PALUBA
March 28, 2024, 09:31:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 108   Go Down
  Print  
Author Topic: MiG-21  (Read 774532 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #375 on: August 15, 2011, 07:43:45 pm »

Drugovi, ova tema je imala vise postova ovih dana nego sto su dvajes'kecevi imali poletanja  Grin Grin Grin

Ma u redi je, mislim da se razvila interesantna diskusija Smiley
Trpe, slazem se da modernizacija koja je Indija uradila lepo podnovila 125 MIG-21. Ipak to nije predomislilo Indijce da traze i neka druga resenja kao nabavka SU-30 ako se ne lazem. Kod njih modernizacija je bila 'mandatorna' zbog problema da se nabavi veca brojka modernih aviona, a u isto vreme granice sa Kinom i Pakistan. Ipak, slazem se da njihova modernizacija bila uspesna, to su i vezbe COPE INDIA pokazale, gde se BIZON Nosio sa Americkim F-15 i F-16.
Ali u isto vreme, modernizacija Rumunskih MIG-21 nije bila tako sjajna. Koliko ja znam, modernizacija koja su Izraelci spremili za Rumune nikad nije prosla odobrenje Mikoljanovog biroa. To je problem i kod nasih MI-24, Rusi ne priznaju nase modernizaciju i odbijaju da servisiraju helikoptere. Tako sam ja bar procitao, ako imas drug info slobodno me ispravi.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #376 on: August 15, 2011, 07:55:14 pm »

Rumuni su modernizovali ukupno 110 aviona MiG-21, i to 75 MiG-21M u LanceR A, 14 MiG-21UM u LanceR B i 25 MiG-21MF u LanceR C. Od 110 aviona 10 je izgubljeno u udesima, a trenutno je u upotrebi još 48 letelica.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=6343.0
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #377 on: August 15, 2011, 07:56:53 pm »

Tacno je da je Bison , odnosno MiG-21-93 uradjen po specifikacijama koje je nase RV krajem 80-tih trazilo od Rusa za nase 21-ve.
 Nase RV je zelelo jos bar jednu eskadrilu 29-ki i modernizovane 21-ve kako bi popunili vreme do izlaska u serijsku proizvodnju domaceg NA. Znaci 21-93 je odlicno modernizovan avion koji bi u ono vreme zadovoljio potrebe RV-a uz 29-ke.
 Postojali su ozbiljni planovi za modernizaciju vazduhoplovstva ali onda dolazi sta dolazi i eto nas danas tu gde jesmo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #378 on: August 15, 2011, 08:00:00 pm »

Koliko aviona MiG-21 je trebalo da se modernizuje na standard MiG-21-93?
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #379 on: August 15, 2011, 10:43:27 pm »

Quote
Kad govoriš o maksimlnoj brzini penjanja moraš dati uslove pod kojim se postiže. Još nešto, praktične aerodinamike  za migove su prevodi sa ruskog pa zato postoji i verzija sa R-73. Elem, vratimo se na pitanje. Verzija bis sa podvesnim rezerevoarom i spomenute 4 rakete (2 R 60 i 2 R 73) penje pri zemlji 225/s. Sa 2 rakete i bez podvesnog rezervoara 255/s. Samo sa topom, bez podvesnog rezervora i 50% unutrašnjeg goriva 280 do 290 m/s.
Zadovoljan.

Hvala za info. Davno sam negde u literaturi procitao da je ta brzina 295 m/s, medjutim u nekim novijim izdanjima pise samo 225 m/s ali ne u kojoj konfiguraciji.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #380 on: August 16, 2011, 12:40:51 am »

Slažem se u svemu, osim da smo bili blago inferiorni na grčko i bugarsko RV.
I dalje sam mišljenja da smo bili ispred Grka, a da smo saa Bugarima bar egal.

Kada sam napisao "blago inferiorni" mislio sam na to da su naši hipotetički protivnici, za razliku od nas, imali mnogo više mogućnosti i "kombinacija" pri planiranju i upotrebi lovačke avijacije. I to upravo zato što su raspolagali sa više tipova lovačkih aviona, različitih performansi, koji su nosili i vođene rakete srednjeg dometa. A mi bi pucali tek kad im vidimo beonjače, jer drugačije nismo ni mogli.


Evo da vidimo kako je izgledao radarski daljinar na F-13, gore pomenuti Kvantum:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače kada je bliska, manevarska borba u pitanju, bez mnogo dileme bih se odrekao PFM u korist F-13...


* SRD-5M Kvantum.jpg (130.38 KB, 597x294 - viewed 290 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #381 on: August 16, 2011, 02:07:24 am »

Slažem se u svemu, osim da smo bili blago inferiorni na grčko i bugarsko RV.
I dalje sam mišljenja da smo bili ispred Grka, a da smo saa Bugarima bar egal.

Kada sam napisao "blago inferiorni" mislio sam na to da su naši hipotetički protivnici, za razliku od nas, imali mnogo više mogućnosti i "kombinacija" pri planiranju i upotrebi lovačke avijacije. I to upravo zato što su raspolagali sa više tipova lovačkih aviona, različitih performansi, koji su nosili i vođene rakete srednjeg dometa. A mi bi pucali tek kad im vidimo beonjače, jer drugačije nismo ni mogli.


Evo da vidimo kako je izgledao radarski daljinar na F-13, gore pomenuti Kvantum:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače kada je bliska, manevarska borba u pitanju, bez mnogo dileme bih se odrekao PFM u korist F-13...

RASHO ja sam razmisljao slicno tebi. Ali evo zasto ja to nisam potencirao: imati vise aviona razlicnog tipa i razlicite firme je logisticki problem. Ovo je ja mislim posebno problem kod Grke.
Radar za MIG-21 je relativno slab, to duri i rusi priznaju. Ali ako ga ima, onda MIG-21 po mome dobija vise na borbenu vrednost.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #382 on: August 16, 2011, 01:35:28 pm »

Radar za MIG-21 je relativno slab, to duri i rusi priznaju. Ali ako ga ima, onda MIG-21 po mome dobija vise na borbenu vrednost.

Ma bogami slabo šta dobija, Šuteru.
Doduše, i tako slab radar se savršeno uklapa u ulogu za koju je MiG-21 bio namjenjen. Oficir za navođenje iz nekog cVOJiN-a te lijepo navede na cilj, u reonu cilja svojim radarom izvršiš zahvat i... kom' obojci kom' opanci. Pod tim uslovima bolji i jači radar je suvišan. Ali zato ako nema navođenja sa zemlje... k'o muva bez glave.
Logged
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #383 on: August 16, 2011, 02:32:20 pm »

Samo da napomenem da je ova modernizacija (kako kazu glasine po .net-u), uradjena bas na zahtev SFRJ (verovatno i Indije).

Mislim da je VZ "Zmaj" (u suradnji sa ostalim zavodima i ustanovama) napravio prijedlog modernizacije po sustavima, konstrukciji, elektronici i naoruzanju prema iskustvima stecenim kroz dugi period remonta i eksploatacije aviona.
Sad da li je taj plan nacrta preko Komande i VTI-a proslijedjen Rusima ja zaista ne znam, ali tocno je da se pricalo o tom planu modernizacije aviona L-17 (MiG-21), jer je avion imao potencijal, tehnologija je odavno bila usvojena i nisu postojali neki veci problemi oko koristenja toga tipa aviona.
Broj izgubljenih aparata se vecinom pripisuje pogreskama pilota i meteo uvjetima, a to nije mjerilo da se kaze kako je MiG-21 los avion.

Pozdrav
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #384 on: August 16, 2011, 04:24:49 pm »

To je problem i kod nasih MI-24, Rusi ne priznaju nase modernizaciju i odbijaju da servisiraju helikoptere. Tako sam ja bar procitao, ako imas drug info slobodno me ispravi.

Van teme:

Ne samo 24-ki, vec i Mi-8/17 koje su takodje modernizirane u Irzrael-u na standarde Aleksandar i Jasmin.
Mada se i tu nesto menja, poslednja dva helikoptera VAM-305 i VAM-306 su remontovana u jednom zavodu, bas u Rusiji.
Ali da ne sirimo nesto, dok ne izadje potvrda informacija od nadleznih Wink

A sad, mozemo da se vratimo na temu. Smiley Smiley

@MIGac, ovo nisam znao, hvala ti na potvrdi informacije.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #385 on: August 16, 2011, 05:02:42 pm »

U celoj ovoj raspravi postoji jedno veliko ali....
Tokom 1987. godine doneta je odluka da se izvrši standardizacija lovačke avijacije na avion Mig-29 i to dva lovačka puka dok je treći puk trebalo da do daljnjeg ima Migove 21bis. U vreme raspada SFRJ bila je u fazi realizacija prenaoružavanja prvog puka ali je kasnila jer je kasnilo usvajanje u naoružanje verzije Miga 29 koja je zadovoljavala naše taktičko tehničke zahteve. Tokom isporuke tih serijskih aviona trebalo je zameniti i već isporučenih 16 aparata sa novim.
U igri je bio i Miraž 2000 ali Daso nije mogao da izađe u susret našim zahtevima za popunu eventualnih gubitaka u ratu (1/2 aviona dnevno tj 15 mesečno) a Francusko RV nije htelo da ono bude garant za popunu ratnih gubitaka. Ni koncern Mig nije mogao da garantuje takvu ratnu isporuku ali sovjetsko RV je prihvatilo da bude garant.

Mislim da je ovaj komentar nezasluzeno tiho prosao, i nije se obrnula dovoljna paznja na njega.

@Deligrad, gde se u ovoj kombinaciji nalazio projekt NA, i jeli je taj jedan lovacki puk trebao da zaduzi avione MiG-21Bis modernizovane na standard MiG 21-93 или obicne Bis-eve sve do dolaska NA???
« Last Edit: August 16, 2011, 05:29:24 pm by trpe grozni » Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #386 on: August 16, 2011, 05:57:17 pm »

To je problem i kod nasih MI-24, Rusi ne priznaju nase modernizaciju i odbijaju da servisiraju helikoptere. Tako sam ja bar procitao, ako imas drug info slobodno me ispravi.

Van teme:

Ne samo 24-ki, vec i Mi-8/17 koje su takodje modernizirane u Irzrael-u na standarde Aleksandar i Jasmin.
Mada se i tu nesto menja, poslednja dva helikoptera VAM-305 i VAM-306 su remontovana u jednom zavodu, bas u Rusiji.
Ali da ne sirimo nesto, dok ne izadje potvrda informacija od nadleznih Wink

Ako se radilo u Rusiji imas dve opcije: prva opcija, VAM 305 i 306 nisu bili modernizrani tako da Rusi nisu pravili probleme; opcija dva, Rusi si dobili kompletni pregled modernizacije sto se od nas i trazilo. Njihova zamerka je bila da samo orginalni proizvoditel moze da oceni dali modernizacija skodi originalu. U pitanju je bilo njihovo renome, a posebno posle pada helikoptera vracajuci se iz bosne. Njihov stav je bio kategorican: bez dokumntacije nema popravke. Ovo mi je proveren izvor. Pozdrav
« Last Edit: August 16, 2011, 05:59:10 pm by trpe grozni » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #387 on: August 16, 2011, 06:00:44 pm »

Moguce da je dostavljena dokumentacija, ali bolje da ne sirimo temu, jer ipak je ovo tema o Migonji. Wink
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #388 on: August 18, 2011, 07:46:06 am »

Dodatak:

Idemo dalje. Smiley

- Netacno je da nije postojala adekvatna modernizacija za MiG-21, mozda ne 1989, ali ubrzo posle toga su rusi izasli sa modernizacijom MiG 21-93, sama modernizacija se sastoji od ugradnje novog radara Kopyo, ugradnje nisana na kacigi pilota, nove elektronike, kao i mogucnost koriscenja R-27R, R-27T (NATO naziv AA-10), R-73E (NATO naziv AA-8) kao i R-77 (NATO naziv AA-12) rakete, sa cime se krajnja daljina dejstva MiG-21 znacajno povecava.
Dokaz o uspesnostio ove modernizacije je i indiska modernizacija 125 aviona MiG-21 na standard Bizon (sto je u stvari bas standard MiG 21-93), koje i dan danas lete i uspesno pariraju americkim F-16 na zajednickim vezbama.
Samo da napomenem da je ova modernizacija (kako kazu glasine po .net-u), uradjena bas na zahtev SFRJ (verovatno i Indije).
Inace postoje i modernizacije MiG 21-97, sto je u stvari modernizacija MiG 21-93 sa ugradjivanjem motora RD-33 sa dvadesetdevetke, kao i izraelska modernizacija MiG 21-2000.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Mig -21 sa RD-33 nikada nije uzleteo. Inače i ne vidim svrhe, da bi mig-u 21 promenili i motor kod neke modernizacije (to bi več bilo preskupo).

Koliko bi mig21 bilo modenizovano, da je juga još ostala, možemo samo nagađati. Mislim da barem za 4-5 eskadrila.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #389 on: August 18, 2011, 02:42:42 pm »

- Kako je primarna tema - Jugoslovensko ratno vazduhoplopvstvo, a kao najvažnia tema MIG-21, pre svega bi se osvrnuo na radare u posedu ondašnje SFRJ . Na 7.stranci teme postavljen je link za komletno skidanje VTU  - L-17 dadašnjeg SFRJ, (nevidim koje bi to "drastične promene" uneo eventualno pavilnik za vreme SRJ ili republike Srbije ). Na okvirno 250 stranica u PDF formatu postavljen je pravilnik VTU koji raščljanjuje L-17 u svim režimima leta, manevrima, korišćenju radara, naoružanja kako u režimu V-V tako i V-Z, detaljno, vannredni postupci ....itd. Sektor koji tretira radarsku oblast počinje od 42. strane pa na dalje i svaki je postupak definisan.
- Kolega Trpe je odlično predstavio dalji dubiki razvoj radara i danas aktuelnom na MIG-21 BISON- ( Kopyo I i potom Kopyo II ) neuoredivo superiornijnim koji omogućavaju MIG-21 u savremenom vremenu da se praktično ponaša kao samostalna jedinica u vazdušnom prostoru nevezana za zemaljsko navođenje ( koje vezano za raniju generaciju MIG-21 nije uopšte jednostavan postupak sa stalnim elektronskim ometanjem  a da ne govorim o zastarelim tehnoligijima prvobitnih već pominjanih SRD -5MK najednostavnije izvedbe na F-13, prvim pravim radarima SP-21 Safir na PF varijantama  kao kasnijih RP-22 Jay Bird na Bis varijantama, izuzetno skromnih mogućnosti). U vremenu SFRJ do okvirno krajem 1980. cirkulišu  sledeći radari sovjetske proizvodnje, primarni za sovjeteske potrebe i članice varšavskog pakta i slabije eksportne izvedbe :

- RP-9 TsD-30S (first 120 Su-9),
-RP-9U (Su-9) RP-21 (MiG-21PF) TsD-30T Izdeliyie 830M,
-RP-21M TsD-30TK Izdeliyie 830M (WarPac MiG-21PFM),
-RP-21MA TsD-30TP Izdeliyie 830MA (Soviet MiG-21PFM, export MiG-21M/MF),
-RP-22S Sapfir-21 (MiG-21S),
-RP-22SM Sapfir-21M (MiG-21SM),
-RP-22SMA Sapfir-21M (export MiG-21Bis at least).
- I naše VTU tretira RP-22SMA ali po perfomansama slabijeg od izvornog sovjtskog RP-22 (američkog naziva Jay Bird) do čega se može doći poredići sa sovjetskom literaturom.
- U generaciji RP radara sa oznakom Sapfir, najači primerak videmo po uvođenju MIG-23 kao naslednika  kod drugih država sa oznakom - Almaz-23  - ( MIG 23 ).
- U generaraciji radardara RP-21 vidimo originalne sovjetske kao i varijante predviđene za izvoz :

- RP-21MA export version of RP-21M, equipped some MiG-21M - ( eksportna verzija za članica varšavskog pakta ),

- RP-21ML export version of RP-21M, equipped some MiG-21M - ( za nečlanice varšavskog pakta ) .

- Rusi zadržavaju za sebe dugo RP-22 Sapfir-21 a za za eksportne varijante slabiji RP-21 često kada su u pitanju i same članice varšavskog pakta.

-  Sam  RP-21 radar je imao slabe permofanse i mogućnosti:

  - The working principle of the RP-21 relies on a continuously transmitting antenna that is moved mechanically in horizontal lines +/-30° from the centerline as well as vertically +/- 10° . The maximum detection range is 20 km with a maximum of 10 km for locking on for a Tu-16 sized target. Performance against a fighter is 13 km and 7 km respectively. Izuzetno slab na protivničko ometanje.

- Kod radara RP-22SMA ali kdne varijante Jay Bird u sastavu sovjetskog vazduhopovlovstva a ne za izvoz dolazi do povećanja dometa radara u fazi skeniranja na 30.Km ali u već u režimu tracking - kontinualno praćenje domet spada ispod 15 Km. Urađena su poboljšanja vezano za protivničko ometanje.
- Link koji odlično opisuje generacije aviona MIG-21 tokom razvoja a u levom meniju se mogu naći i osnovne perfomanse vezane za početne radare do Kopyo I i potom II rađenih za MIG-21 BISON, gde se uveliko uključuje firma Phazotron. Stoga i nečudi na osnovu datih parammetara mogućnost lansiranja ne samo R-55 i K-13M Atol (sam početak) več i R-60, R-73 E , R-27 kako R/ T / E verzije već i izuzetne R-77 vrlo brzo dostižnih 4+ maha po lansiranju. ( Link u produžetku) :

LINK : http://toad-design.com/migalley/index.php/jet-aircraft/mig21/mig21-variants/

- Obratite pažnnju na TT mogućnosti radara Kopyo II u sledećem linku sa  detaljnim  opisom  i slikovitim prikazom takođe u funkciji MIG-21 Bison!
- Još  jednom ponavljam da na osnovu ovih parametara i nečudi odluka Indije da zadrži  MIG-21 BISON do kraj 2016. godine.
  Takođe bih se složio sa prthodnim sagovornikom da pojedinačno sam motor RD-33 nikada nije ugrađivan u billo koju noviju verziju MIG-21  - ( niti MIG-21 -93, čiji je razvoj defakto zahtevala sama SFRJ nakon studoznih analiza i ogromnog iskustva kako radnika ZMAJ i celog operativnog - letačkog sasatava pa i komande RV, ali nažalost iz svima znanih razloga nikada nezaživelim u jedinicima), pa i  MIG-21-2000 niti u varijanti Lancer za rumunsko vazduhoplovstvo.

LINK : http://toad-design.com/migalley/index.php/jet-aircraft/mig21/mig21-kopyo-radar/

- Izvučene performanse radara Kopyo II :

  - Air-to-air operating mode:
1. Detection range (Ddet), km:
- Against free airspace:
head-on >50
in pursuit >30
- against surface background:
head-on >50
in pursuit >25
2. Single target detection and tracking range 0.75 Ddet,
3. Track-while-scan with simultaneous engagement of two targets,
4. Air-to-air missile targeting and launch zone generation,
5. Close air combat in the following modes of radar operation
- Vertical,
- Collimating,
- Visual, with the helmet-mounted target designator used,
- Interfacing with the helmet-mounted target designato,r
- Interfacing with the R-27, RVV-AE and R-73E missiles,

- Air-to-surface operating mode:

- Mapping:
-Low resolution (real beam),
-Medium resolution (Doppler sharpening beam),
-High resolution (synthetic aperture),
- Interfacing with the Kh-31A antiship missile,
- Detection of moving ground targets.

- A sada komparativno iz sadašnjeg vremena , gledajući na neumitni tehnološki napredak da se vratimo  u prošlost na naše MIG-21 sa RP 22 SMA ( i danas u upotrebi). Dovoljno je reći kada je u sklopu komanndi radara preklopnik u položaju - PREDV - Prethodno, da bi se izvukla maksimalna
moguća snaga , vrši se zagrevanje nišana i njegova priprema za ptpuno uključenje od 3.5min do 5. minuta.  Isto tretira deo komandi blok 19. 19A i 19 B.
- Svima iskreno koga zanima MIG-21 u našem sastavu iskreno savetujem da skinu knjigu u PDF formatu našeg MIG-21, egzaktmo VTU uputstvo na 250. stranica i,gde bukvalno mogu nači sve odgovore koje tretitaju naš L-17 u PDF formatu. ( Stranica 7.).

-   Takođe navešču citat kolege @Rashe, gde se sa prvim delom nikako ne slašem, naravno poštujuću pravo na svačije mišljenje a sa drugim delom rečenice apsolutno se slažem. Citat : "Doduše, i tako slab radar se savršeno uklapa u ulogu za koju je MiG-21 bio namjenjen. Oficir za navođenje iz nekog cVOJiN-a te lijepo navede na cilj, u reonu cilja svojim radarom izvršiš zahvat i... kom' obojci kom' opanci. Pod tim uslovima bolji i jači radar je suvišan. Ali zato ako nema navođenja sa zemlje... k'o muva bez glave".

- Prvo dovesti avion tipa MIG-21 ondašnje SFRJ (mada slobodno možemo govoriti i prošlom a pogotovo sadašnjem vremenu). Još je 80.tih godina pribegavano intenzivnom ometanju  u vazdušnom etru sa udaljenih namenskih stanica za zaslepljivanje radara a o eri 1999. gde je Awaks neizostavni pratioc bilo kog upada u tuđi vazdušni prostor a da ne govorimo o napretku tehnologije do današnjih dana, bukvalno se u samom startu - poletanju detektektuje poletanje pare MIG-21 i automatski pribegava elektronskim kontramerama, trakingu i adekvatnoj taktici. Bolji i jači radar na bilo kom avionu, pa i MIG-21 bilo u prošlom ili sadašnjem vremenu je UVEK DOBRODOŠAO kada u vazdušnoj borbi ne odlučuju više sekunde, nego delići sekundi u eventualnom dogfightu (koji je danas sa modernim radarima, velikog dometa, otpornim na ometanje retkost, ... dešava se ali retkost ), naročito pojavom raketa ispali i zaboravi Fire and forget, srednjeg dometa a i većeg klase AIM-120D, nove generacije R-77 brzine do 5.maha, MBDA - Meteer sa Ramjet motorima pred uvođenjem takođe brzina do 5. maha, nove gegeneracije Rayteon ..., čak se i za većinu modernih raketa kratkog dometa  tipa R-73E, Iris-T, Pyton -5, Derby ... već prelazi u daljine i FIRE AND FORGET koje su za nekadašnje izvedbe sa RS, R-55, K-13-M Atol, pa R-60 i dalje prusutne u naoružanju vazduhoplovstva Srbije, po daljinama i efikasnošću apsolutno po svemu  nedostižne. A što se tiće modernih radara, primer Kopyo II na MIG-21 BIS je samo mala sekvenca u nizu modernih.

- Vezano za naše MIG-21 bilo i ostalo apsolutno tačno ! Bez vođenja sa zemlje, praktično su "ko muve bez glave", odsečeni od relnog dešavanja u borbenom vazdušnom etru.
 
- Relano gledajuči zemlje okruženja koje su Nato savezu, zaista nevidim način na koji bi MIG-21 uspešno izvršio lovačku-presretačku misiju. Navešću samo primer Rumunije sa novim 3D radarima Westinghouse AN-TPS-72 ( više umreženih) i sličnih, da neidem u ostale zemlje okruženja, koje ptaktično pokrivaju terititoriju republike Stbije bez mrtve tačke.

- Ono što je nekada bilo svojstveno nama, sa izuzetnim strateškim rasporedom baziranja vazduhoplova, strateški raspoređenih raketnih sredstava PVO  takođe po dubini cele teritorije, počevši od radarske stanice na Kopaoniku pa dalje, jedinstvenim umrežavanjem radara što istočnog što zapadnog porekla i realnim gledanjem 24.sata dešavanja od teritoritorije Italije pa do sredine Poljske, danas je monopol drugih.

- ( Gore navedeni faktori su jedni od ključnih koje su bili argument kada sam rekao sa smo svojevremeno imali RV i PVO u samom evropskom vrhu, ne na vrhu ali među najuhodaninijim i svestranom strategijski i planski raspoređenoj PVO. Brojnom flotom gde je akcenat bačen na unificiranost flote a tek kad je nažalost bilo kasno opredeljujemo se za modernizaciju i ne oslanjanje samo na jedan tip vazduhoplova).
- Danas bi poletanje pare MIG-21 u  aktulenom okruženju uz svo poštovanje ka našem vazuhoplovstvu i pilotima, celim srcem, koliko god surovo zvučalo izgledao kao maltene "let u sigurnu smrt". Možda je izraz prejak, izvinjavam se al mi realnost tako govori pre svega u kontektstu istine i što skorašnjeg biljitka i nivih modernih letelica na našem nebu a ne bukvalno 4.decenije tapkanja u mestu.

- Takođe projekat NA i kooperaciju sa Dassault - Francuska smatram odličnom investicijiom u budućnost! 1987 i odluka o standardadiraciji lovačke avijacije na MIG-29, zakasnela nabavka prvih 16 i zakasneli zahtev za dublju modernizaciju MIG-21 opravdanom, ali moderno planiranje i ekonomisanje na duge staze u modernom vazduhoplovstvu NEPOZNAJE TERMINE "u minut do dvanaest", "lako ćemo" i "ima vremena sa čuvenim nema problema" ! To nas je dovelo do najniže tačke u istoriji vazduhoplovstva na našim prostorima !

- Takođe postupak navođeja sa zemlje lovačke pare MIG-21 do cilja u vazdušnom prostoru, naročito kada je u pitanju MIG-21 i desetak minimum pred radnji do eventulnog lansirannja R-60, zahteva u
izuzetnu obučenu zemaljsku posadu koja zna da se izbori sa čitavom lepezom ometanja i praktično je MIG-21 nesamostalna vazduhopolvna jedinica pupčanom vrpcom vezana za podatke dobijene sa zemlje. Izlazak MIG-21 kako SFRJ tako i današnjih u srednje visine, bez obzira na veliku brzinu uzdizanja je blago rečeno "lutrija" . Možda se u vreme 80.-ih godina moglo govoriti o "povuci-potegni"  zbog  jako kratkog  odziva po davanju uzbune u susret upada protivnivčkih aviona iz susednih država i blagovremene detekcije ali danas nikako ne!

 

« Last Edit: August 18, 2011, 02:49:51 pm by dogfight » Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 ... 108   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.