PALUBA
March 28, 2024, 09:46:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Dalekometna puška 12.7 mm "Crna strela"  (Read 162781 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jovokraken
desetar
*
Offline Offline

Posts: 132


« Reply #195 on: October 03, 2016, 10:28:26 pm »

Парадоксално.

А што нису расклопили неку другу оптику и видели како се фиксира кончаница да не мрда?

А да ставе кедер? (шалим се мало)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #196 on: October 03, 2016, 10:49:53 pm »

@vodnik policije

Koji je glavni nedostatak optike, da li je to "samo" ovo što se staklo sa končanicom "okreće ispada" ili ima još nedostataka? 
Jedini kvar koji se stalno ponavlja je da se končanica okrene, ili da je uopšte ne vidiš.
Na jednoj optici je ispao objektiv, iako bi optika trebala da ima prsten koji to onemogućava.
Jedna je bila u kontaktu sa vodom, pa je mokra iznutra. To je valjda i normalno pošto ti lepkovi za dihtovanje vremenom gube svojstva.
To je moje iskustvo, sa ograničenim brojem tih optika.
Optike Zrak 6x42 su dosta solidne. Nisam čuo da ih je nekad rastresao lovački karabin. Često budu pune kondenza, ali koliko su stare nije ni čudo. To se sredi za 30 eura, i za male pare imaš dobru optiku. Da ima novih verujem da bi se solidno prodavale.

Koliko sam vas razumjeo uglavnom svi ti problemi i zamjerke na optiku se odnose konkretno na "ljepilo-sistem fiksiranja" komponenata u samom nišanu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #197 on: October 04, 2016, 11:35:26 am »

Možda samo lepak, možda konstrukcija, krajnem koristniku ne igra bitne uloge. Jedino zna da ne radi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #198 on: October 04, 2016, 08:57:47 pm »

Quote
Ova optika je pravljena krajem 1992god. i početkom 1993god. Tada je u Tesliću bilo stručnog kadra, koji je znao posao. Vojska je bila izričita da hoće tu montažu i taj prečnik tubusa, iako im je sugerisano da to tako ne pije vodu. Da je prečnik tubusa veći sve bi bilo drugačije. Ispadanje objektiva je posledica fušeracije.

Чек, мало. Ако су били стручни што га не урадише. Него, будимо озбиљни. Нису били способни да тако нешто направе. не кажем даја да су они нестручни. Једноствано нису били у стању да то ураде, а требале им паре.  Какав год да је тубус не може, не сме да испада из лежишта. А испада. Има таквих тубусу на тржишту па им се не помера кончаница, а овом се помера и тд. и сл.

Друго, ако се не варам (а не варам се Wink) на снајперској пушци М-69 био је исти проблем. Кончаница се померала, а нишан испадао из лежишта (монтаже). Ко то беше правио? Зрак? После су то исправили на оном нишана за М-76. Зрак никад није правио врхунску оптику. Зато немој о компетентности "Зрака" и његови кадрова. Нека они мало гледају себе.

Ја не штитим те "високе официре" већ их кривим што су прихватили савет политичара да се ради са "Зраком", као "домаћом" фирмом. А господа стручњаци за оптику из "Зрака", посебно ондашњи, нека се покрију са ушима и да ћуте. Направили су то што су направили - ср..ње. Окачили су свој логи на средство, нису лого "високих војних официра".
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #199 on: October 05, 2016, 06:03:30 pm »

коју год оптику тог типа да ставиш на црну стрелу или било коју пушку 12,7 распашће се пре или касније. једноставно, трзај је прејак. оптике већег тубуса предвиђене су за јаче калибре и ништа чудно није што су и делови масивнији. а од наших "стручњака" из војске ме ништа не чуди. на батаници 2012. ме је потпуковник безбедњак (иначе се знамо добро) убеђивао да је орао једномоторац. одвео сам га до авиона и рекао му да броји рупе позади. и онда је сложио причу да је то због "лакшег дисања мотора". ко да је двотактна машина од 250 кубика, божемепрости . није веровао чак ни механичарима. он зна. пуковник у пензији ме убеђује да се и даље треба јуришати на бајонет. џабе му причаш да је време првог светског рата прошло пре 100 година. он зна. верујем да су и људи из тоц-а добили наређење да приме ту оптику иако сам убеђен да су сви били свесни њеног недостатка. једноставно то је оптика за метке средње класе (7,92, 30-06, 7,62х54р, .308, 7х57 и слични) и на "педесетицама" нема шта да тражи. а колико знам, зрак је правио оптике и за много теже калибре па не верујем да не би умели да направе и за .50.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #200 on: October 05, 2016, 07:24:51 pm »

коју год оптику тог типа да ставиш на црну стрелу или било коју пушку 12,7 распашће се пре или касније. једноставно, трзај је прејак. оптике већег тубуса предвиђене су за јаче калибре и ништа чудно није што су и делови масивнији. а од наших "стручњака" из војске ме ништа не чуди. на батаници 2012. ме је потпуковник безбедњак (иначе се знамо добро) убеђивао да је орао једномоторац. одвео сам га до авиона и рекао му да броји рупе позади. и онда је сложио причу да је то због "лакшег дисања мотора". ко да је двотактна машина од 250 кубика, божемепрости . није веровао чак ни механичарима. он зна. пуковник у пензији ме убеђује да се и даље треба јуришати на бајонет. џабе му причаш да је време првог светског рата прошло пре 100 година. он зна. верујем да су и људи из тоц-а добили наређење да приме ту оптику иако сам убеђен да су сви били свесни њеног недостатка. једноставно то је оптика за метке средње класе (7,92, 30-06, 7,62х54р, .308, 7х57 и слични) и на "педесетицама" нема шта да тражи. а колико знам, зрак је правио оптике и за много теже калибре па не верујем да не би умели да направе и за .50.

  Pa nesto i ne trza bog zna kako...Pucao sam iz lovackih karabina koji trzaju jace.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #201 on: October 05, 2016, 07:39:56 pm »

Е, мој колега, не знаш ти целу причу. Ови из Зрака су заправо убедили те "високе војне старешине" да они то могу. Зато ја реагујем на неке "post festum" стручњаке  за оптику. Где беху онда да кажу како они то не могу или да једноствано кажу, то што си ти рекао : "не може то тако". Јок, требале им паре, па је све могло. Они су онда били "стручњаци", а ми који смо били против њих, противници домаће индустрије (које у то време није било, јер су били у другој држави и јер су се бавили пословима "транге-франге"). Зато ја реагујем.



Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #202 on: October 05, 2016, 09:43:12 pm »

нек буде да је тако, али објасни онда како су прављене у зраку оптике за разне топове, минобацаче и остала не баш нежна средства па се нису распадале? а  оптика са "фи" 0 је свакако боља и због боље пропустљивости.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #203 on: October 06, 2016, 06:52:27 pm »

Па само узми време када су прављене те нишанске справе о којима причаш и ова о којој причамо. Прочитај текст који је написао Водник полиције о томе шта су у то време радили у Зраку (пар постова раније) и све ће ти бити јасно.

Нишана за ову снајперску пушку требали су да је ураде практично од "нуле", а артиљеријске справе су конструисане двадесет година пре. Разрађена и проверена технологија. А и њих нису само они радили. Ево, што сада не праве квалитетне нишане? Зашто "Застава" ставља на нове варијанте пушке 12,7мм страну оптику?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #204 on: October 06, 2016, 09:11:28 pm »

у време кад је то рађено још је био стари кадар који је умео понешто да направи. и није морало ништа да се измишља од нуле, лепо се купи нека страна оптика комада неколико и прекопира. ни први ни задњи пут није да се то ради, а поред тога то је рађено за "домаће" потребе па није ни морала да се јури лиценца. а застава је паметно урадила што ставља страну оптику јер се не распада ко садашњи зрак. (исто ко и зрак је и игман, некад сасвим солидан а данас одличан за избегавање).
Logged
cuculo
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 95



« Reply #205 on: October 20, 2016, 10:45:34 am »

Teh zbor ARM-Prilep

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 19.jpg (712.39 KB, 1225x1632 - viewed 270 times.)

* 20.jpg (516.28 KB, 1632x1225 - viewed 316 times.)
« Last Edit: October 21, 2016, 07:24:05 pm by trpe grozni » Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #206 on: February 10, 2017, 06:11:04 pm »

Mačevanje sa ovim unikatnim puškama se nastavlja. Ulazi se u problematiku  laugh
Kada sam pravio prve pikatini šine, pravio sam ih pod uglom od 30 MOA. Od inženjera koji je konstruisao optiku za strelu, saznao sam da je optika toliko pobodena, pa sam kopirao. Kada sam nabavio tablične uglove originalnog optičkog nišana, i uporedio sa elevacijom koju optika Kahles može da klikuje, video sam da pikatini šina treba da bude više pobodena, da bi mogao da se naklikuje krajnji domet. Kahles optike nisu namenski naručivane za strele, ali su na njima završile. Proračunam ja ugao šine koji omogućuje da se gađa na 100m i na 1800m, odnesem podmetač na brušenje pod tim uglom, izglođem i montiram šinu i postavim optiku. Durbinom za rektifikaciju osu cevi nanesem na nišansku tačku, naklikujem optiku na nišansku tačku, kad ono ćorak. Proračun se ne slaže. Posle dužeg razmišljanja i traženja greške istu šinu i optiku postavim na drugu strelu i ponovim postupak. Razlika u klikovanju optike 2 MRAD. Ponovim to sa trećom strelom, razlika 5 MRAD. Gornja površina sanduka sa lastinim repom bi trebala da bude paralelna sa osom cevi, što nije slučaj. Na dve puške razlika je 5 MRAD. Jedna će moći da klikuje i na 100m i na 1800m dok će druga moći da klikuje do 1650m. Postoji i razlika u azimutu od 1 MRAD između pušaka, što znači da ni lastin rep na sanduku ne prati osu cevi. Odlična stvar za snajpersku pušku, i to dalekometnu.
Onda gledam vrhunsku optiku Kahles K 312, i bude mi jako krivo...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #207 on: February 10, 2017, 06:19:01 pm »

Molim te kaži da se zezaš, takvo šalabajzerstvo nebi smelo ni preči vrata tvornice.. a kamoli uči gde drugde.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #208 on: February 11, 2017, 11:03:22 pm »

Dozvolite

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #209 on: February 12, 2017, 06:01:12 pm »

Dozvolite



 Kad god snajperisti zele da eskiviraju obuku samo zapocnu pricu o zvezdi...i Jovic je gotov, primi se ko baba na saucesce i to je to Cheesy

P.S.
Tako je makar bilo pre 7 godina Smiley
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.