PALUBA
March 29, 2024, 11:49:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Haubica-top 152 mm М-84  (Read 121620 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #90 on: July 13, 2014, 06:06:59 pm »

Moraćemo da nadjemo neko artiljerca da premeri to.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #91 on: July 13, 2014, 06:53:16 pm »


S obzirom da postoji nekoliko načina merenja dužine cevi, potreban je artiljerac koji zna koji je način merenja korišćen u JNA.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #92 on: July 14, 2014, 05:14:43 pm »

Тражена дужина је 5 м 60 цм.
Пречник цеви, ближе устима цеви, је 168 мм.
Пречник цеви, ближе задњаку, је 172 мм.

 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #93 on: July 14, 2014, 10:09:29 pm »

Тражена дужина је 5 м 60 цм.
Пречник цеви, ближе устима цеви, је 168 мм.
Пречник цеви, ближе задњаку, је 172 мм.

 

Који пречник цеви, та величина ми је сумњива да буде спољни пречник, мала је!? Има ли цртеж са тим мерама баш за М84 Нона.
Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #94 on: July 14, 2014, 10:30:33 pm »

Evo i ja sam poslao Radetu poruku u vezi duzine dela koji sam oznacio da mi treba, nesto mi je to predugacko pa cemo da vidimo dok provjeri jel to dobor izmjereno. Kako god, hvala na trudu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #95 on: July 14, 2014, 10:46:51 pm »

Evo i ja sam poslao Radetu poruku u vezi duzine dela koji sam oznacio da mi treba, nesto mi je to predugacko pa cemo da vidimo dok provjeri jel to dobor izmjereno. Kako god, hvala na trudu.

Ja bih rekao da je žljebljeni deo cevi baš onaj koji ima žljebove, dakle od usta cevi do kraja navoja, a to je svakako pre početka barutne komore. Mislim da to nije cela dužina koja daje 39 ili 40 kalibara, jer ne daje toliko.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #96 on: July 14, 2014, 10:51:34 pm »

A mene interesuje potpuno drugo - kako je merena dužina cevi u JNA. Ovde dajem pastovan tekst sa navweaps.com, gde se govori delimično i o tome. Tekst je engleski, ali...

Barrel Length / Bore Length - One of the more confusing items about gun designations is that the way that the length (calibers) of a gun barrel is measured differs from nation to nation.  The USA measured starting from the inner breech face for both bag and cartridge guns.  Austria-Hungary (Skoda), Germany and Russia measured the length of the entire barrel.  Britain, France, Italy, Japan and Sweden (Bofors) measured starting from the top of the mushroom head (vent axial) of the breech block for bag guns and starting from the inner breech face for cartridge guns.  These differing methods have often resulted in nomenclature errors in reference works.  For example, the 38 cm SK C/34 guns on the German battleship Bismarck are often noted as being 47 calibers long.  Per the German method - overall barrel length - these guns were 51.66 calibers long and per the British/USA method - measured from the inner breech face - they were 48.3 calibers long.  As every German document I have seen refers to these guns as being the equivalent of either 51.66 or 52 calibers long, I am not certain why so many authors refer to these guns as being 47 calibers long.  My thanks to M.J. Whitley, whose series of books on German Warships of World War II first enlightened me on how the German methods differed from those of other nations.  On my webpages, "Gun Length oa" refers to the overall barrel length.  "Bore length" is per each nation's specification except where noted.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #97 on: July 15, 2014, 07:41:45 am »

Кумборе, једно је мерење елемената цви за балистику, а друго за прављење макете топа (као што је овде случај).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #98 on: July 15, 2014, 10:52:27 am »


Хвала, Раде, не знам т` ја то, зато и питам!
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #99 on: July 15, 2014, 11:20:10 am »

Дужина конусног дела цеви је 3 м 20 цм. А дужина прелазног конуса, од задњака до почетка овог дела од 3,20 м је 7 цм. Пречници се чекају, пошто мислимда сам нешто зезнуо када сам мерио. Не уклапа ми се, па чекам проверу и потврду.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cev topa .jpg (7.79 KB, 871x214 - viewed 125 times.)
« Last Edit: July 15, 2014, 11:21:19 am by Rade » Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #100 on: July 15, 2014, 09:34:04 pm »

Svaka cast Rade za trud, ovo je vec duzina koja mi se cini realnom. Kasno videh ovaj tvoj zadnji post, u medjuvremenu sam ti poslao poruku a evo i ovde kacim novu fotku pa ako budes u prilici da i te delove izmeris, jer nisam siguran dali su isti kao kod D20 haubice, pa da i to utvrdimo i da se bacim na pravljenje makete M84 Nora u 1/35 mjerilu 

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #101 on: July 16, 2014, 11:21:48 am »

Ево тражених мера...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dimenzije Norine cevi.jpg (70.17 KB, 918x312 - viewed 153 times.)
Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #102 on: July 16, 2014, 02:52:41 pm »

E Rade Rade, tek si me sad zbunio i tek mi sada nista nije jasno .

Ovako, prvo mi reci da se ti nisi zeznuo kad si oznacavao na fotki ovu duzinu od 2,30m jer si u prethodnom postu naveo da je duzina 3,20m? Meni licno ova od 3,20m izgleda kao ispravna duzina jer ova navedena od 2,30 mi je zaista prekratka kada uporedim visinu vojnika kraj haubice i samu tu duzinu cevi.

Drugo pitanje, naveo si da je konus 7 cm, sada me zanima jesi merio sam konus ili stranicu konusa, ili i onaj prsten zajedno? Obiljezio sam konus i prsten na fotkama dole.

Trece pitanje, ova duzina od 1m, jel ukljucuje takodje ovaj obiljezeni prsten ili je to duzina bez njega?

I cetvrto pitanje, kako ste mjerili precnike, jel sublerom ili ste mjerili obim pomocu metra pa nekako preracunali?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav i hvala na trudu  




« Last Edit: March 23, 2015, 03:10:28 pm by MOTORISTA, Reason: Fotografije prebačene u atačment » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #103 on: July 16, 2014, 02:58:19 pm »

3 м и 20 цм, моја грешка

Жути конусни део (поље конуса, не страница) је широк 7 цм, а прстен је широк 4 цм. Дужина од 1м је са прстеном.

Пречник цеви је рачунат математички, из обима, пошто је прецизније измерити обим - немам шумарски шублер за дебла Wink
Logged
ziggy
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 54


« Reply #104 on: July 16, 2014, 03:01:14 pm »

Hahahah, bas me nasmeja sa sublerom, ziv bio i hvala jos jednom.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.