PALUBA
March 28, 2024, 01:21:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Моторизована бригада ЈНА  (Read 115173 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #45 on: January 10, 2012, 03:54:25 pm »


Што се тиче Тимочке дивизије немам прецизне податке, заправо мешају ми се подаци са формацијом "Оперативне групе ТИМОК" - међутим, и то се може пронаћи. Дивизија је имала гарнизоне: Неготин, Зајечар, Књажевац и Параћин (можда једно време је имала и неку јединцу у Алексинцу)

Љуба

Komandant divizije je bio pukovnik Momčilo Momčilović,koji je jedno vreme bio i komandant 9. mtbr.Penzionisan u činu general-potpukovnika.Ako se dobro sećam komandant 23. pbr je jedno vreme bio potpukovnik Reljanović.To je negde prva polovina 90-ih.
Logged
kerovodja
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18


« Reply #46 on: January 10, 2012, 04:57:03 pm »

Ja sad upadam s neba kao padobranac, ali mi se cini da je i M. Momcilovic služ, u komandi brigade_bovao sredinom osamdesetih u Dugom Selu
Logged
j21
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #47 on: January 19, 2012, 08:05:44 am »

Jel neko ima neke podatke o kninskom korpusu JNA?
Pitam jel imam neke nedoumice vezano za isti (inače sam iz tih krajeva), pogotovo vezano za popunu u slučaju rata (slučaj 1991)! Hvala! 
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #48 on: January 25, 2012, 04:57:12 pm »

Ево подаци о Книнском корпусу:

Quote
9. korpus (general-potpukovnik Tomislav Trajčevski do aprila 1991,general-major Špiro Niković do 16.09.1991,general-major Vladimir Vuković do decembra 1991,general-major Ratko Mladić 1992,general-major Savo Kovačević do gaŠenja korpusa)

 - komanda korpusa (Knin)
 - KontraobaveŠtajna grupa (Knin)
 - 9. radio-izviđački vod (Knin)
 - 9. izviđačka četa (Knin)
 - 9. bataljon vojne policije (Knin)
 - 221. motorizovana brigada (Knin)
 - 316. motorizovana brigada (Sinj)-ukinuta u junu 1991
 - 180. motorizovana brigada (Benkovac)
 - 1. motorizovana brigada (Sveti Rok)-formirana u junu 1991. od sredstava 316. mtbr
 - 11. proleterska motorizovana brigada (Drvar)-od oktobra 1991. u korpusu,pre toga u 8. vojnopomorskom sektoru kao 11. brigada mornaričke peŠadije
 - 9. meŠoviti artiljerijski puk (Knin)
 - 557. meŠoviti protivoklopni artiljerijski puk (Benkovac)
 - 271. laki artiljerijski puk PVO (Zadar)
 - 9. inžinjerijski bataljon (Knin)
 - 70. bataljon veze (Knin)
 - 98. sanitetski bataljon (Knin)
 - 9. automobilski bataljon (Knin)
 - 9. četa ABHO (Knin)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #49 on: January 26, 2012, 01:31:29 am »

ako se ja dobro secam zajecarska je bila 9. pesadijska, ne mtbr. bar su tako pricali moji klasici koji su tamo bili na staziranju. inace smatram da je trebalo zadrzati NA jedinice za "ne dao bog". u aleksincu je koliko ja znam bila mabr (dal bese 203. ili 204. ne mogu da se setim sad Undecided)
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #50 on: January 26, 2012, 09:16:12 am »

U Zaječaru su barem 1987 godine bili tenkovi T34, T55, jacksoni i BRDM2, tako da je ona 9 brigada vjerovatno bila motorizovana i ne samo pješadijska.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #51 on: January 26, 2012, 11:22:11 am »

Мислим да су 1988. или 1989.године практично укинуте пешадијске бригаде јер су све биле моторизоване. Основна разлика између "пешадијске" и "моторизоване" је у способости да превозе пешадију. Код моторизоване бригаде пешадијски батаљони су били потпуно моторизовани (сваки стрељачки вод је имао "своја" возила за превожење), док су код пешадијске бригаде пешадијски батаљони имали моторизоване само пратеће чете и водове у четама. Пешадија је ишла на задатке пешице, или се "ојачавала" (за превожење) моторним возилима из ауто-батаљона дивизије.
Logged
j21
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #52 on: January 26, 2012, 03:44:09 pm »

Hvala Sokole, znao sam za benkovačku motorizovanu, ali nisam bio siguran da li je isto bila u Kninu neka!
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #53 on: January 26, 2012, 04:51:59 pm »

Мислим да су 1988. или 1989.године практично укинуте пешадијске бригаде јер су све биле моторизоване. Основна разлика између "пешадијске" и "моторизоване" је у способости да превозе пешадију. Код моторизоване бригаде пешадијски батаљони су били потпуно моторизовани (сваки стрељачки вод је имао "своја" возила за превожење), док су код пешадијске бригаде пешадијски батаљони имали моторизоване само пратеће чете и водове у четама. Пешадија је ишла на задатке пешице, или се "ојачавала" (за превожење) моторним возилима из ауто-батаљона дивизије.
Чиними се да сам ти у приватној преписци објаснио разлику између пешадијских и моторизованих бригада.
Ја знам да си ти пешадисјке специјалности и усмерења, али знам да ниси баш био много везан са пешадијским јединицама-бригадама (или грешим).
Да аудиторијум не би био у дилеми, ево неких напомена.

Прво:
- око оне 9.мтбр из Зајечара. Тачно је да је била 9.мтбр алије њен окб (са тенковима Т-55) расформиран неке 1995/96. године и прелази у формацију 9.пешадијске бригаде. Ови тенкови су прешли у 15.окбр (тако да је сада у овој бригади била четворна формација 2 окб + 2 мб)

Друго:
- Поједине пешадисјке бригаде имале су окб (мада је он по формацији тенковски, јер нема механизовану, а ни моторизовану чету) наоружан тенковима Т-34. Када су ови тенкови повучени из употребе 1994-1996. оне уместо тенковско-оклопног батаљона добијају "одред", који има бројни назив своје бригаде. Рецимо 2.одред; 23.одред 354.одред итд
- моторизоване бригаде и пешадисјке бригаде имају моторна возила за превоз свог људства своје бригаде. Однос % возила из армијског и пописног фонда је варирао од бригаде до бригаде. За случај нужде, аутотранспортна предузећа су имала обавезе допунског домоторизовања пешадијских бригада аутобусима.

Треће:
- да не буде забуне: ЈНА је поред моторизованих, пешадисјких, брдских и планинских имала и "партизанске бригаде". Трансформацијом у ЈА и касније у ВЈ, ове партизанске прелазе у "лаке бригаде" - батаљонског типа. Е те бригаде су биле не моторизоване. Њихова употреба заснивала се на класичном пешадисјком маевру. Међутим, њихова употреба је и била планирана на брдском земљишту.
- у оквиру ТО бивше СФРЈ, постојале су територијалне бригаде (бр ТО "..назив.."). Део тих бригада (четног састава) преименован је у одреде који су ушли у састав пешадисјких бригада. Део одреда (четног и водног састава) формирали су јединице под називом "војнотериторијални одред - ВТОд", који су остали под командом Војно територијалних команди (Војни одсеци - ВОд). И ови одреси имали су формацијски бројни назив: 108ВТОд или 54.ВТОд итд

Четврто:
- ВТОд су угашени у периоду 2001-2002.
- лаке бригаде су угашене у периоду 2002-2003
- пешадијске бригаде су угашене у периоду 2003-2004.
- све остале бригаде из бивше ВЈ-ВСЦГ-ВС угашене су до краја маја 2008.
- данас егзистирају ове брогаде КоВ и оне остале, којих има на сајту МО ВС.

Ето радио сам "мало" у тим, лаким, пешадијским и другим бригадама, па нешто остало у памћењу.

Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #54 on: January 26, 2012, 09:52:33 pm »

Друже, ја пишем о томе зашто су се бригаде звале "пешадијске", односно каква је разлика између "моторизоване" и "пешадијске". И сада тврдим да је главна разлика у називу пешадијских јединица као "носиоца"  бригаде. Да ли је нека "пешадијска" бригада имала овакав или онакав оклопни батаљон нигде нисам поменуо. То и није поента моје приче. Није "моторизована" бригада добила тај назив јер има оклопни батаљон са или без механизоване чете, или неки дивизион артиљерије, већ по томе што су јој сви пешадијски делови (батаљони) моторизовани (возилима из фонда ЈНА или пописа). Дакле, у суштини нема разлике између моторизоване или пешадијске (чете, батаљона и бригаде). Разлика је само у томе што "пешадијска" нема возила за пешадијске делове.   

То што нису постојале две исте (са истом формацијом) пешадијске или моторизоване бригаде овде је већ писано.

Узгред завршио сам курс команданта пешадијских батаљона и управо држим пред собом свеске са тог курса. И то тамо пише. Али имам и неке свеске из Војне академије. Хватао прибелешке. Ево на пример, предмет "Тактика", тема - "Пешадија": 1. наствано питање: Појам и настанак пешадије; 2. Улога и задаци пешадије; 3. карактеристике савремен пешадије; 4. Подела пешадије; 5. Организацијско-формацијска структура; 6. Ватрена моћ и могућности јединица пешадије;

Тек да знаш у подели по врстама и специјалностима нигде нема "моторизоване" пешадије. Има "пољска", "брдска", "планинска", "падобранска", "поморскодесантна",

По специјалностима: стрељачка, митраљеска, извиђачка,  минобацачка, војнополицијска, противоклопна (РБ), падобранска

да ли је подела баш добра друго је питање.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #55 on: January 26, 2012, 10:08:16 pm »

И сад друже Љубо, када си ме натерао да преврнем "књиге староставне", ево једне "школске" формације бригаде КоВ (условно правилан назив јер су и артиљерисјке и оклопне бригаде, "бригаде КоВ"). Формација је из прве половине 80-тих година. Све остале формације, оне стваране, су "варијације на исту тему.

Назив "школска" је због тога што се користила у војним школама за решавање задатака. Управо из разлога што су се праве бригаде разликовале у неким, често небитним детаљима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* brigada KoV JNArs.jpg (134.42 KB, 1260x900 - viewed 449 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #56 on: January 26, 2012, 10:24:39 pm »

..........................................................
То што нису постојале две исте (са истом формацијом) пешадијске или моторизоване бригаде овде је већ писано.

Узгред завршио сам курс команданта пешадијских батаљона и управо држим пред собом свеске са тог курса. И то тамо пише. Али имам и неке свеске из Војне академије. Хватао прибелешке. Ево на пример, предмет "Тактика", тема - "Пешадија": 1. наствано питање: Појам и настанак пешадије; 2. Улога и задаци пешадије; 3. карактеристике савремен пешадије; 4. Подела пешадије; 5. Организацијско-формацијска структура; 6. Ватрена моћ и могућности јединица пешадије;

Тек да знаш у подели по врстама и специјалностима нигде нема "моторизоване" пешадије. Има "пољска", "брдска", "планинска", "падобранска", "поморскодесантна",

По специјалностима: стрељачка, митраљеска, извиђачка,  минобацачка, војнополицијска, противоклопна (РБ), падобранска

да ли је подела баш добра друго је питање.
Друже: матирао си ме са тим курсом, а брате, што одмах ниси рекао да имаш и те свеске.
Одустајем од расправе. Твоји су аргументи јачи.
 

Имаш поздрав из 23.пешадијске бригаде / Нишког корпуса / III Армије
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Љуба


* 23.pbr 2001.jpg (86.72 KB, 452x321 - viewed 256 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #57 on: January 26, 2012, 10:33:46 pm »

То тек да знаш ко има неку верификацију знања. Ако те занима био сам најбољи на том курсу. А то што си приказао је, ако се не варам, бригада из времена ВЈ. Тада је све било могуће, па сам и ја хтео да будем начелник ВМА.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #58 on: January 26, 2012, 10:39:46 pm »



Друго:
- Поједине пешадисјке бригаде имале су окб (мада је он по формацији тенковски, јер нема механизовану, а ни моторизовану чету) наоружан тенковима Т-34. Када су ови тенкови повучени из употребе 1994-1996. оне уместо тенковско-оклопног батаљона добијају "одред", који има бројни назив своје бригаде. Рецимо 2.одред; 23.одред 354.одред итд

Ljubo,tačno si ovo napisao,međutim treba spomenuti da su do povlačenja tenkova T-34 te brigade bile motorizovane,a nakon toga po vrsti pešadijske.Bojan Dimitrijević je više pisao o tome i podatke dajem iz njegove knjige "Modernizacija i intervencija".Rasformirano je 10 okb na T-34 kod 151,505,169,57,89,135,805,354,23,162. mtbr
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #59 on: January 26, 2012, 11:19:47 pm »

То тек да знаш ко има неку верификацију знања. Ако те занима био сам најбољи на том курсу. А то што си приказао је, ако се не варам, бригада из времена ВЈ. Тада је све било могуће, па сам и ја хтео да будем начелник ВМА.
Нема могућности да се превариш, велика су та слова "ВЈ".
Штета што не постаде наченик ВМА, сад би имали проходност до тамо - да не речем привилегије.

 

Љуба
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.