PALUBA
March 28, 2024, 03:54:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Karlo Rojc  (Read 22451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
signal
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« on: December 13, 2010, 04:25:58 pm »

Ko je bio Karlo Rojc (čin, nacionalnost, ...)? Kasrna Mornaričkog centra u Puli (1., 4., 5. bataljon) nosila je njegovo ime.

signal
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1 on: December 13, 2010, 04:50:03 pm »

Na internetu se moze naci sledece (douse vrlo malo i veoma razbacano):

Karlo (Rudolfa) Rojc (1915–1942), za narodnog heroja proglašen 20. decembra 1951. godine.

Narodni heroj Karlo Rojc iz BL je bio Nijemac.
Rojc je bio zapovjednik partizanske bolnice na Čemernici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bista narodnog heroja Karla Rojca u krugu SOUR "Jelšingrad" RO Tvornica alatnih strojeva. Snimljeno septembra 1979. godine.


* 42302fa0.jpg (63.54 KB, 600x393 - viewed 561 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #2 on: December 13, 2010, 05:01:33 pm »

Iz:

ESEJ
Predmet: Kulture Balkana
Tema: Istorija Slovenaca na području Banjaluke

Mnogi banjalučki Slovenci su učestvovali u Narodnooslobodilačkom ratu. Svakako, najpoznatiji među njima bio je Karlo Rojc. Rođen je 1915. godine u Banjaluci u porodici slovenačkih doseljenika koji su u Bosnu došli nakon austro-ugarske okupacije. Učestvovao je i u Španskom građanskom ratu. Poginuo je 1942. godine. Bio je među prvima koji su proglašeni za narodne heroje.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3 on: December 13, 2010, 05:03:11 pm »

U Vojnoj enciklopediji, ni riječi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #4 on: December 13, 2010, 05:12:33 pm »

Pregledao sam vise od 20 strana rezultata na googlu i ovo sto sam prethodno napisao je to, nema vise, svi ostali rezultati pretrage upucuju na nesto vezano za samu kasarnu pod tim nazivom, posebno na razna kulturna i slicna desavanja novijeg datuma.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #5 on: December 14, 2010, 09:21:35 am »

Zašto su mornaričkoj kasarni dali ime "sanitetskog" narodnog heroja?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #6 on: December 14, 2010, 10:23:55 am »

Zvuci mi da je Karlo Rojc bio u XI klasi PA u Gruzu; nije li on bio u komisiji kod stradanja "Ljubljane"?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #7 on: December 14, 2010, 11:23:52 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

--
sad sam vidio da je Kuzmar vec postavio istu fotografiju....


* Karlo Rojc - bista.jpg (136.06 KB, 900x589 - viewed 471 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #8 on: December 14, 2010, 11:49:47 am »

U prilog temi,pronašao sam i ovo:

Karlo Rudolf Rojc..... oficir kraljevske ratne mornarice  Jugoslavije, rođen u Banjaluci, mašinski podoficir kraljevske vojske, ukrcan u Kumboru na podmornicu «Smeli». Kad je otkriveno da je član KPJ, izbačen iz Ratne mornarice i poslat na dvoipogodišnju robiju. Poginuo kao komandir zaštitnog voda partizanske bolnice, u boju sa Nemcima, na ušću Ugra u Vrbas.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #9 on: December 14, 2010, 12:13:15 pm »

..oficir i podoficir...

ne mogu pronaci materijal Motoriste o potonucu "Ljubljane" - cini mi se da se tamo spominje K.R.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #10 on: December 14, 2010, 12:35:16 pm »

Podatak sam preuzeo iz  putopisa i nisam ga menjao.Putopis sam postavio na temi Istra https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=13540.msg110273;topicseen#msg110273
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: December 14, 2010, 11:23:07 pm »

Evo ga tekst o potonuću Ljubljane, ali nema pomena Karla Rojca.
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #12 on: December 29, 2010, 10:45:42 am »

Rojc je bio podoficir KJRM i za narodnog heroja je proglašen tek u (prvom) talasu masovne podjele tog odlikovanja (1951).
Evo biografije iz Enciklopedije Narodnih heroja, II tom, vidljivo je da su je pisali mornarički laici.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rojc1.JPG (173.73 KB, 725x1024 - viewed 693 times.)

* rojc2.JPG (183.93 KB, 703x1024 - viewed 593 times.)
Logged
vladimir bošković
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560



« Reply #13 on: September 11, 2014, 05:54:13 pm »

U oskudici podataka o ličnosti čije je ime nosila jedna od najznačajnijih ustanova u JRM, nailazm u ratnim sjećanjima Košte Jotića Koja, tada podoficira na podmornici "Smeli" a u NOR politkoma 3. bataljona 12. Krajiške brigade na ovaj dio:

"U mornarici bivše jugoslovenske vojske proveo sam 9 godina, kao aktivni mornarički podoficir. Šlužio sam na podmornici »Smeli«.    
Godine 1938, preko Karla Rojca i Viktora Leskovara, uključen sam u aktiv simpatizera Partije, i sa još nekoliko drugova mi smo bili jezgro partijskih aktivista. Sa mnom su bili Ante Marković iz Zenice, Krunoslav Leontić, Đoko Petričević i neki Ćavor, Crnogorac. Viktor je sa mnom održao sastanak i rekao da će rukovoditi sa našim aktivom simpatizera KPJ. Karlo Roje, sa podmornice »Osvetnik«. Za Novu godinu 1940. trebalo je da budemo primljeni u KPJ, pa je Karlo organizovao izlet u Konavlje, gde je po dogovoru trebalo da dođe jedan čovek iz Hercegovine i održi sa nama sastanak. Međutim taj čovek nije došao, budući da je bio spriječen od strane žandarma. Poslije sam saznao daje ta čovek Radovan Papić, učitelj).    
Vratili smo se u Tivat, u podmorničku bazu, i nastavili normalno sa radom. Međutim u to vrijeme u Mornarici je došlo do provale u kojoj je uhapšen i Gligo Mandić. Istraga je povedena na svim ratnim brodovima i podmornicama. Jedne noći upala je grupa pješadijskih oficira, »istražitelji«, i na matični brod »Hvar« u Tivtu, na molu pomorskog arsenala uz kojeg su bile privezane sve četiri pod mornice. Tom prilikom su uhapšeni Viktor Lèskovar i Karlo Roje. Njih su zatvorili u odvojene prostorije. Na pojedinačna saslušanja smo pozivani Ante Marković, Đoko Petričević, Krunoslav Leontić, onaj Čavor, Miroslav Ivikić, Miljenko Gajanović i ja. Saslušanja su trajala punih petnaest dana, ali od nas ništa nisu saznali.
Jednog popodneva na molu su pristali brodovi »Hvar« i minolovac »Mljet«. Sa »Hvara« su prebacili na »Mljet« Viktora Leskovara, Karla Rojca i jednog druga iz Novog Sada. Otplovili su za Šibenik. Mi koji smo saslušavani ostali smo pod prismotrom. I svi smo, poslije i ponovne i bezuspešne istrage, dobili po dvadeset i jedan dan brodskog zatvora. Ubrzo je i izašao moj rok od devet godina, koliko sam bio dužan da odslužim za one tri godine školovanja, i ja sam se »skinuo« i otišao u rodni kraj."


Čini mi se da sam u jednoj knjizi o Kopiniču pročitao da je Leskovar kasnije ubijen, provjeriću
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #14 on: September 11, 2014, 06:14:29 pm »

Zvuci mi da je Karlo Rojc bio u XI klasi PA u Gruzu; nije li on bio u komisiji kod stradanja "Ljubljane"?
Mislim da je bio Srećko Rojc.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.