PALUBA
April 23, 2024, 12:00:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 100   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk T-54/55  (Read 517069 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #705 on: January 04, 2016, 09:47:47 am »

Obarane su Maljutke i sa Boforsima od 57 mm za vreme žurke svih naših naroda i narodnosti.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 835


« Reply #706 on: January 05, 2016, 12:12:13 am »




   Nisam siguran u podatak ali mislim da sam nekada pročitao da su Maljutka i Strela-1 na BrDM-u prve vođene rakete, prva POVR a druga PA, koje su masovno uvedene u operativnu upotrebu i da su delo istog konstruktora koji se zvao Nepobedivi, ili tako nekako, a to se desilo kasnih 50-tih. To znači da su Maljutke poodavno završile svoj put, njihovo mesto sada zauzimaju noviji sistemi a ovakav kuriozitet je još jedna modifikacija najuspešnijeg Sovjetskog tenka T-55.

   Po meni je možda najefikasnija mađarska modifikacija koja čini mi se ima i Maljutke ali i Strelu-2m za PA odbranu na lanserima u kontejneru koji stoji iza kupole u marševskom položaju,dok se u borbenom kontejner podiže iznad kupole između lukova komandira i punioca. Mislim da sam ovakav opis video baš na ovom topiku.


Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #707 on: January 05, 2016, 01:57:42 pm »

Obarane su Maljutke i sa Boforsima od 57 mm za vreme žurke svih naših naroda i narodnosti.
Roll Eyes
Причали су неки ликови и да су Праге обарали ПА ракете, али тешко да је и једно и друго тачно.
Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #708 on: January 05, 2016, 08:15:42 pm »

Početkom devedesetih i kod nas je eksperimentisano sa Maljutkama, sa drugačijim rasporedom od peruanskih tenkova.


* t55a1.JPG (25.73 KB, 500x275 - viewed 124 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #709 on: January 05, 2016, 08:34:58 pm »

Taj tenk je trebalo da dobije V-46-6 motor i drugu transmisiju. T-10 je одличан top, mada ne bolji od ROF L7.  Planiran je bio i dodatni oklop, koji se ne vidi na slici. O AP (аутопуњачу), ни говора није могло бити, јер смо имали готову, много савременију, машину у серији Ова слика ми је позната, да л`из Фронта, или откуда, не знам, али сам је видео, негдје, но не нигдје. Видео сам је, са све Маљуткама.Како сам ја поморац свим телом, ја о том тенку (тема: "Игман"), заправо не знам ништа.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 486


« Reply #710 on: January 05, 2016, 08:44:27 pm »

Obarane su Maljutke i sa Boforsima od 57 mm za vreme žurke svih naših naroda i narodnosti.
Roll Eyes
Причали су неки ликови и да су Праге обарали ПА ракете, али тешко да је и једно и друго тачно.

Добар артиљерац, уз много среће и дашка "промисли Божије" могао је погодити све што је било у ефективном косом домету доступне технике. Наравно, реална вероватност поготка је била минимална и ствар случаја! Знамо да је тај аутомат смишљен, (о како мрзим ту "неписмену" реч "осмишљен") као "последња одбрана" - "last ditch defence" ако подморница типа XXI буде нападнута на површини, па не стигне да зарони.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #711 on: January 06, 2016, 04:29:47 am »

Da se ispravim, ako se radi o gađanju sa broda, iznad mora, radarski navođeno i sa blizinskim upaljačem onda je u redu, ali ne znam što bi taj slučaj bio ovde.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #712 on: January 29, 2016, 08:45:26 pm »

Finski, zanimljiva nišanska sprava

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Šta bi to moglo biti?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* LgyG0OaZcew.jpg (129.18 KB, 865x649 - viewed 169 times.)

* 18.01.16 - 1.jpg (71.2 KB, 496x486 - viewed 170 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #713 on: January 29, 2016, 09:11:25 pm »

Zanimljiva nišanska sprava je ista sprava kao na tenku M84.  Konstriusao gospodin Olafson iz Boforsa.

Ovo drugo je za obuku vozača. Voziš, voziš, imaš taj osjećaj, a stojiš u mjestu.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #714 on: January 29, 2016, 10:44:40 pm »

Hvala Vlado!
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #715 on: January 30, 2016, 09:19:12 am »

Taj tenk je trebalo da dobije V-46-6 motor i drugu transmisiju. T-10 je одличан top, mada ne bolji od ROF L7.  Planiran je bio i dodatni oklop, koji se ne vidi na slici. O AP (аутопуњачу), ни говора није могло бити, јер смо имали готову, много савременију, машину у серији Ова слика ми је позната, да л`из Фронта, или откуда, не знам, али сам је видео, негдје, но не нигдје. Видео сам је, са све Маљуткама.Како сам ја поморац свим телом, ја о том тенку (тема: "Игман"), заправо не знам ништа.

Ovo nije projekat Igman. Projekat Igman je ubacivanje SUV-a u tenk T55. Radilo se o deset tenkova na kojima se je trebao ispitati SUV T55 i na osnovu toga praviti SUV za tenk M84.

Ubacivanje motora sa tenka T72 i power packa u tenk T55 je sistem koji je napravi Momo Čipović iz TRZ Hadžići. Taj power pack je prodavan Iranu, ali zbog niske cijene je projekat obustavljen. Na osnovu tog power packa kasnije je napravljen power pack od 1000 KS koji je ponuđen Kini. Sad je napravljen powerpack sa 1200 KS.

Na tim tenkovima u Iranu je druga transmisija, tako da se tenk okreće na puno manjem prostoru, jedna gusjenica ide naprijed, a druga nazad, dok se na nemodifikovanim tenkovima T55 tenk okreće oko jedne gusjenice koja je blokirana, Dakle, jedna gusjenica je blokirana i oko nje se vrti tenk.

Momo Čipović i dalje ima neke svoje ideje o automatskom punjaču. Za tenk M84. Sa 24 zrna. Sad je u penziji i ima svoju privatnu firmu u  Sarajevu.


Pozdrav

Vlado
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #716 on: January 30, 2016, 11:00:02 am »

Malo prošlosti
Prototip M-84 je napravljen tako što je sa T-72 skinuta kupola a mi smo ugradili našu kupolu vratili ruske delove u nju a zatim je ugrađen naš SUV.
Završna testiranja su rađena na Krivolaku mislim 83 god na letnjem poligonu a u isto vreme Šveđani su sa drugom ekipom testirali T-55 u zimskom (nižem poligonu).
Oni za testiranja na M-84 nisu znali ispitivanja je vodio puk Vaske.
Blokirao im je automat punjena pa su reklamaciju uputili u ĐĐ.
Malo toga smo znali direktor pošalje Tipuru (najbolji poznavalac AP u eks Yu) i mene pošto sam ja ugrađivao i centrirao OT (obrtni transporter) iako ovde ništa nisam dirao.
Dođemo mi na Krivolak Vaske ospe paljbu na nas mi ljuti a on zove direktora ĐĐ a ovaj mu reče da boljih nema.
Radimo subotu i nedelju sve što tražimo Vaske obezbeđuje mi otklanjamo kvar a u ponedejak ujutro tenk normalno funkcioniše.
To je ujedno bila prva intervencija ekipe ĐĐ na terenu na tenkovima.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #717 on: January 30, 2016, 07:24:36 pm »

Malo i o power pack
Dobra ideja koja je verovatno rađena po uzoru na RENK ESM-350.
Bio sam tehničko lice u ĐĐ koje je pružalo pomoć trojici stručnjaka iz TRZ Hadžići došli su na obuku i preuzimanje tehničke dokumentacije za M-84
Spremali su se za remont, imena ne mogu da se setim.

Oni su napravili MPG 780 i sklopili ugovor na 1000 grupa po ceni negde oko 125.000$ za komad ova cena je jedva pokrivala cenu motora i dva menjača.
Damping cenom su umanjili nama šanse za posao veka jer smo bili pri kraju dogovora o transveru tehnologije i opreme za izradu tenka kod ino kupca.
Istina ubrzo je usledio i raspad zemlje pa je pitanje kako bi se to odvijalo.

14 oktobar je preuzeo dokumentaciju i počeo sa realizacijom ugovora.
Da bi grupa bila funkcionalna dao sam neke korekcije i predloge izmena jedan od direktora je to plasirao kao svoja rešenja i ubacio se u posao sa Kinom.

Ova grupa je bila kabasta i predimenzionisana za T-55 zahtevala je prilično dorada samog oklopa pa zato nikad nije ni zaživela.
Na njoj je i loše rešeno održavanje sistema na samoj grupi
Po mojim sugestjama nešto je popravljeno na MPG 1000 ali pošto su me potisnuli iz ekipe koja dobro zarađuje sve karte nisam stavio na sto.

Oni su se prilično mučili otišli zaradili pare uništili dva motora i pored start-stop zaštite.
 Zataškali probleme kinezi nas otkačili a svoj gubitak pokrili građevinskim mašinama koje su kao otišle na sajam a nikad se nisu vratile.
Dok je bilo zaliha delova isporučivane su grupe ino kupcu a šta je on radio sa njima ne znam.
Kasnije je usledila Američka zabraza za isporuku.

Zbog svega digao sam ruke otišao u Kuvajt i pridružio se ekipi eks YU stručnjaka za obuku i održavanje.
Šteta što se na ovom rešenju nije ozbiljnije radilo nije trebalo mnogo truda ja sam već imao pripremljene skice kako da se olakša skrati pojednostavi i bolje funcionišešta.
I danas mi je žao što nisam imao priliku da svoje zamisli sprovedem u delo mislim da bi se to moglo dobro unovčiti.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #718 on: February 08, 2016, 12:33:28 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* T55AD.jpg (60.84 KB, 540x360 - viewed 157 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #719 on: February 12, 2016, 02:49:32 pm »

Kineski Type-69 sa skinutom kupolom i montiranom haubicom D-30. Eritreja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 12.02.16 - 1.jpg (86.13 KB, 640x416 - viewed 128 times.)

* 12.02.16 - 2.jpg (113.03 KB, 640x500 - viewed 121 times.)
Logged
Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 100   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.