PALUBA
April 19, 2024, 10:46:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 147   Go Down
  Print  
Author Topic: Ovo nije za smejanje, ovo je za plakanje (Pun svet ludaka)  (Read 577739 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #780 on: February 16, 2014, 01:20:46 am »




   Pa i ovolika naša rasprava o ovom idiotluku govori da više nismo normalni! Branimo lopove koji naplaćuju nešto što ne isporučuju ili barem korisnici više ne žele da od njih ubuduće dobijaju tu uslugu. Ako prestanem da pušim hoću li i dalje morati Philipu Morisu da plaćam određeni procenat zato što više ne pušim ali komšije puše pa ja hteo-ne hteo udišem njihov dim?!
    Komunalno ili toplifikacija, ili kako li se već u vašem gradu zove firma bez ljubavnih afera zato što su u njoj zaposleni sve sami rođaci, pruža uslugu zagrevanja stanova za koju sama određuje cenu bez našeg uticaja. To znači da se grejanje mora platiti bez obzira što temperatura u stanu nije zadovoljavajuća niti po ugovoru koji su oni sastavili a mi potpisali. Znači ako toplana ni jedan dan u grejnoj sezoni nije radila mi moramo platiti pa se onda žaliti?
   Zbog toga a i zbog nenormalno visokih cena kojima se uglavnom finansiraju lokalne političke koalicije, narod odjavljuje grejanje i neće više da im plaća koristeći ustavnu slobodu da sam izabere način na koji će se grejati i kome će plaćati. Očigledno takvih ima dosta u pomenutom gradu pa su se lokalni politički vlastodržci dosetili da na ovaj način zaplaše narod da će plaćati grejanje iako ga isključe ( i za samo isključivanje se plaća toplani pozamašan iznos). Kao magarac u narodnoj priči koji pati i posle svoje smrti jer od njegove kože prave bubanj po kome i dalje sevaju udarci.
   Nebitno je da li je neko svojevremeno otkupio stan za nekoliko maraka ili je švercovao cigare pa od toga zaradio pa kupio stan. Stanovi su uglavnom u privatnom vlasništvu i svaki stanar ima pravo da odlučuje da li će imati parno grejanje ili neće. Isto kao i za ostale usluge poput vodovoda, struje, telefona. Gde piše da ja u svom stanu moram imati struju ili vodu ili telefon. Ako ih odjavim oni će mi je isključiti i ja neću plaćati nikome što kablovi ili cevi prolaze kroz moj stan do komšija. Doduše neće ni oni meni plaćati što prolaze kroz moje vlasništvo ali moja šteta je nevažna.
   Kolega Motorista koji se bavio termoenergetikom zna da se cevi od grejanja koje prolaze kroz nečiji stan mogu izolovati od strane toplane tako da ,,pasivno grejanje '' bude u najvećoj meri isključeno. A to što je termička izolacija između stanova loša pa i kroz zidove prolazi deo toplote je deo priče o gubitcima . Iz grejanih stanova odlazi toplota i na stubišta, tavane i podrume pa za to ne traže da se posebno plaća makar manji procenat.
   Jednostavno, dugogodišnje Gebelsovsko ispiranje mozga načinilo nas je nesposobnim da normalno razmišljamo te nas rukovodeće garniture prave debilima i zavrću nas na svakom koraku uz licemerna i nesuvisla opravdanja, koja neki od nas čak i podržavaju i zdušno brane kao da ih je toplana odranila, a u stvari su ovce kao i mi ostali iz stada...


Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #781 on: February 16, 2014, 03:14:23 am »

Složio bih se stobom ,ali i nije baš sve tako kako izgleda.Niti napadam,niti branim.Samo gledam na stvari sa strane!
Jel možeš ti sam da odlučiš da ne želiš da plaćaš odnošenje smeća (vozićeš sam svoje smeće i plaćati odlaganje na deponiju), ili da ne plaćaš deo za čišćenje zgrade jer želiš sam da pometeš ispred svog stana?
Zato valjda i postoji Kućni red jer ljudi koji žive u zajednici (čitati stambenoj zgradi) moraju se pridržavati pravila koja svakom od njih omogućavaju komfor života. Postoje prava i obaveze!U jednoj kući ta pravila određuje domaćin,dok u stambenoj zgradi pravila donosi kućni savet.Ljudi koji nisu navikli na suživot u većoj zajednici ,pokušavaju da glume domaćina u svojoj sobi na štetu ostalih!

Čak i da tehnička mogućnost za plombiranje radijatora postoji, korisnik koji više ne želi da se greje preko gradske toplane ili privatnog distributera moraće za to da dobije saglasnost skupštine ili saveta stanara (kao i najbližih suseda), što je najčešće teško ostvarivo.A sve ovo zbog sistema i načina grejanja projektovanog za taj objekat.U nekim novim zgradama sa etažnim grejanjem je sve drugačije regulisano i ukupne kvalitativne karakterstike takvih zgrada omogućavaju određenu individualnost ,koji bi neki da prenesu i na obične zgrade !

Osnovni problem visokih cena grejanja zbog čega ljudi hoće da ga odjave,pored troškova energenata i usluga toplane,jesu slabe ili nikakve termokarakteristike objekata gde ubrajam i dotrajalu stolariju.Ali takvi stanovi imaju svoju tržišnu cenu . Što ne platiš na mostu,platićeš na ćupriji !
Ne bih da ulazim u priču o marifetlucima u toplanama,slabom dovodnom sistemu grejanja i gomili drugih stvari.
Problem paušalnog plaćanja grejanja je odavno poznat i počelo se sa uvođenjem kalorimetara.U tom slučaju svak vidi koliko zaista potroši.Ali ima jedan problem.Troškovi će biti ujednačeni ako se i ostali stanovi u susedstvu redovno zagrevaju na istu temperaturu.Drvo se na drvo naslanja a čovek na čoveka! U ovoj priči jedan stan se oslanja na drugi i greju jedan drugog.Čim se taj odnos poremeti,nastaju problemi o kojima mi ovde govorimo!
A za sve je kriv zakon koji tumači "demokratiju" kao anarhiju,tj. da svak može da radi šta mu padne na pamet. Ili bar misli da može !
Moja iskustva na zapadu (Švajcarskoj) su takva da ako neko kupi jeftin stan u zgradi sa dotrajalom termoizolacijom i centralnim grejanjem istog sistema o kom mi ovde govorimo,ili bilo kakav drugi prostor.U ugovoru je naznačeno da mora poštovati sva prava i obaveze koji su svi stanari u zgradi pre njega prihvatili.A samo zato da se obaveže na pravila suživota u zajednici.E tu se navodi tip grejanja pa onda nekome ne može da padne na pamet da slaže drva za ogrev po hodniku ili podrumu zato što ima šumu u selu ili mu se to više isplati!Naravno to važi za kupovinu bilo kog stana,bilo gde!I to je sva muka i tehnika.



« Last Edit: February 16, 2014, 03:28:58 am by longtrip » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #782 on: February 16, 2014, 04:46:39 am »

Dodao bih samo da se nikada za stambene zgrade ne projektuje ili razmilšlja unapred o unutrašnjoj termoizolaciji stambenih jedinica,odnosno termoizolaciji pregradnih zidova unutar objekta.Ovo upravo zbog projekta centralnog grejanja jer je neophodno zid grejati sa obe strane da se toplota ne bi gubila.Što znači da samo spoljni zidovi na objektu moraju biti termoizolovani,ili kvalitativne i kvantitativne karakteristike građevinskog materjala same zadovoljavaju ovaj uslov.To je ona priča o zidu od opeke debljine 50cm,ali to se može priuštiti gradnjom individulnih kuća za stanovanje.
Dakle i hodnici,stepeništa,pomoćne prostorije na spratovima se takođe moraju zagrevati da bi dobil ujednačen i isplativ sistem grejanja.U protivnom bi gubici bili veći i skuplje bi grejanje plaćali.Ovde ponovo doazimo do problema s početka teme o indirektnom grejanju odnosno toplotnim gubicima.Komšija hoće da bude pametniji pa dogreva jednu ili dve sobe,spavaću sobu i hodnik neće ni da greje jer mu je dovoljno indirektno grejanje.I ko se onda pravi lud ili pametan?
Da se razumemo,indirektno grejanje ne postoji ako susedne prostorije imaju istu temperaturu,odnosno indirektno grejanje se tada anulira.Zato svi stanari moraju da plaćaju grejanje zajedničkih hodnika,stepeništa i prostorija,iako im nije baš najasnije zašto.

E sad,balkanski patent je unutrašnja izolacija stanova u stambenim zgradama upravo zbog nakaradnih sistema grejanja i izostanka poštovanja pravila Kućnog reda!Ne postoji kolektivna svest,već individualci hoće da se grebu i jašu po leđima drugih.Zato ljudi moraju da ograde svoje dvorište,tj. urade unutrašnju izolaciju stana.Iako je to nužno zlo i uopšte nije preporučljivo iz više razloga.Termoizolacije su moj fah i odgovorno stojim iza ovih reči.Ali šta da se radi kad ljudi ne mogu da se dogovore i kompletno termoizoluju zgradu spolja,ili je to jednostavno tehnički ne izvodljivo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #783 on: February 16, 2014, 11:42:54 am »

OK, a kako da se izračuna to što se komšija, koji ima centralno grejanje, indirektno greje od moje TA peći?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #784 on: February 16, 2014, 12:21:23 pm »

Vrsni znalci ce nazalost smisliti nacin i za to.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #785 on: February 16, 2014, 01:59:31 pm »

OK, a kako da se izračuna to što se komšija, koji ima centralno grejanje, indirektno greje od moje TA peći?

Indirektno grejanje ne postoji ako su temperature iste kod tebe i kod komšije.Ako to treba proveriti,onda se postavljaju merači koji će pratiti temperaturu u tvom stanu i kod komšije.Ali to je onda posao za sudskog veštaka  Wink
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #786 on: February 16, 2014, 02:02:01 pm »

OK, a kako da se izračuna to što se komšija, koji ima centralno grejanje, indirektno greje od moje TA peći?

Indirektno grejanje ne postoji ako su temperature iste kod tebe i kod komšije.Ako to treba proveriti,onda se postavljaju merači koji će pratiti temperaturu u tvom stanu i kod komšije.Ali to je onda posao za sudskog veštaka  Wink

Znaš kada će da se desi da neko komunalno preduzeće u Srbiji izvede to merenje...nikad, ali će zato da ti naplate pa možeš da se pušiš. Sve što treba da urade ljudi je da ih tuže i dobće ih na sudu, jer je ustavni sud još odavno rekao da ne može da se naplaćuje indirektno grejanje. Wink
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #787 on: February 16, 2014, 02:29:49 pm »

U principu ,toplana bi htela taj gubitak da naplati od bilo koga.Ili od korisnika centralnog gejanja ili od onog koji ga je odjavio jer se troškovi zagrevanja "potencijalno" uvećavaju. Oni kažu "kriv si ,dokaži da nisi " !Zato se i kaže da će ubuduće za odjavu biti potrebna saglasnost kućnog saveta i prvih komšija koji su direkto "ugroženi" ,jer jedna karika u lancu hoće da se "otkači".Toplana po projektu grejanja drži monopol i to su svi dobrovoljno prihvatili kupujući stan,nisu to direktno potpisali izgleda, već se to u ovom slučaju podrazumeva.Zaista ne znam kako je to do kraja zakonski regulisano,ali sigurno da zbog nekakve rupe u zakonu i nastaju svi ovi problemi.
Siguran sam recimo da oni koji imaju etažno grejanje,troškve indirektnog gubitka sami snose ako se susedni stan ne greje,odnosno ako u njemu niko ne stanuje.Ili komšija jednostavno štedi po svom režimu grejanja.
Zato je postavljajnje kalorimetara mač sa dve oštrice. Prvo pomisliš da ćeš moći da štediš ,ali svi tako misle i regulišu grejanje po ličnom nahođenju . I onda se odjednom desi da plaćaš više za grejanje nego ranije jer na primer hoćeš u stanu konstantnu temperaturu od 23-25 stepeni.A stan do tebe (ili stanovi) uključuju grejanje ujutru i uveče,preko dana dogrevaju prostorije na 18 stepeni a noću ga gase.Javlja se diskontinuitet i to će se pokazati na tvom računu.A komšiji će zidovi uvek biti topli i on se samo dogreva preko tvojih leđa.
« Last Edit: February 16, 2014, 02:50:11 pm by longtrip » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #788 on: February 16, 2014, 06:33:21 pm »

KAKO NAS VARAJU
Podmukli trikovi kojima vas navode da više trošite

Vid je svakako važan čimbenik pri kupnji, no u mnogim slučajevima nije toliko moćan koliko smo pretpostavljali – dok su miris i zvuk puno moćniji nego što smo uopće mogli zamisliti. Zapravo, u širokom rasponu kategorija, a ne samo u očitom kao što je hrana, zvuk i miris mogu biti čak moćniji čimbenici od vida koji nas navode na kupnju stvarajući poželjnu iluziju da nam je upravo ta stvar prijeko potrebna i nužna.

Kompanije danas znaju da ako nas žele emocionalno zaokupiti, nije dovoljno zatrpati nas logotipima, nego nam pod nos proturiti mirise i napuniti uši glazbom, to se zove osjetilno brendiranje i vrlo je moćan alat u nagovaranju kupaca na kupnju, piše Martin Lindstrom u svojoj knjizi 'Kupologija' u izdanu Profila, u kojoj otkriva istine i laži o tome zašto kupujemo.

U svrhu otkrivanja iznimno velike uloge naših osjetila prilikom kupnje, autor knjige Martin Lindstrom i doktorica Calvert proveli su istraživanje. Nakon obrade podataka doktorica Calvert otkrila je da nas kao potrošače podjednako privlače izgled i miris proizvoda, također je otkriveno da su kombinacije mirisa i slika privlačnije od samog izgleda ili samog mirisa.

Što se, dakle, događa u našem mozgu i zbog čega nam se neke kombinacije slika i mirisa čine privlačnijima od drugih? Kako objašnjava Martin Lindstrom u svojoj knjizi 'Kupologija' u izdanju Profila, kad istodobno vidimo i namirišemo nešto što volimo, istodobno se aktiviraju različita područja našeg mozga. Među njima je i desni medijalni orbitofronatalni korteks, područje koje se povezuje s percepcijom određenog predmeta kao ugodnog ili privlačnog. No u slučajevima kada je brend loše usklađen s mirisom, javlja se pojačana aktivnost u lijevom lateralnom orbitofrontalnom korteksu, području mozga povezanom s odbojnošću i nelagodom, upravo zbog toga negativno reagiramo na neskladne kombinacije. Drugim riječima, kada se ugodan miris uskladi s podjednako privlačnom slikom, ne samo da nam se čini privlačnijim, već se i lakše pamti, ali ako to dvoje nije usklađeno, možete oboje zaboraviti.

Otkriće koje najviše iznenađuje jest da miris aktivira mnogo potpuno istih područja mozga kao i slika proizvoda – čak i slika logotipa proizvoda. Ukratko, ako osjetite na primjer miris krafne, vjerojatno ćete je zamisliti u svojoj glavi, zajedno s logotipom svog omiljenog proizvođača.

Kako miris može aktivirati ista područja mozga kao i vid? To se može pripisati zrcalnim neuronima, a zahvaljujući njima i zvuk može izazvati snažne vizualne podražaje. Naša osjetila imaju važnu ulogu u tumačenju svijeta oko nas, a imaju i ključnu ulogu u našem ponašanju.

Kada biste trebali pogađati, što mislite koji je jedan od najprepoznatljivijih i najobožavanijih mirisa na svijetu? Miris čokolade? Jor*****? Novca?To je upravo miris dječjeg pudera, kojega se obožava diljem svijeta i to zbog moći osjetilne asocijacije. Bez obzira na to koliko ste stari, ako pomirišite dječju puder vjerojatno će vam navrijeti sjećanja iz djetinjstva.

Od svih naših osjeta miris je najosnovniji, najdublje ukorijenjen, a upravo to koriste brojni trgovci i proizvođači. Naime, lukavim marketinškim stručnjacima nije trebalo puno da svojim proizvodima počnu dodavati mirise.

Jeste li ikada ušli u restoran brze hrane s namjerom da naručite blagu i za arterije neškodljivu zelenu salatu, ali ste se na kraju ipak odlučili za trostruki cheeseburger sa šunkom i veliku porciju pomfrita? Navukao vas je miris, zar ne? Svjež, sočan, zapečen, taj zavodljivi miris kao da vam je ispunio svaku poru u tijelu. Niste mu mogli odoljeti. Iako taj miris koji udišete ne dolazi s vrelog roštilja već iz velike limenke s raspršivačem koji stvara lažni dojam miris tek pečenog cheeseburgera sa šunkom, a koji restoranu ubacuju kroz ventilacijske otvore.

 Znate li zašto većina modernih supermarketa danas ima pekare blizu ulaza u trgovinu? Ne samo da miris netom pečenog kruha asocira na svježinu i budi vrlo snažan osjećaj ugode i domaće atmosfere, već menadžeri ovih trgovina znaju da ćete, kako mirisi pečenog kruha ili krafni stignu do vaših nosnica, ogladnjeti toliko da ćete možda zaboraviti svoj popis namirnica za kupnju i početi ubacivati u košaru hranu koju uopće niste namjeravali kupiti. Postavite pekaru i prodaja kruha, putra i džema gotovo sigurno će se povećati. Zapravo, miris pečenog kruha pokazao se kao profitabilna vježba za povećanje prodaje gotovo svih vrsta proizvoda.

Čak i najblaži mirisi mogu snažno utjecati na naše potrošačke odluke. Osjetilno brendiranje sve je češća pojava. Na primjer, jedan lanac uličnih trgovina u Kaliforniiji eksperimentirao je prskajući svoja parkirališta mirisom svježe kave kako bi namamio kupce da uđu u trgovinu.

Kako pobjeći tim napadima na naš nos? Da se sakrijemo u neki hotel? 'Žao mi je, ali nemate sreće', kaže autor knjige. Čak su i brojni poznati lanci hotela počeli sobe i predvorja ispunjavati prepoznatljivim mirisima, a to čine i brojne trgovine odjećom i obućom jer je znanstveno dokazano da smo skloniji kupnji u mirisnim prostorima te određene mirise povezuje s određenim brendovima i porukom koju žele da primimo.

Koliko je boja važna prilikom kupnje, pokazuje i istraživanje koje je proveo International Color Expo iz Seula koje je otkrilo da boja može pojačati prepoznavanje brenda i do 80 posto. Kada su ispitanici bili zatraženi da procijene važnost boje prilikom kupnje, 84,7 posto ispitanika reklo je da boja čini više od polovice njihova kriterija u razmatranju kupnje nekog proizvoda.

Iako osjetilo vida nije toliko moćno u navođenju na kupnju kao što smo nekad vjerovali, velik dio onoga što svakodnevno opažamo povezan je s vidom. Ipak, najčešće toga nismo ni svjesni. A zvuk? Vjerovali ili ne, zvučno brendiranje postoji od pedesetih godina prošloga stoljeća. Mnogi proizvođači provode mnogo godina njegujući svoj osobni zvuk. Tako, na primjer, jedan proizvođač žitarica čak je zaposlio istraživački tim da im osmisli jedinstveno i prepoznatljivo hruskanje, tako da kupci već pri samom zvuku mogu identificirati njihov proizvod. Zvuk izaziva snažne asocijacije i emocije te može imati snažan utjecaj na naše potrošačko ponašanje.

Dakle, kakva je budućnost osjetilnog brendiranja? Korištenje neuromarketinga za mnoge proizvođače će biti spoznaja koja dovodi do pravog prosvjetljenja. Maloprodaja u budućnosti? Imat će izrazit miris dinje, citrona i mandarine. Neće biti crno-bijela, već živih boja. I cvrkutat će, svirati i mamiti vas da pjevušite. To preplavljivanje osjetila biti će uspješnije u osvajanju vaših misli, vaše naklonosti i vašeg novca nego što ste ikad mogli zamisliti.

Utjecaj mirisa na kupovinu

Miris je očito usko povezan s našim doživljavanjem brendova i proizvoda. Vrijedi li isto za dodir? Volimo milovati, stiskati i prelaziti prstima preko odjeće koju razgledamo prije nego što je odlučimo kupiti – to je poput neke vrste osjetilnog testiranja. Što mislite zašto su pultovi s odjećom postavljeni na određeni način? Da biste ih gledali? Naravno da ne, ta odjeća čeka da je dodirnete prstima.

Osim toga, prilikom prepoznavanja brendova veliku moć imaju i boje. Tako samo preko boje vrlo lako prepoznajemo i favoriziramo određene brendove, čak i ako nije istaknuto ime ili logotip. Upravo zbog toga se ružičasta boja, koja podsjeća na luksuz, senzualnost i ženstvenost, upotrebljava za prodaju gotovo svega, od spavaćica, donjeg rublja, parfema i sapuna, do lijekova.


  tportal hr.
« Last Edit: February 16, 2014, 06:56:59 pm by SOLARIS 1972 » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #789 on: February 16, 2014, 08:19:09 pm »




   Nisam danas prilazio kompjuteru pa sam propustio živu raspravu u vezi toplana, ali evo me večeras. Inače, lepo vreme sam iskoristio za pripremanje svog automobila koji ide na auto-gas za još jednu novčanu prevaru od strane države zvanu REATEST plinskog uređaja! Atest dobijen pre 5 godina od strane fakulteta Tehničkih nauka u Novom Sadu u trajanju od 10 godina je prošle godine dekretom Agencije Mirka Alvirovića za dranje učesnika u saobraćaju preinačen na 5 godina i time mene i desetine hiljada vozača na plin izložilo trošku ponovnog tehničkog pregleda uređaja na TNG koji košta kao i atest 6000 din. Toliko o dobrim namerama te dobre maćehe zvane država.
   Vidim da se stalno pominje kako je centralno grejanje bilo ugrađeno kada su stanovi bili u društvenom vlasništvu te da smo pristali na njega kada smo se useljavali u stanove i kada smo ih potom otkupljivali. A što ne kažete kolike su onda bile cene i nekretnina i grejanja. Znatno su se od onda promenile kao i vlasništvo nad istim stanovima a i sve istalo. Zašto bi onda monopol toplana bio zagarantovan kada se sve drugo promenilo?
   Tačno je da odnošenje smeća mora da se plaća, to je još jedan monopol opštinske vlasti kojim se ovi finansiraju. U Grčkoj sam primetio da ima više privatnih komunalnih preduzeća koja u istom mestu uporedo odnose smeće svaki za svoje klijente. Jedna firma je posebno izazivala moje interesovanje za komunalne probleme zato što su kante na kamionima praznile devojke do 25 godina oibučene u kratke farmerice i patike! To je bilo 2007. u Olimpik Biču pa ako je neko tada bio može da potvrdi.
   U Zrenjaninu vidim naplaćuju pasivno grejanje a kod nas u Sremskoj Mitrovici su prošle sezone pustili u pogon kotao za grejanje koji radi na ljuske od suncokreta dobijene kao otpadak pri proizvoidnji ulja u Uljarici u Šidu. Na ovaj način su, tvrdi rukovodstvo Energane -Toplane TE-TO smanjili troškove grejanja na 60% u odnosu na grejanje zemnim gasom koji se više uopšte ne koristi. Mislite da su nam smanjili račune za grejanje! Pa naravno da nisu, troškovi grejanja su povećani u odnosu na prošlu sezonu kao i drugde u Srbiji a pogotovo Vojvodini. Kako mislite da održe prosečnu platu u EPS-u na 110. 000 dinara čiji je pomenuta toplana deo. Molim stručnjake za termoenergetiku da mi objasne kako to da su troškovi grejanja pali za 40% a računi kod potrošača povećani! Verovatno je to suprotno od pasivnog grejanja i zove se aktivno deranje!
   Rešenje je konkurencija koju mi možemo uvesti prelaskom na druge vrste goriva ili totalna građanska neposlušnost i neplaćanje računa kao i bojkot onih koji plaćaju na period od nekoliko godina. Slično kao i sa RTV pretplatom koju sve više i više građane ne plaća.
   Loši đaci i iskompleksirane ličnosti su se dokopale vlasti zato što pošten građanin i domaćin beži od odgovornosti kada su decenijama drugi razvlačili i arčili. Od društvenog je malo ostalo pa bi ovi novi manadžeri da uvođenjem nameta i prodajom magle nama običnim građanima koji radimo od 7 do 15 otkinu što više od usta da naplate to što su godinama bili u podrumu a sada su, eto došli na svoje. Nema izgleda nikoga ko će da im kaže: Dokle više!


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #790 on: February 17, 2014, 01:48:31 pm »

Апсолутно је неспорно да у комуналним предузећима влада јавашлук и да не постоји права контрола. Стицајем разних околности имао сам прилике да обиђем и завирим у нека од "јавних предузећа" и могу рећи да сам запрепашћен нередом, неорганизованошћу и "комодитетом" запослених. По мојој процени постоји могућност уштеде у пословању већини јавних предузећа само бољом организацијом посла, одговорним односом према обавезама, домаћинским односом према материјалу и опреми и "коришћењем" целог радног времена за наменске послове (не за приватне). Ако томе додамо и рационализацију радних места (јер добар део запослених нема шта да ради или не зна и неће да ради) онда би уштеде ишле и до 40%. За то смо ипак криви ми грађани јер гласамо за те које гласамо а они добијену власт сматрају за лични или клановски (партијски) плен. Без обзира како и колико водећи политичари приказивали своју политику као успешну, док то (успешност) не дође на локални ново (или крене од тога) нема бољитка у држави. А видим да је слично у већини других држава бивше СФРЈ.

Све оно што је Логтрип написао у потпуносити подржавам. У закон о становању, односно у сваки уговор о куповини стана у стамбеној згради, мора се унети клаузула о обавезности поштовања заједничких обавеза, па и плаћања комуналија, одржавања згарде и сл.. То јесте или ће бити тешко урадити јер код нас још увек преовлађује "шићарџијски" менталитет ("ко си ти да ми то кажеш", "нећу из ината", "баш ме брига шта ми ко може") који политичари из демагошких разлога и подржавају. Зато само код нас, прво политичари подстичу грађане да не плаћају комуналне рачуне, посебно за струју, а онда за неплатише издејствују попуст од 40% (ако све измириш) одједном. Код нас се заиста не исплати бити савестан и уредан грађанин.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #791 on: February 18, 2014, 12:47:57 am »




   Nekako se godinama unazad ne mogu oteti utisku da je naša država pravljena za lopove koji žive na račun marljivih, poštenih građana. Ovakve priče me samo učvršćuju u tom uverenju...


Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #792 on: February 18, 2014, 08:47:34 am »

Jutros se videlo na I programu Javnog servisa kakva nam je država i kakvi su neki od nas.

Građani Vinogradske ulice se žale na veliki porez, nedostatak javnog prevoza, ne postojanje kanalizacie
očekuju velike iznose za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata.

Legalizacija je najveća podvala poštenim građanima,
kriminalcima se omogućava da legalizuju krivično delo koje se kažnjava sa do 3 godine zatvora.

Priča o tome da su to beskućnici koji su sagradili bespravne objekte kako bi imali gde da žive je čista laž.
Imali i jedan bespravni objekat manje od 100m2?

Mnogi su svesno prodavali stanove kako bi gradili bespravno pa sada očekuju da imaju sve komunalne ugodnosti kao i oni
koji su legalno gradili.

Siguran sam da će se naći onih koji će me raspinjati i objašnjavati kako neznam šta pričam
ali upitajte se od čega se grade putevi, uvode linije prevoza, gradi kanalizacija i ......

Bespravna izgradnja, neplaćanje poreza, taksi i sličnih dažbina vodi nas direktno u džepove one manjine koja sve to poštuje.
Od nekih para treba da se plate učitelji, vaspitači, medicinari, vojska, policija i slično.
To što polovina stanovništva neplaća obaveze znači da druga polovina plaća duplo više.

A političari kojim to odgovara nisu država. Oni skupljaju glasove izjavama da će legalizovati krivična dela.

Hajde da pokrenemo akciju da se svako krivično delo koje se kažnjava do 3 godine zatvor može otkupiti za neke pare.
Gde bi nas to dovelo.

Kakvi smo građani i takvu državu i zaslužujemo.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* devojcica.jpg (40.03 KB, 403x525 - viewed 106 times.)
« Last Edit: February 18, 2014, 08:52:36 am by motorista 57 klasa » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #793 on: February 18, 2014, 10:13:11 am »

Eh, ljudi moji, mi smo od\vde dole sve to vec proziveli, i legalizaciju, i toplane i placanje njihovog negrejanja (barem za slucaj grada Skoplje), tako da vam mogu reci sledece korake koje ce vlast da preduzme da bi sakupili lovu i barem malo popunili budzet drzave.

Sledeci ce korak da bude otkup dvorova kod zajednickih stanbenih objekta, pa ce onda organizovati akciju "Kupujte domace proizvode" koja ce kasnije pasti pred vrhovnim sudom, pa ce doneti zakon da zajednicki stanbeni objekti moraju imati "profesionalne" kucne savete, a sve to da bi smanjili nezaposlenost, takodje ce ratare da "profesioniliziraju", pa ce da bi drzali kontrolu nad sluzbenicima, organizovati razne licence u zavisnosti od profesije, i kupljenje (kupovanje) bodova za njihovo sticanje i zadrzavanje, pa ce uvesti razne glupe propise, tipa da svaki objekt mora imati plan za izlazak iz njega u slucaju pozara (kao ljudi u trafici ne znaju gde im je vrata, pa mora neko to da im nacrta i usput moraju to masno platiti) i slicne gluposti.

Nagledacete se vi jos puno toga, bez brige.
I posle se cudimo zasto su se nasi stari digli protiv kapitalizma ??
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #794 on: February 18, 2014, 10:08:03 pm »

Е, то са тим лиценцама је тек превара. Лиценцира се све и свашта а резултат је никакав. Нисам против стицања знања и провере знања и способности, али се "лиценцирање" претворило и "бизнис" односно профит. Кад некој интересној групи у државној фирми затребају паре измисли лиценцирање. Наравно они су ту да одобре, "провере", држе обуку... све то наравно за паре. Има места и за друге "овлашћене испитиваче"  "даваоце" лиценци. Да ли "лиценцирани" нешто зна и уме то је већ нешто сасвим друго.
Logged
Pages:  1 ... 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 147   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.049 seconds with 23 queries.