PALUBA
March 28, 2024, 03:46:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Dalekometna puška 12.7 mm "Crna strela"  (Read 162640 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #165 on: December 06, 2015, 05:15:28 pm »

Jeli to ta M-12 koju Dzumba slikao na Partneru?

Osim drugačije montaže, ioma još kojih modifikacija? Kakva je opča kvaliteta puške?

Hvala.
Ovo je stara Crna strela. Ima drveni kundak i oblogu cevi. Nije baš prva serija, pošto ima izglodane nosače mehaničkih nišana. Meh. nišane naravno nema.
Pošto se dosta originalnih optika raspalo, i pošto montaža ne valja ništa, ovo je, čini mi se, dobar način da se puška ne samo vrati u upotrebu, već i da se unapredi.
Šina je izrađena i ugrađena u radioničkim uslovima, prstenovi su Warne, dok je optika izvanredni Kahles K 312. Ako položi testove, u šta ne sumnjam, peglamo dalje.
« Last Edit: December 06, 2015, 05:21:49 pm by vodnik policije » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #166 on: December 06, 2015, 05:29:48 pm »

Zanimljivo, hvala na info.

Znači originalna modifikacija fabrike i vaša lokalna su iste. Verujem da bi mogao pogoditi tko je kopirao od koga. Wink
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #167 on: January 10, 2016, 04:23:21 pm »

Evo par detalja o ovoj sklepanoj pušci:
Na nekoliko Crnih strela nožica nije mogla da se utvrdi u sklopljenom stanju, zato što je udarala u drvenu oblogu cevi. Poslužioci su hteli na silu da je sklope, pa su lomili jedan delić u nožici, tako da je nožica bila neupotrebljiva. Na tim puškama potrebno je isturpijati drvenu oblogu cevi.
Na jednoj pušci nije mogao da se izvadi zatvarač, zato što je donji deo zatvarača kačio gornji deo kundaka.
Kada sam montirao Pikatini šinu, izvadio sam udarnu iglu iz zatvarača i bojevim metkom proverio punjenje i pražnjenje. Na toj pušci prilikom povlačenja zatvarača u zadnji položaj, metak nije hteo da izadje napolje, nego je ostajao u sanduku. Ne znam da li je to tako na svim puškama, ali i da hoće metak da izađe napolje, vrh zrna bi udario u ručicu za nošenje.
Utvrđivač okvira je vrlo čudnovato rešen. To je jedan sklop u kanalu na sanduku, koji je za sanduk utvrđen šrafićem. Ako se šrafić malo odvrne eto preblema.
Na Crnom koplju su napravili fiksni utvrđivač okvira, kao na AP M 70.
Koliko god se trudio da izbegnem susret sa ovom puškom, to mi nikako ne uspeva. Svaki put kad radim neki Merkel doživim ogromno zadovoljstvo. Svaki put kad radim Crnu strelu doživim anksioznost.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #168 on: January 10, 2016, 05:08:05 pm »

Svi imamo svoje "crne strele" na svom poslu. I nikad ne plate dovolno koliko se trudiš da nešto popraviš. Ali osečaj kad nešto sto te "osrečuje" pobediš, neopisiv je. I nastavi sa dobrim delom.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #169 on: January 10, 2016, 06:16:51 pm »

Svi imamo svoje "crne strele" na svom poslu. I nikad ne plate dovolno koliko se trudiš da nešto popraviš. Ali osečaj kad nešto sto te "osrečuje" pobediš, neopisiv je. I nastavi sa dobrim delom.
Božo, hvala na podršci. To mu dođe baš tako kao što kažeš.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #170 on: January 10, 2016, 09:13:35 pm »

Da li je Crna Strela prosla kroz ispitivanja u TOC-u?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #171 on: January 10, 2016, 11:45:05 pm »

По наређењу... (ха,ха).
Logged
Daba82
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 70



« Reply #172 on: August 14, 2016, 01:46:45 pm »

Пешмерга

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pe_merga_i_crna_strela.jpg (132.7 KB, 960x540 - viewed 196 times.)
« Last Edit: August 14, 2016, 04:38:48 pm by MOTORISTA, Reason: Fotografija prebačena u atačment » Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #173 on: September 26, 2016, 06:15:39 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovako izgleda koncanica optike za Crnu strelu. Prilikom pucanja malko se zarotirala. Nista cudno.




* DSC_0184.JPG (931.91 KB, 1440x2560 - viewed 118 times.)

* DSC_0183.JPG (497.9 KB, 1440x2560 - viewed 182 times.)
« Last Edit: September 26, 2016, 06:23:12 pm by Bozo13 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #174 on: September 26, 2016, 06:20:28 pm »

Kolika je cena tog ON? Dali je to malo para malo muzike ili?

Kako je urbana legenda, "idealna" cena optike bi trebala biti jednaka ceni puške. I to ne napuhana cena nego kvaliteta.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #175 on: September 27, 2016, 10:10:56 pm »

Тај "Зраков" нишан је од самог почетка био највећа мана те пушке. После пар опаљења би му се померила кончаница, баш како је приказао Водник полиције. Он је би јефтин, па тако заиста испада колико пара толико музике.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #176 on: September 27, 2016, 10:21:11 pm »

U kakvom je stanju Zrak tj PEMA Teslić koja je ako se ne varam pravila ovaj nišan nije ni čudo...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #177 on: September 28, 2016, 07:16:34 pm »

Тај "Зраков" нишан је од самог почетка био највећа мана те пушке. После пар опаљења би му се померила кончаница, баш како је приказао Водник полиције. Он је би јефтин, па тако заиста испада колико пара толико музике.

 Optika, nozice, okvir. 3 najveca i nazalost jako cesta problema. Optika koja bi se "razlokala" nakon nekoliko metaka, nozice koje bi se pokvarile nakon jako malo rabljenja, i okvir koj je znao da ispadne nakon opaljenja. Sve tri stvari su u biti lako resive manjim modifikacijama ili zamenom sa kvalitetnijom optikom. I da, nazalost, neprihvatljivo velika tezina
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #178 on: September 28, 2016, 07:40:24 pm »

Interesantno je da na ovim puškama okviri uglavnom nisu međusobno zamenjivi. Relativno skoro sam turpijao otvor na okviru, da bi mogao da zabravi na drugoj pušci. Pošto sam pravio više Pikatini šina za Strelu, primetio sam razlike u dimenzijama lastinog repa na gornjem delu sanduka na različitim puškama. Razlike su preko 1mm, što je u mašinstvu podosta. Na nekim primercima je okidanje srednje žalosno, a na nekim nenormalno tvrdo.
Postavio sam sliku optike na kojoj je ispao objektiv. Opališ metak a objektiv izleti napolje. Kao na crtanom filmu.
Sa Kahles optikom puška radi dobro.
Voleo bih da vidim kako radi Crno koplje. Dosta nedostataka je tu otklonjeno, barem teoretski. Ja bih uzeo Crno koplje u kalibru .50, ali da mi cev skrate na 740mm, sa Pikatini šinom 30 MOA. Sve puške bih rigorozno testirao na prijemu, pošto Zastava fušeriše u svemu. I sa NSVima ima dosta problema.
Sve u svemu, kada se ugradi Pikatini šina i kada se na nju kvalitetnim prstenovima postavi "krštena" optika, ova nedojebana puška postaje vrlo upotrebljiva.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #179 on: September 28, 2016, 08:41:53 pm »

 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.