PALUBA
March 28, 2024, 11:09:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108   Go Down
  Print  
Author Topic: MiG-21  (Read 774401 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #1485 on: August 14, 2019, 09:06:46 pm »

Ту није требала тактика... они су сами падали... Grin angel
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1486 on: August 14, 2019, 10:02:17 pm »

Zna li netko koju bi taktiku nasi piloti koristili protiv talijanskih F-104
Protiv F-104ASA nisu imali neke ozbiljne šanse.
Ipak je razrađivana taktika zasednih dejstava u radarskoj senci Velebita i ostalih obalnih planina.

Љуба
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1487 on: August 14, 2019, 10:09:54 pm »

Ту није требала тактика... они су сами падали... Grin angel

Али огромне су биле разлике, из мени непознатих разлога. Док су Немци изгубили веома много Ф-104, Шпанци су изгубили 1 или 2.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1488 on: August 14, 2019, 10:19:37 pm »

Italijani izgubili 153. komada.

http://www.916-starfighter.de/F-104_AMI_losses.htm
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #1489 on: August 14, 2019, 11:32:12 pm »



Али огромне су биле разлике, из мени непознатих разлога. Док су Немци изгубили веома много Ф-104, Шпанци су изгубили 1 или 2.

The Spanish Air Force kept the best Starfighter operation safety record figures when during the 7 years they did not loose any aircraft.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба


* f-104.jpg (100.99 KB, 1280x778 - viewed 135 times.)
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1490 on: August 15, 2019, 05:58:12 am »

Razlika je u tome kako su ih koristili kao i u vremenskim uvjetima u kojim su se koristili
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #1491 on: August 15, 2019, 09:29:27 am »

Nakon zaustavljanja.
Nadam se da autor neće zameriti. Ovo je napisao jedan od učesnika ovog događaja.

21.02.2006 navršava 21 godina od

Valjci na vrlo, vrlo, vrlo maloj visini

Priština, 21.02.1985. Noćno letenje, školski krug. U drugoj kabini major Enes Masić.
Ko je letio na L-ovima, zna kako se lete ŠK, bez dodira, produžavanje na 1m sa punim gasom, bez forsaža. Sve smo to odradili, počinje zadnji krug. Izmedju 3. i 4. zaokreta sve po normama. Avion NL-12, broj 913. Izlazak iz 4. zaokreta po normama za sletanje. Izvlačim far za sletanje. Osvetljava negde ispod aviona. Pista osvetljena sa tri prožektora (veliki reflektori na kamionima koji osvetljavaju početak piste). U jednom momentu, reflektor osvetli snjeg i led, sve kao da osvetliš ogledalo. Nemožeš više ocjenit visinu, bliži far prelečemo niže nego po proračunu. Vučem palicu, kako bi zadržao visinu, onaj sa startne viće zadrži visinu, ali 7t mase i dalje nastavlja prema zemlji. Na L-ovima nepisano pravilo, ulazak u pistu na jedan metar, slobodna pilotska procena. E, u tom letu sigurno neću moći poštovati to pravilo, bit ću nešto niži i krači, ali još uvijek bezbedan. Brzina preko 300km/č. Kad je zajeb, onda je zajeb. Niko nije računao, da je baza, kad je čistila pistu snjeg nagurala u predpolje. Visina snjega bila je oko 1m, pa tako sa točkovima kačim taj nagurani snjeg jedno 25-30m pre početka piste. Kasnije izmereno, probijao sam se točkovima kroz snjeg 24m, a u tom momentu ono pravilo: pametniji popušta. Lomi se desni amortizer, pravim skok na pistu, avion se zanosi u desno. Da se slomio i odpao amortizer sa točkom, nisam ni znao. Prvo što sam pomislio, bilo je, da mi pukla desna guma. Dajem palicu u levo, kako bi izravnao položaj aviona, ali inercija skretanja u desno je prevelika. Već vidim bočne sijalice piste u nosu aviona, znam da izlečem sa staze. Nema više spasa od izletanja, kupiram (ugasim) motor, probleme mi u tom momentu pravi kašika na gasu, ali uspijevam. Šta se dalje dešavalo, nije u mom mozgu. Samo se sećam zadnja dva udara, udarac u krilo i svaljivanje aviona na ledja. Prva pomisao, isključi generator , akumulator i gorivne pumpe. U taj momenat, čujem u slušalicama: 50-ti jesi li van staze-zove me toranj. Kratko odgovaram: jesam, al smo na ledjima, isključujem se. Ovo -isključujem se-, nije snimljeno, pregorjela radiostanica. Tek tad isključujem akumulator i generator. Sad imam vremena da pogledam okolo, puklo mi staklo na kabini, snjeg u faci, noge gore- glava dole. Skidam masku i poćinjem da zovem Enesa. Zovem ga jedno tri puta, ali otpozadi tišina. Kako se ne mogu okrenuti, vezan sam gurtnama, iste otkopčavam i udaram kacigom u staklo (slomljeno) kabine i snjeg.. Konačno javlja se i Enes. Pita me po zdravlju i nek javim na toranj situaciju. Odgovaram da sam dobro, tj. živ, da je toranj već obavešten. Nekako se malo okrenem i zapazim, kako se iz aviona vali dim. Nije da je panika, ali to napomenem i Enesu. Pokušavam, da se izvučem iz kabine, ali otvor na kabini malo je uzak. Skidam kacigu i provlačim se iz aviona. Prvo što sam mogao primetiti je, da avion ne gori, nego se snjeg koji je dopruo do toplotnih delova motora isparava. Veliko olakšanje, pa to odmah kažem i Enesu, koji još uvjek visi na gurtnama u zadnjoj kabini. Na bravici druge kabine avion se prelomio, mogao bi ruku da gurnem kroz pukotinu, a kabina otvorena jedno 5cm. Enes me požuruje, da mu pomognem da se izvuće. Hvatam puknuto staklo da ga slomim, ali tako je debelo i jako, da odustajem. Svom težinom stanem na ram kabine i počinjem da skačem, kako bi slomio isti. Kao da sam na trampulini, ali efekta nema. Pogledam oko sebe i primetim jedan Pincgauer kako se zaustavlja na jedno 100m od olupine. Izlaze dva vojnika i posmatraju naš avion. U soju sijalica, primećuju “dim” i nema šansi da se približe. Moglo bi da pukne! Počinjem da vičem, da pridju. Nije im bilo jasno odakle sam se pojavio. Posle par poziva, polako, počeli su se približavati. Vjerujem, nije im bilo lako. Kad su došli, zajedno, sva trojica, počeli smo skakati po okviru druge kabine, dok nije pukao. Sad je i Enes mogao napustiti avion-ispuzati. Kad je stao pored mene, vidim da skakuče po jednoj nozi. Prvo pomislih, da se povredio, ali već sam prigovara, kako mu je desna čizma ostala u avionu. Zamolio je jednog vojnika, da mu je donese, ali u isti momenat se seti, da bi vojnik, koji ne poznaje kabinu, mogao stradati zbog sedišta, za koje niko nezna u kakvom je stanju. Nije bilo druge, nego da sam pogledam-opipam čizmu i izvučem je. Kako je Enes uspio u onom tumbanju premestiti desnu nogu na levu pedalu, nije mi jasno. Uglavnom, čizmu sam našao zaglavljenu ispod leve pedale. Živi i zdravi, odmaknuli smo se od aviona prema ivici piste. Enes je pre dan, dva prestao da puši, ali u tom momentu, zamolio me za cigaretu. Kako je samo povukao dim. Kaže Enes, jel, kako se ono pozdravljaju košarkaši? Udarili smo dlanovima u dlan i nasmijali se. Ubrzo je stigao i komandir eskadrile. U zgradi, pregledao nas doktor, počeo je razgovor. Posle jedno sat, dva počeo sam da drhčem, ali ne od zime. Polako počeo je da se premotava film. Oko 23.00 došao je i komandant, pa smo zajedno otišli pogledat, šta je od aviona ostalo.
Taj dan (noć), uspio sam zaspati tek negde u 5 ujutro. Drugi dan otišao sam snimiti kičmu u bolnicu. Hvala bogu, sve u komadu. Jedina povreda, koju sam zadobio, bili su tragovi gurtni na levom ramenu.
Komisija je donela zaključak, da je prvostepeni krivac za udes baza koja je nagurala snjeg u predpolje, umjesto da ga skloni negde sa strane, a drugostepeni posada, zbog nižeg prilaza. Dužina tumbanja je bila izmerena na oko 650m, sa jedno 3-5 valjka sa dodirom krila i zemlje (skračena krila i rupe u zemlji). Nikad nisam imao volju proračunati, koliko sekundi smo se “zaustavljali”.
Na VLKL dobili smo 15 dana bolovanja.
Kao posledica tog prevrtanja, nisam više mogao normalno ulaziti u pistu na 1m, nego na 5-10m. Ruka nije htjela slušati glavu, pa kad se u maju desilo, da sam pokasirao i pticu na uzletu, sam sam sebi rekao, da je dosta izazivanja, odlučio sam da predjem na helikoptere. Kao pravi starešine i drugari u tom su mi pomogli komandir eskadrile V. Bugarinović, njegov zamjenik Enes Masić, šef letačkog ppuk. Kuprešanin i komandant puka puk. M. Vučinić.
Napomena: Žao mi je, ali tako su drugi tumačili, da pilot u drugoj kabini odgovara za sve postupke pilota u prvoj kabini, pa je major Enes Masić te godine ostao bez Zlatnog letačkog znaka, koji je inaće sigurno zaslužio.

E sada pošto Enes nije zeleo da ti ovde odgovori već te je pitao licem u licem što si izvrnuo istinu ja te molim da sve što si izvrnuo i nisi ovde detaljno napisao napišeš iz prve ruke da ja ne napišem iz druge ruke jer je znam 100% čak mogu i fotografije aviona nakon udesa da postavim

Ko je Enes ?. Ja tog čoveka i pilota lično nisam upoznao. Ono što sam napisao (prepisao) pre 9 (DEVET) godina, ti sada preispituješ.
Priloži te podakte iz druge ruke.

S poštovanjem TNT024.
Logged
olujnik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42


« Reply #1492 on: August 15, 2019, 05:41:11 pm »

da li je JRV imalo MiG 21 sa repnim brojem 17413, dobio sam maketu sa ovim brojem i pokusavam da utvrdim da li je autenticna ili je drugar radio s onim sto ima,
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1493 on: August 15, 2019, 05:56:08 pm »

Nije. Brojevi za MiG-21 te serije su išli do 17410.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,13541.msg110295.html#msg110295
Logged
olujnik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42


« Reply #1494 on: August 15, 2019, 07:00:09 pm »

hvala puno
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1495 on: September 07, 2019, 09:54:35 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (509.65 KB, 1186x853 - viewed 267 times.)
Logged
topalovicdj
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 395


« Reply #1496 on: September 10, 2019, 09:59:04 am »

21M L-15
pozdrav Djordje
Logged
ivran
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #1497 on: September 12, 2019, 05:44:26 pm »

veliki pozdrav svima, pažljivo pratim sudbine aviona mog-21, možda neko ima fotografiju NL-16 16171, mislim da je bila u nekom časopisu , al ne mogu da nađem
nema ni fotke 16175, šta je sa 16184,,, za početak
hvala unapred za svaku informaciju ili sliku


Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1498 on: October 26, 2019, 01:34:14 am »

Da li smo ikad koristili neki sustav za protuelektronsku borbu kao npr. SPS-141
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1499 on: November 10, 2019, 06:11:28 pm »

Koliko se zna - ne.
Inače, protiuelektronička (EW) borba je bila jedna od slabijih stvari u bivšoj vojsci. MHO

poz.
Logged
Pages:  1 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.