PALUBA
April 16, 2024, 05:58:02 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Haubica-top 152 mm М-84  (Read 122963 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #165 on: January 27, 2016, 07:40:14 pm »

Hvala Rade za trud, fotke i dimenzije. Vjerovatno cu raditi Komoran gumu jer mi je ljepsa, ova mi se ne svidja ali dobro ce doci mjere. Zivio 
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #166 on: January 27, 2016, 08:25:41 pm »

Nema potrebe da se davite... verujem da ima likova koji će upotrebiti šubler radi dokazivanja da nečija maketa nije dobra. Verovatno bih i ja njegov "pravac" u maketarstvu nazvao "šublerizam". Niš je to. Smiley


Elem, evo fotografija Norinog točka, ako bude trebalo još nešto od dimenzija, traži. Oznaka gume je Borovo 12.00 R20.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

управо то и јес поента целе приче. тражење длаке у јајету.
Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #167 on: January 28, 2016, 07:07:20 am »

Nema potrebe da se davite... verujem da ima likova koji će upotrebiti šubler radi dokazivanja da nečija maketa nije dobra. Verovatno bih i ja njegov "pravac" u maketarstvu nazvao "šublerizam". Niš je to. Smiley


Elem, evo fotografija Norinog točka, ako bude trebalo još nešto od dimenzija, traži. Oznaka gume je Borovo 12.00 R20.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

управо то и јес поента целе приче. тражење длаке у јајету.

Poenta price je izrada sto tacnije makete NORE i ovo je jedinstven primerak ove makete koji do sada niko nije napravio a ti pricaj sta hoces i podsmevaj se koliko hoces i nazivaj to kako hoces ali ova maketa je vec dve zlatne medalje osvojila tako da ti je svaki sledeci komentar nepotreban i besmislen kao i prethodni  . Zamolit cu moderatore da preciste temu i obrisu od nepotrebnog spama.
Logged
RILE-NS
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #168 on: January 28, 2016, 09:49:37 pm »

Ziggy kolega i druze,lakse malo.
Nije covek imao nikakvu zlu nameru.
Nadam se da ti nije prvi put da neko tako govori o nasem hobiju( u ovom slucaju i njegovom),ako jeste navicices se.
Nisi cuo ono "maketice" ili "avioncici" ili sl.Ja sam vec oguglao na to.Ali u ovom slucaju ,opet kazem mislim, da se ne radi o zloj nameri.
Svaka ti cast na "Nori".Svaka samogradnja ili prerada u "nasu" tehniku kod mene uvek ima cistu desetku.Sta je sledece ?Mozda "Oganj"?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #169 on: January 28, 2016, 11:50:51 pm »

ма далеко од тога да сам имао злу намеру. просто, постоје људи који и врхунске макете пљују јер "нису у размери", машући притом шублером. рекох, термин није мој, већ је покупљен пре 20 година од једног познатог нишког макетара (који први каже да припада том правцу). деси се сваком да зезне макету, да је преправља или дорађује, али рећи да нпр хасегава не зна да направи макету је по мени прецењивање самог себе. а то ради највећи број "шублериста".

поштујем самоградњу, поготово ако је у питању "столарија" (апсолутна самоградња од комада дрвета). била су двојица који су то правили у то време док сам и ја радио. један је правио куб (мислим да је та макета завршила у ракетном пуку), а други је радио флакове комбинацијом метал и дрво. сећам се и  једне диораме неве која је такође била самоградња, али се не сећам ни ко је правио ни од чега. ником од нас није пало на памет да тражи шублер и прерачунава размеру, а верујем да су се јоле и нешко потрудили да то буде исправно. и да су омашили који милиметар, врло важно. макете су биле одличне а они срећни.
Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #170 on: January 29, 2016, 06:09:58 am »

Nije to vise ni bitno. Ne postoji idealna i 100% tacna maketa, jednostavno nemoguce je napraviti takvu zbog milion faktora. Cev na ovoj nori je radjena rucno na strugu od aluminija ili mesinga, nisam siguran koji je materijal u pitaju ali bez sublera se nije moglo, jer zaista su u pitanju bili milimetri i menje da bi se sve uklopilo kako treba s postojecim delovima makete, dakle "sublerizam" je u ovom slucaju bio neizbjezan.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #171 on: January 29, 2016, 06:56:37 pm »

зиги, не читаш пажљиво. то што ти радиш је самоградња. наравно да је шублер неизбежан. шублеризам се тражење длаке у јајету код готових, фабричких макета.
Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #172 on: January 29, 2016, 07:51:57 pm »

Nije ovo sve samogradnja, za osnov je posluzila fabricka maketa firme Trumpeter, Sovjetska haubica D-20 po cijem konceptu uz mnoge izmjene i prepravke je nastala nasa M-84 Nora. Tako da sam i ja morao da masakriram, rezem, prepravljam i pravim nove dijelove koji ne postoje na D-20, bilo je tu mnogo posla, krenuvsi od prepravke tockova, pa cijevi,...itd itd. Fabricka makata ima oko 260 djelova, oci su mi ispale dok sam ja napravio  Grin
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #173 on: October 20, 2016, 12:03:51 pm »

Teh zbor ARM-PRILEP

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 40.jpg (667.77 KB, 1631x1223 - viewed 207 times.)
« Last Edit: October 21, 2016, 06:52:44 am by trpe grozni » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #174 on: October 21, 2016, 06:56:02 am »

Teh zbor ARM-PRILEP

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Druze, sta trazi americka haubica M101A1 od 105mm u tenu o jugoslovenskom top-haubici M-84 od 152mm ??
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #175 on: October 21, 2016, 06:02:46 pm »


Па кад је то код наших уистину драгих македонаца то "тешка артиљерија". Нека Трпе каже има ли АРМ уопште калибар 152/155мм и шта и колико. Да се не фрламе во темата.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #176 on: October 21, 2016, 06:07:38 pm »

Nema, do duse postoji (ili barem postojao je) bataljon samohodnih haubica 155mm, ali nemaju same haubice. Grin Grin
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 647


« Reply #177 on: October 21, 2016, 06:10:01 pm »


Па кад је то код наших уистину драгих македонаца то "тешка артиљерија". Нека Трпе каже има ли АРМ уопште калибар 152/155мм и шта и колико. Да се не фрламе во темата.

можно е набавка од израле барем така му беше планот но ке видиме од зборови до реализација имаа многу
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #178 on: October 21, 2016, 06:14:00 pm »


Но,  и што имеет АРМ от тешката артилерија!?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #179 on: October 21, 2016, 06:15:16 pm »

Mogli bi u prvu ruku uzeti 6 komada "viška" TN 90 od SV...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.