PALUBA
April 19, 2024, 12:37:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 108   Go Down
  Print  
Author Topic: MiG-21  (Read 779499 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #435 on: September 20, 2011, 10:53:03 am »

Društvo, zamoli bi, da se drži nivo rasprave. Svako ima svoje mišlenje i videnje stvari, a poštivanje drugačijih mišlenja je osnova za dobru debatu.

Božo13
Global moderator

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #436 on: September 20, 2011, 11:52:08 am »

Quote
RA D A R - radio detection and ranging. Па реци да је то примитивни радар, али је ипак радар.

OK pogresno sam se izrazio. Mislio sam na pravi presretacki radar.

Ako gledamo tadasnje lovce i presretace, smatram da je MiG-21 ipak po TT karakteristikama presretac, mada se klasifikuje kao lovac-presretac.

E sad mene zanima kako su mislili da MiG-21F/F-13 bude lovac sa NRZ? Kog drugog lovca da gadja sa tim? Sa koje daljine?


Sve druge lovce odgovarajuće generacije. Sa male daljine. Uključujući F-86D i rane verzije Miraža III, mystere IV i super mystere, F-100 super sabre, i slično. Prve vođene rakete v-v bile su vrlo nepouzdane. Sidewinder je bila prva pouzdana v-v raketa malog dometa, slično kao i K-13. Takvo je bilo vreme početka - sredine 60-ih godina. Ipak je od tada prošlo praktično pola veka. Piloti koji  su se tada rodili zreli su za unuke. Nije svuda kao u Srbiji gde si do 50. godine smatran za mlad i perspektivan kadar, a u 60 godina na vrhuncu karijere.
Logged
zixo
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 555


« Reply #437 on: September 20, 2011, 11:54:58 am »

Tesko mi je da zamislim da MiG-21 juri i gadja Mirage III sa NRZ.

Pre ce biti da je sa tim trebao da dejstvuje po taktičkim i strategijskim bombarderima.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #438 on: September 20, 2011, 11:57:46 am »

Tesko mi je da zamislim da MiG-21 juri i gadja Mirage III sa NRZ.

Pre ce biti da je sa tim trebao da dejstvuje po taktičkim i strategijskim bombarderima.
Verovatno je i ovo tačno, ali šta ako jednostavno nije bilo drugog oružja, moralo se ići sa onim čega je bilo.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #439 on: September 20, 2011, 01:59:40 pm »

NRZ su korišćena za gađanje tromijih ciljeva tj. bombardera i u to doba su NRZ bile osnovno, a često i jedino oružje presretača. Tadašnji presretač je gotovo automatski, sa zemjle, dovođen do cilja, sistem za upravljanje vatrom bi odradio ostatak posla, a pilotovo je bilo samo da "okine" kad mu se signalizira. Takav avion je bio i F-86D kakav smo i mi koristili, lovac-presretač. Dok je F-86E bio pravi "gun fighter", dnevni lovac koji treba da izlazi na kraj sa drugim lovcima, lovcima-bombarderima, jurišnicima... ili kako bi ga Rusi nazvali "frontovski lovac".
E sad, da se vratimo na MiG-21, verzija F-13 je upravo bila to, frontovski dnevni lovac naoružan topovima, kasnije samo jednim topom. O MiGu-21 presretaču možemo govoriti tek PF verzije.
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #440 on: September 20, 2011, 02:11:06 pm »

Cin ne igra bilo kakvu ulogu u raspravi. Ko tako misli.....pogresno misli.
Mlacenje prazne slame se odnosi na to sto svi sagovornici vode svoju pricu, tj. dokazuju svoje pocetne teze scenografijom koja im ide u prilog.
Posto je tema Mig 21, treba definisati kad i za koje svrhe je taj avion napravljen, koje je primarni zadatak...mnostvo osobina koje su projektovane
kroz TT zahteve.
Mig 21 jeste lovac, jednosed avion namenjen za unistavanje bilo lovacke agresorske avijacije bilo bombarderske u okviru svojih ogranicenih letnih resursa, radijusa dejstva, i to samo u odbrani neba pod kontrolom svojih sistema VOJ i VOJIN odnosno ocekujuceg fronta. Dakle radi se o avionu koji ceka! a ne o agresorskom tipu aviona. Logika.......nesto govori, mozda ........ i ne.

Migovi 21 su shodno navedenim karakteristikama, presretaci u taktickom smislu. Tek MIG 21 takozvane pete generacije razvoja ima sposobnosti da se moze nazivati klasicnim lovcem i odbrambenim i agresorskim. Definiciju lovca u danasnjem vremenu mozemo izjednaciti sa karakteristikama MIG 21 pete generacije razvoja. Sve pre toga, imao on radar ili nemao, kako ga ruski publicisti krstili ili ne, MIG 21 jeste upravo ono sto jeste, a to je sve ono sto je pokazao i dokazao svim ovim godinama upotrebe. To je jedino validno tumacenje, sta je taj avion.
Ne smete zaboraviti ni to da se ruska nomenklatura i danas, a kamoli nekad daleko razlikovala po definiciji. To nije samo stvar u avijaciji vec i u drugim elementima vojske.

Ko zeli da pise doktorske disertacije oko toga da li je avion, ciji je prvi prototip poleteo 1956 godine, nesto ili ne neka izvoli.
55 godina taj avion leti i letece jos. Njegova ratna takticka upotreba je poznata i poznato je sta se desava kad se ona zaboravi.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #441 on: September 20, 2011, 09:27:12 pm »

- Poštovane kolege, apsolutno se slažem šta navodi kolega @Rotring u donjem postu, da se ovde niko ne postavlja u izlaganju sa nekog "položaja čina", niti bilo čime u temi vređa - nipodaštava sagovornika - forumaša na Palubi.

- Svi iznosimo svoja mišljenja i nadograđujemo jedno - drugog, što mislim da je i cilj foruma, konstruktivna - rasprava, dijalog. Kolega @Љуба , takođe vrlo konstruktivno doprinosi daljem izlaganju i nadograđuje temu sa više primera aerodinamičkih rešenja i ruskom tumačenju namene - upotrebe MIG-21 od prvih varijanti na dalje što je za svako poštovanje i respekt a nikako "prazna slama".

- Ja sam osnovnoj ulozi MIG-21 prišao sa aspekta aeorodinimake i viđenja pilota koji su leteli na MIG-21.

- Ovde se pojavlju par termina, koje unose razna tumačenja. Bez namere da apriori odobravam mišljenje kolege @Rotringa, možda je u terminima presretač - (iterceptor), potom - lovačko-presretački sa najkonciznijiim - konkretnim pojašnjenjenjem rečeno sa : avion koji čeka, a ne agresorski tip. Po otkrivanju uljeza u svom vazdušnom prostoru kreće u presretanje, lovačke agresorske avijacijacije ili bombarderske direktno  navođen od svoje VOJ - VOJIN - ( zemaljskih službi vazduhoplovnoh javlanja na isturenim punktovima i ... - VOJ i umreženog VOJIN, koja uključuje zemaljske radare i sem javljanja i direktno navođenje na konkretnog uljeza). Ako bi logički razmatrali sam pojam ratišta, istog čine i više frontova. Odatle predpodstavljam i rusko tumačenje za MIG-21 frontovski lovac, sa tek sekundanom ulogom lovca-bombardera.

- Rusija poseduje izuzezetan naučni državni instititut primenjene aerodinimake sa višedecenijskom tradicijom i prebogatim iskustvom - TsAGI - ( Russian aerodynamics institute TsAGI ). Sva bivša i sadašnja aerodinimačka rešenja bilo za projekte-dizajn biroa MIG, tako i Suhoj ...itd. imaju izvorne korene u ovom institutu.

- Link : http://www.tsagi.com/

- Gledjući aerodinimička rešenja MIG-21 koje je kolega @Љуба postavio i koja su nepobitna, gde vidimo i kasnije primene pre svega vezano za aeoprofil-krila - (kasnije viđanim na Suhoj varijantama) pa i ondašnji ulazak da ih nazovem čeonim "kanardima" mada fiksnim i očitim primenjenim istraživanjima, zaista je šteta što kasnije nismo ugledali MIG-21 u serijskoj proizvodnji sa ovakvim aerodinamičkim rešenjima. Sam insitut TsAGI je primenio i na izvedbi - koncepciji MIG-21 A-144 znatno produžene strejkove krila koji se protežu i van kokpita - (dole postavljene slike). Zašto su rusi odustali od ovog koncepta i dali su tada ulazili dublje u oblast pretkrilaca na krilu, zaista neznam, ali mislim da bi ovako dalje rešenje i razvoj sa mogućim dodadnim pretkrilcima mada manje površine, izuzetno povećalo ne samo već odličan uzgon nego i manevarbilnost. Šta je bilo, bilo je !

- Sama aerodinimčka postavka, osnovnih delta krila bez aktivnih pretkrilaca i bilo kakvih produženja korena krila - tzv. strejkova, direktno upućuju da je osnovni akcenat dat na brzini aviona i startnoj brzini uzdizanja, da bi se po navođenju VOJ i VOJIN što pre stiglo do neželjenog uljeza, dejstva bilo topom ili raketama V-V i što bržeg  napuštanja rejona dejstva.

- Vijetnamski piloti imaju prebogato iskustvo u borbenoj upotrebi ondašnjiš MIG-21 sa različitim taktičkim prisustvom ulaska formacije u borbena dejstva protiv američkih pilota. Na manjim i srednjim visinama u dogfightu jedan na jedan MIG-21 je inferioran. Poznati su taktički postupci vijetnamskih pilota gde jedan ili dva iz različitih pravaca pod velikom brzinom vrše "lažno presretanje", odvlače pažnju od glavne grupe MIG-21 koja i treba da izvrši presretanje direktno navožene od svoje VOJIN. Priličan je broj američkih aviona oboren upravo na ovaj način. Uvođenje znatno naprednijih radara a naročito AIM-9  pa i ruskog derivata K-13 Atoll menja drastično taktiku -namenu upotrebe, gde danas dolazimo do primarnog cilja - ( First look, prvi shott, first kill) . Surovo ali istinito - (Prvi vidi -pucaj, prvi pucaj, ... dalje je nepotrebno bilo šta reći).

- U principu - ispali i zaboravi ( fire and forget), što je tek kod MIG-21-Bison sa  R-77 raketama moguće - (radi se o trenutno najdubljoj modernizaciji izvršenoj na bilo kom MIG-21 sa Thales- francuskom elektronikom u kokpitu, Litening - SAD podvesnikom itd..., što je 2. generacije u plusu ako ne i više u odnosu na naše preostale MIG-21-ce, a da ne pomonjem prve varijante uvedene u sastav). Zato sam ranije i rekao da se treba vratiti korenima - počecima nastanka MIG-21 i sagledati aerodinimaku koja je i dalje postulat konstruisanja bilo kog vazduhoplova sa neminovnom usklađenom pogonskom grupom.
.

- Polazeći upravo od aerodinimake i manevarbilnosti, neželeći nikako da mešam "babe i žabe" i osnovnu namenu aviona, čisto teoretski, da zemaljski radari otkriju na srednnjoj visini recimo Galeb 4 u simulaciji "uljeza", bez dejstva PVO, iskusan pilot na G4 bi izmanevrisao u varijanti nisko-nisko - (low-low) MIG-21 i sklonio se u bezbedne vode. Zalud tu MIG-21 neosporni višak snage u ulozi lovca na G4 kada isti ima duplo manji borbeni okret .

- Ponovo se vraćamo taktičkoj izvornoj nameni letelice, obučenosti pilota - iskustvenom faktoru i znanja šta može a šta ne da izvuče od svog aviona.

- Slika nažalost nezaživelog serijskog MIG-21 A-144 i kasnijih izvedbi gde su u opsežnu serijsku prouzvodnju ušla varijante MIG-21 sa čistom delta konfiguracijom krila sa primarnim akcentom na brzinu kretanja i kao i veliku startnu brzinu uzdizanja. ( Mig-21BIS ima sem KDS-a, same komore za naknadno sagorevanje i još naknadno dodato sagorevanje, radi što većeg inercijalnog ubrzanja - potiska koji se uključuje u ekstremnim uslovima- što bržeg napuštanja rejona dejstva).

 


* MIG-21 - KONCEPT A-144...br.1..jpg (486.05 KB, 1187x804 - viewed 194 times.)

* MIG-21 -koncept A-144 ...slika 2..jpg (485.84 KB, 1024x781 - viewed 139 times.)

* MIG-21 S -klasična čista delta koncepcija..jpg (438.37 KB, 1136x781 - viewed 151 times.)

* POLJSKI MIG-21 - PFM ...eksponat.jpg (593.19 KB, 1408x949 - viewed 139 times.)

* MIG-21 BIS.jpg (379.99 KB, 1024x781 - viewed 243 times.)
« Last Edit: September 20, 2011, 09:38:17 pm by dogfight » Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #442 on: September 20, 2011, 11:05:05 pm »

"dogfight " предходни текст је врло коректан (као и сви остали, разумесе), сад кад наставимо да водимо расправу, надам се, да ће бити више разумевања за различите погледе.

Споменут је концепт А-144, да ли је испуштено да се каже, да се ради о наменској варијанти за испитивање крила новог (и јединог) суперсоничног руског путничког авиона Ту-144.
MiG-21I (21-11; A-144) «Analog»
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Зато је на сликама и приказан уз Ту-144

http://www.testpilot.ru/russia/mikoyan/mig/21/i/mig21i_e.htm


* a144_3[1].gif (11.29 KB, 500x387 - viewed 336 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #443 on: September 20, 2011, 11:37:35 pm »

Чехословачка је једина чланица Варшавског уговора, која је производила МиГ-21 Ф-13
Њихова верзија нема застакљени део иза пилота.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ceski MiG-21.jpg (235.6 KB, 2374x688 - viewed 361 times.)

* mig21f-13-0304-preserved-praha-letnany-lklt[1].jpg (301.85 KB, 1024x708 - viewed 386 times.)
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #444 on: September 20, 2011, 11:57:48 pm »

@Љуба, hvala na donjem linku i objašnjenju zašta je kao test-avion MIG-21 A-144 - "Analog" bio izvorno predviđen.

- Dole postavljam link ka ruskom naučnom institutu primenjene aerodimake i još razmišljam dali je Rusija još tada ušla u oblast aktivnih pretkrilica a zahvaljujujući tvom linku nalazim odgovor. Naravno da jeste. Isto aerodinimičko rešenje se kao koncept postavlja i za MIG-27Sh sa ne samo vidnim produženim strejkovima krila već i predkrilcima. Prateći tvoj link dolazim do podlinka koji daje odgovor. Mada je izvorno MIG-21 A-144 "Analog" služio kao test platforma i novu dokazanu koncepciju krila za neuporedivo veći TU-144, zaista je šteta što je isto ostalo na modelu - test varijanti. Očigledno su rusi već imali i koncept za aeroprofil krila sa produženim strejkovima - ( i kraće izvedbe i duže koja se proteže van samog kokpita i daje znatno veći uzgon).

- Hvala još jednom na odličnom linku !

 Link : http://www.testpilot.ru/russia/mikoyan/mig/21/lsh/mig21lsh.htm

 


* MIG-21 - A-144 - Analog.jpg (43.22 KB, 700x500 - viewed 131 times.)

* MIG 27 Sh.jpg (39.51 KB, 1000x478 - viewed 170 times.)

* 27sh_3.jpg (46.85 KB, 1000x840 - viewed 142 times.)

* 2711_3.jpg (49.68 KB, 1000x947 - viewed 113 times.)

* Kokpit MIG-21 BIS - vazduhoplovstva Srbije.jpg (315.56 KB, 1200x800 - viewed 151 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #445 on: September 21, 2011, 01:53:31 am »

Да би сарадња била на нивоу, "dogfight" можеш ли да нам кажеш нешто више о овој верзији:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Унапред хвала


* mig21-E-6T[2].jpg (270.77 KB, 764x1311 - viewed 438 times.)

* mig21-E-6T[1].jpg (93.67 KB, 1074x745 - viewed 436 times.)
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #446 on: September 21, 2011, 09:13:48 am »

Nece se naljutiti dogfight ako uskocim....
Avion, zapravo dva tipa koje je ljuba postavio predstavljaju niz modela MiG-21F-13 (Ye-6T/1, Ye-6T/2, Ye-6T/3, type 74).


http://wp.scn.ru/mig_okb/planes-mig21-e6t

Manje vise gotovo svi modeli su se pojavili u kvizu....



Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #447 on: September 22, 2011, 12:37:31 am »

@Љуба, kada je u pitanju predmetni koncept MIG-21E-63 neohodno je ući u oblast primenjenje aerodinimake. Ruski institut TsAGI još u evoluciji nastanka MIG-21 ulazi oblast prve generacije fiksnih isturenih kanara, manjeg ali identičnog aeroprofila kao i sama krila. - (Kada se isti i golim okom pogleda a ne zumira, vidi se da  postoje dva identična profila, stim što su prednji fiksni "kanari" znatno manji).

- Šta im je primarna funkcija ? Odvođenje graničnog - udarnog sloja opstrujavanja - (vrtloženja), kao prva linija zaštite naprezanja samog zmaja kod velikih brzina i većih napadnih uglova. Neželim da nepotrebno širim temu ali odve je nužna. Aerodinimika kao i hidrodinamika imaju dosta dodirnih tačaka i dokazanih naučnih postulata. Postaviću dole par linkova vezanih za sam aerodinimački pristup i razna rešenja tokom konstruisanja aviona bilo civilnih ili vojnih kao i različita rešenja primene kanara koje već u avionima 5.-te generacije pa i 4++ nevidimo - (PAK-FA, F-22-Raptor, južno korejski koncept zasnovan na Norhon Navy rešenju sa velikim prednjim aerodinimačkim površinama identičnog profila kao i krila - poravnati sa primarnom osom - Line in, ali isti više nisu u ulozi klasičnih aktivnih kanara koje viđamo na Dassault Rafalu 4+ generacije, SAAB Jas-39- Gripen ili Eurofighteru).

- Holandsko-nemački matematičar-fizičar - Daniel Bernoulli, uvodi : Bernoulli's principle i matemačku formulu direktne povezanosti brzine kretanja tela, dali kroz hidro ili aero oblast i direktnog uticaja rastućeg pritiska na sam aeroprofil ili dizajn tela koje je aktivnom kretanju.

- MIG-21 nema u klasičnoj delta konfiguraciji opšte poznati termin - strejkove tj. produžene napadne ivice u samom korenu, radi odvođenja graničnog sloja opstrujavanja - vrtloženja vazduha koje nastaju na donnjoj oplati krila i gornjoj, potom se isti mešaju i ako na oplati krila ne postoje odgovorajući VG - (vortex generatori) koje u donjim slikama prvih izvedbi vidimo kao prva rešenja, pojedinačni ili par njih na gornjoj oplati koji cepaju vrtloženje i odvode van ose kretanja aviona ... isti je nestabilna aero platforma.

- Kao nužno prelazno rešenje kao ispomoć, za odvođenje vrtloženja van ose kretanja aviona vidimo i na prvim serijama IJ-22  Orlova tzv. "brkove", koje kasnije gube značaj uvođenjem produženih korena krila - strejkova na Orlu.

- Tokom decenijskog primenjenog aerodinimačkog istraživanja, vidimo niz rešenja, pristupa od ideje do realizacije. Da ne idem redom, što bi proćirilo temu značajno i u osnovi tretira primenjenu aerodimamiku i samu konstrukciju ciljanog vazduhoplova - što je posebna tema i te kako bitna !

- Pred tim avionženjera se postavlja pitanje, kako uskladiti traženu brzinu, maneverbalnist, agilnost,  eventualne STOL karakteristike a da su nužni kompromisi ! I sama rešenja kanard konfiguracije nisu ista od aviona do aviona, a da se ne odstupa od stabilnosti, centraže ... ili kasnije svesno uvođene nestabilne avio platforme, gde bez primene FBW, centralnog kompjutera (po pravilu više njih), nema govora o bilo kakvoj sigurnoj upravljivosti. Postoji sijaset primera - ( Od F-16, JAS-37 Vigen, Dassault Miraže -2000 ... Dassault Rafal, Jas-39 Gripen, Eurofigter ......itd. gde je na razlučite načine rešeno pitanje odvođenja graničnog sloja opstrujavanja van ose kretanja aviona, sa akcentom na osnovnu delta konfiguraciju kao - Miraž-2000 i iznad samog usisnika dodatak na oplati koji "cepa granični sloj", do primene kako i delta konfiguracije krila sa dodatkom u samom korenu - LEX površina - ( Leading Edge Extension - tj. uvodnih produžetaka u samom korenu krila), sa i bez vertikalnih repnih površina i različitim kanard rešenjima ) ali i kanara sa aktivnim otklonom, koji isključivo u ulozi bolje manevarbilnosti i STOL efekta, nego isti prvi primaju na sebe čeoni udar opstrujavanja vazduha i usmeravaju ka LEX površinama u samom korenu krila - odvode ista vrtloženja i čine avion stabilnom platformom.

- Vašno je napomonuti da LEVCON - (leading edge vortex control), znatno produžena napadna ivica krila - (Primer SU-27, F-18, MG-29), takođe u funkciji odvođenja graničnoh sloja vrtloženja van ose kretanja aviona i boljeg uzgona, nisu isto što i gore pomenuti LEX a  naročito ne LERX - (ruski patent oličen u PAK-FA, takođe dodat u samom korenu krila ali isti nije statičan, već integralni deo krila sa velikim otklonom na niže čime se ne dobija samo na manevarbilnosti, ... više nevidimo izdvojene kanard konfiguracije kao takve, koriste se i dalje velike površine delta krila radi većeg uzgona, već poznata tehnologija aktivnih pretkrilaca, zakrilaca - repnih površina sa velikim sihronim otklonom sa LERX ali celopokretnih vertikalaca, bilo u negativnoj ili pozitivnoj ravni - ( isto rešenje u vidu celopokretnih vertikalaca iz samog korena zmaja, kasnije vidimo na kineskom J-20). Takođe i VG - (vortex generatori) na gornjoj oplati krila imaju značajnu ulogu u odvođenju vrtloženja graničnog sloja.

- Kada se pogleda koren krila indijskog LCA-Tejas, vidi se jasno sečen u samom korenu - LEX - ( "inplant" u korenu krila, koji cepa granični sloj opstrujavanja i menja klasičnu delta konfiguraciju krila).

- Po lićnom mišljenju, u samom startu pa daljim razvojem SU-27, SU-33-mornarički svesno zadržava kanarde radi sletanja na nosać palube, pa kasnije u vidu SU-30, a naročito SU-35S aviona 4++ generacije Rusija je aktvnom primenom LEVCON - znatno produženih napadnih ivica krila, aktivnom upotrebom FADEC - digitalne kontrole motora  i aktivnog vektorisanog potiska - TVC - u 3D otišla najdalje, bez naknadnih dodatih ekstenzija na zmaju, ništa negubeći niti od agilnosti a kamoli manevarbilnosti - naprotiv !

- Lično mislim da su Dassault Rafal, JAS-39-Gripen i Eurofighter, shodno drastičnom napretku aerodizajna, pogonskih grupa i moderne avioelektronike, zadni primeri modernih borbenih aviona- (multirola) i da za 2-3.  decenije mlađi fanovi a i ljudi profesionalno vezani za modernu avijaciju više neće gledati kanard konfiguraciju.

- ( Napominjem, samo lično mišljenje).

- Primer savršenog poravnanja - (line in), prednjih aerodinimačkih površina koja nisu kanari i zadnjih krilnih je F-23 - (izgubio utakmicu u korist F-22 Raptora). I sam PAK-FA je idejno zamišljen u startu kao takav do stalne ruske invetivnosti i pojave LERX. Lično verujem da čemo isti koncept ( u donjem prilogu - Notrhrop advanced tactila jet ) videti dali u nekoj kineskoj izvedbi ili južnokorejskoj .... Otom - potom.

- Izvinjavam se na opširnom izlaganju - (moguće je dodati i niz primera ponašanja različitih aeroprofila kako u vazduhu, tako i aero-tunelu, ali bih znatno otišao u offtopic). Da bi piitanje kolege @Љуба, vezano za izgled MIG-21 E-63 sa prvom generacijom test-fiksnih kanara imalo celovit odgovor morao sam da zađem u oblast aerodinimake i izvorne idejne konstrukcije aviona.

- U zadnjoj slici svesno postavljam jedno kraj drugog J-10 i J-20 - (bitnost identičnog aeroprofila kanara sa samim krilom kao i gde se kod J-20 uvode  sem celopokretnih vertikalaca kao i na PAK-FA, ... bočni DSI usisnici - (isti detaljno objašnjeni na forumu Palube - USA -patent), takođe u funkciji odvođenja vrtloženja - graničnog sloja opstrujavaja van ose aviona, viđenim jedino na F-35 kao i kineskom JF-17 i test F-16 platformi). Primenjena aerodinimika neumitno grabi napred !  

- Postoje dva pristupa rešavanju zadatog cilja. Da se oko idejno-laboratorijske dokazane aeroplatforme doda već postojeća adekvatna dokazana pogonska grupa sa usklađenim softverskim pristupom ili primer F-35B gde se oko aerodinimačke dokazane ideje, tek rešava adekvatna pogonska grupa i rešavaju softverski problemi u hodu,a isti je već u operativnoj upotrebi sa enormnim potrošenim novcem).

- Dva odlična linka u PDF formatu. Jedan tretira dizajn avina i samu primenjenu aerodinimaku a drugi rešenja kanard konfiguracija na različitim avionima i šta se dobija istim :

- Link : http://www.dept.aoe.vt.edu/~mason/Mason_f/ConfigAeroDesignOpt.pdf

- Link : http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/19960047050_1996071178.pdf  

Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #448 on: September 22, 2011, 02:51:54 am »

- Dva video prikaza letnih mogućnosti MIG-21. Prvi datira još iz 1967 i ruske akro grupe na MIG-21 - aerodrom Demodedov, potom slovački solo nastup 2002. godine na MIG-21-MF.

- Svugde je akcenat dat na velikoj brzini uzdizaja - (nepostoje nažalost aktivna pretkrilca) ... i očito velikim envelopama leta,  naročito u velikom prečniku borbenog okreta :

 <iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/pRKkhMubtac?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

 <iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/C8CUueE4_ow?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

- Potom više prikaza odvođenja graničnog sloja sa modernih aviona i na kraju iz direktno gledan, nažalost Mig-1,44 napušteni ruski projekat i idejni crtež početnog viđenja PAK-FA.

- Napominjem da se kod uporednog prikaza F-22 i Eurofightera, sa akcentom na bitnost poravnanja aeroprofila   kod F-22 u prednjem delu-korenu krila, neradi o LERX kao na PAK-FA već LEX -  dodatim namenskim -inplantom u korenu krila.

- Na predzadnjim slikama, naročito na idejnom MIG-1,44 obratite pažnju na identičnost izgleda aeroprofila prednjij kanard površina pa i samih krila.

 

Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #449 on: September 22, 2011, 03:30:16 am »

- Iz fotokolaža razvojne istorije koje postavio kolega @Љуба, sasvim solidnom aerodinimakimom se po mom mišljenju izdvajuju izveddba E-4 i (mada je sa tri produžena VG - vortex generatora na oplati nije ostavljeno mesta za bilo kakkva pretkilca i povećanje manevarbilnosti), ali kod E-6-2 već vidimo produžene kororene krila - napadne ivice, vrlinu koju je MIG-21 u startu imao, veliku preglednost iz kabine i vidljive K-13 Atolke na krajevima krila.

- Siguran sam da bi institut TsAGI, da mu je dato za zadatak da MIG-21 do kraja zadrži kapljasti oblik vetrobrana, makar delimično produžene strejkova krila kao na E- 6-2 (a vidi se jasno ostavljen prostor za još produženja strejkova), sa osnovnim pretkrilcima i K-13 na krajevima krila bio više nego solidad dogfighter u svoje vreme.

 


* MIG-21 E4, ...E-6-2 i E-50 ..jpg (386.75 KB, 856x1141 - viewed 158 times.)
Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 108   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.