PALUBA
April 20, 2024, 01:57:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Staresine Kraljevske mornarice u Ratnoj mornarici JNA (ЈА)  (Read 34851 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« on: January 06, 2011, 07:01:20 pm »


Податке које ћу овде навести преузео сам из књиге Ивана Матовића, "Верни отаџбини и позиву" - активен старешине Југословеске војске на антифашистичким фронтовима.

У наведеној књизи аутор се бави официрима и подофицирима Војске Краљевине Југославије који су активно учествовали у НОБ- у и касније примљени у ЈНА (ЈА). Посебно је обрадио податке о носиоцима ордена народног хероја, онима који су досегли чин генерала, као и онима који су погинули на ратним задацима али и о, како их је он назвао, "вечитим пуковницима". У поглављу "јунаци Априлског рата" обрадио је већ позната дешавања током априла 1941. године али контексту навођења конкретних имена заслужних за какав-такав отпор агресији.

Ја сам из те књиге "извукао" податке о припадницима Краљевске морнарице па их ево овде приказујем.

Дакле , према подацима из ове књиге Морнарица ЈВ је ушла у рат са 742 активна, 146 резервних официра и 10666 подофицира и морнара. Током тог Другог светског рата њени припадници су ратовали у више војски које су дејствовале на овим нашим просторима, али и шире. У ЈНА (ЈА) је примљено или ступило око 260 официра и подофицира Краљевске морнарице. Током рата неки су се истакли и постали народни хероји или су, у годинама мира досезали адмиралске или генералске чинове.   

 Народни Хероји који су били активни припадници Краљевске морнарице ЈВ:

Напомена: народни хероји који су постали и генерали приказани су у списку генерала и амдирала.

1.   Ковачевић Бранко – Жика Морнар (Пријевор, Будва,1922.), питомац школе машинске струке Ратне морнарице ЈВ, потпуковник ЈА
2.   Машера Сергеј (Горица, 1912- Тиват,1941), артиљеријски поручник бојног брода 2. Класе. Заједно са Миланом Спасићем потопио разарч „Загреб“ 17. Априла 1941. Године око 14.00 часова.
3.   Ројц Карло (Бањалука,1915 – Чемерница, 1942), морнарички наредник техничке струке,
4.   Спасић Милан (Београд, 1909 – Тиват,1941) поручник бојног брода Ратне морнарице ЈВ
5.   Шкорпук Велимир (Бродарица, Задар,1919 – Загорје, Посушје,1943), морнарички поручник ЈВ, мајор НОВЈ (посмртно унапређен)

Генерали и адмирали ЈНА који су били активни припадници Краљевске морнарице:

1.   Боначи Јурај (Милна, Брач 1903), капетан фрегате у РМ ЈВ, контраамдирал ЈНА. У НОР од 1943. У рату командант поморског обалног сектора и заменик начелника Морнаричког одељења у ВШ НОВЈ; 1945 члан делегације за преговоре у ГШ Црвене армије о наоружавању 30 дивизија НОВЈ. После рата управник Морнаричке школе и командант Речне ратне флотиле.
2.   Брстина Душан (Јачишта, Мостар,1914) наредник службе везе у РМ ВЈ, генерал-мајор ЈНА.
3.   Грубелић Јосип (Трибуњ, Сплит,1918), подофицир у Ратној морнарици ЈВ, вицеадмирал ЈНА. У НОР од 1941.године, на дужностима команданта устаничке чете, заменика и команданта бригаде, руковдиоца одељења морнаричке пешадије у Команди РМ НОВЈ. После рата командатн поморске зоне, начелник штаба ескадре и војнопоморксе области. Активна служба престала му 1976.године.
4.   Керн Иван (Жуженберк, Ново Место,1898), капетан бојног брода у РМ ВЈ, контрадамирал ЈНА. У Априлском рату командант Треће торпедне дивизије, самоиницијативно у насталом метежу, извео из Боке Которске део Ратне морнарице и укључио их у формације британске ратне морнарице на Блиском истоку и ан Медитерану, да би у периоду 1943-1944. Био и министар у влади др Шубашића у Лондону. У НОР-у од 1944.године, после Вишког спорразума Маршала Тита и Шубашића. Једно време је био командант Ратне морнарице, док се преговарало о њеном укључивању у НОВЈ, што ће се оставрити непосредно после ослобођења земље. Панзионисан 1945.
5.   Левичник Карел (Љубљана,1900), капетан бојног брода у РМ ВЈ, генерал-ппуковник ЈНА. Од априлског рата до 1943 сарађивао са организацијом Освободилне фронте Словеније, а потом, ступивши у НОР, био је командант артиљерије НОВЈ на Вису, начелник Артиљеријског одељења ВШ и командант артиљерије Осмог корпуса, па Четврте армије ЈА. После рата начелник штаба Управе артиљерије и Техничке управе ЈНА. Активна служба престала му 1959.
6.   Љиљак Ђуро (Класнић, Глина 1922), питомац Морнаричке школе ратне морнарице ЈВ, генерал-мајор ЈНА. У ЈНА од 1941.године на дужности комесар батаљона и бригаде. После рата у војној индустрији, готово две деценије на челу „Крушика“ у Ваљеву. Активна служба у ЈНА престала му 1980.
7.   Мандић Глигорије Глиго (Камене, Херцег Нови,1912), наредник машинске струке у Ратној морнарици ВЈ, генерал – пуковник ЈНА, народни херој. Због политичког деловања, 1937. отпуштен из активне службе. У НОР-у од устанка у Боки Которској. Био је командант батаљона у 5. Пролетерској бригади. Крајем 1942.године командант Прве даматинске бригаде. Први командант 17. Источнобосанске дивизије. Пензионисан 1963.
8.   Мрвош Раде (Војни Тук, Огулин, 1917), подофицир у Ратној морнарици ВЈ, контраадмирал ЈНА. У НОР од 1941, поред осталог на дужности заменика и команданта бригаде. После рата командант помирске базе и помоћник команданта војног подручја. Активна служба му је престала 1969.године.
9.   Новковић Момчило (Павловац, Госпић,1916), наредник ратне морнарице ЈВ, вице-адмирал ЈНА, народно херој. Избегао заробљавање; устаник, герилац и у јесен 1941, командир Јуришне чете одреда „Велебит“. У 1942. Први командант батаљона „Пекиша Вукасан“. Потом заменик команданта  Треће личке бригаде. 1944. године је командант бригаде у 35.дивизије ,а рат је завршио као заменик команданта Дивизије КНОЈ Хрватске.. У ЈНА командант дивизије, војнопомирског подручја и ескадре ЈРМ, помоћник команданта армијске области и начелник Више војнопоморске академије. Активна служба му престала 1974.године.
10.   Орхановић Марко (Оскорушно, Дубровник,1920), поручник корвете у РМ ВЈ, контраадмирал ЈНА. У НОР од 1943, на дужности начелника штаба поморског обланог сектора. После рата командант дивизиона разарача и помоћник начелника Војнопоморског школског центра. Активна служба му је престала 1969.године.
11.   Попивода Перо (Бијелице, Цетиње, 1916), војни чиновник официрског ранга у Ратној морнарици ЈВ, генерал-мајор ЈА. У НОР од 1941.године. Новембра 1942. Године упућен у Словенију, где је начелник штаба бригаде „Тоне Томшич“ и 14. Ударне дивизије, па командант оперативне зоне, 15.дивизије и као пуковник, 1944. Командант 7. Корпуса. По повратку у Србију командант 22. Дивизије. После рата након двогодишњег школовања у СССР-у, као генерал – мајор, пилот, начелник је Оперативне управе РВ са које је крајем јула 1948. емигрирао авионом из земље. На тај начин је изгубио чин у ЈНА.
12.   Рустја Фрањо (Трст,1916), поручник корвете РМ ВЈ, вицеадмирал ЈНА. У НОР од 1943. Године на дужности начелника штаба бригаде и дивизије,а после генерала Кведера командант Трста. После рата командант војнопоморског подручја, начелник Школског центра РМ и Института за морнаричко наоружање, инспектор за поморство у Главној инспекцији ЈНА. Активна служба престала му 1974.године.
13.   Станичић Мате (Шибеник, 1920), морнарички поднаредник ЈВ, генерал-ппуковник ЈНА, народни херој. У Априлском рату истакао се спасавајући људе и пловне објекте ратне фолоте у Шибенској луци – под италијанским бомбама. У устанку војни инструктор и командир десетине, азатим у Лици, командир чете и командант батаљона у Првој далматинској бригади. Два пута рањаван. Када је био рањен на Сутјесци сам се, поштапајући се са два штапа, пробио у источну Босну. У десантним операцијама Девете далматинске дивизије на острва у Кварнерском заливу показао велику сналажљивост и храброст у борби на води и приликом „хватања“ за копно. После рата начелник штаба Команде јужног Јадрана, па командант северног Јадрана. После рата начелник одељења у команди армије у Скопљу, па у Генералштабу, па у команди армије у Сарајеву. Био војни изасланик у Москви и командант војног округа Сплит. Активна служба му престала 1977.
14.   Томшич Јанез (Постојна 1909), поручник фрегате РМ ВЈ, контраадмирал ЈНА. У НОР од 1943. Године, на дужности начелника штаба и команданта поморског обланог сектора. После рата командант флоте и позадине ЈРМ и начелник Војнопоморског школског центра. Активна служба му престала 1964.
15.   Черни Јосип (Марибор, 1903), капетан корвете РМ ВЈ, адмирал ЈНА. Од 1941. До 1943. Сарадник НОП-а а од тада у НОР-у на дужности у начелника Штаба Поморске оперативне зоне ГШ Словеније. У чину пуковника и убрзо генерал-мајора – командант Морнарице НОВЈ, уз комесара Драгишу Ивановића. Ту дужност је обављао и у првим годинама мира,а затим помоћник начелника ГШ, командант ескадре ЈРМ, начелник морнаричког техничког института. Активна служба у ЈНА престала му је 1960.
16.   Швара Душан (Ракитник, Постојна 1918), морнарички наредник ЈВ, генерал-пуковник ЈНА. У НОР од 1941.године па до краја рата, на дужностима команданта батаљона, одреда, бригаде и дивизије. После рата помоћник команданта војног подручја, председник Сталне испитне комисије  за чин мајора, командант позадине армије. Активна војна служба престала му је 1970. Године.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 06, 2011, 09:12:24 pm »

Mala ispravka. Janez Tomšič je imao čin poručnika bojnog broda i bio je nastavnik Brodske artiljerije na VPA u Dubrovniku.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: January 06, 2011, 09:17:06 pm »

A di su Ivan Ivanović, Ivo Marinović, Srđan Prica, Miloje Jelisavčić, Milan Šonc, Bojan Marok i cila legija ostalih?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #3 on: January 06, 2011, 11:50:34 pm »

Ови које помиње Бродарски се не помињу. Аутор је додуше у поговору навео да је могуће да није обухватио све.

Бродарски, не би било лоше, ако си у прилици да наведеш неке податке о њима као допуну списка.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #4 on: January 09, 2011, 05:20:51 pm »

Mala ispravka. Janez Tomšič je imao čin poručnika bojnog broda i bio je nastavnik Brodske artiljerije na VPA u Dubrovniku.

Da, porucnik bojnog broda I klase

Imam detaljne podatke za sljedece oficire KM koji su bili, (krace ili duze vrijeme) i pripadnici JRM, u manjen dijelu drugih dijelova JA/JNA:

- Andjelic Zivojin
- Buljan Ivo
- Dujmovic Josip
- Gregoric Boris,
- Grgic Josif
- Ikica Mladen
- Jelocnik Hubert
- Jitner Velimir
- Kamenarovic Danilo
- Konte Ivan
- Medic Dusan
- Miklavcic Ot0
- Milinovic Emanuilo
- Milovanovic Dragoslav
- Omersa Dimitrije
- Orebic Davor
- Perfiljev Igor
- Prica Srdjan,
- Rojs Srecko
- Supek Berislav
- Tomsic Janez
- Voglar Branko

Nadalje, u ranoj mladosti imao prilike upoznati osim navedenih I. Buljana, J. Tomsica i ne spomenute gore, kao sto su Zeljko Filipovic, Oskar (Olaf) Bizjak, Ivo Marinovic, Stanislav Stiglic.....

A, kako kaze Brodarski, ima jos vrlo mnogo licnosti koje nisu spomenute.
« Last Edit: January 09, 2011, 05:44:08 pm by jadran2 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #5 on: January 10, 2011, 10:09:17 am »

Из оне књиге ја сам пренео само оне старешине краљевске морнарице који су проглашени народним херојима или су постали адмирали-генерали. Дакле не све који су службовали у ЈНА (ЈА). Матовић у књизи наводи податак да је око 200 припадника Краљевске морнарице било примљену у РМ ЈА (ЈНА). Када дођем кући поставићу списак неких које експлицитно помиње (такође извађено из разних делова књиге). Има и неких које ви наводите.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #6 on: January 10, 2011, 09:09:44 pm »

Према подацима из ове књиге, око 260 „бивши“ официра и подофицира чинили су језгро РМ нове Југославије. Такође, аутор помиње и сећање адмирала Чернија на, као се каже, "134 поморска официра, 29 стручних официра и инжињера свих специјалности и 30 подофицира" који су учествовали у стварању морнарице НОВЈ.

У тексту посвећено деловању Краљевске морнарице током Априлског рата ("Капетани тону с бродовима), као и најистакнутијих припадника током НОБ-а (у првом реду оних који су проглашени за народне хероје, постали генерали и адмирали), Матовић је написао и ово: " Само ових неколико примера говори о томе да су искључиве и нетачне  оцене о томе како се "гро официрског кадра" РМ Краљевине Југославије у Априлском рату држао издајнички и кукавички, па ратовање наставио у служби окупатора и квислинга; тачније речено, таква оцеан може да важи за део командног врха, али никако за највећи број од 742 морнаричка официра."
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #7 on: January 10, 2011, 09:32:15 pm »

У споменутој књизи се првенствено помињу они припадници Краљевске морнарице који су у активну учествовали у антифашистичкој борби, углавном у НОБ, али и они који су 1941. одвезли бродове и авионе на територију савезника: Ево неких од њих које сам "извукао" из поменуте књиге (углавном оних који су приступили НОВЈ):

Погинули у НОБ:

Гракалић Југоле, наредник РМ, организатор устнака 1941. У боки Которској. Погинуо у лето 1943. Године на дужности заменика команданта батаљона у Никшићком НОП одреду.
Аркадије Попов, капетан пилот хидропланске авијације ЈВ, мајор НОВЈ. Пореклом Рус, пред априлски рат пензионисан. У првим годинама Другох сцетског рата у немачком ваздухопловтсву одакле је хтео да прелети у СССР. У томе откривен па затворен. Утицајан таст успео је да га изведе из затвора и доведе у Загреб где се повезао са НОП.Пребације се у партизане у чијој организацији стиже на север Африке. Командир групе у ескадрили којом командује Милета Протић. Погинуо код Сланог оборен од стране немачке ПА.
Протић Милета (1913), официр –пилот у хидроавијацији Ратне моранрице ВЈ, мајор НОВЈ.Након капитулације Вј прелетео у Грчку а затим севрну Африку. Први командир Прве ловачке ескадриле НОВЈ. Погинуо приликом напада на немачку колону код Жепча.
Шкеровић Бранко (1911) поручник бојног брода, погинуо 11. Априла на ратној дужности на реци Сави.

„Вечити“ пуковници

Ренчељ Казимир (1905), капетан корвете РМ ВЈ. У Априлском рату командант торпиљерке. Избегао заробљавање и стигао код Енглеза. У НОВЈ од јануара 1944. На дужностима у Бази ЈРМ у МОнополију (Италија), а затим командант поморског обалског сектора. У зваршним операцијама у саставу ГШ Словеније. После рата на дужностима у ЈРМ. Године 1951. Комесар му поставља услов: или у КПЈ или превод у резерву. Веран професији пиковник је прихватио прво. Пензионисан је 1960.
Гргас Анте (1921), морнарички подофицир ЈВ. У НОР од 1941. Године. Борац и командир чете у далматинским јединицама, командант батаљона у Првој Бокељској бригади, начелник Штаба Пете косметске бригаде.
Звицер Никола (1918) ваздухопловни наредник у Ратној морнарици ЈВ. И Интернацији у Албанијип а у новембру 1941. Размењен за италијанске војнике. У Петој пролетерској командир чете и командант батаљона. Био командант 8. Српске бригаде а касније и начелник метеоролопке службе у Групи ваздухопловних дивизија ЈА.Пензионисан као пуковник.
Хубмајер Данило (1901), капетан корвете ЈВ. Био на ради у Команди РВ као инжењер (Зваршио је ваздухопловнотехнички факултет у Паризу). У НОВЈ од 1943. Руковдио деташамнаом у Алжиру на прикупљању и школовању ваздухопловаца ан Северу Африке. После рата командант Ваздухопловне школе специјалиста и на позадинским дужностима у Комади ЈРВ. Пензионисан 1956 као пуковник.
Шуран Антон (1919), подофицир машинске струке у РМ ЈВ. Устаник, а од 1942. године командир Которске чете. Након две године илегалног рада поново у НОП на начелничким дужностима.На крају рата био командант Поморске обалске команде Боке.

Напомена: под термином "вечити пуковници" аутор књиге ( у пооглављу "На листи "вечитих пуковника"" је сматрао оне официре којис ус по својим квалитетима и радаом можда заслуживалиа више чинове али из разних разлога их нису досегли.

У Индексу личних имена на крају књиге има и имена Икице Младена. Његови радови о организацији Краљевске морнарице приказивани су  на овом форуму, али ја нисам успео да га у мноштву имена нађем у књизи, јер га на страници на коју се упућује не налази његово име.

Као извор података наводи се и текстови:  Младена Икице: "Ратна морнарица бивше Југославије у рату 1941", Морнарички гласник 1/1952;  Петровић Слободана: "Југословенска флота у Боки Которској у рату 1941", Војноисторијски гласник 1/1969, као и текст Васиљевић Јована:"Дејства на Јадрану у НОР, Војноисторијски гласник 1/1969.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #8 on: January 10, 2011, 09:46:12 pm »

У одељку којим описује дејства Краљевске морнарице у Априлском рату помиње се и дејство монитора "Драва", као и погибија тројице официра са тог брода: команданта брода Александра Берића и његових помоћника Бруна Шегвића и Сулејмана Шеховића.

Према подацима из ове књиге команди кадар монитора „Драва“ указом ВК бр.745 од 1. Јула 1942. године: поручника бојног брода Александар Берић, поручник бојног брода Бруну Шегвића и поручника фрегате Сулејмана Шеховића, одликовао је и Краљ Петар 2. орденом Карађорђеве звезде 4.реда.

За заслуге у борбама у Априлском рату посмртно је, указом председника СРЈ 2002. године, одликован поручник бојног брода Александар Берић, командант монитора „Драва“ и то Медаљом части (она спада у тзв. велика одликовања и додељује за дела личног херојства, изван и изнад захтева дужности);
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #9 on: January 10, 2011, 09:47:11 pm »

U Mornaričkom glasniku ima radova koje su potpisali ljudi iz Kraljevske mornarice. Primljeni su u Mornaricu NOVJ, kasnije u djelatnu službu na temelju procjene tadašnjeg vojnog, državnog i partijskog vrha. Vrijedi nabrojiti koje nismo spomenuli: Mate Palaveršić, Nikola Safonov, Mihajlo Lepetić, Slobodan Petrović, Bojan Marok,Stijepo Kotlarić, Marijan Butković, Oskar Jeglič.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #10 on: January 10, 2011, 10:04:30 pm »

Izviru mi sada i "nova stara" poznata lica : Abram (prvi u I klasi), Safonov, Zupanski....
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 483


« Reply #11 on: January 10, 2011, 11:19:33 pm »

Je li Stijepo Kotlarić napisao "Identifikator zvijezda"?
Je li Nikola Safonov ruski emigrant, poznati vojni istoričar?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #12 on: January 11, 2011, 09:05:39 am »

Nikola Safonov je kbb JRM, bio je u KM i potječe iz Rusije. Napisao je nekoliko djela iz pomorske povijesti. S. Bubnov je poznati vojni povjesničar koji je predavao na PVA u Gružu.
S. Kotlarić je završio u klasi s V. Škorpikom i napisao je navedeno djelo dok je radio u JRM.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: January 11, 2011, 09:46:12 am »

Većina pripadnika PV koji su preleteli za Bliski Istok su kasnije postali piloti 1 ili 2 eskadrile NOVJ. Osim toga i gotovo cela XIV klasa ( Škorpikova) PVA, je kasije bila ili u JRM ili U RV i PVO.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #14 on: January 11, 2011, 10:23:25 am »

Izviru mi sada i "nova stara" poznata lica : Abram (prvi u I klasi), Safonov, Zupanski....

pa Stipanovic, Stamenkovic......
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.