PALUBA
April 19, 2024, 11:59:24 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Dalekometna puška 12.7 mm "Crna strela"  (Read 167612 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 649


« Reply #180 on: September 28, 2016, 11:26:07 pm »

.

У томе и јесте ствар да га нађеш. Када га нађеш, онда можеш бирати чиме ћеш да га неутралишеш, укључујући чак и артиљерију, као крајњу солуцију.



Русите користеја кучиња незнам на кој начин советското куче ја откривало позицијата на германскиот снајпер,  само знам дека советскиот  снајпер требало да го следи кучето и тоа ке му ја покажало позицијата на германскиот снајпер.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #181 on: September 29, 2016, 07:10:59 pm »

Interesantno je da na ovim puškama okviri uglavnom nisu međusobno zamenjivi. Relativno skoro sam turpijao otvor na okviru, da bi mogao da zabravi na drugoj pušci. Pošto sam pravio više Pikatini šina za Strelu, primetio sam razlike u dimenzijama lastinog repa na gornjem delu sanduka na različitim puškama. Razlike su preko 1mm, što je u mašinstvu podosta. Na nekim primercima je okidanje srednje žalosno, a na nekim nenormalno tvrdo.
Postavio sam sliku optike na kojoj je ispao objektiv. Opališ metak a objektiv izleti napolje. Kao na crtanom filmu.
Sa Kahles optikom puška radi dobro.
Voleo bih da vidim kako radi Crno koplje. Dosta nedostataka je tu otklonjeno, barem teoretski. Ja bih uzeo Crno koplje u kalibru .50, ali da mi cev skrate na 740mm, sa Pikatini šinom 30 MOA. Sve puške bih rigorozno testirao na prijemu, pošto Zastava fušeriše u svemu. I sa NSVima ima dosta problema.
Sve u svemu, kada se ugradi Pikatini šina i kada se na nju kvalitetnim prstenovima postavi "krštena" optika, ova nedojebana puška postaje vrlo upotrebljiva.

  I ja bih stasta ali to u VS ne ide tako. Sistem je krut i trom.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #182 on: October 02, 2016, 01:14:59 pm »

I ja bih stasta ali to u VS ne ide tako. Sistem je krut i trom.
Sistem krut i trom??? Nemoguće  
Čisto da se zna, zaslugu za nefunkcionalnost optike za Crnu strelu snose visoki vojni oficiri.
Iz Zraka Teslić su zahtevali da optika ima tubus prečnika 30mm, ali im vojna birokratija to nije dozvolila. Tubus je 25,4mm ili možda 26mm. Nisam merio.
Takođe su nudili i da konstruišu normalnu montažu. Naravno vojska je i to odbila.
Da je tubus većeg prečnika, u njega bi se mogao smestiti mnogo čvršći mehanizam za pomeranje končanice, plus što bi se končanica mogla naklikovati znatno više. Postojeća optika je onim plastičnim ekcentar prstenovima pobodena 30 minuta ka ustima cevi, pa može da se naklikuje do 1500m. Od 1500m do 2000m se nišani donjim strelicama na končanici.
Kahles optike koje postavljamo na Crne strele imaju prečnik tubusa 34mm, i za sada ne mrdaju nigde, a nije da se nije pucalo.
« Last Edit: October 02, 2016, 06:39:12 pm by srbin1 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #183 on: October 02, 2016, 05:18:44 pm »

Quote
Čisto da se zna, zaslugu za nefunkcionalnost optike za Crnu strelu snose visoki vojni oficiri.

Претпостављам да то знаш из прве руке? Имао си у рукама ТТЗ и сву преписку "Зрака" и ВТИ?

Ја само знам да је става корисника био да се не уграђује уопште ништа од "Зрака", већ да се постави квалитетнија страна оптика. Међутим, тада смо било под ембаргом па је то било мало теже, а неко је желео да запосли "домаћу" индустрију.

Ако нису могли да направе то што је наводно тражено, увек се може реће не може, не умем. Не, "Зрак" је "умео", "могао" и "хтео".
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #184 on: October 03, 2016, 05:25:15 pm »

колико је ових пушака уведено у наоружање вј? не верујем да их је било више од пар стотина. никакав проблем није био набавити какве год желиш оптике, ни тад ни сад, само ако има пара. кријумчаре се тенкови и авиони, а не оптике...
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #185 on: October 03, 2016, 06:38:26 pm »

Quote
Čisto da se zna, zaslugu za nefunkcionalnost optike za Crnu strelu snose visoki vojni oficiri.

Претпостављам да то знаш из прве руке? Имао си у рукама ТТЗ и сву преписку "Зрака" и ВТИ?

Ја само знам да је става корисника био да се не уграђује уопште ништа од "Зрака", већ да се постави квалитетнија страна оптика. Међутим, тада смо било под ембаргом па је то било мало теже, а неко је желео да запосли "домаћу" индустрију.

Ако нису могли да направе то што је наводно тражено, увек се може реће не може, не умем. Не, "Зрак" је "умео", "могао" и "хтео".
Informaciju sam dobio od čoveka koji je baš iz te priče, a u koga imam poverenja.
Pre rata u Tesliću je bio pogon Zraka Sarajevo u kome su se pravile nišanske sprave za minobacače. Kada se zaratilo sva oprema je ostala u Sarajevu, tako da ovi iz Teslića nisu mogli da naprave kompletnu optiku.
Davnih dana sam čuo priču da su kolege veselih devedesetih u džepovima donosili sočiva iz Rumunije, da bi im u Tesliću pakovali optike.
Tako se to tada radilo.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #186 on: October 03, 2016, 07:12:12 pm »

колико је ових пушака уведено у наоружање вј? не верујем да их је било више од пар стотина. никакав проблем није био набавити какве год желиш оптике, ни тад ни сад, само ако има пара. кријумчаре се тенкови и авиони, а не оптике...

  Koliko god da ih ima to su relativno nova sredstva jako malo rabljena. Posto su ubaceni u "podrsku" (jer se ne mogu efektno nosati po terenu zbog prevelike tezine) cuvaju se u zatvorenim, suvim prostorijama, za razliku od npr. minobacaca koji stoje pod vedrim nebom, a koji nikada nisu izneverili. Da bi puska bila compatibilna sa slicnim orudjima iz inostranstva, pored pouzdanosti mora ozbiljno da se smanji masa i duzina orudja, a to zahteva potpuno novu pusku... Ja cu uvek biti pre za to da se kupi 200 M82 Barrett po ceni od 8900$ sto dodje 1780 000$ ili oko 1 500 000e, ili jos bolje M95 i opremi vojsku sa potpuno funkcionalnom, proverenom , i upotrebljivom puskom nego sto na misice guraju skart robu, koja nekoga moze kostati glave.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #187 on: October 03, 2016, 07:18:27 pm »

Quote
Čisto da se zna, zaslugu za nefunkcionalnost optike za Crnu strelu snose visoki vojni oficiri.

Претпостављам да то знаш из прве руке? Имао си у рукама ТТЗ и сву преписку "Зрака" и ВТИ?

Ја само знам да је става корисника био да се не уграђује уопште ништа од "Зрака", већ да се постави квалитетнија страна оптика. Међутим, тада смо било под ембаргом па је то било мало теже, а неко је желео да запосли "домаћу" индустрију.

Ако нису могли да направе то што је наводно тражено, увек се може реће не може, не умем. Не, "Зрак" је "умео", "могао" и "хтео".
Informaciju sam dobio od čoveka koji je baš iz te priče, a u koga imam poverenja.
Pre rata u Tesliću je bio pogon Zraka Sarajevo u kome su se pravile nišanske sprave za minobacače. Kada se zaratilo sva oprema je ostala u Sarajevu, tako da ovi iz Teslića nisu mogli da naprave kompletnu optiku.
Davnih dana sam čuo priču da su kolege veselih devedesetih u džepovima donosili sočiva iz Rumunije, da bi im u Tesliću pakovali optike.
Tako se to tada radilo.

Nisu samo u pitanju Sarajevo i Teslić, bili su neki pogoni u Vlasenici i u Bileći što ja znam.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #188 on: October 03, 2016, 07:22:04 pm »

Па како су онда криви "високи војни официр" за нефункционалност зракове оптике ? Да је они нису конструисали?

А из које ти је "приче" тај поуздани сарадник? Из оптичарске? Ево, питај га што не рекоше да нешто не може, не ваља, може боље? Колико сам ја онда знао ситуацију "Зрак" (па и сам наводиш како је било) не би направио ништа боље ни са другим величинама тубуса. То се сада перу. Ни онда им није требало давати да раде. Нишане је требало купити, као што се сада ради.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #189 on: October 03, 2016, 07:28:19 pm »

Ne znam kako se radi u vojsci, znam da u firmama, ako se naruči, postoji i primopredajni zapisnih, testiranja, merenja i ako nije dobro, vrača se da se reše greške.
Po mom je ulazna kontrola tu zakazala, ili ji je bilo rečeno da podpiše. Verovatno je u ugovoru definirano za sakrivene greške i slični sigurnostni mehanizmi, da se dobije ono što je plačeno. Iako je naručeno od domačeg proizvođača, to nije razlog da se dobije loš proizvod.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #190 on: October 03, 2016, 08:57:48 pm »

Dzumba, u našem narodu ima izreka: "veži konja gde ti gazda kaže, makar crkli i konj i gazda". Iz iskustva znam da obično crkne konj.
Ova optika je pravljena krajem 1992god. i početkom 1993god. Tada je u Tesliću bilo stručnog kadra, koji je znao posao. Vojska je bila izričita da hoće tu montažu i taj prečnik tubusa, iako im je sugerisano da to tako ne pije vodu. Da je prečnik tubusa veći sve bi bilo drugačije. Ispadanje objektiva je posledica fušeracije.
Zrak Sarajevo je onako usput proizvodio lovačke optičke nišane. Doneli nekoliko Swarovski optika iz inostranstva, prekopirali ih i peglaj. Pored nišanskih sprava za artiljeriju, pasivnih sprava, n. sprava za BVP, za tenk M84, Osmatračko nišanskih sprava za Gazelu, ova optika je najobičnija sprdačina.
Spominjete uvozne nišane. Nije bio problem prošvercovati optike. Problem bi bio kada bi prosečnom pešadijskom oficiru, podoficiru ili vojniku dao optiku na klikove. On bi to znao da koristi, kao što bi znao da vozi helikopter Apač.
Tihi, i sam sam bio dosta ozlojeđen što moram da se mačujem sa ovim đubretom, ali sam tu shvatio da ova puška ima perspektivu. Precizna je i koliko znam nikad se nisu desili neki teži lomovi koji bi ozledili strelca. Jednom je po opaljenju izleteo čep koji bravi oprugu udarne igle i udarilo kolegu po nosu Grin.
Kada bi se na Crnom Koplju skratila cev na dužinu cevi od Baretta, ono bi bilo 3,3 cm duže od Baretta M 82, i kilo-dva lakše. Sa normalnim nožicama, okidanjem, kačenjem okvira i 30 MOA Pikatini šinom ovo bi bila izuzetno korektna puška.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #191 on: October 03, 2016, 09:07:51 pm »

Spominjete uvozne nišane. Nije bio problem prošvercovati optike. Problem bi bio kada bi prosečnom pešadijskom oficiru, podoficiru ili vojniku dao optiku na klikove. On bi to znao da koristi, kao što bi znao da vozi helikopter Apač.

Људи моји, испаде сад да би оптички нишан био крупан залогај и за оне физичаре из ЦЕРН-а... Или смо ми (као и увјек, јел'те) говеда и брави... Срећа па има и понеко дорастао томе...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #192 on: October 03, 2016, 09:12:58 pm »


  Mauzer sistem je projektovan pre 100-150 godina, i dalje se masovno koristi u svetu...nema tu sta mnogo da zakaze. Ali opet mislim da je preteska, cak i kad bi se svi nedostatci otklonili.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #193 on: October 03, 2016, 09:57:08 pm »

@vodnik policije

Koji je glavni nedostatak optike, da li je to "samo" ovo što se staklo sa končanicom "okreće ispada" ili ima još nedostataka? 
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #194 on: October 03, 2016, 10:13:44 pm »

@vodnik policije

Koji je glavni nedostatak optike, da li je to "samo" ovo što se staklo sa končanicom "okreće ispada" ili ima još nedostataka? 
Jedini kvar koji se stalno ponavlja je da se končanica okrene, ili da je uopšte ne vidiš.
Na jednoj optici je ispao objektiv, iako bi optika trebala da ima prsten koji to onemogućava.
Jedna je bila u kontaktu sa vodom, pa je mokra iznutra. To je valjda i normalno pošto ti lepkovi za dihtovanje vremenom gube svojstva.
To je moje iskustvo, sa ograničenim brojem tih optika.
Optike Zrak 6x42 su dosta solidne. Nisam čuo da ih je nekad rastresao lovački karabin. Često budu pune kondenza, ali koliko su stare nije ni čudo. To se sredi za 30 eura, i za male pare imaš dobru optiku. Da ima novih verujem da bi se solidno prodavale.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.