PALUBA
April 25, 2024, 10:49:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Резиме активности Земљана у свемиру 2010. године  (Read 1686 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« on: January 12, 2011, 12:47:28 am »

НАЈВАЖНИЈИ ДОГАЂАЈИ ГОДИНЕ

Пет најважнијих догађаја 2010. године према сајту "Новости космонавтики" су:

1. Повратак на Земљу јапанске међупланетарне сонде Hayabusa са узорцима материје астероида (25143) Itokawa.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
13. јуна 2010. године јапанска међупланетарна сонда Hayabusa ушла је у атмосферу Земље и одбацила капсулу, која се успешно приземљила у реону полигона Вумера у Аустралији. Сам апарат је сагорео у гушћим слојевима атмосфере, а капсулу је пронашла спасилачка група и доставила у Јапан. Након пет месеци научници су објавили да je већина честица доспелих на Земљу ванземаљског порекла.
Hayabusa је постао први свемирски апарат, који је доставио на Земљу узорке материје астероида и шеста аутоматска станица која је доставила узорке ванземаљског порекла после "Луне 16", "Луне-20", "Луне-24", "Genesis"-а и "Stardust"-а.

2. Успешно лансирање прве ракете-носиоца Falcon-9 и лет првог приватног свемирског брода Dragon

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
2010. године приватне компаније су на сав глас објавиле како су и оне равноправни учесници у освајању свемира. Предводник је америчка компанија Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX), која је прошле године имала два велика успеха – прво лансирање ракете-носиоца Falcon-9 и први лет брода Dragon. Оба лета била су успешна. У скорашње време ракета треба да изађе на тржиште свемирских лансирања, а брод ће већ за 2-3 године допремати терет на Међународну свемирску станицу. Ако SpaceX успе да оствари своје замисли, за њом ће у свемир поћи и други "приватници".


3. Лет америчког војног мини-шатла Х-37В


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Од пролећа до лета 2010. године на орбити се 224 дана налазио амерички војни мини-шатл Х-37В. Брод је много маневрисао, а почетком децембра се аутоматски приземљио у америчку војну базу "Ванденберг" у Калифорнији.
Лет Х-37В је био обавијен дебелим велом тајне. До дана данашњег се не зна ни како ни зашто је он летео у свемир. Новинари су га називали "убицом сателита" и "орбиталним бомбардером". Било је и много других верзија о намени апарата, али још увек не постоје проверене информације.
Тим пре, треба признати, да је Х-37В значајан корак напред. Истина, тај корак је усмерен на стварање нових војних свемирских база, што је веома, веома опасно за мирно освајање свемира. Надаћемо се, да неће доћи до напада из свемира и да ће се све ограничити на помоћне функиције.
А какав терет је носиои први Х-37В сазнаћемо за педесетак година када насупи "рок застаревања"

4. Лансирање друге кинеске сонде “Чанг Е-2”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Кинеска космонаутика се самоуверено креће ка будућности. “Чанг Е-2” је друга сонда за испитивање Месеца коју је Кина лансирала протекле гоине, а испитивања Месеца је само део кинеског свемирског програма. Ако се не догоди нешто непредвиђено, већ 2013. године биће лансиран апарат "Чанг Е-3" који на Месец треба да допреми возило, а за десет година планира се стационирање првих кинеских космонаута на Месецу. Ипак, о томе се у Кини не говори отворено, али се све креће ка томе. Иначе, "Чанг Е-2" је једина успешна међупланетарна станица 2010. године.

5. Наставак послова на МСС

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Целе 2010. године међународна посада на МСС је вредно радила. Станица је добила нови блок, руски "Рассвет", "обележила" десетогодишњицу доласка прве посаде, дочекивала и испраћала "госте". Речју, трудила се да не "седи скрштених руку". Такав интензиван ритам рада требало би да се настави и убудуће.
На жалост, до данас нема решења о продужетку рока експлоатације станице до 2020. године. Владе Русије, САД, Канаде и Јапана су већ донели такву одлуку,  док Европа још увек "размишља". Ни тамо нико не размишља о томе да одустане од МСС, просто се бирократија Европске заједнице показала крајње спором  и спотиче се о правне формалности, нечега што је већ свима јасно.


* Mesto1-hayabusa.jpg (31.5 KB, 466x300 - viewed 118 times.)

* Mesto2-falcon_9_dragon.jpg (124.18 KB, 640x480 - viewed 136 times.)

* Mesto3-X-37.jpg (62.37 KB, 580x464 - viewed 109 times.)

* Mesto4-change2.jpg (6.62 KB, 342x226 - viewed 72 times.)

* Mesto5-MSS.jpg (59.92 KB, 946x710 - viewed 102 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.