PALUBA
April 26, 2024, 06:49:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Państwowe Zakłady Lotnicze PZL.23 Karaś  (Read 16449 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: January 07, 2011, 08:41:08 pm »

Sredina dvadesetih godina prošlog veka je bila zlatno doba francuske avio industrije. Novi modeli letelica su štancovani kao na pokretnoj traci, a među njima su se izdvojila dva izuzetna aviona, Brege-19 i Potez XXV. Ogroman broj ovih letelica je proizveden u francuskoj, a što je još važnije ove letelice su po licenci proizvođene u mnogim zemljama, uključujući poljsku i jugoslaviju, i samim tim pomogle razvoju domaće avio industrije. Poljaci kupuju 250 letelica Brege 19 i proizvode po licenci 300 letelica Potez XXV.

RAZVOJ

Početkom tridesetih godina poljaci su počeli da razmišljaju o pronalaženju zamene za ove letelice. Najveći problem sa njima je bio to što su bile izrađene od drveta i platna i samim tim nepodesne za čuvanje u poljskim uslovima. Zbog toga su poljaci želeli letelicu u potpunosti izrađenu od metala. Posao oko konstruisanja noce letelice je dodeljen inžinjeru Stanislavu Prausu. Tokom 1932 godine njemu se priključuje i inžinjer František Mištal kao njegov zamenik. U jesen iste godine počinju statička ispitivanja prototipa tokom kojih je utvrđeno da trup nema potrebnu čvrstinu, tako da su prepravke potrajale do kraja 1933 godine. Najzad je ceo posao bio gotov do 1 aprila 1934 godine, kada poleće prvi prototip pod oznakom P.23/I. Tokom ispitivanja ovog prototipa piloti i navigatori-bombarderi su se žalili na lošu preglednost iz kabine, smeštaj bombi u podtrupnoj gondoli i na velike vibracije repnog dela. kako bi bile ispravljene i ove nepravilnosti, uskoro poleće i drugi prototip pod oznakom P.23/II, kod koga je povećana površina kabine pod staklima i spušten motor za 10 santimetara. Takođe su uklonjeni i nosači za bombe u gondoli, tako da je dobijeno na komforu posade. Tom prilikom su redizajnirana i krila, kojima je poboljšana napadna ivica i ugrađeni veći flapsovi i zakrilca, dok su na nogama stajnog trapa ugrađena svetla. Ovaj prototip poleće na proleće 1935 godine i sa njim se vrše letna ispitivanja do 27 septembra, kada tokom leta upada u kovit i udara u zemlju. Sva tri člana posade su poginula tom prilikom. Posle ove katastrofe je naručen i treći prototip, P.23/III, kod kojeg je motor još više spušten, a kabina polota podignuta, zatim je ugrađen hidraulički sistem za upravljanje leđnim mitraljezom i aerodinamički doterana kabina za posadu, što je dovelo do smanjenja otpora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Konstrukcija aviona je bila klasična. Niskokrilac potpuno metalne konstrukcije sa tri člana posade, pilotom, navigatorom-bombarderom i strelcem. Za stajni trap je u početku bilo odlučeno da bude uvlačivi, ali kako poljska industrija nije bila u stanju da ga proizvede, a kupovina u inostranstvu je bila preskupa, odlučeno je da bude fiksan. Za pogonsku grupu je odabran motor Bristol Pegasus IIM2 sa 670 KS, koji je pogonio drvenu dvokraku elisu fiksnog koraka. Od  naoružanja je imao tri mitraljeza kalibra 7,92 mm, i to jedan PWU wz.33 u nosu aviona i dva Vickers F od kojih je jedan ugrađen za odbranu iz zadnje gornje polusfere, a drugi za odbranu iz zadnje donje polusfere. Ovim drugi mitraljez se nalazio u podtrupnoj gondoli i njime je rukovao navigator-bombarde. Inače je ova gondola bila njegova borbena stanica iz koje je vršio bombardovanje neprijatelja. Kao ofanzivno naoružanje letelice su noslie do 700 kg bombi na nosačima ispod krila, što je pretstavljalo impresivan teret u to doba. Najčešća kombinacija ubojnog tereta je bila 6 bombi mase 100kg i dve mase 50 kg.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako je prototip III zadovoljio sve postavljene zahteve, on se uzima kao obrazac za serijsku proizvodnju u državnoj fabrici aviona PZL ( Państwowe Zakłady Lotnicze) u Varšavi. Letelice dobijaju oznak PZL.23A i ime Karaś ( Karaš), od kojih je proizvedeno 40 primeraka tokom 1935 godine, kada ulaze u naoružanje. Uskoro iz jedinica počinju da stižu pritužbe na slab motor i slab stajni trap. Iako je stajni trap izgledao robustno, nije se dobro pokazao prilikom korištenja sa tadašnjih travnatih aerodroma. Kao odgovor na ove pritužbe, u fabrici su ojačali stajni trap ( na žalost ne dovoljno) i počeli da ugrađuju jači motor Bristol Pegasus VIII sa 720 KS. Ova verzija je označena kao PZL.23B.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl23 prvi prototip.jpg (28.57 KB, 600x275 - viewed 455 times.)

* pzl23 treci prototip.jpg (42.38 KB, 700x348 - viewed 359 times.)

* pzl23a crtez.gif (312.72 KB, 1200x1655 - viewed 356 times.)

* pzl23b crtez.gif (246.21 KB, 1200x1746 - viewed 342 times.)

* pzl23presek.gif (238.67 KB, 1200x824 - viewed 315 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 07, 2011, 08:46:20 pm »

Tokom 1936 godine počinje proizvodnja ovog modela i do 1938 godine je ukupno proizvedeno 240 letelica verzije PZL.23B, koje ulaze u sastav 15 eskadrila poljskog RV, čime su u potpunosti zamenile već zastarele avione Brege 19 i Potez XXV. Njihovim ulaskom i letelice PZL.23A gube svoju ulogu borbenih letelica prve linije i bivaju prebačene u razne letačke škole kako bi služile za obuku novih letača.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Početkom 1936 godine inžinjer Praus počinje razradu novog višenamenskog aviona, koji je u suštini pretstavljao modifikovanu verziju letelice PZL.23A. Ovaj projekat uskoro prelazi u nadležnost inžinjera Tadeuša Soltuka, dok je Praus počeo da radi na projektu novog lovca PZL.38 Vilk. Za potrebe konstruisanja nove letelice Soltuk dobija jedan avion PZL.23A. Glavni cilj konstruktora je bio da poboljša aerodinamičke karakteristike i ugradi jači motor od postojećeg. Prototip dobija oznaku P.23/IV i u njega se ugrađuje motor Bristol Pegasus VIIIA sa 680 KS. Osim toga izmene trpi rep, koji dobija dva vertikalca, novi kapotaž motora i gondola se uvlači u trup kako bi se poboljšala aerodinamika. Svi radovi su bili gotovi do kraja aprila iste godine, kada letelica izvodi svoj prvi let. Već u maju je letelica prikazana i strancima. Uskoro se ovaj prototip vraća u fabriku kako bi bili ispravljeni uočeni nedostatci koji su se odnosili na ugradnju motora Pegaz 8A ( licencno proizvedena verzija Pegasusa VIII), a dolazi i do promene njegove namene, jer je sada trebao da postane bombarder za obrušavanje, namenjen izvozu. Ispitivanja su nastavljena do 19 aprila 1937 godine, kada letelica dobija zvaničnu oznaku PZL.42. Ipak ovako dugačak period testiranja nije doneo ništa dobro ovoj verziji jer su njene performanse, u poređenju sa performansama letelice PZL.46 ( inače još jedne modifikacije PZL.23), nisu bile zadovoljavajuće, tako da se od njene proizvodnje odustaje. Jedini proizvedeni primerak je prebačen u letačku školu Podchorazych Lotnictwa u Mokotovskom, a zatim u  Dzialu Nauk CWL-1 u Deblinu. Ovaj primerak je uništen tokom jednog vazdušnog napada 1939 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Od samog početka stvaranja aviona PZL.23 poljaci su nameravali i da ga izvezu. Glavnu prepreku u ovome je pretstavljao britanski motor Pegasus. Naime u ugovoru za njegovu licencnu proizvodnju je stajala i odrednica, da ovi motori mogu biti licencno proizvođeni i korišteni samo za one letelice koje lete u poljskoj. Kako bi zaobišli ovu prepreku, poljaci su razmatrali mogućnosti ugradnje drugih motora u zmaj aviona. Tako se došlo na ideju da se ugradi motor Gnome-Rhône 14K sa 930 KS sa trokrakom metalnom elisom Hamilton-Standard. Za razvoj ove verzije aviona je bio zadužen inžinjer Henrik Malinovski.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prototip ove verzije je bio urađen na osnovu aviona PZL.42, ali je trup letelice morao da pretrpi određene promene. Kako je motor Gnome-Rhône duži i teži od motora Pegasus, trup je morao da bude produžen dodavanjem jedne sekcije kako bi se zadržala stabilnost. Dodavanje ove sekcije je značilo da je gondola bombardera bila pomerena još prema repu. Osim toga i naoružanje je pretrpelo minimalne promene, tako da su sada u nosu avion bila ugrađena dva mitraljeza umesto jednog. Iako je letelici povećana masa, to je bilo nadoknađeno upotrebom znatno jačeg motora. Ova letelica je u međuvremenu ponuđena rumunima, ali je oni odbijaju jer su davali prednost svojem domaćem avionu. S druge strane bugari su pokazali veće interesovanje, a kako se ova letelica uklapala u njihov program ponovnog naoružavanja, naručuju prvu seriju od 12 aviona. Tada letelice dobijaju i svoju zvaničnu oznaku PZL.43. Tokom 1937 godine bugarima su isporučene ove letelice zajedno sa prototipom. Kako su bugari bili zadovoljni primljenim materijalom, u martu mesecu 1938 godine, oni naručuju još 42 letelice  ali sa jačim motorom Gnome-Rhône 14N-01 sa 1020 KS. Ova verzija dobija oznaku PZL.43A i njihova proizvodnja počinje na proleće 1939 godine, tako da su bugarima prvi primerci isporučeni u junu mesecu. Do kraja avgusta je isporučeno 36 aviona, a dalje isporuke prekida početak rata 1 septembra. Na početku rata je i ovih 6 letelica bilo rasklopljeno i spakovano u sanduke za isporuku, ali poljaci uzimaju 5 letelica, sastavljaju ih i koriste u tokom rata u 41 izviđačkoj eskadrili. Sve ove letelice su bile uništene do 12 septembra, a interesantno je što su svo vreme rata nosile bugarske oznake. Tokom 1940 godine bugari dobijaju od nemaca,posle ispitivanja u Rehlinu, dve letelice PZL.43A.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl23a 01.jpg (45.75 KB, 700x306 - viewed 225 times.)

* bristol pegasus.jpg (97.62 KB, 619x600 - viewed 240 times.)

* Gnome & Rhone14K.jpg (95.48 KB, 1000x800 - viewed 223 times.)

* pzl42.jpg (51.75 KB, 700x329 - viewed 242 times.)

* pzl43.jpg (59.27 KB, 700x343 - viewed 254 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: January 07, 2011, 08:51:32 pm »

Iako je PZL.23 tek ušao u naoružanje poljskog vazduhoplovstva Praus nije sedeo skrštenih ruku, već je u oktobru 1936 godine počeo da radi na konstruisanju naslednika ove letelice. Ova letelica je, prema zahtevima poljskog vazduhoplovstva, trebala da ima brzinu od 400 km/h, jače naoružanje i oklop koji bi štitio posadu. Da bi pojednostavio i ubrzao konstruisanje, Praus je aerodinamički poboljšao konstrukciju svoje letelice PZL.23, ugradio novi motor Pegasus XX i opet fiksni stajni trap, iako je bio planiran uvlačeći. Osim toga pojačao je naoružanje, ugradnjom dva sinhronizovana mitraljeza u nosu i još dva mitraljeza u krilima. Ofanzivni teret je trebalo da čini 880 kg bombi, u normalnim uslovima, dok je maksimalna nosivost procenjena na 1200 kg. Posada je i dalje trebalo da se sastoji od 3 člana. Prvi prototip P.46/I poleće u avgustu 1938 godine odmah su se pokazali neki nedostatci. Većina ih je brzo otklonjena, ali je najveći problem stvarala hidraulika za uvlačenje gondole bombardera. Bez obzira na ovo, letelica je u novembru poslata na Pariski aeromiting, gde je izazvala veliko interesovanje. Najveće interesovanje su pokazali bugari i odmah iskazali spremnost za kupovinu 30 letelica, ali sa Fiatovim motorima. Među zainteresovanima su bili i turci kao i egipćani. U maju 1939 godine poleće i drugi prototip P.46/II, kada su najzad rešeni problemi sa hidraulikom gondole. Osim toga izbačeni su mitraljezi iz nosa letelice i prebačeni u krila. Iako testiranja letelice nisu bila gotova, poljsko vazduhoplovstvo naručuje 160 primeraka krajem 1938 godine, kada i letelica dobija svoju zvaničnu oznaku PZL.46 Sum ( Som). Ova narudžbina je u martu mesecu 1939 godine povećana na 300 primeraka, s tim što bi prve letelice bile isporučene početkom 1940 godine. Kako su bugari bili veoma zainteresovani za ovu letelicu, a zbog već pomenutih ograničenja oko proizvodnje i ugradnje Bristolovih Pegasus motora, za pogonsku grupu izvozne varijante je izabran motor Gnome-Rhône 14N21 sa 1030 KS. Prototip izvozne varijante je dobio oznaku P.46/III, a kasnije i zvaničnu oznaku PZL.46A. Tokom leta 1939 godine je počelo sklapanje ovog prototipa, ali on nije nikada završen zbog početka rata sa nemačkom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U SLUŽBI

Do kraja 1936 godine poljsko vazduhoplovstvo je primilo 40 letelica PZL.23A i rasporedilo ih u borbene jedinice, a uskoro su počele da stižu i prve pritužbe na ove avione. Kao problematičan se pokazao motor Pegasus IIM2. Piloti su se žalili da je isuviše slab, što je dovelo do ugradnje motora Pegasus VIII. Osim toga piloti su se žalili i na slabe manevarske sposobnosti pri punom teretu bombi. Zbog toga su na svih 40 primeraka verzije A ugrađene duple komande i oni su poslati u pilotske škole da bi služili za obuku novih letača. Njih zamenjuje 210 letelica PZL.23B koje postaju glavni ofanzivni avioni poljskog vazduhoplovstva. Do početka rata su u raznim udesima izgubljene 23 letelice, što se smatralo nekim prosekom. I na ovu verziju su se piloti žalili, jer je maksimalna brzina ograničena na 319 km/h zbog opasnih vibracja repnog dela i loših karakteristika upravljanja pri većim brzinama. Tokom 1939 godine Karaši polako gube mesto bombardera prve linije i zamenjuju ih sjajni bombarderi PZL.37 Łoś. Ipak do početka rata nisu uspeli da ih u potpunosti zamene, tako da su ipak ostali najbrojniji poljski bombarderi. Na početku rata 50 letelica verzije B se nalazilo u Bombarderskoj brigadi, raspoređenih u II ( 21 i 22 bombarderska eskadrila), VI ( 64 i 65 bombardeska eskadrila) bombarderskom divizionu i 55 samostalnoj bombarderskoj eskadrili. Svaka od ovih eskadrila je imala po 10 letelica u svom sastavu. Osim toga u sastavu Armijskog vazduhoplovstva su se nalazile još 64 letelice ovog tipa, raspoređenih u 24, 31, 32, 34, 41, 43 i 51 izviđačkoj eskadrili. Još 35 letelica verzije A i 75 letelica verzije B se nalazilo u polotskim školama, rezervi ili na popravci u trenutku izbijanja rata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Svoje vatreno krštenje Karaši imaju drugog dana rata, kada 17 letelica iz sastava VI diviziona Bombarderske brigade napada nemačku kolonu u rejonu Truskolasów i Wręczycy Wielkiej. Svaka od letelica je nosila teret od 600 kg bombi ( 6x100 kg) i napali su kolonu sa visine od 600-700 m. Iako je ovaj napad iznenadio nemce, oni uspevaju da obore tri Karaša, jer su ovi leteli prevolinijski kao na vežbi. Kako god, ovaj napad je ostavio pravo zgarište nemačkih kamiona i vozila jer su nemci, u žurbi, koristili obe kolovozne trake puta. Istog dana 8 Kraša iz sastava 24 izviđačke eskadrile napada drugu nemačku kolonu na maršu na putu Czestochowa - Radom. Kako je ratni aerodrom Klimontow bio kratak, letelice su bile primorane da ponesu samo po 8 bombi mase 50 kg, kako bi uopšte uspele da polete. Ipak i ovaj napad je bio uspešan jer su sve letelice odbacile ukupno 48 bombi na nemačku kolonu i primorali je da se zaustavi. Tokom ratnih operacija na videlo je izašla i najveća Karaševa boljka, slabi stajni trap. Naime 51 eskadrila Armijskog vazduhoplovstva je izgubila tri letelice prilikom preleta na ratne aerodrome, upravo zbog ove boljke. Istog dana jedna letelica iz sastava 21 eskadrile bombardovala fabriku u gradu Ohlau ( danas poljski Oława), što je bio prvi napad na nemačku teriotoriju u DSR-u. Veliki uspeh je bilo obaranje nemačkog izviđača Henšel HS-126 od strane posade 32 eskadrile, tog 2 septembra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sledećeg dana su nastavljene borbene operacije, a najveći napad su izvele posade 21 i 22 eskadrile II diviziona Bombarderske brigade kada su napale oklopnu kolonu 1 i 4 tenkovske divizije Vermahta. Prvi talas od 12 Karaša je uspešno bombardovao i zaustavio nemce, ali ih presreće 9 lovaca Bf-109 iz sastava I/ZG2. Na nebu se razvila žestoka borba u kojoj nemci uspevaju da obore 4 poljska aviona. Drugi talas se sastojao od 9 letelica, koje posle bombardovanja presreću 4 ili 6 ( u zavisnosti od izvora) lovaca Bf-109 iz sastava I/JG76. U vazdušnoj borbi koja je potom usledila nemci obaraju dva poljska aviona, ali ni Karaši ne ostaju dužni, te obaraju jednog Meseršmita, dok drugom nanose teška oštećenja, tako da je bio primoran da izvede prinudno sletanje 10 km južno od Radoma. Ova vazdušna borba je bila dokaz da su poljski piloti imali jedan od najboljih i najtežih sistema obuke. Posle toga ovu kolonu napadaju i letelice iz sastava 55 samostalne eskadrile i nanose nemcima nove gubitke. Računa se da je u ovom napadu bilo uništeno ili teško oštećeno 20-30% neprijateljske tehnike.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl46 prvi prototip.jpg (43.68 KB, 600x319 - viewed 231 times.)

* pzl46 crtez.gif (309.71 KB, 1200x1685 - viewed 246 times.)

* pzl23a 02.jpg (96.4 KB, 891x585 - viewed 244 times.)

* pzl23a pr.jpg (32.97 KB, 600x223 - viewed 223 times.)

* pzl23b 01.jpg (68.18 KB, 700x386 - viewed 222 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: January 07, 2011, 08:57:42 pm »

Treba napomenuti da je pred sam rat na 80 letelica verzije B ugrađena radiostanica dometa 70 km, kao i aerofoto kamere koje su dobro poslužile 51 eskadrili, koja je uspevala da pomogne svojim trupama iz borbene grupe Narev prilikom odbijanja nemačkih napada 4 septembra. Istog dana letelice ove eskadrile su bombardovale nemački transportni voz u stanici Białej Piskiej u Istočnoj Prusiji. Radio stanice su se pokazale kao presudne i tokom 12 septembra, kada su letelice 24 eskadrile primetile nemački manevar koji je trebalo da se odseku Poznanjska i Pomorska armija kod Varšave.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tokom Poljske kampanje neprijatelj je uništio 120 ovih letelica. Zbog svoje male brzine i nedostatka oklopa su pretrpeli velike gubitke od strane nemačke trupne PVO i lovaca, ali su zauzvrat uspeli da nanesu i neprijatelju gubitke. Osim uništene tehnike Vermahta, ove letelice su uspele da obore 2 lovca Bf-109, dva izviđača HS-126 i jedan izviđački balon. S druge strane poljaci su izgubili u direktnim okršajima 67 Karaša, dok je 20 izgubljeno u udesima prilikom preleta na razna ratna letelišta. Dosta rezervnih letelica je bilo uništeno u bombardovanju aerodroma Krakov i Poznanj u prvim danima rata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako se bližio slom poljske, 11 letelica verzije B i oko 20 verzije A je preletelo za rumuniju, gde su mašine i njihove posade internirane. Kasnije je 19 od ovih letelica preuzelo rumunsko RV, dok su ostale služile za rezervne delove. ove letelice su kasnije korištene u ratu protiv SSSR-a.

BUGARSKI KARAŠI

Bugari su svojih prvih 12 aviona PZL.43 dobili tokom aprila i maja 1937 godine, kada su raspoređeni u 2 školsku eskadrilu. Do sredine avgusta oni dobijaju još 36 letelica PZL.43A koje raspoređuju u tri ekadrile 1 Linijskog bombarderskog puka. Tokom 1940 godine nemci im predaju još dve letelice PZL.43A zarobljene tokom Poljske kampanje. Od marta 1942 do avgusta 1944 godine sve letelice PZL.43 i PZL.43A su bile raspoređene u 1 Izviđačkom i 2 Linijskom bombarderskom puku. Ove letelice su dejstvovale u jugoslaviji, za potrebe bugarskih jedinica koje su se borile protiv partizana. Uskoro je nekoliko letelica bilo izgubljeno zbog loma stajnog trapa prilikom sletanja na ratne aerodrome, a hroničan nedostatak rezervnih delova je primorao bugare da neke letelice kanibalizuju i sa njihovim delovima održe ostale u operativnom stanju. Od avgusta 1944 godine, sve preživele letelice PZL.43A su raspoređene u 113 i 123 izviđačku eskadrilu, s tim da se u 113 eskadrili nalazilo 13, a u 123 eskadrili 11 ovih letelica. One su korištene do kraja rata 1945 godine, ali ovog puta protiv svojih dojučerašnjih saveznika nemaca. Po završetku rata letelice su bile u očajnom stanju, tako da su 1946 godine otpisane i uništene.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na dan izbijanja rata u poljskoj se nalazilo još 6 bugarskih letelica PZL.43A spremnih za prevoz. Međutim zbog rata poljaci rekviriraju ove letelice i 5 od njih uvode u svoju službu 4 septembra. Ove letelice su bile raspoređene u 41 eskadrili armijskog vazduhoplovstva, koja je podržavala Modlinsku armiju. Do 12 septembra su oborene 4 letelice, dok je peta oštećena u vazdušnoj borbi sa jednim lovcem Bf-109D i izvršava prinudno sletanje na aerodrom u Brestu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl23 aero miting.jpg (114.05 KB, 959x459 - viewed 226 times.)

* pzl23a 03.jpg (90 KB, 980x534 - viewed 233 times.)

* pzl43a.jpg (49.87 KB, 700x336 - viewed 209 times.)

* pzl43a pr.jpg (35.64 KB, 600x244 - viewed 215 times.)

* pzl43 crtez.gif (142.36 KB, 1200x1280 - viewed 236 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: January 07, 2011, 09:02:47 pm »

PZL.46 Sum

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Što se tiče letelica PZL.46 na početku rata su se oba prototipa nalazila u Varšavi. Prvom prototipu je bio oštećen stajni trap, tako da je celo vreme rata ostao tama, gde je na kraju i uništen. Drugi prototip je iz Varšave evakuisan za Lavov, a 17 septembra odleće za Bukurešt gde je interniran. Devet dana kasnije, 26 septembra, pod izgovorom preleta za fabriku IAR u Brašovu, posada preleće do opkoljene varšave prenoseći naređenje komandanta poljske armije maršala Edvarda Ridz Šmigla, komandantu odbrane Varšave generalu Julijusu Romelu. Već sledećeg dana je gotovo cela poljska teritorija bila okupirana od strane nemaca i sovjeta, tako da ova letelica ponovo uzleće i odlazi za Kaunas u litvaniji. Ovde je letelica internirana i ostaje u Kaunasu do okupacije ove Baltičke države od strane SSSR-a. Posle okupacije sovjeti je preuzimaju i ispituju, a njena dalja sudbina nije poznata.

UPOREDNA TABELA TT KARAKTERISTIKA

VerzijaPZL.23APZL.23BPZL.42PZL.43PZL.43APZL.46
dimenzije m
dužina:9,689,689,689,959,9510,5
razmah:13,9513,9513,9513,9513,9516,6
površina krila:26,826,826,826,826,831,5
visina:3,3 3,3 3,3 3,33,33,3
masa kg
prazan:192819802134220022001995
normalna:28132893? 310031003550
maksimalna:34283526340035253600?
pogon
tip motora:Pegasus IIM2Pegasus VIIIPegaz 8AGnome-Rhône 14KGnome-Rhône 14NPegasus XX
snaga KS:6707206809301020920
brzina km/h:
maksimalna:304319320365365425
krstareća:240270280300300360
dolet km:126012601250125012501300
plafon leta m:730073007800850085007700
posada čl:333333
naoružanje
mitraljezi:3x7,923x7,923x7,924x7,924x7,926x7,92
bombe kg:700700700700700600

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl46 drugi prototip.jpg (58.33 KB, 700x417 - viewed 217 times.)

* 131GnomeRhone14N.jpg (98.33 KB, 1000x863 - viewed 221 times.)

* pzl23b 02.jpg (41.78 KB, 500x378 - viewed 230 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: January 08, 2011, 11:16:22 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/kBCAU59H3_0?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #6 on: January 09, 2011, 08:48:29 am »

Motorista, svaka čast za Karaša!

Gotovo za nevjerovati je da je Poljacima bilo preče da zarade, izvozeći najbolje avione, a ne da se opreme za odbranu, već su im vrhunsko obučeni i motivisani piloti letjeli na prevaziđenim konstrukcijama i koječemu.

Jedna od rijetkih svijetlih tačaka pred rat je, već pomenuta, reorganizacija vazduhoplovstva koja je izvedena u gotovo poslednjem trenutku. Da bombarderi nisu skoncentrisani u bombardersku brigadu, i ono malo potencijala bi se raspršilo po armijama.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #7 on: January 09, 2011, 01:34:50 pm »

Njih je rat zatekao u velikoj reorganizaciji i prenaoružavanju vojske. Tek su u upotrebu počeli da ulaze najbolji bombarderi na svetu, u tom trenutku, PZL.37, dok su vođena ispitivanja novog lovca PZL.50 Jastrząb. Isto tako nisu stigli da opreme KoV sa dovoljno novih tenkova 7TP, dok je u razvoju bio novi srednji tenk 10TP.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #8 on: January 09, 2011, 06:54:35 pm »

Njih je rat zatekao u velikoj reorganizaciji i prenaoružavanju vojske. Tek su u upotrebu počeli da ulaze najbolji bombarderi na svetu, u tom trenutku, PZL.37, dok su vođena ispitivanja novog lovca PZL.50 Jastrząb. Isto tako nisu stigli da opreme KoV sa dovoljno novih tenkova 7TP, dok je u razvoju bio novi srednji tenk 10TP.

A sve zahvaljujući slijepilu poljske spoljne politike. Godinama, mrzeći crveni Istok, nisu shvatali odakle prava opasnost dolazi. Još su Pilsudskoga Njemci zavaravali pričama o zajedničkom pohodu na Moskvu. Kad su konačno vidjeli koja je ura, sve je bilo kasno.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #9 on: January 09, 2011, 07:41:47 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* sum_c01ff.jpg (68.01 KB, 753x471 - viewed 179 times.)

* 2ccc.jpg (39.39 KB, 600x385 - viewed 172 times.)

* 12a3gi.jpg (51.68 KB, 600x417 - viewed 167 times.)

* KARAŚ.JPG (27.33 KB, 600x296 - viewed 189 times.)

* PZL.23.Karas.September.1939.jpg (190.47 KB, 800x500 - viewed 185 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: January 29, 2011, 02:44:37 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl23b pr.jpg (32.84 KB, 600x261 - viewed 183 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #11 on: August 11, 2011, 11:10:35 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl23-5.jpg (38.96 KB, 600x311 - viewed 176 times.)

* pzl23-8.jpg (42.88 KB, 600x422 - viewed 162 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #12 on: August 11, 2011, 02:48:51 pm »

Još jedan crtež Karaša...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pzl23b.jpg (80.45 KB, 576x235 - viewed 161 times.)
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #13 on: August 11, 2011, 08:00:39 pm »

неки пољски аеродром, након немачког освајања, септембар 1939. године. Крајње десно, у позадини, стоји и један Караш, чини ми се.

Иначе, занимљива мешавина разних типова авиона у пољској употреби у том тренутку...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 


* 00_PZL P.7_Deblin1.jpg (474.82 KB, 1884x1217 - viewed 191 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #14 on: August 11, 2011, 09:56:54 pm »

Jeste, to je Karaš. Sa brojem 37 jedan Potez XXV, a ovaj na nosu je PZL.7.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.