PALUBA
April 20, 2024, 06:15:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 516236 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #570 on: February 08, 2015, 12:02:27 pm »

Družim se ovih dana sa nekim trgovcima naoružanja, pa možda se i uzme koji dolar.  Grin Grin
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #571 on: February 08, 2015, 01:27:20 pm »

Došao je krej i tenkove T55 u Vojsci Srbije. Evo ih na rasprodaji.

http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=7762

Mora i ESMARK da uzme neki dinar.


   U Smederevu mogu da se istope, eventualno limeni sanduci i rezervoari za gorivo tj. isključivo limovina. Za oklopne delove potrebna je prava visoka peć poput one koja je nekada radila u RMK Zenica ili u Železarni Štore. Na našim prostorima više nema tehnologije za takvu vrstu materijala, a koliko znam prethodne 55-tice su, nakon sečenja, osim u Sloveniju vožene u Češku na dalju preradu, verovatno u pancirni čelik pogodan za izradu oklopnih vozila. U svakom slučaju, Republika Srbija ovim se i definitivno odriče borbenih vozila iz strategijske rezerve i daje ih na prodaju...


Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #572 on: February 08, 2015, 01:53:23 pm »

zna li neko cijenu stvari sa popisa
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #573 on: February 08, 2015, 02:48:16 pm »

Česi su prodavali svoje delaborisane T-72 za nekih 30-40k€ po komadu. Al kad ono gledam onaj spisak, pa maltene ko potražnja za nekokrizno žarište. Ipak mora kroz razpis, pa u civilne ruke da se država ne ukalja.
Uf, jesam  neki paranojik!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #574 on: February 08, 2015, 03:04:26 pm »

Dijelovi M84 su se u bivšoj SRJ mogli topiti isključivo u Željezari u Nikšiću. Ne znam za dijelove T55. Ali znam da ni jedna topionica ni čeličana na prostorima Srbije i Crne Gore 1992 i 1993 godine nije mogla da izlije zatvarač za top tenka T55. O tome sam već pisao na Palubi.

Vlado
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #575 on: February 08, 2015, 05:51:10 pm »

Ako se dobro sećam zatvarač T-55 je izrađen od kovanog i ne livenog željeza.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #576 on: February 08, 2015, 05:56:24 pm »

A kako se dođe do kovanog komada gvožđa. neko mora prvo da ga izlije, pa da ga kuje.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #577 on: February 08, 2015, 06:36:09 pm »

Dijelovi M84 su se u bivšoj SRJ mogli topiti isključivo u Željezari u Nikšiću. Ne znam za dijelove T55. Ali znam da ni jedna topionica ni čeličana na prostorima Srbije i Crne Gore 1992 i 1993 godine nije mogla da izlije zatvarač za top tenka T55. O tome sam već pisao na Palubi.

Vlado

Niksicka zelezana je "radila" i T-34 i T-55.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #578 on: February 27, 2015, 09:44:33 pm »

Напуштање тенка испод воде

-На основу команде добијене од команданта места прелаза или на основу своје одлуке о напуштању тенка, командир тенка издаје посади команду "Припремите се за потапање тенка!" По издавању ове команде рад чланова посаде је следећи:
-послужилац плази напред и зауставља се до спегнутог митраљеза, лицем окренутим рема свом отвору за улазак у тенк;
-нишанџија наушта своје седиште и долази испод отвоа пуниоца;
-возач проверава да ли је ручица мењача у неутралном положају, команде за управљање поставља у предњи пложај, ручицу ручног гаса ставља у крајњи горњи положај (одузет гас), док прекидач масе оставља укључен. Затим прелази у бобено одељење и долази до нишанџије, лицем окренут према топу;
-командир тенка остаје на свом месту и пропушта нишанџију и возача да заузму места испод отвоа послужиоца.

Када чланови посаде заузму своја места, команди тенка издаје команду да се изолационе маске поставе у "заштитни" положај. Након тога, проверава рад изолационих маски код свих чланова посаде, на основу загрејавања горњег дела регенеративног патрона.

После проверавања исправности рада изолационих маски, нишанџија отвара бравицу поклопца отвора послужиоца. Командир тенка убрзава потапање тенка вађењем перископа за осматрање на командирској куполици.

Чланови посаде остају на својим местима и чекају да се тенк напуни водом, те када ниво воде нарасте до висине груди, загњуре се у воду и проверавају рад и херметичност изолационих маски.

За све време док се тенк пуни водом, командир тенка одржава радио везу са командиром екипе за спасавање, а прекида је када вода достигне висину на којој се налази мех за дисање изолационе маске.

Отварање поклопца отвора послужиоца није могуће ако вода није у потпуности потопила тенк. Тек по потапању тенка, када се изједначи спољни са унутрашњим притиском, могуће је извршити отварање поклопца. Према томе, чланови посаде не треба да пре времена да троше снагу за отварање поклопца, јер то изазива убрзано дисање и брже трошење кисеоника, што скраћује време заштитног дејства изолационе маске.

Ако се после потапања тенка, при првом покушају поклопац отвора послужица није отворио, не стварати панику, већ сачекати 30-40 секунди дк се притисак на поклопац са обе стане не изједначи. Након изједначења притиска, поклопац ће се под дејством торзионе осовине отворити или је нишанџији потебна врло мала снага да га потпуно отвори.
Редослед изласка чланова посаде је следећи нишанџија, послужилац, возач и на крају командир тенка. Ако се нек од чланова посаде не осећа добро, тада ће он изаћи први из тенка.

У случају да је изолациона маска неког члана посаде неисправна, тада ће се тај члан осаде налазити непосредно испод отвора послужиоца и он ће први напустити тенк након отварања поклопца. Члан посаде са неисправнм изолационом маском, при крају потапања тенка, удахне дубоко и задржава дисање, те након отварања поклопца напушта тенк док му остали чланови посаде помажу.
После напуштања потопљеног тенка, по изласку на површину воде посаду тенка извлачи екипа за спасавање.

НАПОМЕНА: При изласку тенка из воде на обалу не треба повећавати брзину обртања радилице мотора и нагло повећавати гас, већ ако је на изласку из воде снага мотора недовољна, повући команде за управљање у први положај и зауставити тенк. На овај начин се избегава враћање тенка назад у воду, а такође и могућност обратног стављања мотора у рад и продирања издувних гасова у борбено одељење тенка. Приликом враћања тенка назад, при изласку из воде на обалу искључити главно квачило и укочити тенк.

iz knjige "Tenk T-55 i njegove modifikacije", knjiga ajn deo cvaj.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #579 on: February 28, 2015, 12:09:09 am »

Ne znam koliko je u bivšoj nam državi potopljeno tenkova, ali bio sam prisutan slučaju kad je na poligonu Manjača potopljen tenk M84. Ustvari ispitivao sam komandno vozilo sistema Orkan ili kako smo ga zvali LSVR 262 mm, (novu verziju, jer je staru verziju vratio Irak zbog gabarita) i krenuo na Manjaču, jer je tamo uvijek bila dobra piva. Odnosno, vojska nije dala da piva ostane dugo u kantini, pa je bila uvijek svježa. I taman dođem sa sjeverne strane do jezera, a ono upravo frka, trka panika, potopljen tenk M84. Ostao u vodi jezera. Ta staza pod vodom je dugačka tačno 205 metara.

Ne znam da li sam o tome već pisao, ali kod zatvaranja poklopca motora jedan vijak nije dobro legao, pri ulasku tenka u jezero počela je ulaziti voda u motorno odeljenje, pa odatle i u borbeno odeljenje. Kod prolaska kroz vodu, skida se pregrada između borbenog i motornog odeljenja, te se motor napaja vazduhom iz borbenog odeljenja. Motor se ugasio zbog ulaska vode, uskočili ronioci da zakače sajle, mutna voda, ništa se nije vidjelo, i naredba "Izranjaj". U stvari, nikad nisu ronioci probali ni na suvom ni u vodi da to prije toga urade. Nikad mi nije bilo jasno kako bi ronioc mogao da navuče onoliko tešku sajlu na kuku na tenku. Teško ili nikako je to uraditi na suvom, a u vodi da ne pričam.

U stvari pravi uzrok je standardno ponašanje starješina koji galame, galame i galame na vojsku, brže, brže i brže. Koliko sam se nagledao polomljenih dijelova u tenku, preskočenih radnji podešavanja i provjera itd zbog toga što neko stalno govori brže, brže i brže.  Prošao sam rat sa ovim tenkom i takva brzina mi nikad nije bila potrebna. Vojnika zabole neka stvar što će slomiti neki dio u tenku, a starješine guraju norme i pravila ponašanja.

Posada se bila izvukla nepovređena, ali sam ih vidio na obali jezera, drhtali su, da li zbog straha ili zbog nečeg drugog. Kako su se izvukli, to samo oni znaju. Imaju na sebi ikrostep, za koji bi rekao da više odmaže nego što pomaže.

Sad bih morao da listam po radnim sveskama koji je to broj tenka i koji je to bio datum, ali mislim da sam o tome već pisao.

Kasnije sam bio, po naredbi Direkcije Kapela, član (drug član) komisije za procjenu štete nastale potapanjem tenka itd, itd.  Tenk je bio prebačen u kasarnu Kozara u Banja Luci.  Tu je dočekao i početak rata u BiH. U toku rata sam ga očerupao koliko se moglo. Nije bio za popravak, jer je nakon potapanja dugo bio "analiziran". Vojska nije imala para ili je nešto drugo bilo u pitanju. Komisije, papirologije, odluke, naredbe, ko bi ga znao. Da je počela popravka nekoliko dana nakon potapanja mogao bi se lako popraviti. Makar da su odčepili sve otvore na njemu spasili bi ga. Po završetku rata su ga isjekli u staro gvožđe.
Ali kad tenk zaglavi u vodi to je rješivo. Kod Modriče je za vrijeme Član 11 tenk M84 propao i ostao potopljen u septičkoj jami.

Nema upustva za napuštanje tenka u septičkoj jami.

Bilo mi je žao ekipe koja ga je izvlačila. Prali su ga oni protivpožarci sa šmrkovima vode.  I njih mi je bilo žao. Bolje da ne pričam.

Pozdrav

Vlado

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* Dobrnja jezero.kmz (0.7 KB - downloaded 114 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #580 on: March 17, 2015, 10:49:34 am »

DŠK na T-55

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DShK_on_T-55_DD-SD-01-05147.JPEG (356.9 KB, 1000x1400 - viewed 123 times.)

* HVO_Army_T-55_Glamoc_firing_MG.jpg (469.14 KB, 1400x1000 - viewed 160 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #581 on: March 17, 2015, 10:54:34 am »

Купрес 1993 година.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #582 on: March 17, 2015, 04:01:28 pm »

DŠK na T-55

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bile obe na prvoj stranici Wink
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,13688.msg113205.html#msg113205
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,13688.msg113871.html#msg113871
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #583 on: March 17, 2015, 10:52:26 pm »


Bwahhh...Tongue
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #584 on: March 29, 2015, 07:05:28 pm »

jel JNA vrsila ispitivanja T-55 sa M-47? ako da ima li neko rezultate, pogotovo me zanima usporedba probojnosti
Logged
Pages:  1 ... 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.