PALUBA
March 29, 2024, 08:13:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Škverska kronika  (Read 371669 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #75 on: July 20, 2012, 02:48:27 pm »

BRODOSPLIT - SPLIT

Na svu sreću navozi nisu bili dugo potpuno prazni...

20.07.2012.

Brodosplit: Položena kobilica za Novogradnju 473

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na drugome navozu Brodosplita danas je položena kobilica za Novogradnju 473, prvi od dva heavy liftera (broda za prijevoz teških i dimenzijama velikih tereta) koji se u Brodosplit-Brodogradilištu d.o.o. grade za nizozemskog naručitelja, tvrtku Jumbo Shipping.

Riječ je o složenom projektu kakav dosad nije građen u hrvatskim brodogradilištima. Brod će imati duljinu 152 metra i širinu 27 metara, a bit će opremljen dvjema dizalicama čija će pojedinačna maksimalna nosivost biti 1.500 tona, odnosno u tandemu će moći podizati terete težine do 3000 tona. Nosivost broda pri gazu od 8.1 metara iznosit će 14 tisuća tona, a brzinu od 17 čvorova osiguravat će mu dva motora snage po 4500 kW pri 750 okretaja u minuti.

Brodovi se grade u klasi Lloyd‘s Registra. Isporuka Novogradnje 473 je predviđena u prvoj polovici 2013. godine, a drugoga istovjetnog broda do kraja godine.

Ugovoreni brodovi bit će najveći u floti Jumbo Shippinga.

D.N., Dalmacija News


* kobilica.jpg (68.31 KB, 747x445 - viewed 211 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #76 on: July 25, 2012, 02:01:16 pm »

BRODOTROGIR - TROGIR

24.07.2012.

POVRATAK KORIJENIMA

Trogirskim škveranima posao za iduće dvije godine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trogirski škverani tijekom iduće dvije godine gradit će dva putnička jedrenjaka za kružna putovanja za jednu švicarsku kompaniju - epilog je to višemjesečnih pregovora između Uprave “Brodotrogira” i inozemnog naručitelja koji su okončani potpisivanjem ugovora za dvije novogradnje.

Riječ je o brodovima pojedinačne dužine 90 metara na kojima će biti ugrađena po tri jarbola i sedam jedara. Luksuzno opremljeni jedrenjaci moći će primiti po 44 putnika, a pokretat će ih po dva stroja koja će omogućavati razvijanje brzine od 14 čvorova.

Kako doznajemo, brodovi bi trebali biti isporučeni vlasniku tijekom 2014. godine, a njihova gradnja svakako će popuniti ispražnjenu knjigu narudžaba trogirskog brodogradilišta. Iako vrijednost ugovora nije objavljena, što su nam u “Brodotrogiru” obrazložili poslovnom tajnom i zahtjevom naručitelja, neslužbene procjene kreću se iznad 10 milijuna dolara po brodu.

Posao aktualne uprave

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Simulacija izgleda putničkih jedrenjaka koji su ‘nacrtani’
na stolovima trogirskog projektnog ureda /Brodotrogir


Novi posao za radnike “Brodotrogira” došao je nakon objave vjerojatnog raspetljavanja privatizacijskog čvora, ali ugovorila ga je postojeće poslovodstvo tvrtke na čelu s Mateom Tramontanom. - Ugovor je sastavni dio strategije koja je definirana programom restrukturiranja “Brodotrogira”, ali je ujedno i dugogodišnjeg rada na popravcima i rekonstrukcijama takvih i sličnih plovila - naglasili su iz trogirskog škvera. Ugovorenom izgradnjom dvaju jedrenjaka brodogradilište iz Radovanova grada vraća se na tržište putničkih brodova nakon gotovo 40 godina.

Početkom 70-ih godina sada već prošlog stoljeća na Punti Čubrijana za švedske kompanije izgrađena su četiri feribota - “Visby”, “Stena Jutlandica”, “Gotland” i “Stena Danica”. Od 1974. godine s trogirskih navoza nije skliznuo ni jedan putnički brod, pa se u škveru nadaju kako će novim referencijama otvoriti prostor na tržištu, posebice zbog činjenice da su jedrenjaci plod inovativnosti vlastitog projektnog ureda.

Novi poslovi u “Brodotrogiru” osnažit će i ukupnu knjigu narudžaba velikih domaćih škverova u kojoj se sada nalazi 20 novogradnja, vrijednih oko 800 milijuna dolara, što je upola manje nego prije 12 mjeseci. Posljedica je to nastavka krize na brodarskom tržištu, ali i neizvjesnosti oko izbora novih vlasnika velikih hrvatskih navoza.

Jarboli i jedra

3 jarbola i sedam jedara nalazit će se na svakom jedrenjaku
38 godina trajala je pauza u gradnji putničkih brodova u ‘Brodotrogiru’


Gordan Zubčić, Joško Brešan, snimio Joško Ponoš / cropix


BRODOSPLIT - SPLIT

Bruxelles daje zeleno svjetlo Debeljaku

Nakon što je Vlada prošloga tjedna odlučila prodati “Brodosplit” samoborskoj tvrtki DIV Tomislava Debeljaka, danas bi zeleno bi svjetlo za taj potez trebao dati i službeni Bruxelles. Najavljena je, naime, redovna sjednica povjerenika Europske komisije (EK) koji bi, među ostalim, trebali donijeti i dopunu plana restrukturiranja splitskog škvera, te prihvatiti planirani ugovor hrvatske države s Debeljakom nakon čega bi se, prema riječima Tamare Obradović-Mazal, zamjenice ministra gospodarstva, ugovor i službeno potpisao.

Prema ugovoru o pristupanju EU-u, Hrvatska je obvezna dobiti odobrenje za provedbu programa restrukturiranja brodogradilišta, te odluku EK-a o prihvaćanju ugovora za privatizaciju “Brodosplita”. Za “Brodosplit BSO”, Europska komisija je još 25. veljače 2011. prihvatila DIV-ov program restrukturiranja. U Ministarstvu gospodarstva ne sumnjaju u pozitivno rješenje EK-a, te sada očekuju i odluku o prihvaćanju novih dopuna plana restrukturiranja za “Brodosplit”, kao i suglasnost za prodaju škvera.

M. Šešo

Izvor: Slobodna Dalmacija


* trogir1.jpg (52.44 KB, 680x410 - viewed 197 times.)

* trogir2.jpg (108.18 KB, 468x294 - viewed 201 times.)
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #77 on: July 25, 2012, 05:00:59 pm »

Uz cijenu od "iznad 10 milijuna dolara po brodu" novaca neće biti ni za plaće u iduće dvije godine.

(Da ne govorimo o tome da za gradnju broda ipak treba i ponešto materijala...) Smiley

Ako je zaposlenih i dalje cca 1200.

Di je greška?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #78 on: July 25, 2012, 05:14:08 pm »

Ajde vidjet cemo koliko ce se ljudi u "Brodosplitu" usreciti sa "DIV-om".
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #79 on: July 25, 2012, 08:56:19 pm »


 Nema greške nyupnik. Ugovara se ispod cene samo da bi se dobio posao. I mi smo ovde radili seriju hemikal tankera od prohroma koje niko u Evropi nije hteo da radi jer je bila mala cena, a velika zezancija od posla.
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #80 on: August 11, 2012, 08:45:26 pm »

03.05.2012.

IZGUBLJENA LIPOTICA

Kad je porinut u škveru, ubijen je John Kennedy

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
“Brodosplit” je jedan od rijetkih škverova, ako ne i jedini u Europi koji je u svojim najboljim danima imao vlastiti brod za visoke goste i reprezentaciju. Zasigurno ni danas mnogi škverani ne znaju da je prije 40-ak godina njihova tvrtka imala reprezentativni brod, i to kakav - veliku jedrilicu kompletnu izgrađenu od mahagaonija imena “Marjan“.

Brod za koji se vjerovalo da mu je izgubljen svaki trag, pronalazimo u Kaštel Sućurcu, u radionici inženjera Griše Ćurina, brodograditelja i restauratora starih brodova. Da priča o “Marjanu” bude još zanimljivija, doznajemo kako ga je davne 1962. godine kao tridesetogodišnjak izradio čuveni trogirski kalafat Tonči Bakica, otac komiške falkuše.

Milijuni dinara

- Tada san bija mladi kapo radione lučice “Spinut”. Doša mi je  Kokot i reka da su u škveru odlučili da im treba brod za reprezentaciju. Kokot mi je doslovno kaza: “Mali, pazi šta radiš, brod će nas koštat 30 milijuna dinara, a to ti je 30 novih stanova. Dakle, nema zajebancije.” Nacrte smo nabavili u Italiji, od dizajnera Narciza. U Italiji smo nabavili i Fiatov brodski motor, te mahagonij za trup - prisjetio se kalafat Bakica. -Zamisli, na dan kad smo ga porinuli ubijen je američki predsjednik John Kennedy.

... ispušteno ...

Denis Krnić, Slobodna Dalmacijadirektor proizvodnje “Brodosplita“

Jedan mali ispravak legendarnog protomeštra Bakice: nije bio Kokot, nego Kohout; Otokar Kohout, direktor proizvodnje “Brodosplita“
« Last Edit: August 11, 2012, 08:48:19 pm by SOLARIS 1972, Reason: popravljen citat » Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #81 on: August 11, 2012, 09:06:27 pm »

Ništa tu čudno nije. Ovako organizirano brodogradilište bi se u svakoj normalnoj zemlji ugasilo. Svaki isporučeni brod stvara gubitak koji pokrivaju porezni obveznici. Kako se onda ugovaraju novogradnje? Nije problem napraviti brod već isporučiti bez gubitaka i u roku. Jednom su im krivi dolari, drugi put Kinezi i Koreanci pa onda korupcija i uvozni materijal. Tu je Brodosplit izvoza Hrvatsku nemilo a sad plače kad je igra pročitana.

Uz dužno poštovanje budimo ipak malo precizniji. Nije Brodosplit izvozao Hrvatsku, nego su politički postavljena i nesposobna rukovodstva Brodosplita izvozala te iste potrošene političare koji su ih postavili. Samoubojstvo Brodosplita započelo je 1990. kad je smijenjena tadašnja uprava. Smijenjen je među njima i Ing. Kosanović, koji je osobno mogao jamčiti naručiteljima da je Brodosplit u stanju isporučiti takav brod u tim rokovima po toj cijeni. Brodovlasnici su mu vjerovali, a on ih nikada nije iznevjerio nekom nepromišljenošću. Antun Vrdoljak, tada visoko pozicionirani političar, pokušao je spriječiti te smjene i nije uspio.

Kad su se novi mladi lavovi rastrčali po svijetu nuditi brodove, brodovlasnici su ih samo gledali: "Koji ste sad vi? Gdje je Kosanović? Zašto nije s vama?". Konačni je rezultat današnje stanje Brodosplita. Uvijek je brodove prodavao projektno-prodajni odjel, a politički podobnim neznalicama je tada bilo nemoguće to razumjeti.

Uostalom, na sličan način je propala i tvornica Dalmacija Dugi Rat. Znam nešto o tome, pa ću rado napisati ako želite, ali se bojim da ću kao novi član odletjeti time u off-topic.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #82 on: August 11, 2012, 09:10:53 pm »

O svemu se da nešto napisati ali uz određenu dozu opreza i sa što manje politike.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #83 on: August 11, 2012, 09:15:28 pm »

Ništa drugo nego sustavni lopovluk i neprofesionalni kadar dovođen po stranačkim linijama, a naravno nitko od njih nije nikome odgovara ,koja bi to rijeka radnika nekoć izlazila kad bi smjena u škveru zgotovila njih 5 iljada plus još 5 iljada iz jugoplastike....
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #84 on: August 11, 2012, 09:25:51 pm »

Brodosplit BSO gradi i dvije novogradnje koje još nisu spomenute na forumu: nov. 520 i nov. 521

Radi se o trupovima za putničke brodove za nautički turizam, tzv. "Kriljane". Vidim da se nitko još nije ovdje dotaknuo ove teme: putnički izletnički brodovi, brodovi za nautički turizam, a u zadnje vrijeme i jahte (konkretno jahte preko 37 m duljine). Toga se projektira i gradi na sve strane: Solin brodogradnja, Posejdon u Kaštelima, Radež Blato, pa sad i Brodosplit BSO. Trup se obično izradi u škverovima, dotegli u Krilo i oprema i dovršava ispred kuće.

Najveći su među njima (primjerice: m/b Krilo Pride) već prešli duljinu od 48 m i bruto tonažu od 400 GT. Zbog takve bruto tonaže postali su SOLAS brodovi bez obzira na ograničeno područje plovidbe za koje apliciraju. Uglavnom, kako netko nešto zaradi brodom A, započme gradnju broda B, pri čemu je B>A i B>bilo kojeg susjedovog broda.

Motori su Caterpillar, Cummins, MAN Nutzfahrzeuge, Iveco motors, ali i Daewoo i Scania. Stari Famosi idu na male brodove ili u skrap. Reduktori su Twin Disc, Reintjes, ZF, Dong. Brodske vijke rade riječki Propeler servis, ali i Eliche Radice.

Sve zajedno, Hrvatska udruga privatnih brodara ("Kriljani") su se daleko odmakli od nekadašnjih pjeskara. Malo se u javnosti spominje ovaj sve snažniji segment domaće brodogradnje.
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #85 on: August 11, 2012, 09:42:19 pm »

O svemu se da nešto napisati ali uz određenu dozu opreza i sa što manje politike. poz.

Evo onda o tvornici Dalmacija Dugi Rat, nadam se, bez imalo politike. Direktor HE Đale mi se žali kako nema kome prodavati struju u doba kad je jeftina. Uglavnom, kad se u Genovskom zaljevu formira ciklona, on i njegovi suradnici precizno (u par stotina kubika) mogu procijeniti koliko će to značiti u njihovom akumulacijskom jezeru. Danas višak puste nizvodno. Nekad su ga plasirali tvornici Dalmacija. Zašto? Zato što je u cijeni njenih proizvoda (ferokroma i feromangana) preko 90% bila cijena struje. HE Đale i tvornica Dalmacija bile su simbioza, u kojoj je Đale proizvodila struju kad je bila jeftina (cijena struje skokovito padne kad je svi imaju i skokovito naraste kad je nema) i pretvarala je u tvornici Dalmacija u 90% te iste struje odložene na obalu. Naravno, ferokrom i feromangan, koji ne zahtijevaju nikakav nadzor ni održavanje, prodaju se kad su skupi. To ni Tesla nije otkrio: konzerviranje električne energije  angel barem u ekonomskom/cjenovnom smislu.

Odluka da se svojedobno zatvori Dalmacija Dugi Rat bila je utemeljena na mišljenju kako je nepotrebna jer joj za rad treba previše struje iz HE Đale.

Nadam se da sam izbjegao politiku. Ispričavam se za off-topic, koji je kako sam shvatio dozvolio moderator. A sad nazad u brodogradnju ...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #86 on: August 11, 2012, 10:16:15 pm »


 A koliko sam ja shvatio " Posejdon " se i nije proslavio svojom novogradnjom Trajekta. Može malo više o tome?
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #87 on: August 12, 2012, 06:33:00 pm »

Kako sam već napisao, Posejdon je u zadnjih par godina gradio i još gradi cijeli niz novogradnji. Nisam siguran da je neka od njih uopće bila trajekt, ali znam da je
problema bilo s m/b Sveti Salvestar, linijskim brodom za prugu Komiža-Biševo, kojega je gradio Posejdon. Na stranici:

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=2652.60

topic br. 70 prenosi podrobnije informacije o tome. Novijih informacija nemam.   
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #88 on: August 12, 2012, 09:52:46 pm »


 Imam ja informacija. Ali?  Koliko vidim, imaš neke debele veze sa Škverom. Podeli svoja saznanja sa nama( ako možeš). Pozdrav!
Logged
nv
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 35


« Reply #89 on: August 13, 2012, 02:39:34 pm »

Imam ja informacija. Ali?  Koliko vidim, imaš neke debele veze sa Škverom. Podeli svoja saznanja sa nama( ako možeš). Pozdrav!

Hvala na pozivu-vrlo rado Smiley No, tek sam se pred par dana uključio u paluba forum-još uvijek zvjeram naokolo i isčitavam pojedine zanimljive topice.
Lijepo je što će, barem na ovaj način, preko foruma, neka možda danas zaboravljena znanja ostati sačuvana.

Što se mojih veza sa škverom tiče, kaže se: "Jednom Škveranin-uvijek Škveranin". Karijeru sam doista, prije 28 godina započeo u Brodosplitu, u pogonu Strojomontaže. Iako sam brzo otišao iz škvera, ostao sam tijekom cijeloga poslovnog vijeka, kao i na današnjem poslu, čvrsto povezan s njima (čak mi i ovo "s njima" zvuči nekako rogobatno, kao da su oni nešto drugo).

Naime, nije mi ni emocionalno ni racionalno svejedno što će biti s Brodosplitom, kao i ostalim brodogradilištima u RH uopće. Malo se kod nas shvaća značaj brodogradnje u ukupnoj industriji. Jedan ugovoreni brod pokrene cijelo čudo proizvođača strojeva, uređaja i opreme, za koje mislite da više ne postoje.

Sjećam se mojih prvih novogradnji 1984. god. nov. 319-321 (m/b Mljet, Šolta i Bihać) za tri različita domaća naručitelja. Sva oprema u strojarnici, osim separatora goriva i ulja, bila je domaća (u širem smislu, naravno). Limovi, profili, cijevi, otkovci, odljevci-domaći. Samo mali dio: porivni motor Brodosplit MAN KSZ 70/150 C/CL, pomoćni motori Jugoturbina, centrifugalne pumpe Jugoturbina, vijčane pumpe MPD Daruvar, kotlovi TPK ZG, evaporator Jedinstvo ZG, kaljužni separator 3. maj Tibo, hidraulika Prva petoletka, palubni strojevi Vulkan RI, uređaj za tretiranje sanitarnih otpadnih voda Jugoturbina ... Prateća industrija je živjela s brodogradnjom i brodogradnja s njom.

Kad ovo nekome danas pričam izgleda mu/joj nevjerojatno ...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.