PALUBA
March 29, 2024, 08:46:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kartu čitaj, seljaka... utopi u more  (Read 4604 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« on: February 02, 2011, 12:44:36 am »

Sidrenje i lokalna pamet

Odrastao sam na moru, jedrim cijeli život. Uopće se ne sjećam kad sam počeo učit jedriti, znam da sam sa 12 godina sa sada pokojnim prijateljem Marinom starom Šljukom prejedrio na susjedni otok, oko 20 milja. Prejedrio sam Mediteran cijeli osim Alžira, Atlantik, jedrio sam i u Indijskom oceanu i na Pacifiku, regatam redovito... dakle nisam baš nevježa. Računam da na Jadranu teško da ima otoka oko kojega nisam sidrio.

E, ali Mljet je nešto posebno. Znate onu: niti je hobotnica riba, niti je Mlićanin...

8. mjesec 2009, žena i ja sami na brodu, jedrilica 31 noga, regatijer, poznam je u dušu (to je ova sa avatara). Vrime prekrasno, čak i previše, skoro bonaca, mirno popodne bez maestrala. Idemo južnom stranom Mljeta, najlaganija bava, ni u udarima nema 2 bofora. Plan je bio doć barem u Pomenu prije mraka ali vidim da nema šanse. U Solinama sidrenje zabranjeno, znam da ima jedna poveća vala ispred krajnje južne punte rta kod Solina (ne znam kako se zove a ne da mi se sad kopat karte). Već polako pada mrak, uđem u valu. Vala duboka, okolo gusta borova šuma, sasvim niska mrkenta. Na najdubljem kraju vale uski prolaz u još jednu, unutrašnju valu koja je idealno sidrište ali vidim da nema dubine za uć - moj gaz je 2,1m.

Gledam valu koja je sasvim otvorena na istok (a još je ispred nje duga neoznačena pličina) i nekako mi se ne sviđa. Gledam dno - pržina (sarbun, pijesak) ali mi se čini kao da bi ispod mogle bit kamene ploče a to je najgora vrsta dna koja nikako ne drži. Noć je potpuno bez mjesečine ali je prognoza odlična, ne očekuju se nikakve nevere, nikakve promjene, ali ja uvijek razmišljam o buri ili barem uobičajenom burinu pred zoru.

Vidim u vali lokalnu barku na vesla, idu za roniocem koji tuče ribu. Zavičem, pitam 'sa koje strane U OVOJ VALI puše bura', računajući da bi po konfiguraciji terena vrlo lako mogla puhat sa istoka, sa ulaza u valu. 'A bogati sa sjevera, okle puše bura!' odgovore mi Mlićani valjda me smatrajući za kretena. 'A kako drži dno?' 'Odlično!'

Tako umiren usidrim se ja pred sjevernom stranom, dubina oko 5-6 m, ostavim dovoljno sidrenjaka da me komotno okreće ali opet ne previše za slučaj da sidro ipak podore. Riješim ne vezat krmu na južni kraj da ne bih zatvorio prolaz preko vale a ne mogu ni na sjeverni jer ako podore sidro, čega me malo ipak strah, bacit će me na kraj.

Legnemo oko 10, sve mirno i kako treba. Negdje oko ponoći budim se sa osjećajem da sidro ore. Sve mirno, bonaca, mrak kao u rogu, mrkenta se ne vidi, borovi crni, more crno, nebo crno, osvijetlim lampom i čini mi se da smo malo bliže sjevernoj obali ali dubinomjer daje 2-3 m ispod kolumbe. Vratim se ja spat. Malo kasnije - opet neki osjećaj, opet se ja dignem, osvijetlim, opet mi se čini da smo se približili, ali opet nisam siguran. Upalim GPS i stavim alarm za sidro koji reagira na pomicanje od 50m, znam da ne koristi jer sam na recimo 20m od kraja ali... Još jedan put se dignem, opet ne mogu bit siguran ali sve neki osjećaj da se pomičemo iako je bonaca.

Oko 2 krene burin, sasvim lagan, ali sad sam već siguran da sidro ore. Upalim lampu, mi po sasvim laganom burinu - koji, naravno, dolazi SA ČISTOG ISTOKA - kako sam i pretpostavljao - došli na 5 m od kraja. Pali motor, vadi sidro (na ruke), premjesti se u sredinu vale, ne smijem pod južnu obalu jer ne znam kako okreće. Ne vidi se apsolutno ništa a ni sa lampom ne možeš odrediti daljinu precizno.

I to je trajalo 15 minuta, opet osjećam da sidro ore, premjesti se još jednom. I, naravno, opet za 15 minuta mi pod kraj, sve lagano.

I tu mi dopi*di. Tek je 0245, burin će još pojačat a sidro već ore, znači da će još jače. Upalim motor, dignem sidro i sasvim polako izlazim iz vale napamet obilazeći onaj greben u širokom luku. Najcrnja noć koju sam u zadnjih 20 godina doživio, kao u ratu, nigdje na horizontu ni jedno svjetlo ne možeš vidit. Kad smo izašli na otvoreno 3-4 Bf burina ali jako more, valja k'o ludo. Dgnem jedra, malu đenovu i randu na  prvi krat i pravac Lastovo. Naravno, dan-dva prije bio je krepao autopilot i sve na ruke do sunca, kad je izašlo sunce predam timun ženi i pođem malo odspavat. Nikad mi Struga draža nije bila nego kad me žena probudila pod lanternom.

I tad sam se zarekao da ću prvoga Mlićanina kojega sretnem zatuć pa makar i ne bio kriv. I zaključio sam da sam ja za moj brod pametniji i mjerodavniji od seljaka - osim ako se ne uvjerim da je preda mnom baš neki poseban primjerak.

Zaista mi je bilo došlo da se vratim i nađem one Mlićane iz barke i kažem im 2-3!

(Nadam se da sam pogodio pravo mjesto za postirat. Ako nisam, molim moderatore...)
« Last Edit: February 02, 2011, 12:53:09 am by Hrundi » Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #1 on: February 02, 2011, 02:02:15 am »

da nije slučajno vala blace??uvala točno prije ulaza u soline dolazeći s juga,u njoj još jedna,nazovimo laguna?ako je to to na što mislim,tu bi se moglo čak i prehodat s obale na obalu...
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #2 on: February 02, 2011, 02:27:29 am »

da nije slučajno vala blace??uvala točno prije ulaza u soline dolazeći s juga,u njoj još jedna,nazovimo laguna?ako je to to na što mislim,tu bi se moglo čak i prehodat s obale na obalu...

A bit će da je to. Prolaz između vanjske i unutarnje vale nije dublji od metra ipo ni širi od 5 a cijela unutarnja vala nije dublja od 3.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: February 02, 2011, 12:18:55 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(iz Privremenog Prirucnika za obalnu plovidbu KM, Hidr. institut Split, 1940.) 


* 2011-02-02-1152-10.jpg (161.67 KB, 771x1233 - viewed 355 times.)
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #4 on: February 02, 2011, 01:13:05 pm »

Ovdje nema ni jednog korisnog podatka za jahtaša. To je upravo i najveći problem svih peljara Hidrografskog instituta, od toga 1940. pa do današnjeg peljara za male brodove koji je prosječnom jahtašu beskoristan a može biti i štetan. Toga su svi odavno svjesni i prvi pokušaj izrade peljara koji će se odmaknuti od potreba i logike Ratne mornarice bio je Vodič leksikografskog zavoda iz neke 1981. (ispričavam se što ne navodim precizno nazive - sve mi je na brodu a ja ih pamtim ovako, mislim da je dovoljno jasno). Ima nekoliko novijih peljara koji su namijenjeni jahtašima od kojih je najbolji dvotomni Radovana Maršića u izdanju Mora.

Ja inače osim ova tri pomenuta koristim i jedan engleski, Rod Heikel, zasigurno najbolji peljar istočnog Sredozemlja i još dva talijanska. Naravno, najkorisnija su vlastita opažanja ili iskustvo nekoga kome vjerujete. Često zaboravljam imena vala (uostalom, toliko ih je sličnih na raznim lokacijama da je teško sve zapamtit) ali imam prostornu memoriju i gdje sam jednom uplovio mogu se vratit po mraku.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: February 02, 2011, 03:51:43 pm »

Lepa ti je jedrilica Hrundi, verujem da je pravo uzivanje jedriti sa njom, a isto verujem da ovako interesantnih dogodovstina imas na pretek. Wink
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #6 on: February 04, 2011, 01:34:21 pm »

Evo našao sam sliku iz te vale. Čak se u daljini vide i oni kurbini sinovi savjetodavci  Angry





* M1.jpg (83.55 KB, 640x480 - viewed 213 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.