PALUBA
April 25, 2024, 09:09:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Dalekometna puška 12.7 mm "Crna strela"  (Read 169164 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #105 on: January 07, 2012, 11:23:08 pm »

Једна од мањкавости на овој пушци је тај што се, бар код првих верзија које сам ја имао прилике да видим разлабаве ови механички нишани па код опаљења падају. Сама пушка није лоша. Међутим, чињеница је да јој оптика није најбоља. Не само по питању увећања, већ је био проблематичан спој пушке и нишана. На првим серијама се то после десетак опаљења разлабави, а дешавало се, као што је описао "Водник полиције" да се помери кончаница.

Сматрам да  не трбе овде затварати очи пред проблемима само зато што је домаће. Наравно нисам за то да се проглашава драматично лошим, јер у целини то није. Очигледно је да треба наћи боље решење за оптику. Зашто то није урађено ( а можда и јесте, али мени није познато), друго је питање.

Соларис, објашњење термина "антиматеријална пушка" мислим да смо дали у теми "Ручни топ РТ-20". Укратко, овакве пушке су првенствено намењене за гађање "материјалних" објеката : радара, возила, лаких оклопних возила, система веза (кабина на возилима) и сл. а тек потом људи. Ко год ову пушку примарно користи за гађање људских циљева греши. Ако се гађају људи, онда су ове пушке најефектније када су гађају циљеви заклоњени иза препрека за које мисле да их штите (тањи зид од цигала, дрво, лаке металне ограда и сл., јер се постиже псхихолошки ефект да нису сигурни ни иза заклона.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #106 on: January 07, 2012, 11:24:37 pm »

ccc ne obraća se pažnja na detalje.

Evo slike iz ove teme samo niko ne obraća pažnju na to na ovim fotkam je označeno, na prvim modelima nisu bili montirani mad postoje mjesta za montažu nišana, od kada su počeli ih ugrađivati stvarno ne bih znao. Damas ste nešto novo vidjeli Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* la (1).jpg (473.21 KB, 976x648 - viewed 419 times.)

* la (2).jpg (545.04 KB, 813x540 - viewed 501 times.)

* la (3).jpg (205.72 KB, 640x524 - viewed 434 times.)

* la (4).jpg (224.23 KB, 700x500 - viewed 628 times.)

* la (5).jpg (248.6 KB, 800x533 - viewed 415 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #107 on: January 07, 2012, 11:29:41 pm »

TRIFKO mogu da se zakunem da one koje sam ja viseo uzvo nisu imali ni zadnji ni predni nisan...ne znam sta da kazem, stvarno sam slepac izgleda...U pitanju su puske dobijene do 2002, one koje sam ja video...
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #108 on: January 07, 2012, 11:36:06 pm »

Sunašce mu žareno, oko 40 primeraka ove puške je prošlo kroz moje ruke, a ove drangulijice uopšte nisam primetio. Moraću bolje da gledam. Inače tokom tačke 11 Srbija je iz Zraka kupila određenu količinu optika uvećanja 6 i 8 puta, koje prate balistiku 7,9mm. Te optike su postavljane na PASP M 76 i snajperski karabin M 93. Čini mi se da su u Zraku samo ''preklikovali'' osmicu da prati balistiku 12,7 mm, i eto solomonskog rešenja. Rastresanje optike nije problem samo na jednoj pušci nego na masi njih. Ja sam ih video 3. Jedna je došla u kontakt sa vodom, i pošto je zadihtovana kao sunđer sada je puna vode.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #109 on: January 07, 2012, 11:42:38 pm »

TRIFKO mogu da se zakunem da one koje sam ja viseo uzvo nisu imali ni zadnji ni predni nisan...ne znam sta da kazem, stvarno sam slepac izgleda...U pitanju su puske dobijene do 2002, one koje sam ja video...

Nisi slepac. I ja sam video nekoliko komada dok sam bio na odsluženju, nijedna nije imala mehaničke nišane, a optički nisu bili montirani. Neki od nas su se "igrali" pomalo s njima. Ono što ja mogu da kažem, mada je to vrlo laički i površno je da je okidanje sasvim OK. Možda za nijansu tvrđe od M76, ali rekao bih da je to zbog masivnosti mehanizma za okidanje i veličine samih sklopova. Repetiranje...opet sasvim OK. Nije baš kao kod dobrih lovačkih pušaka, ali možda je to zato što nisu dugo podmazivane, jer su stajale u magacinu (nisu bile konzervirane). Puška deluje dosta robusno i kao prava vojnička. Sad oko ovih detalja sa optikom ne mogu ništa da kažem, jer niti sam imao prilike da probam pušku, niti sam (sem na sajmu naoružanja) video kako izgleda montirana optika.

Mene interesuje ovaj problem oko ispadanja okvira prilikom paljbe...na koju verziju puške se to odnosi, .50 ili 12,7x108? Koliko sam ja razumeo, mi koristimo samo ovu potonju verziju u ruskom kalibru, ali možda grešim? Okvir mi uopšte ne deluje labavo kada je postavljen na pušku i ne odvaja se baš naročito lako, ali opet, možda je to zbog toga što puška nije bila redovno podmazivana.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #110 on: January 07, 2012, 11:47:06 pm »

Ovde na Trpetovim fotkama Makedonskih se vide mjesta predviđena za montažu meh. nišana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* CrnaStrela1.jpg (207.17 KB, 640x403 - viewed 230 times.)

* CrnaStrela.jpg (545.38 KB, 958x899 - viewed 387 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #111 on: January 08, 2012, 07:27:54 am »

Tihi, siguran si?
U glavi imam, da je uvečanje 4 puta, isto piše i u pravilu PASP.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Možda je koji drugi nišan na pušči, ali možda i ja grešim.


LPB

   Bozo u pravu si,kao i obicno. 8x uvecanje najcesce koriste snajperske puske srednjeg kalibra, tj, da prevedem u nato 4x uvecanje koriste "marksmans" ,ili kao sto je Dzumba rekao u drugoj temi "masovno obuceni strelci" ,koji sluze da svakom odeljenju povecaju efikasan domet do 800m, pravi snajperi najcesce koriste 8x uvecanje, i antimaterijalne puske koriste 12x uvecanje. Ja verujem da dobar strelac moze da gadja i sa slabijom optikom,ali na vecim daljinama (do 2000m) je sigurno lakse uociti cilj sa jacom optikom.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #112 on: January 08, 2012, 07:50:35 am »

Pitaj moju ženu, koliko smau pravu Wink

Inače Simo Häyhä koristio je mehaničke nišane.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #113 on: January 08, 2012, 12:01:12 pm »




   Nije stvar u vrsti nišana ni u tome koji je precizniji . Radi se o tome da ovo oružje ima ozbiljne nedostatke koji se ne otklanjaju od strane proizvođača i konstruktora . Verovatno zbog želje da se što brže izađe na tržište izbačeno je nefunkcionalno sredstvo sa kojim mora da se mačuje krajnji korisnik u trupi . Crvena Zastava verovatno jako dobro ume da iskopira tuđi proizvod i da ga masovno proizvodi ali ne ume sama nešto da napravi . Svetli primeri su pištolj TT i puška M-48 koji su pouzdani gotovo kao originali . Sve ostalo uključujući AP M-70 i ovaj projekat liči izgledom na original dok u stvarnosti imaju za klasu lošije karakteristike . Ne kažem da nema stručnjaka koji mogu da konstruišu nešto novo a kvalitetno , već jednostavno birokratija i sistem negativne selekcije sputavaju sve progresivno na ovim prostorima . Setimo se samo bestrzajnog topa koji je pretrpeo više modifikacija i opet se ne zna ko je bezbedniji , onaj koji dejstvuje iz njega ili onaj na koga se gađa . Ali niko nije sve ove godine stisnuo petlju i rekao da ga neće koristiti u svojoj jedinici dok se ne otklone nedostaci, već svi pišu izveštaje kako je gađanje izvršeno uspešno sa zavidnim rezultatima . Tako i na ovom forumu gde krajnji korisnici , oni koji su gađali ovom puškom, taksativno iznose šta nije dobro i šta bi se trebalo promeniti dok ih neki dušebrižnici koji je nisu uživo videli a kamo li gađali njom dezavuišu i govore da je to posledica lošeg osnovnog održavanja i nestručnog rukovanja . Kao u priči kada su admiralu javili da je potonuo brod a on odgovara : Znao sam da će se to desiti . Kada sam zadnji put vršio inspekciju na tom brodu nisu im bile poređane papuče u vojničkoj spavaoni !
   Za ovakvim oružjem postoji potreba i dobro je što je namenska industrija proizvela ovu pušku . Savremenog je dizajna i koristi moderna tehnička rešenja tako da je po tom pitanju rame uz rame sa stranim proizvođačima oružja . Nisu ni drugi baš toliko sjajni i oni boluju od nekih dečjih bolesti ali zašto se na našoj pušci ne otklone ove sitnice o kojima više ljudi govori ovako javno . Nije neki problem napraviti ovakvu pušku . Za vreme čl. 11 ljudi su od Browing-ovog PAM-a napravili nešto slično koristeći optiku od RB-a i praveći prigušivač u strugarskoj radionici po uzoru na prigušivač sa Škorpiona . I ovako sklepano oružje je bilo jako efikasno . Ono što razlikuje improvizaciju od serijske proizvodnje su upravo finese i završna obrada . Zašto odustati kada smo već preskočili 99 od mogućih 100 zidova i vratiti se na početak .
   Svojevremeno sam učestvovao u vršenju tehničkog unapređenja jednog sredstva koje je uspešno okončano , provereno na gađanjima i u obuci i ostalo ugrađeno na vozilu . Kada se o tome pročulo zatraženo je da se to unapređenje prijavi i zbog toga izradi tehnička dokumentacija . Nakon nekog vremena urađeno je sve što treba i podnešena Prijava tehničkog unapređenja. Odgovor je stigao posle nepune 2 godine sa obrazloženjem da navedeno unapređenje u potpunosti otklanja nedostatak koji evidentno postoji na tom sredstvu, ali Vojska ima nameru da u skorije vreme izvrši zamenu tog uređaja modernijim na svim vozilima u Vojsci pa tako nije zainteresovana za naše unapređenje .Od tada je prošlo 5 godina , naša modifikacija i dalje stoji i koristi se uspešno na vozilima na kojima je izvršena već 10 godina a od modernije opreme ni traga ni glasa . Ne moram ni naglašavati da naknada koja nam pripada po zakonu nikad nije isplaćena zato što ga Vojska nije zvanično usvojila . To je izgleda pravilo da niko nije prorok u svom selu pa zato imamo slučaj da ljudi iz trupe vrište kako im nešto nije u redu i da se treba popraviti a pretpostavljeni im odgovaraju da očiste pušku i naređaju papuče .
   
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #114 on: January 08, 2012, 01:24:35 pm »




   Nije stvar u vrsti nišana ni u tome koji je precizniji . Radi se o tome da ovo oružje ima ozbiljne nedostatke koji se ne otklanjaju od strane proizvođača i konstruktora . Verovatno zbog želje da se što brže izađe na tržište izbačeno je nefunkcionalno sredstvo sa kojim mora da se mačuje krajnji korisnik u trupi . Crvena Zastava verovatno jako dobro ume da iskopira tuđi proizvod i da ga masovno proizvodi ali ne ume sama nešto da napravi . Svetli primeri su pištolj TT i puška M-48 koji su pouzdani gotovo kao originali . Sve ostalo uključujući AP M-70 i ovaj projekat liči izgledom na original dok u stvarnosti imaju za klasu lošije karakteristike . Ne kažem da nema stručnjaka koji mogu da konstruišu nešto novo a kvalitetno , već jednostavno birokratija i sistem negativne selekcije sputavaju sve progresivno na ovim prostorima . Setimo se samo bestrzajnog topa koji je pretrpeo više modifikacija i opet se ne zna ko je bezbedniji , onaj koji dejstvuje iz njega ili onaj na koga se gađa . Ali niko nije sve ove godine stisnuo petlju i rekao da ga neće koristiti u svojoj jedinici dok se ne otklone nedostaci, već svi pišu izveštaje kako je gađanje izvršeno uspešno sa zavidnim rezultatima . Tako i na ovom forumu gde krajnji korisnici , oni koji su gađali ovom puškom, taksativno iznose šta nije dobro i šta bi se trebalo promeniti dok ih neki dušebrižnici koji je nisu uživo videli a kamo li gađali njom dezavuišu i govore da je to posledica lošeg osnovnog održavanja i nestručnog rukovanja . Kao u priči kada su admiralu javili da je potonuo brod a on odgovara : Znao sam da će se to desiti . Kada sam zadnji put vršio inspekciju na tom brodu nisu im bile poređane papuče u vojničkoj spavaoni !
   Za ovakvim oružjem postoji potreba i dobro je što je namenska industrija proizvela ovu pušku . Savremenog je dizajna i koristi moderna tehnička rešenja tako da je po tom pitanju rame uz rame sa stranim proizvođačima oružja . Nisu ni drugi baš toliko sjajni i oni boluju od nekih dečjih bolesti ali zašto se na našoj pušci ne otklone ove sitnice o kojima više ljudi govori ovako javno . Nije neki problem napraviti ovakvu pušku . Za vreme čl. 11 ljudi su od Browing-ovog PAM-a napravili nešto slično koristeći optiku od RB-a i praveći prigušivač u strugarskoj radionici po uzoru na prigušivač sa Škorpiona . I ovako sklepano oružje je bilo jako efikasno . Ono što razlikuje improvizaciju od serijske proizvodnje su upravo finese i završna obrada . Zašto odustati kada smo već preskočili 99 od mogućih 100 zidova i vratiti se na početak .
   Svojevremeno sam učestvovao u vršenju tehničkog unapređenja jednog sredstva koje je uspešno okončano , provereno na gađanjima i u obuci i ostalo ugrađeno na vozilu . Kada se o tome pročulo zatraženo je da se to unapređenje prijavi i zbog toga izradi tehnička dokumentacija . Nakon nekog vremena urađeno je sve što treba i podnešena Prijava tehničkog unapređenja. Odgovor je stigao posle nepune 2 godine sa obrazloženjem da navedeno unapređenje u potpunosti otklanja nedostatak koji evidentno postoji na tom sredstvu, ali Vojska ima nameru da u skorije vreme izvrši zamenu tog uređaja modernijim na svim vozilima u Vojsci pa tako nije zainteresovana za naše unapređenje .Od tada je prošlo 5 godina , naša modifikacija i dalje stoji i koristi se uspešno na vozilima na kojima je izvršena već 10 godina a od modernije opreme ni traga ni glasa . Ne moram ni naglašavati da naknada koja nam pripada po zakonu nikad nije isplaćena zato što ga Vojska nije zvanično usvojila . To je izgleda pravilo da niko nije prorok u svom selu pa zato imamo slučaj da ljudi iz trupe vrište kako im nešto nije u redu i da se treba popraviti a pretpostavljeni im odgovaraju da očiste pušku i naređaju papuče .
  
Боже, нестаде ми садржај, који сам куцао 45 минута.
Да ли се ово може повратити
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #115 on: January 08, 2012, 02:46:16 pm »




   I meni se to desilo par puta . Moramo izgleda biti kraći u izlaganju pa će biti i manja šteta ako se obriše .
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #116 on: January 08, 2012, 03:39:12 pm »

Pitaj moju ženu, koliko smau pravu Wink

Inače Simo Häyhä koristio je mehaničke nišane.

  Ja moji nista ne smem ni da pitam  police

  Sto se Sime tice procitao sam taj podatak nedavno. Ipak je njegova prednost bila ta sto su se borbe izvodile u zimskim uslovima bez mnogo rastinja za dobro skrivanje, no svakako impozantan rezultat. Problem sa koriscenjem opticnog nisana je u jako uskom polju osmatranja kroz isti. Zato i timovi imaju 2 clana,strelac,i osmatrac koj unapred bira ciljeve za strelca.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #117 on: January 12, 2012, 03:04:59 pm »

Mozda veci problem je nedostatak odgovarajuce municije.
Nesto ovako nedostaje ovakvoj vrsti puske.
http://en.wikipedia.org/wiki/Raufoss_Mk_211


* 650px-Raufoss_NM140_MP_(en).svg.png (38.69 KB, 650x330 - viewed 181 times.)
Logged
firearms
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #118 on: February 11, 2012, 08:02:59 pm »

Ja sam pucao par puta iz ove dalekometne puske.
Nikad nije proslo bez zastoja i kvarova raznih vrsta. Jednom sam novu zaduzio, otisli do strelista da je upucamo i posle prvog opaljenog metka zablokirala je tako da gosn vodnik policije i ja nismo mogli ni cekicem od 2 "kile" da je odbravimo, i na kraju smo polomili rucicu zatvaraca. A optiku hoce cesto da razmrda. I da ne kazem da kada zaduze nekog s njom, nesrecnik kune sudbinu sto mora da je nosi, koliko je teska...
A sto se tice onog da "nema loseg sredstva, ima samo losih i neobucenih ljudi" mogli bi mi da se obucavamo malo i sa nekim savremenijim, boljim, laksim snajperskim sistemima...pa bi mozda bilo i manje tih losih i neobucenih ljudi...
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #119 on: February 11, 2012, 08:15:41 pm »

Uf, sunašce mu žareno. To da sam slomio ručicu si mogao i da prećutiš.  Wink Al što jes, jes. Bilo je baš tako. Tada sam naučio školu.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.