PALUBA
April 16, 2024, 07:35:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake graničnih jedinica - JNA i VJ  (Read 16628 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 972


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: June 11, 2008, 11:32:17 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Grudna oznaka graničnih jedinica VJ

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Grudna oznaka graničnih jedinica JNA


Napomena
Materijal, skenirao, ustupio i dostavio naš član konjićev skok.


* granicnejedinicevjhh4.jpg (17.04 KB, 258x300 - viewed 3338 times.)

* granicnejedinicejnaoq3.jpg (13.46 KB, 286x300 - viewed 1529 times.)
« Last Edit: July 03, 2010, 06:16:38 pm by Rade » Logged
Barkman
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 378



« Reply #1 on: July 25, 2008, 02:14:57 am »

Zna li neko gde se moze pronaci znacka granicnihjedinica VJ i koja je cena?
Logged
MILUTIN
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2



« Reply #2 on: July 30, 2010, 07:44:02 pm »

dali neko moze da postavi sliku uniforme granicara u JNA? Embarrassed
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #3 on: July 30, 2010, 10:53:17 pm »

Када је у питању униформа граничари нису имали никакву другачију од осталих јединица пешадије. Једино су се разликовали по значки коју су носили на грудима.
Logged
m72b1
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #4 on: September 12, 2012, 08:27:04 am »

dali neko moze da postavi sliku uniforme granicara u JNA? Embarrassed

Milutine.!!!
Ja sam bio graničar JNA.!!!
Problem je taj što ja ni na jednoj slici nemam oznaku graničara JNA.
A što se tiče uniformi graničara JNA one su iste kao i kod svakog vojnika JNA koji je bio u pješadiji, jedino si ga mogao razlikovati po graničarskoj znački koju je nosio na prsima (ako je stavio na džep košulje ili jakne).!
I ima još jedna razlika a to je da granične jedinice JNA zimi nisu nosili šinjele već vjetrovke.
Sa njima se išlo u obilazak granice i u grad, šinjel je kod mene na karauli bio nepoznanica.
Jednom je došao na karauli brico da nas ošiša mi se nismo mogli načuditi kad je došao u šinjelu.
Skupili smo se oko njega pa ga pipamo da vidimo kako izgleda šinjel koliko je debel je li topal.
Kod graničara je još razlika samo gore u sloveniji gdje su bile planine tu je posebna uniforma JNA.
Imali su pelerine (neki ogrtač kao da se pokriješ dekom - čebetom), kapa šiltovka, čizme skijaške, hlače neke do koljena i više se ne mogu sjetiti...
« Last Edit: September 12, 2012, 08:34:54 am by m72b1 » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: September 12, 2012, 10:46:42 pm »

to je uniforma planinaca.

inace postojala je i znacka jna od bakra/bronze (nije niklovana, ili sta je vec ovaj materijal). verovatno je starija od ove. nije guljen sloj, takva je  fabricki. imam je negde kuci u nisu, ako je nadjem uslikam pa stavim.
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #6 on: November 18, 2012, 11:10:52 pm »

dali neko moze da postavi sliku uniforme granicara u JNA? Embarrassed

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovu sliku sam ukrao iz jednog drugog foruma, pa pošto nema ni imena ni obeležja kamena nadam se da bi se autor slagao sa objavom.

Nama nikad nisu rekli da su značke obavezne, pa jih nismo ni nosili. Smatrali smo jih više suvenirima. Moja, lično moja je u avataru.

Video sam i bronzane i zlatne (sad po oglasima), ali poluzvanično su to neke specijalne serije, bez nekog pravog vojničkog značenja ili ranga.

Inače gore je zvanična zimska uniforma za teren/granicu. Slična je bila i u običnoj vojsci. Iz zimske u letnju smo se morali preobuči po PS-u, kad i druga vojska. Ipak na terenu je bilo noču toliko hladno da smo samo dve nedelje u augustu mogli da idemo na teren samo u košuljama. Pa smo malo priredili PS situaciji  Wink

Dobili smo i zimsku radnu uniformu, stari klasični šinjel i ostalo što ide uz njega. Imali smo ga za rad oko karaule, recimo čiščenje snega, čiščenje svinjca, čiščenje snega, čiščenje piste, čiščenje snega... dali sam več pomenuo da smo čistili sneg  Grin

Ranjie su verovatno imali i šinjele za na granicu. Iako izgledaju starinski, idealni su za ležanje i spavanje po snegu jer su bili topliji. Ali za hodanje po dubokom snegu je ova jakna bolja.

Imali smo i maskirne uniforme, one što se navuku preko originalne uniforme. Bele i maskirne/šarene boje. Uglavnom jih nismo upotrebljavali, osima ako bi radili nešto specijalno na terenu.


* 95764091.jpg (122.45 KB, 575x800 - viewed 1198 times.)
« Last Edit: November 19, 2012, 02:50:45 pm by SOLARIS 1972, Reason: slika ubačena u atačment » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #7 on: November 19, 2012, 01:59:57 am »

to za sinjel je i moj stric pricao. kad je pocelo '91. trazio je da mu daju tu staru uniformu i sinjel. nikom nije bilo jasno dok ih nije pitao da li je neko sluzio u bosni. tad su se javila dvojica granicara i pridruzila se zahtevu. normalno, to u vojsci ne moze tako, pa je do nje dosao tek kad su stigli "tamo". dali mu lokalni teritorijalci bez ikakvog pitanja. kad stego mraz, ovi cvokotali a stric spavao ko top Grin

nego, nesto gledam... nije mi sinjel uz ruke da uporedim, cini mi se (ovako po secanju) da je sinjel pravljen od istog materijala od kog i vojnicko cebe.  Undecided Roll Eyes zna li neko nesto o ovome?
Logged
Pero™
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 400



« Reply #8 on: November 19, 2012, 09:23:06 am »

Šinjel sam ''zavoleo'' na obuci. Na jednom od desetdnevnih ''logorovanja'' bilo je -20. A i pošto je duži, topliji je. Zapravo i zbog samog zadržavanja toplote. Zašto se menjalo ako zagovaram da je topliji? Verovatno da je bio i neki izračun koliko je prosečna potreba. Neki smo imali ekstremne uvete, u proseku verovatno nisu takvi. A novije izgledaju modernije, a i mobilnost je bolja.

Inače smo i u kasarni imali slične novije uniforme, ali samo za izlazak u grad ili kao svečane uniforme.

Po sečanju: čebe i šinjel su se razlikovali, ali ipak bili vrlo slični. Nisam neki tekstilni stručnjak, a i puno vremena je prošlo, ali mislim da je razlika u materialima, prepletenosti vlakna, itd. Ali pošto je bilo za te stvari verovatno puno proizvođača, puno različitih godina izrade, istrošenost, itd razlike mogu biti veče ili manje.

Ali na granicu smo uvek išli u novijim uniformama, ako se krečeš dosta su tople.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 372


« Reply #9 on: November 19, 2012, 05:17:03 pm »



Иако је ван ове тема, али када смо се тога "дидирнули" ево нешто чоји:

Quote
Čoja i lodn su gusta vu­nena nepromočiva sukna, izrađe­na od grebenaste vune. Od njih su se radila vojnička odela, pokriva­či i ćebad, kao i pust (filc) za še­šire.
Дакле, начин израде материјала за чојане униформе и материјала за ћебад је иста, али су се битно разликовали по врсти вуне (чоја је мекша, дакле од квалитетније вуне и боље обрађена). Ћебад су била дебља и тежа. Одећа од тог материјала би била прилично тешка и груба.

Више и материјалима (називима и начину израде): http://www.ogledalce.co.rs/tekst.php?id=219

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.