sa PM.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #328 on: August 13, 2011, 02:15:48 pm »

Da ne zaboravim. Prve američke i izraelske jedinice sa F-16 naoružane raketama AIM-7 su postale operativne tek 1984. godine a sa AIM-120 praktično u isto vreme kad smo mi naručili Miga 29. Toliko o tome.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #329 on: August 13, 2011, 03:37:59 pm »

Dobro DELIGRAD evo jedno konkretno i direktno pitanje: dali po tvojim analizama JRV je bilo kvantitatvno i kvalitativno jaca organizacija spordjena sa Grckom i Italijanskom RV 1990 godine?
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 108   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.