PALUBA
April 25, 2024, 09:59:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 35   Go Down
  Print  
Author Topic: Škverska kronika  (Read 380358 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #135 on: February 26, 2013, 08:47:23 pm »


Rušenje do veljače 2114.



Dobro je, ima vrimena...

  
en ti misa. morat ce se skratit za 99 godina
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #136 on: February 26, 2013, 10:25:17 pm »

 
Quote
................ Posao je postao pas i utekao tko zna gdje.

U Kinu i Koreju.
« Last Edit: February 27, 2013, 08:32:14 am by Bozo13 » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #137 on: February 26, 2013, 10:38:46 pm »

Koliko sam ja shvatio predmet prodaje nije zemljište. Zemljište je javno pomorsko dobro i na njega Brodosplit ima koncesiju. Objekti na tom zemljištu također pripadaju državi. Nekakvim izmjenama o koncesijama nedavno je donešena odluka da pod koncesijsku obvezu ne spadaju neke pokretne stvari kao što su dizalice na šinama i sl. ali stvarno nemam volje to sada tražiti. Naravno sve se može promjeniti pa i zakoni i koncesije ali ovaj kupac je proceduru kupovine prošao kod dvije različite Vlade RH.
Iskreno rečeno, nije mi samo jasno što je čovjeku trebalo da uopće kupuje Škver. Trebao je pustiti da 01.07. ode u stečaj a time i svi radnici na Zavod za zapošljavanje pa se ne bi sprdali sa njegovom slikom kao osmrtnicom za Škver.
U Škveru (BSO) dosta sam boravio tijekom 80-tih godina i uopće me ne čudi što je sve to ovako završilo. Već se tih godina govorilo kako se gubi na svakom brodu što mi je zapravo bilo nevjerojatno. Eto, na žalost došlo je dokle je došlo. Budućem vlasniku želim svu sreću i bio bi presretan kada bi tamo ubuduće bilo posla barem za 1500 ljudi.

Ljepo napisano.

poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #138 on: February 26, 2013, 10:45:16 pm »

Jugoslavija i Split su doživjeli industrijalizaciju tek iza drugog rata šta je i logičan slijed događaja, zemlja se gradila pa skoro iz pepela na novo, taj put je Zapadna Europa prošla dosta ranije i industrija je bila glavna privredna grana Splita i okolice sa Škverom koji je nastavio i proširio svoju dotadašnju djelatnost i s ostalim mnogobrojnim poduzećima, a što se tiče privrede u Jugoslaviji općenito po mom mišljenju su kola polako krenila nizbrdo sljedom političkih previranja 70 ih kada na sve jake pozicije u državnim firmama dolaze ljudi po politčkim linijama zbog očuvanja sam države no dobar i podoban političar ne mora nužno biti i dobar poduzetnik i da ne ulazimo dalje u politiku i tako se izguralo jedno dvadesetak godina došlo je šta je došlo pa tako i famozna demokracija kapitalizam i slobodno tržište i majka privatizacija koja je donijela smrt ili komu sljedećim Splitskim i okolnim firmama : Jugoplastika,Jugovinil,Jadrantrans,Jadranribolov,Jadrantekstil,Koteks,Naprijed,Drvodijelac,Jadranska pivovara,Jadrankamen,Dalma,Prima,Prehrana,Mesopromet,Dalmastroj,Monter,Rad,Termofriz,Uzor,Salonit,Željezara Split,Dalvin,Cetinka Trilj,Dalmatinka Sinj,Konstruktor,Lavčević,Obnova,Pomgrad i pogodili ste još je ostao Škver koliko će još dugo taj simbol Splita i radnika biti na nogama ?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #139 on: February 27, 2013, 02:41:51 am »

Koliko sam ja shvatio predmet prodaje nije zemljište. Zemljište je javno pomorsko dobro i na njega Brodosplit ima koncesiju. Objekti na tom zemljištu također pripadaju državi. Nekakvim izmjenama o koncesijama nedavno je donešena odluka da pod koncesijsku obvezu ne spadaju neke pokretne stvari kao što su dizalice na šinama i sl. ali stvarno nemam volje to sada tražiti. Naravno sve se može promjeniti pa i zakoni i koncesije ali ovaj kupac je proceduru kupovine prošao kod dvije različite Vlade RH.
Iskreno rečeno, nije mi samo jasno što je čovjeku trebalo da uopće kupuje Škver. Trebao je pustiti da 01.07. ode u stečaj a time i svi radnici na Zavod za zapošljavanje pa se ne bi sprdali sa njegovom slikom kao osmrtnicom za Škver.
U Škveru (BSO) dosta sam boravio tijekom 80-tih godina i uopće me ne čudi što je sve to ovako završilo. Već se tih godina govorilo kako se gubi na svakom brodu što mi je zapravo bilo nevjerojatno. Eto, na žalost došlo je dokle je došlo. Budućem vlasniku želim svu sreću i bio bi presretan kada bi tamo ubuduće bilo posla barem za 1500 ljudi.

Ljepo napisano.

poz.

Sve stoji; medjutim da se islo u stecaj za koji mjesec - drzava bi stajala iza toga. U ovom slucaju kada do toga dodje - drzava pere ruke, nije ona upetljana, nego taj poduzetnik, a k tome, uz preporuku Europe.

Uostalom, skver mora pasti, da bi vazniji igraci u EU mogli opstati. Igra je nesmiljena - na zivot i smrt!
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #140 on: February 27, 2013, 03:07:16 am »

to i ja mislim da nasa brodogradilista moraju propast kako nebi bili konkurencija ovima vani, zato se i skver prodaje DIV-u koji kad je kupio Tvik ovde u kninu prodao pola strojeva u staro željezo 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #141 on: February 27, 2013, 09:20:22 am »

Sve u svemu, narodski rečeno, najeb.. pravilo li ste ga debelo k'o i svi ostali na Balkanu.
Biće mo sretni ako budemo imali i za semenke pa da grickamo. Grickaćemo semenke,
zamišljati kako smo u Evropi, (a bićemo kao unutra) i gledati kako nekadašnji klasični
kolonizatori tamane debele i masne šnicle.  Undecided

Tako nam i treba kad smo munjeni svi redom.... :'(
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #142 on: February 28, 2013, 06:59:30 pm »

Banski dvori
Vlada i DIV potpisali ugovor o preuzimanju splitskog škvera: "Već imamo preko 40 brodova u ponudama"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bit će posla za škver, već imamo preko 40 brodova u ponudama, poručio je danas novi vlasnik 'Brodosplita' Tomislav Debeljak, netom po potpisivanju ugovora u Banskim dvorima kojim je konačno zgotovio preuzimanje splitskog 'škvera'.

Ugovor je u ime Vlade kao prodavatelja potpisao ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, dok je osim Debeljaka potpisa sa strane kupca stavio i predsjednik Uprave samoborskog DIV-a Darko Pappo.

- Potpisali smo ugovor o brodogradilištu koje povijesno bilježi najveće gubitke i kroz privatizaciju traži posljednju šansu. Ugovor predstavlja kompromis obiju strana, a uređene su obostrane obaveze u petogodišnjem razdoblju – istaknuo je ministar Vrdoljak.

Prema dokumentu Ministarstva gospodarstva o 'Brodosplitu' koji je danas stavljen na uvid javnosti, ukupni troškovi restrukturiranja tog brodogradilišta iznose 13 milijardi kuna.

Kupac se, prema istome izvoru, obvezao na ulaganje od 2,4 milijarde kuna  pri čemu zadnja uplata 40 posto ukupnog ulaganja, odnosno 414 milijuna kuna, treba biti uplaćena do 28. veljače 2018. Ulaganje države je 1,5 milijarde kuna. Same dionice 'Brodosplita', prema istome izvoru, DIV će platiti 3,7 milijuna kuna.

- Obaveza investitora je zadržavanje dvije tisuće radnika u brodogradnji, no uvjeren sam da će ih biti i više zaposleno – ocijenio je Vrdoljak.

Tomislav Debeljak osvrnuo se na trogodišnje pregovore o kupnji 'Brodosplita' ocjenom kako je DIV u tom procesu 'prošao sve i svašta'. Ali, dodao je, dobro je da je tako bilo jer je snimljen svaki detalj u škveru koji je bitan za nastavak poslovanja.

- Uz ugovor, imamo i moralnu obavezu da uspijemo u Brodosplitu, vjerujem da će uspjeh doći i prije nego što je zamišljeno u planu restrukturiranja – poručio je Debeljak.

Iznoseći podatke o narudžbama, vlasnik DIV-a otkrio je da bi 11.ožujka ove godine mogli biti finiširani pregovori sa naručiteljem više brodova  iz 'Brodosplita'.

- Posla ima, a problem je konkurentnost. Kada imate konkurentan brod, kupci će dolaziti sami – zaključio je Debeljak.

Cijela svečanost izmamila je i suze dijela sindikalne delegacije koja je nazočila potpisivanju ugovora. Komentirajući taj detalj predsjednik Sindikata metalaca Vedran Dragičević izrazio je dvojbu što će se dalje događati s 'Brodosplitom'. Ako će, ocijenio je, ulazak DIV-a značiti korak naprijed za 'Brodosplit', onda je cijeli posao dobar.

- Ako je ovaj današnji čin  propast brodogradilišta, onda je sve ovo loše. Molim novog vlasnika da u sinergiji s radnicima i sindikata vrati 'Brodosplit' tamo gdje je bio prije deset godina – ustvrdio je Dragičević.

Predsjednik Nezavisnog sindikata 'Brodosplita' Zvonko Šegvić kazao nam je da će se vrlo brzo pokazati što od izrečenoga na svečanosti potpisivanja deklaracija, a što stvarnost.

- Volio bih da 'Brodosplit' opstane, u njega sam uložio 41 godinu radnog staža. Čeka nas krvava borba, borba za opstanak škvera, ali i grada Splita – zaključio je Šegvić.

Predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević otkrio je da je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak izrazio spremnost da sudjeluje u stvaranju socijalnog sporazuma između novog vlasnika i sindikata u 'Brodosplitu'.

- Ne dopuštamo realizaciju viška zaposlenika u 'Brodosplitu' dok se ne potpiše socijalni sporazum – poručio je Matijašević, izrazivši uvjerenje kako će rečeni sporazum biti potpisan kroz narednih mjesec dana.
 
Činu potpisivanja ugovora o 'Brodosplitu' nazočili su i potpredsjednici Vlade Branko Grčić i Neven Mimica, ministar financija Slavko Linić, savjetnik predsjednika Republike Joško Klisović i šef delegacije Europske komisije u Zagrebu Paul Vandoren.


V. MARJANOVIĆ
Foto: Goran Mehkek / CROPIX  SD


* ImageHandler.ashx.jpg (39.91 KB, 680x387 - viewed 127 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #143 on: February 28, 2013, 08:35:13 pm »

Privatizacija Brodosplita ne vodi revitalizaciji nego eliminaciji.

I valja dodati da proizvodnja za vojne potrebe ne podliježe sistemu subvencijskih ograničenja pa je tim čudnija najava Vlade da se u Kraljevici i BSO, koji su osposobljeni za gradnju vojnih plovila, neće inzistirati na nastavku tog tipa proizvodnje.

Svjedoci smo da se 3. navoz (BSO)   mora srušiti do kraja 2 mj. 2014. godine.

Nešto tu ne valja.
« Last Edit: February 28, 2013, 08:50:43 pm by jadran2 » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #144 on: February 28, 2013, 08:40:20 pm »

EU, EU, EU, EUUU.
Logged
robo7
desetar
*
Offline Offline

Posts: 119


« Reply #145 on: February 28, 2013, 11:10:05 pm »

upravo tako EU, smetamo nekome vani, zato su i dali škver DIV-u koji je i kupio Tvik a nezna sta je vijeak, najbolji nacin kako po zakonu unistit jaku konkurenciju.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #146 on: March 06, 2013, 02:45:21 pm »

BRODOSPLIT - SPLIT

POST S UPALJENIM ŽIVCEM
Debeljak škveranima preko Facea: Sindikati su su me toliko nasmijali da su mi bili bolji od bilo kojeg analgetika...

Vlasnik Brodosplita Tomislav Debeljak oglasio se preko Facebooka, otkrivši kakvi će zapravo biti njegovi prvi potezi.

Očito je da su ga na takav potez potaknuli škverski sindikati ovotjednom objavom suradnje i konferencijom za novinare.

Evo što je Debeljak napisao:


"Poštovani Škverani,

iako smo od potpisa ugovora i uplate kupoprodajne cijene pravno postali vlasnici 99,78% Brodosplita, još uvijek nismo počeli upravljati Škverom iz birokratskih razloga, no navedeno bi se trebalo dogoditi već u četvrtak/petak ubacivanjem nove osobe za predsjednika uprave BIS d.d. i mene kao direktora brodogradilišta, a tokom sljedećeg tjedna ćemo imenovati i ostale ključne osobe u upravi svih društava, promijeniti statute društva i ostalu papirologiju kako bi i službenu i pravno Brodosplit postao dio DIV grupacije.

Naglasit ću još jednom naše poteze i ostale činjenice.
Ugovor koji smo tražili da bude javan, takav je i postao i iz njega sada možete transparentno isčitati sve detalje, bez da Vam netko manipulira. Najvažniji detalji za Vas radnike i koje smo ih i zbog Vaše sigurnosti predložili da stoje u ugovoru su da ne smijemo smanjivati broj radnika ispod 2.000, da moramo obrađivati čelika više od ranijih godina sa tendencijom porasta, te da ukupan broj sati na radnim nalozima mora biti iz godine u godinu sve veći i veći, što znači da nam je cilj razvojni, a ne pasivni ili depresivni. Ako to ne ispunimo onda dolazi do povrata svih ranije potrošenih nelegalnih potpora, tj dolazi do stečaja i likvidacije Škvera, stoga morate shvatiti našu ulogu da moramo biti savršeni i raditi sve za opstanak Škvera, pa možda će za neke to biti i bolnije promjene, ali u svakom slučaju bolje za sve nego likvidacija Škvera.

Naša želja i plan, koji je apsolutno ostvariv i ovisi prvenstveno o Vama dragi Škverani, je da postanemo gospodarski subjekt kao primjer i lokomotiva ostaloj metalnoj industriji. Uz to, zbrinjavanje viška ljudi je u potpunosti vlastiti doprinos, a ne pokrivan od strane države, jer nažalost sindikati su bili protiv nas, a sa time i protiv Novog Škvera i Škverana i nismo se uspjeli zajednički izboriti da dio troškova snosi država... No glavno je da smo spasili budućnost Škvera od likvidacije.

Nadalje, moram još jednom objasniti da je slučaj Kraljevica kupila socijalni mir isplatom velike otpremnine od 6.400kn po godini staža, ali bez ikakvih ostalih prava, jer se radilo o likvidaciji u kojoj nema daljnjih troškova plaća u otkaznim rokovima, koja su za neke i skoro godinu dana, uglavnom dodatno opterećuju za razliku od Kraljevice za oko 2.500kn po godini staža. Po meni, navedeno nije bio dobar potez, jer smo kupnjom socijalnog mira uništili jedno brodogradilište.

Moram napomenuti da je naš stav da ne želimo da bilo tko u Škveru izgubi radno mjesto, te želimo postaviti temelj najboljem i najsocijalnijem restrukturiranju u RH, no po dosadašnjim anketama i informacijama koje imamo, nažalost vjerojatno zbog konstantnog blaćenja nas od strane pojedinaca u sindikatu, tj sada kada su se udružili mogu konstatirati da je vjerojatno od strane svih sindikata u Škveru, ima mnogo njih koji žele otpremninu i odlazak iz Škvera bez da im pomognemo u otvaranju novog radnom mjesta u ili izvan BIS grupe. Pretežno su to i ljudi koji znaju da se neće moći uklopiti u novi pošteniji Škver, jer znaju da neće moći pošteno zaraditi svoju plaću, a što je i glavna osnova današnjeg lošeg stanja u Škveru, ali i u cijeloj državi, jer se mnogima isplaćuju plaće koje nisu zaradili. Da ne kažem koliko ima njih koji ne samo da ju nisu zaradili, nego su uz to još napravili dodatnu štetu kroz lošu nabavu, prodaju, projektiranju, raznoj neodgovornosti, ostalim korupcijama, opstrukcijama, krivičnim djelima itd, a uz to dobili još i plaću za ta zlodjela, a koju su morali drugi pošteno zaradili za njih. Uglavnom svi smo svjesni, da bi Brodosplit uspio, pogotovo u ovo teško, u biti najteže recesijsko stanje brodogradnje u zadnjih možda i preko 100 godina, mora napraviti podosta rezova.

Uz navedeno zaustavljanje i procesuiranje gore navedenih loših i nezakonskih radnji, optimizacije, racionalizacije i reorganizacije, možda za mene osobno najbolniji, a neminovan potez bit će smanjiti trošak onih koji su nepopravljivi da nikad svoju plaću nisu niti neće pošteno zaraditi, jer osobno znam da su ih pojedinci, a ponajviše nakardanom sindikalnom zaštitom pojedinaca, pretvorili u invalide rada i smatram da jadni nisu sami krivi tome, nego ih je sustav takvima stvorio. Siguran da bi kroz nekoliko godina svatko on njih sebe našao u poštenom Škveru, no nažalost Škver za to sada nema vremena i novaca za liječenje i obuku takovih radnika. Drugo; možda za mene još bolnije da smanjimo trošak nepotrebne administracije i ostalih koji opterećuju pozitivno poslovanje Škvera, jer za većinu administracije sada plaću mora netko drugi zaraditi. Nažalost oni nisu krivi, već je kriv sustav koji je po raznim rodbinskim vezama stvarao nepotrebna radna mjesta koja su do sada plaćali radnici Škvera i svi građani preko proračuna koji je do sada pokrivao sve te gubitke.

Nadam se da će većina tih ljudi koji su pozitivni i dobri radnici prihvatiti pomoć od nas u pronalaženju novih radnih mjesta za koje sam Škver ima potrebe, kao i radnih mjesta van Škvera, u formiranju poduzeća uz našu medijsku i stručnu pomoć. Nakon toga je potrebno stvoriti sustav upravljanja i organizacije koji će biti mnogo moderniji od dosadašnjeg, a mogao bih reći da hvala Bogu u Škveru imamo podosta prostora za optimizacijama i racionalizacijama.

Glavna bit svega je ta da se svaki radnik koji dolazi u Škver raditi, mora osjećati i ponašati isto kao i doma u svojoj kući, brinuti se za Škver, kao za svoju obitelj i dom, kada dođe taj klik u glavama svih ljudi u kolektivu, sve ostalo ćemo lako riješiti. Nakon toga radnicima se trebaju osigurati bolji uvjeti rada da su sretni, ponosni i zdravi, od povećanja primanja sukladno povećanju produktivnost, zaštite na radu, organizaciji prostora, uvjeta i organizaciji rada da Vam se omogući da vaše vrijedne ruke unose što više dodatne vrijednosti i rada i sa time omogući da zaradite što veće plaće. Kako su Vas pojedini sindikati napumpali lošim pričama o nama, čak i ganjali lažnim krivičnim prijavama i slično, mnogi od Vas se boje nastavka rada u privatiziranom Škveru, a Škver bez Vas dragi radnici ne može uspjeti i stoga smo se odlučili na fit sustav brodogradnje koji imaju svi najuspješniji Škverovi, a što znači da je Brodogradilište poduzeće koje ugovara poslove i investira u ključnu opremu, a svaku pojedinu stavku usluge ili djela broda ugovara sa drugim poduzećima u i izvan poduzeća u vlasništvu BIS-a i sa time pravno možemo doći u poziciju da damo otpremnine gotovo svim radnicima Škvera, i zaposlimo ih prema takovom organizacijskom sustavu koji je trenutno najmoderniji i najpozitivniji, a na kraju i najpoštenije odrađeno kadrovsko restrukturiranje, jer kada bi otpremnine dobili samo oni koji žele napustiti Škver, kako bi ostali ljudi imali motiva i dalje ostati u Škveru i dalje ponosno raditi i dizati ga. Stoga smo odlučili biti potpuno socijalni i usprkos ekonomskoj logici gotovo udvostručiti troškove kadrovskog restrukturiranja, te predložiti da Vi sami radnici birate koju opciju želite.

Dakle, prva opcija je da se ide na zakonsku otpremninu i otkazne rokove, a što bi bio trošak za nas oko 115 mil kuna. Druga opcija je da se sukladno kolektivnom ugovoru isplate svima otpremnine osim pojedincima u upravljanju i ljudima neposredno pred mirovinom, jer je to moralno pravednije i navedeni trošak bi iznosio oko 155 miliona kuna i mogao bi se odmah odraditi sukladno zakonima i kolektivnom ugovoru, ali nam moralno ne odgovara da u tom slučaju prema postojećem kolektivnom ugovoru kojeg su potpisali Vaši vrli i sposobni sindikati, zajedno sa raznim slobodno mogu reći korumpiranim bivšim upravama, da neki dobiju i po preko 12.000kn po godini staža, a neki svega 1.150 kn po godini staža, stoga kako želimo biti socijalno osjetljivi naš prijedlog je da se otpremnine daju svima osim gore spomenutim pojedincima i u tom prijedlogu smo spremni kako sam i dosada govorio ponuditi iznos koji je 20% viši od kolektivnog ugovora, ali uz uvjet da se dobivena ukupna cifra uvećana za 20% što će iznositi oko 190-200 miliona kuna raspodjeli na sve radnike isto po godini staža, uz alternativan prijedlog da može biti i opcija da je maksimalni iznos ukupne otpremnine maksimalan do iznosa od 80.000 kn, sa čime bi se osnovica za izračun iznosa po godini staža povećao na preko 4.000kn, a i dalje uz ostala zakonska prava na otkazni rok, jer se ne radi o likvidaciji, tako da bi u tom slučaju ukupna isplata za sve ljude koji imaju do 20 godina radnog staža u BIS-u bila i viša nego je bila u Kraljevici, što čini oko 67% ukupnog broja radnika u Škveru, a za one koji imaju više od 20 godina radnog staža bila bi proporcionalno nešto manja, tj uz uvjet da sindikati i HZZ u minimalnom zakonskom roku prihvate taj prijedlog za radnike sa preko 20 godina radnog staža, dodatno bi dobili po 1.500 kn po godini staža preko 20-te.

Uz to, napravit ćemo kompletnu profesionalnu anketu koju će odraditi GFK najveći hrvatski centar za anketiranja, kako bi od Vas anonimno, da bude potpuno iskreno, od Vas saznali što mislite o prošlosti Škvera, i što bi željeli mijenjati u budućnosti, jer shvatite da je biti uprava po jednoj strani teško zbog odgovornosti koju nosite, ali na papiru je ona laka, i onaj tko zna upravljati ljudima, mora ih prvenstveno znati slušati i prilagoditi sustav samim radnicima, kako bi onda postigli najbolji rezultat. Stoga apeliram da odgovori u toj anonimnoj anketi budu u potpunosti trezveni i iskreni.

Uz to proći ćemo moderan sustav kadroviranja i organizacije sustava, u kojem će svaki radnik proći testove osobnosti, kako bi svakoga mogli rasporediti na mjesto na kojem će dati najbolje rezultate, a uz to Vas same ćemo pitati da uz te testove ocijenite svoje radne kolege sa jasnim pitanjima: Koliko dobro poznajete osobu koju ocjenjujete od 0-5, Ocijenite njegovo znanje na poslu kojeg obavlja od 1-5, Ocijenite njegov trud i zalaganje od 1-5, Ocijenite njegovu lojalnost prema BIS-u 1-5 (dakle ne lojalnost prema sindikatima niti prema upravama, niti prema DIV-u i meni, nego prema BIS-u jer je Brodogradilištu najpotrebnija pomoć i lojalnost), Da li bi sa tom osobom željeli dijeliti normu tj. radni učinak od 0-5 (dakle u novom sustavu bit će normiranja i ocjenjivanja radnog učinka po grupama, pa bi željeli složiti grupe koje su kompatibilne, i na taj način učiniti Vam radnu okolinu ugodnijom i produktivnijom, samim time sa većim primanjima. Uz to, bit će pitanje koje dvoje ljudi bi ocijenili najpozitovnijim Škveranima. Uz radnike koje ćete ocjenjivati i koji rade u vašim cjelinama, svatko tko će ocijeniti još neke dodatne radnike koje poznaje bit će dodatno nagrađen. Kako bi objasnio sustav, on se sastoji da uz testove osobnosti, koji govore o potencijalu radnika u čemu je najbolji, potrebo je ocijeniti i njegovo stvarno uklapanje u sustavu, i stoga što više ljudi koji poznaju dotičnu osobu ga ocjene to je rezultat točniji. Kako bi shvatili primjer da imamo hrpu pijeska i pitamo neku osobu što procjenjuje koliko je teška ta hrpa, mogućnost pogreške je velika, a kada to isto ocjeni što više ljudi, prosjek njih dolazi do sve točnijeg podatka i na kraju na tisuću ljudi koji procjenjuju dolazimo da točnosti unutar čak i +- svega 2% pogreške. Stoga, molimo Vas da navedeno radite sa razumijevanjem i istinski, jer će sustav sam otkriti anomalije ocjenjivača koji su varirali jako od prosjeka tj od točnih podataka, te Vam stoga odmah napominjem da će se najbolji ocjenjivači koje sustav izbaci, kao i oni koji su van zadanih ljudi proširili ocjenjivanja i na ostale radnike koje poznaju dobiti posebne stimulacije na slijedećoj plaći.

Moram Vam napomenuti da će upravo to Vaše znanje biti glavni temelj budućeg Škvera, tj vi ćete sami time odraditi najvećim djelom kadroviranje Novog poštenijeg Škvera. Navedeno vrijeme provedeno u ocjenjivanju i testiranju bit će u potpunosti plaćeno, te ćete imati besplatnu hranu i piće tokom testiranja, u pravilu će se testiranja obavljati van radnog vremena kako ne bi proizvodni proces trpio, no sati provedeni na testiranju će, kako sam bio rekao, biti u potpunosti plaćeni. U kasnijoj fazi kada svima otvorimo mail adrese i kupimo mobitele za internu komunikaciju, moći ćete se obraćati svima u sustavu bez „dlake na jeziku“ i iskreno reći svaku anomaliju, prijavu ili prijedlog kako da se izbaci i sankcionira nerad, opstrukcija i korupcija u Škveru i imat ćete punu zaštitu od bilo kakovog mobinga na izrečeno. Cilj nam je da sve loše što je bilo u Škveru saznamo, najgore stvari procesuiramo, a većinu stvari oprostimo i otvorimo novu stranicu poslovanja pozitivnog i poštenog Škvera.

Moram Vam reći da iako se ne obazirem na pojedince koji imaju najgoru kombinaciju, a što je da su glupi a misle da su pametni, jer sam kao mali u školi pročitao životnu filozofiju koja mi je udarila temelj života:

"Tko ne zna, a ne zna da ne zna - opasan je - izbjegavajte ga!
Tko ne zna, a zna da ne zna - dijete je - naučite ga!
Tko zna, a ne zna da zna – spava - probudite ga!
Tko zna i zna da zna - mudar je - slijedite ga!"

Poslušao sam današnju press konferenciju naših tj. Vaših sindikata, i moram Vam reći da iako imam kroničnu upalu živca u ruci i boli me da bi je najrađe odsjekao, ali toliko su me nasmijali da su mi bili bolji od bilo kojeg analgetika... Uglavnom, mogu Vam reći da su mnogo puta izjavljivali rat prema nama i osobno meni, prijetili mi životom i raznim reketarenjima, nisam se obazirao na to, čak su mi bili smiješni, prijetili su da će srušiti Škver, raditi terorističke napade na njega, govorili pojedinci da neće nikad doći na potpis ugovora, čak zadnjih pola sata govorili da neće doći pa su ipak došli i navlačili me za rukav uz priču „ a daj Tomislav dođi, please, daj da se dogovorimo“, dapače sve to mi je bilo jako smiješno, no kad netko ide prema mojim radnicima, koje smatram svojom obitelji, sad su i rat dobili, sa razlikom da je njihov bio teroristički i zakonski zabranjen, a naš će biti pravno i zakonski utemeljen.

Moram Vam reći i to da sam sa pojedincima iz sindikata imao sastanak na kojem sam rekao da sam pripremio kredit sa kojim najsocijalnije i ekonomski gotovo neopravdano kadrovsko restrukturiranje, jer će nam taj novac faliti u budućnosti za tehnološku obnovu Škvera. Uglavnom, spremni smo da isplaćujemo gotovo dvostruko veći iznos za otpremnine nego je po planu, u razgovoru sam im zamjerio jer nisu sudjelovali u privatizaciji, ali im i rekao da im za sada opraštam, ali neka sada budu na korist radnika i da to tražim od njih, a ne da samo gledaju svoje osobne interese, a da ću im onda ja osobno dati javno priznanje ako budu takvi. Uz to, rekao sam im da moraju svakako prihvatiti da taj i dvostruko veći iznos otpremnina mora biti za sve i raspoređen svima isto, da bude pošteno. No, nakon jučerašnje konferencije sam shvatio da oni svakako ne žele dobro Škveru i zato im i ja objavljujem pravni i taktički rat za obranu Škvera i Škverana.

Kao prvo izjavljujem da bilo tko u grupi DIV-a kao i ostale osobe koje imaju mobing od strane sindikata molim da mi se obrate, jer ću im biti zahvalan da im pravno pomognem jer ću sa time dobiti duševnu sreću i mir. Dakle MOLIM VAS DA NITKO VIŠE U RH SE NE BOJI SINDIKATA I NJIHOVIH UTJECAJA, REKETARENJA I MOBINGA, jer ono što su pojedinci radili u Škveru to je vrijedno izgona iz RH. Nadalje, svi oni koji nisu članovi sindikata i ne dobivaju poklon bonove u bakalaru i čokoladi, dobit će od mene osobno poklon paket dvostruko vrjedniji za Uskrs i/ili Božić u zakonsko odobrenom iznosu, ako će to zakonski biti nemoguće probat ćemo naći pravni način da zakonski to omogućimo, barem da Vašoj djeci damo navedene poklone i stipendije, bez da naplaćujemo bilo kakovu članarinu za to i bit ću Vam zahvalan, jer ću i time dobiti dodatnu energiju i duševni mir.

Odmah Vam obećavam da ćete kao i u DIV grupi dobiti maksimalni iznos regresa, raspoređen tokom godine, a ako se sindikati neće okrenuti da zajedno branimo i dignemo Škver, nažalost taj iznos će biti manji. Odmah Vam napominjem da ćemo kao i u DIV grupi, svim radnicima biti od pomoći u troškovima liječenja nenadanih i teških bolesti i bilo kakovog nesretnog slučaja. Uz to dao sam da se pravno ispita da li možemo radnicima koji su članovi sindikata i mi naplaćivati 1% mjesečnih neto primanja kao i sindikati što naplaćuju Vama sa time da tih naših 1% bi dali u dobrotvorne svrhe, a sve iz razloga, jer u pregovorima sa sindikatima samo društvo (Brodosplit) ima veće troškove u provedenom vremenu sa njima i samim njihovim plaćama, koje su poveće, kao i povećanom broju ljudi i nepotrebnim tajnicama koje za radnog vremena čitaju razne časopise, a dok čelnici većinu vremena provode po bircevima van radnog mjesta (za sve imamo dokaze detektivske službe koju smo unajmili), a koje dodatno troškovno opterećuju poduzeće...

Kako možete vidjeti da DIV ne smije po ugovoru uzimati bilo kakovu dobit iz Škvera, nego samo raditi i to bez prijekorno za korist Škvera, upravo ti gubici novaca u vremenu u pregovorima sa sindikatima i njihovim plaćama su trošak samog Škvera, tj svih nas poštenih radnika... Stoga prema Ustavu imamo već pravno mišljenje da bi navedeni trošak mogli i mi naplatiti svim članovima sindikata kao i sindikati, a onima koji nisu članovi sindikata sukladno zakonima garantiramo niti centa manje niti centa bolje uvjete, i to garantiram svojim životom, jer kad bi to i dopustio vjerujem da bi odmah i umro, jer bi sa time stvorio nepravdu, a rođen sam da štitim potlačene od nepravdi. Naravno kako sam gore i napomenuo ne želimo da bilo tko ostane bez posla, a što ovisi najvećim djelom o Vama samima, no vjerujem da će biti pojedinaca koji će i dalje željeti propast Škvera, no protiv njih ćemo se pravnim i zakonskim načinom boriti, a sve zbog moralne i ugovorne odgovornosti da dignemo ponosan i pošten Škver, na ponos i diku nas i naših potomaka.

Uz to, moram napomenuti da će u društvima koja će se stvoriti u BIS grupi sami direktori i kadrovske službe tih poduzeća birati zaposlene, jer je na njima i odgovornost, i lako moguće da će birati ljude koji nisu sindikalno opredijeljeni, jer je upravo statistika i praksa najuspješnijih poduzeća u kojima su i sami ljudi najzadovoljniji poslom, upravo ona poduzeća u kojima ne postoji sindikat. Inače, želio bih i iznimno volio da se osnuje radničko viječe unutar Škvera, što je nevjerojatno da ono u tako velikom sustavu ne postoji, a još više bi želio da su u njemu radnici koji su najbolji i najvrjedniji. Nadam se da ste shvatili ispravno moju poruku, jer nisam niti ne želim kršiti zakon, ali želim za korist Škvera napraviti sve u zakonskim okvirima da ga što prije, bezbolnije i na zadovoljstvo svih dignemo na rang koji i zavrjeđujete.

Moram Vam na kraju i reći da kada dođem na mjesto predsjednika uprave Škvera nikad neću dozvoliti da se press konferencije usmjerene protiv Škvera odgađaju u njemu, jer Škver mora postati Sveto mjesto, a ne mjesto sijanja laži i mržnje. Sindikatima ćemo naći prema zakonu zakonsko adekvatno mjesto za njihove aktivnosti, tj .već smo našli jedan prostor u Dugopolju, odmah kraj autobusne stanice, lijepo uređen, pa ćemo im to u kolektivnom ugovoru i predložiti, jer u njihovim prostorima koji su na idealnoj poziciji u Škveru želimo za Vas radnici napraviti mjesto za edukaciju, odmor, rekreaciju i zabavu. Kao i za razna sportska i kulturno-umjetnička društva koja će djelovati u i pod pokroviteljstvom Škvera. Ako na to neće pristati onda ćemo morati zakonskim putem raskinuti kolektivni ugovor.



Na kraju Vas pozivam na proslavu rođenja Novog poštenog i konkurentnog Škvera u Splitu na parkingu Spaladium Arene u suorganizaciji moto kluba Fjaka iz Splita, dana 9.3.2013. sa početkom u 12 sati popodne, a koja će trajati do ranih jutarnjih sati do oko 3 ujutro. Biti će u potpunosti pod pokroviteljstvom i plaćena u potpunosti od DIV grupe. Od hrane će biti oko 100-njak janjaca, pečeni volovi i 500 litara graha, zabavljat će nas mnogi pjevači, klape i razni sastavi. Sve to bit će besplatno, kao i pića, ali kako ne bi kod pojedinaca došlo do pretjeranog konzumiranja alkohola, piće će moći dobiti samo oni koji će na ulazu humanitarno uplatiti po 10kn udruzi za osobe s posebnim potrebama u Centru za odgoj i obrazovanje “Juraj Bonači”, sa čime ih častimo jednim pićem za svaku donaciju od 10 kn. Sam DIV će van troškova koje pokriva u potpunosti odmah uplatiti 70.000kn kuponskih zahvalnica prema centru „Juraj Bonači“, te ih podijeliti radnicima Škvera. Na proslavu su pozvani svi radnici Škvera, te svi ljudi dobre volje i spremni smo van ugovorenih troškova pokroviteljstva i donacije od preko pola miliona kuna i poduplati, te Ovim putem molim sve da dođu u što većem broju i svojim velikim srcem doniraju djecu sa posebnim potrebama, a kojima je to najpotrebnije.

Sretno i vidimo se u petak, a ponajviše u Subotu.

Tomislav Debeljak

p.s.
Poslat ću Vam sutra anketni upitnik kojeg sam danas spomenuo u obračanju. I nadam se da ćemo Vas od slijedećeg tjedan svakodnevno obavještavati o svim našim potezima, kako bi ozdravljenje Škvera bilo što bezbolnije i brže.

Izvor/Autor : SD
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #147 on: March 06, 2013, 03:47:39 pm »

Majke ti, koje obraćanje. Izgubio sam volju za čitanje ovako dugog pisma. Hoće li ga Škverani uopće uspjeti pročitati?
Mene zapravo muči jedan drugi problem, matematika je neumoljiva. Možda i griješim! Jednostavnom računicom došao sam do slijedećeg: 3500 trenutno zaposlenih ako poslodavca pojedinačno koštaju 10000 kuna mjesečno za plače treba 35 miliona kuna, godišnje je to 420 miliona kuna ili lakše se izraziti 56 miliona Eura. Kada se broj radnika smanji na 2000 to će pod pretpostavkom da svaki zaposlenik poslodavca košta 10000 kuna mjesečno za plače biti 20 miliona kuna a na godišnjoj razini 240 miliona kuna odnosno 32 miliona Eura.
Pitam se ima li temeljem ovakve računice uopće spasa Škveru? Koliko brodova i po kojoj cijeni Škver treba napraviti da bi prikupio novce za plače?
Pred nekoliko godina u Uljaniku su mi rekli da su napravili kemikal tanker i prodali ga za 35 miliona Eura a koštao ih je 45.
I dalje se pitam što je uopće tom Debeljaku ovo trebalo?
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 500



« Reply #148 on: March 06, 2013, 03:54:41 pm »

A ako smanjiš broj zaposlenih na 1000? ili na 800?
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #149 on: March 06, 2013, 04:10:53 pm »

Kazna Bozija za lopovluke (moram odmah dodati - govori se da ih je bilo); prava nesreca za postene radnike.

Iz ovih nesuvislih recenicetina, nekoordiniranih papazjanija koje su na mnogim mjestima gramaticki i smisleno medjusobno sukobljene - sve navodi na to da ce se naci mnogo razloga da se Supaval uskoro, pa i prije vremena, rijesi svih navoza. Time i svih skverana s velikim i malim pocetnim slovom.  

_________

Ali novom vlasniku, ipak bez obzira na sve, treba dati pola godine mira - pa da se vidi kako ce biti.
« Last Edit: March 06, 2013, 04:16:13 pm by jadran2 » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 35   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.