PALUBA
March 28, 2024, 10:26:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Dalekometna puška 12.7 mm "Crna strela"  (Read 162782 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #60 on: November 21, 2011, 05:22:20 pm »

  Nedavno sam video i ovu temu pa da malo dodam . Još jedan biser domaće pameti razvijen 90'tih . Prvi put sam čuo za tako nešto kada su korišćene za uništavanje plutajućih mina na Savi . Ne znam zašto se koristi brzometni način rada kada može da ispali samo prvi metak posle čega se zaglavljuje okvir . Pomaže ako bi se uveo još jedan poslužilac koji bi rukom pridržavao okvir dok nišandžija puca . Klasična žrtva birokratske hijerarhije koja prvo forsira usvajanje nekog naoružanja pošto poto , a posle ostaje gluva na opravdane pritužbe korisnika . Možda bi stručnjaci sa VTI-ja i znali da poprave ovaj krupni nedostatak kada bi im neko javio da on postoji . Za sada ostaje jedino da se okvir veže manilom kojom se vezuju džakovi da ne bi bilo zastoja. Možda ovo čita neko sa VTI-ja pa da to predloži kao Tehničko Unapređenje .

   U ranijim postovima sam pročitao da se artiljerija koristi za neutralisanje snajpera . To je u praksi najbrže i najefikasnije rešenje . Tu taktiku su koristili Britanci u II sv. ratu u Indokini primenjujući brdski top protiv japanskih snajperista koji bi se vezali kanapom u visokim krošnjama . Odatle ih je bilo jako teško skinuti pešadijskim naoružanjem pa se top pokazao kao odlično sredstvo .

 
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #61 on: November 22, 2011, 12:21:03 am »

Ненаде, хоћеш да кажеш да кад не знаш где је снајпериста ти распалиш дивизионом артиљерије, онако насумично, он се препадне и ствар решена. Мало карикирам, али тако је. Да не помињем сада тачку 11. одакле је ово гледиште настало. Па на крају снајпериста је остао, а али и ти без артиљеријске муниције за важније ствари.

У томе и јесте ствар да га нађеш. Када га нађеш, онда можеш бирати чиме ћеш да га неутралишеш, укључујући чак и артиљерију, као крајњу солуцију.

Погледај мало искуства из 2. светског рата, вијетнамског, па и рата у Ираку.
Dzumba...znamo se koji smo, znam da nisi neiskusan...ali kada pripuca ja ne gledam pare nego se gledam da on nestane... Ako ga vidim gledam da jeftinije prodjem, tj da se snajperistom neutralise, ali ako i jedan metak ispali
, neka se nebo srusi na njega! Ako ne nestane neka krene da bezi (videcu ga), da ga isteram iz rupe...opet je bolje nego da zevam dva dana gde je a da pritom ljudi mogu da stradaju zbog njega. Jeste to tvoje po PS-u, ali opet...ne mozes da se ne slozis. Postujem i tebe i sve, ali u borbi te finansije bas i ne interesuju nego efikasnost!
P.S. Uvek se otprilike zna iz kog pravca puca, ali ne i tacno odakle...u 99% slucajeva!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #62 on: November 22, 2011, 02:32:14 pm »

И кад тако испалиш сву артиљеријску муницију јурећи снајперисту, онда псујеш генерале како не обезбеђују артиљеријску подршку кад душманин навали. Један од битних принципа управаља, руковођења, менаџмента или како се то већ зове јесте економичност. Осим тога, правила су скупљено искуство. Ко у рату не поштује бар основна правила укључујући и то о економичности онда га изгуби. Мислим да би антиснајперским дејствима требало мало више поклонити пажње, било мало мање "неспоразума" овог типа.

Узгред, већина "снајпериста" у рату су само одлични или добри стрелци јер гађају стандардним пушкама. Дејство им је снајперско.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #63 on: November 22, 2011, 02:44:48 pm »

Nisam hteo da se mesam, nisam bio u situaciju da eliminiram snajper.
Ali ajde mora malo: ja mislim da ste obojca u pravo. Ima momenta kad brojis svaki metak, a ima i situacije kad municija ima na pretek. Prosto receno "koliko pare-toliko muzike".
Juce sam pricao sa covekom koj je bio Kanadski oficir koje ke sluzio 2 ture u Avganistan (jos je oficir ali sad je u rezervu). On kaze da njihova praska nije bila 'snajper na snajper'. Trening i obuka za to postoi ali u praksi, koliko on zna, retko je bilo slucaj. On kaze da uraganski artileriski napad nikad nije video. Ono sto je on iskusio je lokacija snajpera i direkcija 'vece' vatrene moci na koordinati. Sta je to vece - zavisi od raspolizlivi resursi: kaze da je navodio helikopter na krov kucu, razno razne navodjene PT rakete, pa duri i minobacacki napad.
Nadam se da ovo iskustvo malo kristalizira debatu koju vodite.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #64 on: November 22, 2011, 02:55:16 pm »

I kompletno zaboravio da napomenem najedonstavno resenje: machine gun fire
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #65 on: November 22, 2011, 03:10:20 pm »

@SHOOTER

Nisi se bas najpreciznije izrazio. Da li mozes malo da poajasnis.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #66 on: November 22, 2011, 03:12:58 pm »

Moguce, ni engleski ni srpski nisu mi prvi jezik, mada ih vise korisim nego svoj majcin Smiley. Slobodno mi Reci gde sam pogresio, gde nisam se najbolje izrazio pa ispravicu Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #67 on: November 22, 2011, 05:11:31 pm »

Колико сам схватио тај канадски официр је у борби против снајпериста (ако су то уопште били снајперисти, већ, највероватније вешти стрелци са обичним пушкама) користио митраљеску ватру, минобацачку ватру и противоклопне ракете. Користили су их када су лицирали где су, или бар приближно где су "снајперисти".  И то је у складу са правилима. За такву примену тих оруђа у антиснајпесрким дејствима ја немам примедбу (осим, ако се не претерује).  Не проивим се ја могућности коришћења и артиљерије, али то није правило. А сваки изузетак потврђује правило.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #68 on: November 22, 2011, 05:14:50 pm »

DZUMBA hvala na sumiranju moje misle, tako je to trebalo da izgleda. Samo je jedan deo moj: bilo je dani kad smo morao brojiti svaki metak a bilo je i dani kad nista nije bilo problem.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #69 on: November 22, 2011, 05:47:30 pm »

Па то је тако увек у борби, чак и код најбогатијих земаља. Код сиромашнији много је више дана када је све проблем. Зато је економичност  важна.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #70 on: November 22, 2011, 06:39:03 pm »

DZUMBA hvala na sumiranju moje misle, tako je to trebalo da izgleda. Samo je jedan deo moj: bilo je dani kad smo morao brojiti svaki metak a bilo je i dani kad nista nije bilo problem.

   Hoće čovek da kaže kada se primeti snajper bacaš na njega najjače što u tom trenutku imaš .

http://en.wikipedia.org/wiki/Counter-sniper_tactics
« Last Edit: November 22, 2011, 08:12:15 pm by SOLARIS 1972, Reason: popravljen link » Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #71 on: November 27, 2011, 03:48:13 pm »

Posto sam pucao iz DSP 12,7mm M93,a sto je jos vaznije prisustvovao sam visednevnom gadjanju na kome je veci broj ljudi gadjao iz vise primeraka pomenute puske,dacu svoje misljenje o njoj. Sama puska izgleda kao da su je deca pravila na casu OTO-a,preglomazna,nezgrapna,na nekim primercima izuzetno tesko se stavlja i vadi okvir.Jednom prilikom sam stisnuo telo okvira,kad je dno okvira koje je pod izuzetno jakom oprugom izletelo,srecom nikog nije udarilo.Na nekoliko primeraka nisu radile nozice,posto jedan delic u nozici kroz koji je urezan navoj ima oko tog navoja zid debljine 1mm tako da cesto puca.Sama Zrakova optika je pravljena za pusku kalibra 7,9mm,i Zastava da bi je sacuvala od protresanja u prstenove nosaca je ugradila plasticne umetke,sto rezultuje da ma koliko zategnes prstenove nosaca optika se vrti levo-desno tako da gledas koncanicu pod cudnim uglovima.Tokom gadjanja tri optike su se rastresle.Koncanica, sad je vidis, sad je ne vidis.Cesto se desavalo da posle opaljenog metka zatvarac ne moze da se odbravi.Razlog tome je sto cepic koji sluzi za rasklapanje zatvaraca seta ukrug.Njegovu crticu treba poklopiti sa crticom na telu zatvaraca,i onda je odbravljenje moguce. Jednom prilikom sam pucao iz repetirnog Bareta(okvir se stavlja iza rukohvata), ne znam koji je model.Kad rasklopis i proucis jednu i drugu pusku vidis da je razlika kao izmedju Moskvica i Mercedesa, mada pomenuti Baret americka vojska nije usvojila u naoruzanje vec je izabrala poluautomatsku verziju.
Na forumu je vec izneta ideja o postavljanju pikatini sine,sto bih i ja licno uradio (zavario bih je za sanduk), kao sto je kod Bareta zavaren nosac sine za sanduk.Kada bi se na takvu pusku postavila optika koja moze da trpi trzaj metka 12,7mm,puska bi imala neku svrhu,jer pored poteskoca u punjenju i praznjenju kad zabravis metak u cev i ovakva puska bi mogla da plasira precizne i snazne pogotke na velikim daljinama. Jos kad bi imali neku kvalitetniju(snajpersku) municiju... Za sada koristimo onu pakovanu po 104 komada u limeni sanduk namenjenu za DSK i NSV.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #72 on: November 28, 2011, 11:46:50 am »

...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* crna strela.jpg (306.4 KB, 711x1024 - viewed 345 times.)
Logged
firearmsp
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #73 on: November 29, 2011, 08:35:24 pm »

Posto sam pucao iz DSP 12,7mm M93,a sto je jos vaznije prisustvovao sam visednevnom gadjanju na kome je veci broj ljudi gadjao iz vise primeraka pomenute puske,dacu svoje misljenje o njoj. Sama puska izgleda kao da su je deca pravila na casu OTO-a,preglomazna,nezgrapna,na nekim primercima izuzetno tesko se stavlja i vadi okvir.Jednom prilikom sam stisnuo telo okvira,kad je dno okvira koje je pod izuzetno jakom oprugom izletelo,srecom nikog nije udarilo.Na nekoliko primeraka nisu radile nozice,posto jedan delic u nozici kroz koji je urezan navoj ima oko tog navoja zid debljine 1mm tako da cesto puca.Sama Zrakova optika je pravljena za pusku kalibra 7,9mm,i Zastava da bi je sacuvala od protresanja u prstenove nosaca je ugradila plasticne umetke,sto rezultuje da ma koliko zategnes prstenove nosaca optika se vrti levo-desno tako da gledas koncanicu pod cudnim uglovima.Tokom gadjanja tri optike su se rastresle.Koncanica, sad je vidis, sad je ne vidis.Cesto se desavalo da posle opaljenog metka zatvarac ne moze da se odbravi.Razlog tome je sto cepic koji sluzi za rasklapanje zatvaraca seta ukrug.Njegovu crticu treba poklopiti sa crticom na telu zatvaraca,i onda je odbravljenje moguce. Jednom prilikom sam pucao iz repetirnog Bareta(okvir se stavlja iza rukohvata), ne znam koji je model.Kad rasklopis i proucis jednu i drugu pusku vidis da je razlika kao izmedju Moskvica i Mercedesa, mada pomenuti Baret americka vojska nije usvojila u naoruzanje vec je izabrala poluautomatsku verziju.
Na forumu je vec izneta ideja o postavljanju pikatini sine,sto bih i ja licno uradio (zavario bih je za sanduk), kao sto je kod Bareta zavaren nosac sine za sanduk.Kada bi se na takvu pusku postavila optika koja moze da trpi trzaj metka 12,7mm,puska bi imala neku svrhu,jer pored poteskoca u punjenju i praznjenju kad zabravis metak u cev i ovakva puska bi mogla da plasira precizne i snazne pogotke na velikim daljinama. Jos kad bi imali neku kvalitetniju(snajpersku) municiju... Za sada koristimo onu pakovanu po 104 komada u limeni sanduk namenjenu za DSK i NSV.

ma hajte molim vas, koji je to auto bolji od moskvica....
Logged
Steel
mornar
*
Offline Offline

Posts: 13


« Reply #74 on: January 05, 2012, 01:01:26 am »

Posto sam pucao iz DSP 12,7mm M93,a sto je jos vaznije prisustvovao sam visednevnom gadjanju na kome je veci broj ljudi gadjao iz vise primeraka pomenute puske,dacu svoje misljenje o njoj. Sama puska izgleda kao da su je deca pravila na casu OTO-a,preglomazna,nezgrapna,na nekim primercima izuzetno tesko se stavlja i vadi okvir.Jednom prilikom sam stisnuo telo okvira,kad je dno okvira koje je pod izuzetno jakom oprugom izletelo,srecom nikog nije udarilo.Na nekoliko primeraka nisu radile nozice,posto jedan delic u nozici kroz koji je urezan navoj ima oko tog navoja zid debljine 1mm tako da cesto puca.Sama Zrakova optika je pravljena za pusku kalibra 7,9mm,i Zastava da bi je sacuvala od protresanja u prstenove nosaca je ugradila plasticne umetke,sto rezultuje da ma koliko zategnes prstenove nosaca optika se vrti levo-desno tako da gledas koncanicu pod cudnim uglovima.Tokom gadjanja tri optike su se rastresle.Koncanica, sad je vidis, sad je ne vidis.Cesto se desavalo da posle opaljenog metka zatvarac ne moze da se odbravi.Razlog tome je sto cepic koji sluzi za rasklapanje zatvaraca seta ukrug.Njegovu crticu treba poklopiti sa crticom na telu zatvaraca,i onda je odbravljenje moguce. Jednom prilikom sam pucao iz repetirnog Bareta(okvir se stavlja iza rukohvata), ne znam koji je model.Kad rasklopis i proucis jednu i drugu pusku vidis da je razlika kao izmedju Moskvica i Mercedesa, mada pomenuti Baret americka vojska nije usvojila u naoruzanje vec je izabrala poluautomatsku verziju.
Na forumu je vec izneta ideja o postavljanju pikatini sine,sto bih i ja licno uradio (zavario bih je za sanduk), kao sto je kod Bareta zavaren nosac sine za sanduk.Kada bi se na takvu pusku postavila optika koja moze da trpi trzaj metka 12,7mm,puska bi imala neku svrhu,jer pored poteskoca u punjenju i praznjenju kad zabravis metak u cev i ovakva puska bi mogla da plasira precizne i snazne pogotke na velikim daljinama. Jos kad bi imali neku kvalitetniju(snajpersku) municiju... Za sada koristimo onu pakovanu po 104 komada u limeni sanduk namenjenu za DSK i NSV.
Vjerovatno si druze gadjao iz Barrett-a m95, ovaj koji je US armija usvojila je m82a1.... a sto se tice "strele" licno meni je potpuni promasaj... Bio bih najsretniji kada bi nase puske bile takmac zapadnim, ali nazalost mislim da bas i nemamo konja za trku:D Strela bi dobro posluzila kao metla(a ne, bila bi preteska, j****** 17kg), ili pritka za buraniju, i tonu drugih stvari, ali kao snajperski sistem tesko:) jednostavno moderna ratišta zahtijevaju puno naprednija rijesenja. I mislim da je zaista vrijeme da se oslobodimo utjecaja istocnog bloka i otvorimo vidike ka zapadu, znam da nas vecina voli domace i Ruske izvedbe i stvaramo neke glupe mitove, a svaka puska je bukvalno pometena zapadnim konkurentom... No hard feelings
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.