Golubija pošta u Srpskoj vojsci

<< < (3/5) > >>

ZastavnikDjemo:
Off ili ne, u svakom slučaju veoma zanimljivo! Hvala! :)
Možda će ovo da zvuči kao blesavo pitanje, ali ipak da ga postavim: u JNA, da li su postojali planovi za upotrebu golubova u slučaju rata, i da li je vršen popis golubara, i da li je golubarstvo bilo podsticano od strane SSNO? Pošto bi u slučaju rata sa VU i/ili NATO sredstva veze sigurno bila ometana, dosta jedinica bi se našlo u neprijateljskoj pozadini, neka naseljena mesta bi bila opkoljena, da li se razmišljalo o golubijoj pošti kao alternativnom sredstvu veze?

Deligrad:
За територијалну одбрану и партизанске јединице јесте и голубарски савез јесте добијао подршку од ССНО а за оперативне јединице ЈНА стварно не знам. Морао би да погледам али проблем је што не знам ни где да тражим.

ZastavnikDjemo:
Ja sam pročitao članak u Vojnoj enciklopediji o golubovima za vezu, i to prilično opširan, ali pored opšteg zaključka o potrebi za podsticanjem golubarstva, nisam našao ništa o "namenskom" golubarstvu u SFRJ, pa me je zato interesovalo.

dexy:
Meni je bila poznata priča o odlikovanom golubu, ali nisam bio siguran sa kog je fronta ta priča, pa sam malo potražio po netu i pronašao ovo..

U pitanju je golub sa imenom Cher Ami koji je izvršio brojne misije na zapadnom frontu, da bi u poslednjoj misiji preneo vrlo važnu poruku koja je spasila oko 200 američkih vojnika od 500 koliko ih se našlo iza neprijateljskih linija tokom bitke kod Argonske šume na granici sa Belgijom. Oni su bili pored napada neprijatelja izloženi i artiljerijskoj vatri saveznika koji nisu bili svesni njihovog položaja. Nakon dva goluba koja su ubijena pri pokušaju da se probiju do saveznika, Cher Ami je konačno uspeo, iako teško ranjen, da prenese poruku. Hirurzi su uspeli da ga spasu, ali nisu uspeli da spasu i jednu nogu pa je dobio drvenu, a kasnije je dobio Ratni krst (valjda sam dobro preveo Croix de guerre?).

Pronašao sam malo i o kameri na golubu, u pitanju je patent nemačkog apotekara Juliusa Gustava Neubronnera, koji je eksperimentisao sa minijaturizovanom kamerom sa vremenski odloženim okidanjem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Deligrad:
Za teritorijalne jedinice i partizanske jedinice znam iz prve ruke a za operativne jedinice stvarno ne znam. Čak ne mogu da se setim gde bi to moglo da se traži u arhivskoj građi. Jer to su planovi i slično, nije bilo golubarskih jedinica kao kod srpske i vojske Kraljevine Jugoslavije. I to neki potpuno "levi" elaborat ... :krsta

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page