PALUBA
April 19, 2024, 09:34:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Turska vojna pomoc za Armiju Republike Makedonije  (Read 28500 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #45 on: December 20, 2012, 10:19:59 pm »

Svako ima pravo na svoje mišljenje i to treba poštovati
Ali kako komentirati da već druga generacija pitomaca Vojske Crne Gore studira na Vojnoj akadmiji ARM,i da ta saradnja,na obostrano zadovoljstvo, napreduje? marinero
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #46 on: December 20, 2012, 10:35:36 pm »

Ministar Besimi je pre par dana iznio podatak da su dosad raznu obuku i dousavršavanje u Turdkoj prošli oko 800 oficera i podoficera ARM.Zaista impresivan bilans!

Ah, ah... Da impresivan broj. Ali, postavlja se pitanje, koliko su mentalno to uistinu oficiri
države Makedonije, a koliko države Turske. Svačije tuđe obrazovanje ostavlja traga na
ljudima. Moja razmišljanja su bez bilo kakvi zli namjera, samo izražavam svoju bojazan.

Nemoram ni da budem u očima nekih u pravu, ali logika me vodi ka ovakvom načinu razmišljanja.

Naviknati sme   Grin
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #47 on: December 20, 2012, 11:58:52 pm »

Nema nista lose skolovati vojni kadar po stranim akademijama...donosi se znanje koje se tesko moze dobiti kuci.

Medjutim, ORICAREB, donosi interesantan argument za razmislanje. Nasi se uglavnom skoluju u Turskoj i US, manji broj u Njemacka i Velika Britanija; mislim da neki su bili u Bugarskoj, Hrvatska i Slovenija. Pogledajte zbirstina razno raznih 'skola', rani nastavni programi. Vecina njih su danas 'NATO-uticajni' ali zasad ostaje istina da svaka skola je 'nacionalno soodvetna' - na primer, Turska vojna skola proucava vojnu vestinu i nauku u sklop svojih interesa; isto vazi za sve gorenavedene.

Znaci ja ORICAREB-ov argument gledam malo drugacije: nije me toliko strah kakvu ce lojalnost da dobiju u stranim skolama (mada i to ima nesto da se kaze, i to pobajagi), vec koliko to znanje sluzi nama u sklopu uslovima i kojima se nalazaimo. ARM ima pilote za mlaznjake trenirani u americkim akadameija - od mlazni avion nema ni M u Makedoniji. U cemu je poenta onda?

Hvala im na onih 800. Ali to je problem koj me vec neko vreme muci: drugi nas opremuju, drugi nas obucavaju...nisam siguran da vakvo koncept odgovara nasim potrebama - mi ustvari i ne znam dali znamo koji su nas potrebi....
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #48 on: December 21, 2012, 12:12:03 am »

Sve je u redu dok su odnosi Makedonije i Turske solidni. Ako dodje do (malo verovatnog) sukoba, onda neki oficiri koji su skolovani u Turskoj mogu da postanu "Trojanski konji". Pre svega mislim na pripadnike jednog naroda.
Imali smo mi slicnih primera u relativno blizoj proslosti. Posle rezolucije Informbiroa, "ruski" oficiri su bezali preko granice. Ako se dobro secam, jedan je visoki oficir šmugnuo avionom sa aerodroma, u Madjarsku. Takodje je jedan general, Arso Jovanovic nocu pokusao da peske pobegne u Rumuniju, ali je granicar pucao, i ubio ga na mestu.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #49 on: December 21, 2012, 04:33:47 am »

Dobro, vidi, taj doticni narod koj spominjes moze biti skolovan i u Strumici ili Stip - bilo bi bas isto Cheesy Turska ili US - to ne menja bas previse Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #50 on: December 21, 2012, 09:03:46 am »

Svako ima pravo na svoje mišljenje i to treba poštovati
Ali kako komentirati da već druga generacija pitomaca Vojske Crne Gore studira na Vojnoj akadmiji ARM,i da ta saradnja,na obostrano zadovoljstvo, napreduje? marinero


Kako komentirati? Pa s mog gledišta loše. Isključivo školovanje vojnog kadra u stranoj zemlji, bez
vlastiti škola u svojoj zemlji je promašaj. Nije naukovanje vojnog kadra isto kao bilo kog iz građanstava.
To ko nije osetio i prošao na vlastitoj koži malo može i da razumije.
Jake zemlje sa svojim školama, osposobljavaju ljudstvo u svojim vojnim školama u skladu sa svojim potrebama
i doktrinom.
To da povremeno po koje vojno lice kao formirana ličnost ode na kojekakvo usavršavanje po striktno
određenoj specilizaciji, to je u redu, ali školovati mlade ljude u tuđim vojnim školama..
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #51 on: December 21, 2012, 10:01:47 am »

GoceMk,

I ti si takođe u pravu.Turski repatrizovani živalj iz ovih krajeva uglavnom je sekularno (napredno) orijentisan u Turskom društvu (poštovaoci Ataturkovih verskih-državnih reformi).I taj moj spomenuti sagovornik takođe pripada sekularnoj struji.
Čak je više puta učestvovao u nekakvim tamošnjim demonstracijama.Žalio mi se da se aktuelna vlast zdušno trudi da temeljno, u tišini, ali tokom dugog niza godina, pažljivo sa svih javnih ili izvršilačkih funkcija a naručito u javnom životu, raznim "demokratskim" metodama skloni sve one koji su poštovaoci i čuvari amaneta Kemala Ataturka.

Pa je tako i jedna njegova rođaka, pre nekoliko godina a posle višedecenijske službe na mestu šefa protokola VIP salona Instanbulskog aerodroma, bez zvaničnog razloga, poslata u prevremenu penziju.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #52 on: December 21, 2012, 06:40:21 pm »

Do oficir neaktivne rezerve, moe misljenje e da vecina sekularni tuci zive u primorski gradove kao izmir, bursa istanbul  i vecina iz nih imajo poreklo iz Balkanski poluostrov, ali anadolski Turci  su mnogu po brojcani i su tradiconalno glasaci za partije za islamski karkatera, dok sekularni Turci su mnogu manje i ne mogu oni da pobede na izbori i tue e problem. Dok najvise strav za nama u Balkan  je  to  да njihove islamske stranke u Turske, је nihova idejata za Restravacija Otomanskata imperija  na prostor Balkansko Polustrova.

Izvinite za moj los Srpski  Smiley
« Last Edit: December 21, 2012, 06:46:31 pm by gocemk » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #53 on: December 21, 2012, 08:03:56 pm »

........................
Izvinite za moj los Srpski  Smiley

Ma Srpski ti je, boli glava.. Wink (naj... pravilo sam od Brokera  Cool )
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #54 on: December 21, 2012, 08:22:21 pm »

Problem ''malih'' zemalja i amija je mali obim potreba za školovanim i stručnim po raznim specijalnosti i smerova-pešadija,artiljerija ,OMJ,ABHO i dr,a opšto je poznato da vojno školstvo je kompleksan i skup projekat.Zato svaka država i armija na svoj način rešavaju školovnje vojnog kadra.Kod    nas je to Vojna akademija koja proizvodi osnovni oficirski kadar kao i određeni broj postdiplomskih studija za sticanje znanja i zvanja za viši oficerski kadar.Za visoki kadar zbog malog broja potrebnih u ARM,osposobljavanje je praktički neizvodljivo,pa se ide na stranim visokim vojnim koledžima.Znači da na doobuku i usavršavanje ne odlaze bilo koji već ostručen oficir koji je sa radom u jedinicma pokazao dobre i odlične rezultate.
A što se tiče ''trojanskim konjima'' citiraću misao pročitanu davno u jednoj knjizi Konstantina Simonova,koja odprilike glasi ''budnost je jedno,a sumnjati u svakoga-paničarenje''
Koliko se sjećam i bivša JNA i pored visokih i najviših vojnih škola,slala je visoke oficire na usavršavanje na visokim vojnim školama u SSSR,Francusku i dr i time je bila u dodiru sa vojnim doktrinama i Istoka i Zapada.
Inače slažem se sa tezom ''svoja puška na svom ramenu'' jer daje najbolje rezultate,ali ovde je reč o donacijama ne iz viška zastarjelih RR,već pomoć od zemlje dokazanog prijatelja naše države  i partnera koji ispunjava sve što je dogovoreno u svim oblastima.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #55 on: December 22, 2012, 08:00:36 am »

Mislim da je najbolje osnovne vojne studije kad god je to moguće budu završene u svojoj zemlji a da je više nego pozitivno posle oficire slati na postdiplomske studije ili specijalističke u inostranstvo.

Ako neka zemlja nema svoju akademiju onda treba da teži da oficire školuje uglavnom u zemljama koji su joj tradicionalni prijatelji i dugogodišnji iskreni vojni saveznici.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #56 on: December 22, 2012, 09:49:22 am »

Sve se meni čini da Turska priprema teren za sljedeći nastup "cirkusa kolorado" ,no sve u svemu za one kojima je Vojska poziv šteta da ne usavrše svoja znanja i ne dosegnu više statuse ako im se već zato pruža mogućnost.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #57 on: December 22, 2012, 11:25:00 am »

Svi veliki igraci tako igraju. A Turska je, veliki igrac, ili namerava da to postane.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #58 on: December 23, 2012, 11:06:44 am »

Mislim da je najbolje osnovne vojne studije kad god je to moguće budu završene u svojoj zemlji a da je više nego pozitivno posle oficire slati na postdiplomske studije ili specijalističke u inostranstvo.

Ako neka zemlja nema svoju akademiju onda treba da teži da oficire školuje uglavnom u zemljama koji su joj tradicionalni prijatelji i dugogodišnji iskreni vojni saveznici.

Molio bi dobro informiranog posjetitelja Palube, da mi objasni dali država Makedonija, radi moje informiranosti,
raspolaže sa bilo kakvom vlastitom vojnom obrazovnom ustanovom (Akademija, srednja Škola ....).
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #59 on: December 23, 2012, 11:10:39 am »

Vojna akademija "General Mihajlo Apostolski"
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.