PALUBA
April 20, 2024, 01:09:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Podoficirska brodarska škola u Puli  (Read 18851 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
faber
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« on: February 14, 2011, 06:27:19 pm »

Molim pomoć...Naime, zanima me podoficirska brodarska škola u Puli (možda nije točan naziv, ali mislim da se tako zvala), zna li netko šta o njoj, kad je osnovana, postoji li još itd. Ispričavam se ako je već negdje bilo spomenuto na forumu, al ja nisam našao. Hvala.
« Last Edit: February 14, 2011, 08:03:30 pm by Boro Prodanic, Reason: Ispravka naslova » Logged
dragot
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #1 on: March 24, 2011, 09:58:15 pm »

Molim pomoć...Naime, zanima me podoficirska brodarska škola u Puli (možda nije točan naziv, ali mislim da se tako zvala), zna li netko šta o njoj, kad je osnovana, postoji li još itd. Ispričavam se ako je već negdje bilo spomenuto na forumu, al ja nisam našao. Hvala.
Evo baš male pomoći: u vremenu od 28.08.1968. do 20.07.1971. završio sam podoficirsku školu u Puli čiji je pun naziv bio MTPŠ (Mornaričkotehnička podoficirska škola). Siguran sam da se ta škola i dve godine pre (1966. i 1967.) takođe tako zvala. Znači, ako je postojala, "podoficirska brodarska škola" je postojala pre toga perioda. U svojoj jedinici sam imao starešine koje su završile "brodarsku" školu, mislim 50-ih godina. Nisam siguran da je to bilo u Puli.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #2 on: March 24, 2011, 10:07:18 pm »

U mojoj klasi je bilo pet kolega koji su završili MTSVŠ - mornaričko tehničku srednju školu, ali u Splitu, 1975. Znači da je negde između 1971. i 1975. škola promenila ime i preseljena u Split.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3 on: March 25, 2011, 04:24:22 pm »

Molim pomoć...Naime, zanima me podoficirska brodarska škola u Puli (možda nije točan naziv, ali mislim da se tako zvala), zna li netko šta o njoj, kad je osnovana, postoji li još itd. Ispričavam se ako je već negdje bilo spomenuto na forumu, al ja nisam našao. Hvala.

Brodarska škola (brodarske specijalnosti) su bile u Divuljama kod Splita. U Pulu je bila su bili tehnički smjerovi!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #4 on: March 25, 2011, 04:27:46 pm »

Molim pomoć...Naime, zanima me podoficirska brodarska škola u Puli (možda nije točan naziv, ali mislim da se tako zvala), zna li netko šta o njoj, kad je osnovana, postoji li još itd. Ispričavam se ako je već negdje bilo spomenuto na forumu, al ja nisam našao. Hvala.
Evo baš male pomoći: u vremenu od 28.08.1968. do 20.07.1971. završio sam podoficirsku školu u Puli čiji je pun naziv bio MTPŠ (Mornaričkotehnička podoficirska škola). Siguran sam da se ta škola i dve godine pre (1966. i 1967.) takođe tako zvala. Znači, ako je postojala, "podoficirska brodarska škola" je postojala pre toga perioda. U svojoj jedinici sam imao starešine koje su završile "brodarsku" školu, mislim 50-ih godina. Nisam siguran da je to bilo u Puli.
Ako si školu završio 1971, onda si 19. klasa. Ta klasa je bila nama (21. klasi) "staratelj" Prvih mjeseci ste brinuli o nama (samoučenje, vodili jutranju fiskulturu, bili zaduženi za urednost....) Onda moraš znati: Grujića, Petrovića, Vuksana itd)
Pozdrav
Duje
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #5 on: March 25, 2011, 05:40:48 pm »

U mojoj klasi je bilo pet kolega koji su završili MTSVŠ - mornaričko tehničku srednju školu, ali u Splitu, 1975. Znači da je negde između 1971. i 1975. škola promenila ime i preseljena u Split.
Ja sam završio MTPŠ-u u Puli u zgradi-kasarni Karlo Rojc. Maja je XIV Klasa. Počeli smo daleke 1963 god. Zatekli smo tamo već XII i XIII klasu koje su počele 1962 odnosno 1961 god. Paralelno s nama u istoj školi su se školovali tehnički oficirski kadar kao i rezervni. Moja saznjanja znači zasigurno dopiru do unatrag početaka 60-tih godina. To je tako trajalo do preseljenja škole u Split-Lora pocetkom 70-tih godina.
Istovremeno svih tih godina pomorski deo kadra, što mlađih oficira (podoficira), što oficira školovao se u Divuljama kraj Splita. Preselili su se u Split-Lora kad i tehnički deo iz Pule.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #6 on: March 25, 2011, 05:50:59 pm »

U mojoj klasi je bilo pet kolega koji su završili MTSVŠ - mornaričko tehničku srednju školu, ali u Splitu, 1975. Znači da je negde između 1971. i 1975. škola promenila ime i preseljena u Split.
21. klasa je zadnja klasa, koja je završila školovanje u Puli (MSTVŠ). Te godine je završila i klasa tehničke vojne akademije (kao zadnja u Puli) (Zeleni,Kujačić .......)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: March 25, 2011, 05:58:34 pm »

U mojoj klasi je bilo pet kolega koji su završili MTSVŠ - mornaričko tehničku srednju školu, ali u Splitu, 1975. Znači da je negde između 1971. i 1975. škola promenila ime i preseljena u Split.
21. klasa je zadnja klasa, koja je završila školovanje u Puli (MSTVŠ). Te godine je završila i klasa tehničke vojne akademije (kao zadnja u Puli) (Zeleni,Kujačić .......)
Ako je to tako onda su se preselili 1974 god.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #8 on: March 25, 2011, 06:45:53 pm »

U mojoj klasi je bilo pet kolega koji su završili MTSVŠ - mornaričko tehničku srednju školu, ali u Splitu, 1975. Znači da je negde između 1971. i 1975. škola promenila ime i preseljena u Split.
21. klasa je zadnja klasa, koja je završila školovanje u Puli (MSTVŠ). Te godine je završila i klasa tehničke vojne akademije (kao zadnja u Puli) (Zeleni,Kujačić .......)
Ako je to tako onda su se preselili 1974 god.
Tako je prijatelju
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #9 on: March 25, 2011, 08:28:59 pm »


 Mene interesuje da li su civili mogli da se školuju u toj školi. Dvojca poslovođa iz Zrenjanina su u Puli završili srednju brodarsku. Nisam baš siguran da su bili rezervni podoficiri.
Logged
faber
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15


« Reply #10 on: March 26, 2011, 09:17:36 pm »

Pitam zato jer je moj otac (1931. godište) prva generacija te škole (brodarski smjer, a bili su još i mašinci i podmorničari). Krenuo je 1950. Puli, negdje do 52.-53., a zadnju godinu su išli u Lovran. Usput, čujem da je baš sada (ovaj vikend) u Puli fešta podmorničara, mislim baš prve generacije.
 Smiley
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: March 26, 2011, 10:45:29 pm »


 Mene interesuje da li su civili mogli da se školuju u toj školi. Dvojca poslovođa iz Zrenjanina su u Puli završili srednju brodarsku. Nisam baš siguran da su bili rezervni podoficiri.

Ne tu civili nisu mogli ici u školu. I pojam "brodarska" je nesto sto se i nije koristilo u posleratnoj JRM.
Koristili su se pojmovi "tehnicki smer" i "pomorski smer".
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #12 on: May 01, 2011, 09:31:45 am »

Podoficirska brodarska škola nalazila se u Puli na Katarini-Monumenti kompleks negde do ,55 ili ,56 godine.Šesta klasa u svojoj drugoj godini prelazi na školovanje u Divulje takođe i sve ostale klase su upućivane tamo.Prve dve godine školovanje se obavljalo u Divuljama a specijalizacija zavisn od smera .Telegrafisti i signalisti u Lovranu,artiljerci na Muzilu-Pula a sve podvodne specijalnosti na Katarini.Mislim da je 13 kl.poslednja imala obuku za minere i protuminere na Katarini.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #13 on: June 03, 2011, 08:44:00 pm »

Pitam zato jer je moj otac (1931. godište) prva generacija te škole (brodarski smjer, a bili su još i mašinci i podmorničari). Krenuo je 1950. Puli, negdje do 52.-53., a zadnju godinu su išli u Lovran. Usput, čujem da je baš sada (ovaj vikend) u Puli fešta podmorničara, mislim baš prve generacije.
 Smiley
  koliko znam od prijatelja u u to vreme i kasnije u Lovranu su se obučavali signalisti i radiotelegrafisti.To se menjalo zavisno od potreba tadašnje Mornarice.
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #14 on: June 07, 2011, 03:48:50 pm »

Molim pomoć...Naime, zanima me podoficirska brodarska škola u Puli (možda nije točan naziv, ali mislim da se tako zvala), zna li netko šta o njoj, kad je osnovana, postoji li još itd. Ispričavam se ako je već negdje bilo spomenuto na forumu, al ja nisam našao. Hvala.
Већ месец дана нисам код куће (где ми је документација), али враћам се за 2 недеље - па ако ти то није касно, написаћу ти све што нађем.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.