PALUBA
March 28, 2024, 10:15:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Међународна свемирска станица (МСС)  (Read 121011 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #45 on: December 22, 2012, 09:44:16 pm »

Spot the station

Ja već dugi niz godina provodim leto na Zlatiboru, u zabačenom zaseoku Ribnica, gde nema nikakve ulične rasvete, pa svako veče uživam (meditiram) na terasi ispred kuće, posmatrajući zvezde u punom sjaju. Zvezdano nebo na visokoj planini, izvan naseljenih mesta je poseban doživljaj. Tek tamo možeš doživeti i osetiti beskrajno mnoštvo zvezda.

Već sam nekoliko puta imao prilike posmatrati veoma sjajan objekat (sjajniji od Venere), kako relativno velikom brzinom pravolinijski putuje nebom. Obično, pojavi se iznenada: niotkuda na  nebu se pojavi sjajna zvezda koja brzo putuje. Pratiš je par minuta i onda se ugasi - isto tako iznenadno kako se i pojavila.
Znao sam da je u pitanju neki veštački satelit, sa nekim velikim solarnim antenama koje reflektuju sunčevu svetlost, i vidi se dok su antene pod određenim povoljnim uglom za datu poziciju na zemlji. Ali me je uvek čudilo kako je tako sjajno. Da bi bilo onako sjajno - mora biti zaista veliko! Interesantno je da putanja nikada nije ista.

Tek mi je ovaj tekst ''otvorio oči''. Hvala ti Solaris!

Iz velikih gradova se teško može videti, u gradu se ne vide zvezde, zbog jake ulične rasvete i smoga. Ali izvan grada - ako se nađeš na pravoj poziciji u pravo vreme - interesantno je!

Stvarno sam se oduševio ovim saznanjem! Jedva čekam sledeće leto, pa da stupim u kontakt sa NASA.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #46 on: February 20, 2013, 06:28:49 pm »

DRAMA U SVEMIRU
NASA: 'Izgubili smo kontakt sa Međunarodnom svemirskom stanicom!'

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
WASHINGTON - NASA je objavila u utorak da je izgubila kontakt sa Međunarodnom svemirskom stanicom (ISS), vjerojatno zbog informatičkog problema, ali astronauti u stanici i inženjeri na tlu rade na uspostavi komunikacije.

U utorak nakon 15 sati po srednjoeuropskom vremenu međunarodna svemirska stanica je izgubila kontakt sa Zemljom, navela je američka svemirska agecnija u priopćenju. Glavno računalo koje prati parametre na ISS-u je zamijenjeno pomoćnim sustavom, ali ono ne omogućuje komuniciranje putem uobičajene satelitske veze.

NASA je uspjela nakratko stupiti u kontakt s posadom ISS-a dok je nadlijetala kontrolne stanice u Rusiji, oko 17 sati po srednjoeuropskom vremenu. Posada je primila upute i radi na pomoćnom računalu kako bi uspostavila vezu.
Google oglasi

Trenutačni zapovjednik ISS-a Kevin Ford je rekao da se sve odvija dobro u stanici i da posada radi. U ISS-u je trenutačno šest članova posade: dvojica Amerikanaca, trojica Rusa i jedan Kanađanin.

  JL


* me_unarodna_svemir_328382S1.jpg (18.29 KB, 652x326 - viewed 246 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #47 on: February 20, 2013, 07:17:58 pm »

Spot the station

Ja već dugi niz godina provodim leto na Zlatiboru, u zabačenom zaseoku Ribnica, gde nema nikakve ulične rasvete, pa svako veče uživam (meditiram) na terasi ispred kuće, posmatrajući zvezde u punom sjaju. Zvezdano nebo na visokoj planini, izvan naseljenih mesta je poseban doživljaj. Tek tamo možeš doživeti i osetiti beskrajno mnoštvo zvezda.

Već sam nekoliko puta imao prilike posmatrati veoma sjajan objekat (sjajniji od Venere), kako relativno velikom brzinom pravolinijski putuje nebom. Obično, pojavi se iznenada: niotkuda na  nebu se pojavi sjajna zvezda koja brzo putuje. Pratiš je par minuta i onda se ugasi - isto tako iznenadno kako se i pojavila.
Znao sam da je u pitanju neki veštački satelit, sa nekim velikim solarnim antenama koje reflektuju sunčevu svetlost, i vidi se dok su antene pod određenim povoljnim uglom za datu poziciju na zemlji. Ali me je uvek čudilo kako je tako sjajno. Da bi bilo onako sjajno - mora biti zaista veliko! Interesantno je da putanja nikada nije ista.

Tek mi je ovaj tekst ''otvorio oči''. Hvala ti Solaris!

Iz velikih gradova se teško može videti, u gradu se ne vide zvezde, zbog jake ulične rasvete i smoga. Ali izvan grada - ako se nađeš na pravoj poziciji u pravo vreme - interesantno je!

Stvarno sam se oduševio ovim saznanjem! Jedva čekam sledeće leto, pa da stupim u kontakt sa NASA.


Realno kretanje stanice u odnosu na Zemlju.
http://lunaf.com/english/live-data/iss-international-space-station/
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #48 on: February 20, 2013, 10:27:13 pm »

Jadrane, prema ovome što si ti postovao ispada da se ISS ne može videti sa zemlje, u našem bližem okruženju.
Ja sam bio ubeđen da putanja ISS nije konstantna i da se ona može menjati prema nekom planu ili po potrebi, sa zemlje, ili po komandama sa same stanice, pa je onaj članak Spot the Station namenjen svim stanovnicima sveta, jer kad - tad stanica će proleteti iznad njihovih glava.
Ako sam dobro shvatio tvoj link, ISS kruži oko zemlje po stalnoj orbiti - samo joj se visina povremeno koriguje, pošto zbog trenja propada oko 100 m dnevno .

Ipak, ne odustajem od onoga što sam napisao u svom prethodnom postu, a koji si replicirao.
Tokom vedrih noći, pri čistom i bistrom planinskom vazduhu neretko se uočavaju objekti na nebu koji se kreću pravolinijski, na konstantnoj visini, u raznim pravcima, neki brže neki sporije, neki su jedva vidljivi, a neki veoma sjajni (sjajniji od bilo koje zvezde ili planeta, osim, naravno meseca i sunca).
Napominjem, da ne mislim na ''zvezde padalice'', kako narod naziva meteorite koje u letnjim mesecima često možemo videti na nebu. Te zvezde padalice su veoma brze, u trenu zasjaju, i nakon nekoliko sekunda se ugase.   
Ovo, o čemu ja pričam je nešto sasvim drugo - ubeđen sam da su u pitanju veštački sateliti!
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #49 on: February 20, 2013, 10:54:47 pm »

I jesu,u pravu si.Izgledaju točno kao zvijezde samo što se kreću.Obrati pažnju na još jednu stvar(tako sam ja primijetio):većinom se kreću u liniji sjever-jug!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #50 on: March 10, 2013, 05:39:53 pm »

Jadrane, prema ovome što si ti postovao ispada da se ISS ne može videti sa zemlje, u našem bližem okruženju.
Ja sam bio ubeđen da putanja ISS nije konstantna i da se ona može menjati prema nekom planu ili po potrebi, sa zemlje, ili po komandama sa same stanice, pa je onaj članak Spot the Station namenjen svim stanovnicima sveta, jer kad - tad stanica će proleteti iznad njihovih glava.
Ako sam dobro shvatio tvoj link, ISS kruži oko zemlje po stalnoj orbiti - samo joj se visina povremeno koriguje, pošto zbog trenja propada oko 100 m dnevno .

Ipak, ne odustajem od onoga što sam napisao u svom prethodnom postu, a koji si replicirao.
Tokom vedrih noći, pri čistom i bistrom planinskom vazduhu neretko se uočavaju objekti na nebu koji se kreću pravolinijski, na konstantnoj visini, u raznim pravcima, neki brže neki sporije, neki su jedva vidljivi, a neki veoma sjajni (sjajniji od bilo koje zvezde ili planeta, osim, naravno meseca i sunca).
Napominjem, da ne mislim na ''zvezde padalice'', kako narod naziva meteorite koje u letnjim mesecima često možemo videti na nebu. Te zvezde padalice su veoma brze, u trenu zasjaju, i nakon nekoliko sekunda se ugase.   
Ovo, o čemu ja pričam je nešto sasvim drugo - ubeđen sam da su u pitanju veštački sateliti!

Mislim da je ovdje ostalo ponešto nejasno pa bi valjalo to razjasniti...

Lovac, elementi putanje MKS jesu konstantni ali ona će svejedno barem jedan put u toku dana da preleti preko nas. Naime, nagib putanje, brzina i visina su stalni (brzina i visina se ipak mjenjaju zbog otpora rijetkih tragova atmosfere) ali usled rotacije Zemlje, tokom svakog sledećeg obilaska MKS nadleće drugu teritoriju.

Evo kako to izgleda na primjeru Hablovog svemirskog teleskopa, tri uzastopne putanje:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon jednog ili više dana, ta mreža bi izgledala otprilike ovako:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Naravno, izgled "mreže", tj. da li će biti gušća ili rjeđa zavisi od brzine satelita.


* hst3.jpg (30.1 KB, 550x354 - viewed 200 times.)

* hst4.jpg (66.36 KB, 550x283 - viewed 216 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #51 on: March 10, 2013, 06:54:48 pm »

Hvala Rašo, ovo je već konkretnije objašnjenje i sasvim razumljivo, ako se posmatraju slike koje si postavio.

Ovoga leta planiram da provedem najmanje 6 sedmica na Zlatiboru, i svako veče ću posmatrati zvezde (po svom starom običaju), ako to nebo dozvoli.
Naravno da ću poslati mail prema - spot the station, da bih imao informaciju kad će MSS da nam proleti iznad glava.

Posle tvog posta sam ubeđen da sam je do sada već nekoliko puta video - mnogo je sjajna, sjajnija od Venere, kreće se brzo i onda zgasne - i tu promašaja nema ....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #52 on: March 30, 2013, 12:05:20 pm »

Putovanje je trajalo rekordno kratko

Na prijašnjim putovanjima letjelice bi 30 puta obišle Zemlju prije pristajanja na ISS-u, dok je ovaj put Soyuzu trebalo samo četiri puta i zato je putovanje umjesto dva dana trajalo šest sati.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dva ruska kozmonauta i jedan američki astronaut u rekordnom su roku od samo šest sati stigli na Međunarodnu svemirsku postaju, a ukrcali su se na ISS točno iznad Hrvatske, čuje se na snimci koju je objavio Reuters.

Ruskoj raketi Soyuz u ubrzanom letu trebalo je samo šest sati, iako su ranije putovanja trajala dva dana, kako bi s kozmodroma Baikonur u Kazahstanu na ISS dovezla Pavela Vinogradova, Aleksandra Misurkina i Chrisa Cassidyja. Prije leta kraću rutu je tri puta uspješno testirala ruska teretna svemirska letjelica Progress.

Na prijašnjim putovanjima letjelice bi 30 puta obišle Zemlju prije pristajanja na ISS-u, dok je ovaj puta Soyuzu trebalo samo četiri puta i zato je putovanje astronauta i kozmonauta trajalo toliko kraće, piše France24.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na međunarodnoj svemirskoj postaji trojac se pridružio Kanađaninu Chrisu Hadfieldu, Amerikancu Tomu Marshburnu i Rusu Romanu Romanenku. Očekuje se da će trojac na ISS-u ostati pet mjeseci.


Foto: Reuters/PIXSELL  VL


* 911351.jpg (561.25 KB, 949x768 - viewed 181 times.)

* 911334.jpg (220.45 KB, 604x750 - viewed 164 times.)

* 911336.jpg (340.03 KB, 985x750 - viewed 130 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #53 on: March 30, 2013, 12:12:17 pm »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/zPc4iCTOSgY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #54 on: March 30, 2013, 01:09:04 pm »


Dva ruska kozmonauta i jedan američki astronaut u rekordnom su roku od samo šest sati stigli na Međunarodnu svemirsku postaju, a ukrcali su se na ISS točno iznad Hrvatske, čuje se na snimci koju je objavio Reuters.



U cemu je fora sa ovim - kozmonaut i astronaut?

P.S
Zna li se iznad kog mesta se desio ukrcaj?

P.S.S
Na drugo pitanje ne mora niko odgovoriti, usput se izvinjavam ako nekom to pitanje zasmeta ali je strasno smesno to sto se ponekad pise u novinama.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #55 on: March 30, 2013, 01:14:46 pm »

ONi koji lete u kosmos ili svemir, se kod amerikanaca zovu astronauti, a kod rusa kosmonauti. Tu razliku sam zapazio pre četrdesetak godina. Kad sam Rusima spomenuo astronauta, oni su pitali .. a šta je to?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #56 on: March 30, 2013, 01:21:34 pm »

A sta bi bilo da je sa njima leteo jos neki Kinez, Francuz, Indijac, Britanac?

Da li bi onda pisali - Dva ruska kozmonauta, jedan američki astronaut, jedan kineski "sve-mir-ko" i jedan francuski "la letac do nebo"....
Ok, neka Rusi kazu kosmonaut, neka Ameri kazu astronaut ali zasto domaci medij insistira na tome? Uostalom nije ni ruski KOZMOS, zar ne?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #57 on: March 30, 2013, 02:30:25 pm »

Quote
A NASA astronaut and two Russian cosmonauts opened the hatches of their Soyuz-TMA spaceship and floated into the ISS to a warm welcome from the three incumbent crew, live pictures broadcast on Russian television showed.

http://www.france24.com/en/20130329-new-crew-enters-iss-after-express-ride-earth

Evo i tu, zašto je to tako neznam.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #58 on: March 30, 2013, 02:40:12 pm »


P.S
Zna li se iznad kog mesta se desio ukrcaj?

P.S.S
Na drugo pitanje ne mora niko odgovoriti, usput se izvinjavam ako nekom to pitanje zasmeta ali je strasno smesno to sto se ponekad pise u novinama.

Poslušaj video i meni je bilo smješno na prvu.

http://www.vecernji.hr/vijesti/astronauti-prvi-put-putovali-6-sati-iss-se-ukrcali-iznad-hrvatske-clanak-531452

poz.

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #59 on: March 30, 2013, 03:16:15 pm »

U Klaićevom rječniku piše sljedeće

kozmonautika, 3. -ci grč. (isp. kozmos i nautika) teorija i praksa letova u svemir, isto što i astronautika (grč. aster - zvijezda) i stratonautika (lat. stratum - naslaga, sloj, s čim je u vezi pojam stratosfera, v.) ; pojam kozmonautika upotrebljavao se u zapadnoj literaturi u prvo vrijeme spremanja na letove u svemir, ali se nije održao nego su prevladala druga dva spomenuta naziva, osobito astronautika, a naziv kozmonautika proširio se u Sovjetskom Savezu, kamo ga je prenio poznati francuski učenjak A. j. Sternfeld, koji je još prije drugoga svjetskoga rata prešao u SSSR; u vezi s velikim sovjetskim uspjesima u kozmičkim letovima pojam se opet širi, ali se ne gubi ni izraz astronautika koji je osobito u upotrebi u USA; kozmonautičar - tko se naučno bavi kozmonautikom; kozmonaut  - tko leti u svemir; astropilot; žen.  ( sve pored kosm...).

Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 18   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.