PALUBA
April 20, 2024, 04:14:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako početi sa pušenjem lule?  (Read 133350 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 991


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #150 on: February 09, 2014, 12:50:31 pm »

брок, мени ларсен ГД даје осећај ко да пушим помаду за руке. био је и мени добар на прву лулу, а онда ми се после свега пар лула огадио. иста прича и са меланжом. загадио сам једну лепу петерсонку њим и не могу да очистим. три пута со и алкохол, јаке латакије из те луле, и опет се осећа. мада је и он на прву леп као десертни дуван, већ после пар лула се огади. бар сам до сада ја чуо само такве коментаре код свих који су га пробали.

дуван за лулу јесте скуп, али ајде да будемо реални -  две пакле цигарета коштају више од пола паковања ових дувана које имамо овде у продаји. уз свако поштовање, ретки су људи који могу да попуше 25грама дневно. ако се из рачунице изузму саме луле, које јесу скупе али и трају скоро вечито, лулаш има мање трошкове од цигаретичара. баци на папир па прерачунај сам...
Izvini Sekir, pročitao sam tvoj post i nešto se isprečilo te sam ostavio kasnije da ti odgovorim ali sam zaboravio.
Imaš pravo, nije sada duvan skuplji od cigareta, naročito evo cigarete su opet poskupele, tako da je prosečna paklica cigareta oko 200 dinara, nego sam ja prilično smanjio uopšte kako sa cigaretama tako i sa duvanom. Šta ja popušim 5-6 cigareta dnevno (bez duvana). A kada zapalim lulu, onda to bude 2-3 cigarete dnevno. Mada, desi se nekada da mi naiđe onaj "dan" pa da popušim i skoro celu kutiju cigareta, ali to bude jednom u mesec - mesec i po dana.

Inače u Kraljevo stiže samo Larsen Golden Dream, Stanwell i još jedna vrsta duvana, ne mogu da se setim imena, najjeftiniji je (mislim 400 ili 500 dinara 50 gr) ali ne bih ga pušio ni da mi ga poklone. Dobro, o ukusima i ne treba puno diskutovati. Tebi Larsen Golden Dream miriše na pomadu a meni na vanilu, borove iglice, javorov sirup i čokoladu. Smiley
Logged
Milos-BL-W
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #151 on: February 09, 2014, 02:58:47 pm »

Боро, хвала ти на брзом одговору и савјетима...
Колико треба да се пуши правилно напуњена лула просјечне величине и како је јасно да је сав дуван сагорио? Можда је банално питање, али мени, као почетнику занимљиво  Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #152 on: February 09, 2014, 07:56:43 pm »

Боро, хвала ти на брзом одговору и савјетима...
Колико треба да се пуши правилно напуњена лула просјечне величине и како је јасно да је сав дуван сагорио? Можда је банално питање, али мени, као почетнику занимљиво  Smiley

Nema na čemu, tu smo. Čekaj samo dok ti SSekir odgovori... Smiley

Znaš da je sav duvan sagoreo kada ti na dnu žarnice ostane samo pepeo.

Koliko će se lula pušiti, zavisi od lule (njene veličine), duvana, i navika lulaša (koliko brzo "vuče"). U proseku u lulu staje oko 3 grama duvana, na primer, ja to pušim oko 50 minuta do jedan sat. Desi se i da se lula ugasi, pa je pustim da stoji neko vreme, opet zapalim - nema onaj užasni ukus kao kada zapališ "precvikanu" cigaretu...

Dakle, sve zavisi od tebe, kako se tebi sviđa, tako je dobro.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #153 on: February 09, 2014, 11:50:54 pm »

Pozdrav, lulaši  Smiley

Nakon dužeg interesovanja, upravo kupih svoju prvu lulu. U odluci mi je pomoglo i čitanje ove teme na Palubi. Vidim da ste raspoloženi za savjete (nadam se da još pratite konverzaciju, jer je tema solidno stara), pa se sjetih da vam se obratim za pomoć kod svojih početničkih lulaških boljki  Smiley
Prethodno sam pušio cigarete, ali malim intenzitetom, oko 1/3 kutije dnevno. Ne smatram se posebnim duvanskim ovisnikom, pa tako očekujem da ću, kao dokazani hedonista  Cool  uživati u neke 2-3 lule dnevno, zavisno od vremena...
A sada, konačno, šta me "muči": 
Teško mi je pravilno zapaliti lulu. I ako uspijem povući 2-3 dima, brzo mi se ugasi, a pretpostavljam da ne bi trebalo tako. Čini mi se da ne uspijem naći odgovarajuću mjeru zbijenosti duvana, prilikom punjenja. Kada dovoljno zbijem duvan da pravilno gori, teško mi je vući. Zbog toga, iako znam da ne bih trebao, malo "forsiram" pri paljenju, što dovede do pregrijanosti lule. Da li je moguće da na to utiče i filter, koji koristim po preporuci prodavca, da kao početnik ne "spalim" jezik (i nisam)?
Za prvi duvan sam (opet po preporuci prodavca) odabrao neki danski "Borkum riff - Mixture with Bourbon whiskey". Sviđa mi se ukus i miris i ne osjetim neku pretjeranu razliku u jačini nakon Marlboro gold-a  laugh 
Inače, od nedavno živim u Beču i na raspolaganju mi je veliki izbor lula, duvana i sve prateće opreme  Smiley u žirokom dijapazonu cijena. Za prvu lulu sam odabrao jednu od jeftinijih u ponudi, poštujući vaše savjete.
Takođe, nekada davno, u ovoj temi, prilikom priče o kukuruznim lulama, govorili ste o pravilnom upušavanju, tj. polovičnom punjenju i postepenom povećavanju, na početku, zbog formiranja kejka. Da li se to odnosi samo na kukuruzne ili generalno, na sve lule?
Priča o 24-časovnom "odmaranju" lule... da li se mora striktno poštovati? Da li će na njen životni vijek bitno uticati ako je budem palio npr. na 12 sati? Da ne kupujem odmah na početku i drugu, dok se malo ne uhodam  Smiley

Očekujem vaše odgovore i unaprijed Vam se zahvaljujem...
 

поздрав имењаче!

добру си одлуку донео кад си решио да пређеш на лулЕ. то што си ту где јеси само ти олакшава ствар - немаш муке као ми овде.

први проблем ти је исти код свих - како правилно напунити лулу. то није квантна механика како се чини. имаш више начина, али најпознатији је онај из три пута. мислим да је бора већ описао, а има и на форуму чији линк имаш, да не куцам сад јово наново. други, који ја примењујем, јесте да једноставно гурнеш лулу у кесицу/лименку дувана и просто сатераш потребну количину у лулу. е сад, колико је то потребно? па онолико да напуниш лулу али тако да остане који милиметар до врха жарнице. а набијеш тако да кад вучеш кроз незапаљену лулу имаш осећај као да пијеш сок на цевчицу. и то је цела мудрост.

други проблем гашење. колико је проблем, толико и није. нормална ствар је да се лула гаси. ако се деси, припали опет и терај даље. АЛИ, да ли ти је неко рекао за тзв лажно паљење? треба најпре "опрљити" површину дувана, па тек онда палити. и треба ти справица звана тампер којом притискаш лагано жар да легне на дуван. по мом мишљењу твој проблем је управо ово, не користиш или неправилно користиш тампер. лично користим дрвени тампер, а најлакше ћеш да га направиш тако што ћеш да одрежеш парче 7-8цм од дршке од варјаче Wink (пази само да ти жена не примети иначе оде глава Smiley )

треће, баци филтер! не треба ти, то је само мамипара и продавачки трик! кад научиш да пушиш а да не спалиш језик, онда си научио како се пуши лула Wink

четврто, дувани... е у ћеш морати сам да истражујеш. укуси су различити. ето, брок је поменуо ванилу, мој професор пуши ваниле већ 35 година, а ја сам од ње повраћао и НИКАД ВИШЕ!!! са друге стране, ја се давим у латакијама, а бора не може да их смисли. тако да ћеш морати малко да истражујеш, испробаваш, касније и сам да мешаш дуване. мој савет ти је да пробаш мекбарен скотиш бленд, мекбарен вирџинија но1, и данхилову тројку (965, ЕМП и најткап). и наравно мој омиљени пламкејк Wink

упушивање... немој га прескакати, потребно је. и обавезно набави бар још једну лулу. требаће ти, јер ако не одмараш лулу дрво повуче разне киселине и после буде ружно пушење.

код избора луле гледај да ти се лула свиђа, али и да је правилно избушена. то се види тако што је канал потпуно на дну жарнице. ако има још места испод канала за дим значи да лула није правилно избушена и велике су шансе да се неће пушити како треба.

и тако... срећно са лулама Wink
Logged
Milos-BL-W
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #154 on: February 10, 2014, 06:07:46 pm »

Хвала, имењаче, на исцрпном одговору...  Smiley

Купих данас и своју, другу по реду, лулу... И пуњење сам, већ након неколико дана, значајно поправио. Отуда и рјеђе гашење, правилније сагоријевање и веће уживање Smiley
Отприлике сам и на "временској норми" коју је Боро препоручио, иако је брзина пушења, наравно, индивидуална ствар. Половично напуњена лула (због упушавања, а обе које посједујем су ми још у тој фази) ми траје око 25 мин...

Прије него што сам се јавио, прочитао сам све што сте овдје писали, на ову тему. Читао сам и на другим форумима, али ми се ово, мање друштво, учинило као приступачније за одговоре, па сам се зато вама прво обратио Smiley Тако сам сазнао и за сву пратећу опрему која ми је потребна, па сам и тампер (тј. онај комбиновани прибор - тампер, "турпија" и "игла") одмах купио.

Али ево и нових дилема..

Већина повољнијих лула (на којима се задржавам за почетак, због незнања и нестручности  Smiley ) које ми се овдје нуде, су са жарницама изнутра "пресвученим" неким премазом или чиме већ. Трговац каже да је то слој заштите који је пожељан, а ја сам, опет на неким форумима, прочитао да је пожељније "голо" дрво. Каква су ваша мишљења и искуства?

Колико се дрво смије загријати приликом пушења??
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #155 on: February 10, 2014, 07:11:16 pm »

тај карбонизовани слој није морање, а није ни штета да га има. ја га не волим и све луле које сам куповао са њим сам шмирглао до голог дрвета и упушивао по старински. разлог је што понекад хоће да испушта некакав кисели мирис и укус па ти се огади и лула и пушење. овако пет минута посла и терај као што бог заповеда...

на време не гледај. кад запалиш лулу, најбоље да заборавиш на њу. оно у смислу сад треба овако а сад треба онако. тек тад ће све да крене само од себе и тек тада ћеш да уживаш ко господин човек!

најлакше је да загрејаност луле провериш тако што ћеш је прислонити уз образ (или усне ако имаш браду). уколико је превише вруће пусти је да се охлади 20так минута. после потпали опет и терај даље.

наведи које луле ти се нуде, како би бар оквирно знали о чему говориш
Logged
Milos-BL-W
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #156 on: February 11, 2014, 09:45:12 pm »

Ове моје двије су неке "no name", без посебног паковања Smiley

У прилогу су редом постављене фотографије прве, на којој пише само "Angelo" (цијена 20 €) и друге са натписом само "made in Italy" (цијена 36 €).

Ова друга ми се чини доста квалитетнијом, боље је избушена и има дебљу "стијенку" (или како се већ каже) дрвета жарнице. Обе су без карбонизованог слоја, са чистим дрветом унутар жарнице. Као што видите, преферирам ове равније, средње дужине.
Код оне прве (јер тада још нисам био довољно упознат о чему требам водити рачуна) канал за дим није на самом дну жарнице, тј. видно је изнад, отприлике нека 2 mm изнад конусног завршетка дна, али још нисам примијетио неке проблеме због тога, приликом пушења.

А шта се све нуди... лула, дувана и пратећег прибора има на свакој другој дуванској трафици, плус још специјализоване продавнице. По мојој слободној процјени, бар 50ак продајних мјеста, а вјероватно и више. У понуди имају "од игле до локомотиве"  Smiley
Ово је линк једне бечке "on line" продавнице, а ово што они нуде може се пронаћи и на трафикама по мало (10ак %) већој цијени.
http://www.pfeifenkonsulat.at/shop/
под категоријом "Diverse Marken" или на енглеском "Miscellaneous Brands" налазе се ове приступачније...

Да ли је адаптер обавезан када се лула предвиђена за филтер употребљава без филтера и шта се дешава ако се користи и без једног и без другог?


* 20140211_212035.jpg (93.3 KB, 808x367 - viewed 133 times.)

* 20140211_211822.jpg (126.49 KB, 947x477 - viewed 153 times.)

* 20140211_211951.jpg (214.81 KB, 978x617 - viewed 121 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #157 on: February 11, 2014, 09:56:15 pm »

није обавезан и не дешава се ништа страшно. ја имам неколико тих адаптера и веруј ми да немам појма где су ми. толико о томе колико су потребни.

луле су ти ок за почетак, али морам да признам да су те одрали. могу се наћи и боље луле за те паре.
Logged
Milos-BL-W
mornar
*
Offline Offline

Posts: 5


« Reply #158 on: February 12, 2014, 12:55:09 am »

није обавезан и не дешава се ништа страшно. ја имам неколико тих адаптера и веруј ми да немам појма где су ми. толико о томе колико су потребни.

луле су ти ок за почетак, али морам да признам да су те одрали. могу се наћи и боље луле за те паре.

Што се тиче цијена, вјерујем ти, потпуно. С друге стране, треба узети у обзир да се ради о Бечу, гдје кутија цигарета кошта 5 €, с тенденцијом поскупљења Smiley (о општем животном стандарду да и не говоримо). Нисам нашао ни једну лулу јефтинију од 20 € (има нешто на овом сајту који сам претходно "окачио", али није тренутно на располагању). Рецимо да цијене стартују ту негдје око 40 €. Тек на том нивоу може нешто да се бира. Сасвим је номрмално да у обичној трафици "сретнеш" лулу и од 500 €   Shocked У нека скупља "планинарења" се нисам хтио упуштати на почетку, вођен савјетима да је велика вјероватноћа да прве луле брзо уништим.
Logged
husky011
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #159 on: March 14, 2014, 10:53:59 am »

Juce sam si priustio zadovoljstvo da konacno probam moje lule...
Nasao sam u lokalnom sopu Stanwell V?anilla i odusevljen sam osecajem dok pusim lulu, aromom, ma bukvalno sa svim!
Jedini problem mi je sto mi se duvan dosta cesto gasi u luli, pa uvek pomislim da nesto lose radim...do duse tek upusavam moje prve dve lule, jos kao pocetnik...

Da li se duvan samo prvi put pritisne tamperom ili kad god mislis da je potrebno da se malo zgusne sadrzaj lule?

Druga stvar je to sto recimo pepeo ispusenog duvana dosta tesko ispada iz lule, smem li da ga izvadim sa necim ili nije bitno da li je ostalo pepela na dnu do karednog pusenja?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 955


« Reply #160 on: March 14, 2014, 10:59:20 am »

Lula se često gasi, to nije problem. Upališ ponovo i idemo dalje.

Duvan se tamperom pritišće kad je to potrebno - ako to ne uradiš gasi se, ne može da prenosi vatru na neizgoreli deo.

Pepeo bi trebao da ispadne lako, možda tebi ostane nesagorelog duvana. Uz tamper najčešće imaš i onu "kašičicu", lagano njome izbaciš ostatak iz lule. Posebno budi oprezan dok lulu upušavaš, kasnije nije toliko važno.
Logged
husky011
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #161 on: March 14, 2014, 11:06:19 am »

Hvala na brzom odgovoru!
Odoh da pazarim pravi pribor, onaj trodelni sa tom kasicicom, iglom i tamperom.
Negde u ovom gradu moraju to da imaju!
Logged
husky011
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #162 on: March 22, 2014, 12:38:30 pm »

E sad sam vec lulas-pocetnik...nabavih tamper.
Elem, za one koji ne znaju, u Brankovoj ulici u Beogradu, negde od mosta iznad APR-a, otvoren je dobar sop koji prodaje prakticno sve potrepstine i za duvandzije i za lulase.

Konkretno pitanje, kojim se lakom lakira lula?
Oprljio sam mali deo na otvoru moje lule i voleo bih to da saniram, nije strasno ali mi smeta cisto iz estetskih razloga!  Grin
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #163 on: March 22, 2014, 01:32:58 pm »

е зато се користи шибица, а не упаљач Wink

лула се не лакира, већ се полира карнаубом. може се користити и шелак, али је то компликованија работа. за бар малко санирања, узми папирну марамицу или вц папир, пљуни на њега и лагано пребриши место. нећеш отклонити "квар" али ће бар мало гарежи да скине.
Logged
husky011
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #164 on: March 22, 2014, 11:26:54 pm »

To sa papirom sam i uradio...ali moje lule jesu sa necim lakirane...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.