PALUBA
March 28, 2024, 01:02:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Моторизована бригада ЈНА  (Read 115171 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #60 on: January 27, 2012, 01:19:00 pm »

Ajde i ja da postavim pitanje.
Sto se tice granicnih bataljona, da li su bili samostalni ili su bili pod komandom motorizovanih brigada u cijem su neposrednom rejonu bili. Tp pitam iz razloga sto je jedno vreme u pirotskoj kasarni bio COG(ne znam samo vreme JNA ili VJ), a tu se nalazila i 4 mtbr.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #61 on: January 27, 2012, 07:43:54 pm »

Ajde i ja da postavim pitanje.
Sto se tice granicnih bataljona, da li su bili samostalni ili su bili pod komandom motorizovanih brigada u cijem su neposrednom rejonu bili. Tp pitam iz razloga sto je jedno vreme u pirotskoj kasarni bio COG(ne znam samo vreme JNA ili VJ), a tu se nalazila i 4 mtbr.
У време Војске Југославије:  гранични батаљони су били у саставу Корпуса копнене војске, а пошто су постојале и три дивизије, они који су били у територијалном погледу у њиховим зонама, били су под командом тих дивизија.

У једном краћем времену док је постојала Војске Србије и Црне Горе и Војске Србије, гранични батаљони (и 32.ГДОд) били су у саставу Копнених скага, а неки у Војводини (и 31.ГДОд) у саставу Оперативних снага.

У пиротској касарније био је батаљон за обуку граничара у саставу 4.мтбр . А у касарни је била и команда граничног батаљона (да не лупим бројни назив - јер можда је 25. а можда и 21. Левокрилни сусед му је био 23.грб а деснокрилни сусед 42.грб) Тај батаљон је до 28.фебруара 2005. био у саставу Нишког корпуса, а потом, до гашења 2006. у саставу Копнених снага.

Док се мој друг "Џумба" не огласи са подацима из своје свеске, нека стоји овако. После ће да коригујемо.

Љуба
Logged
cerepovec
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 196


« Reply #62 on: January 27, 2012, 08:33:30 pm »

VP 5530 - osijek, (ne znam koja je to brigada), nastavljala je tradicije 12. slavonske proleterske brigade. godina 1981/82.
koliko sam uspeo da shvatim bila je smestena u dve kasarne (pod jednom ogradom) - Milana Stanivukovica i Slavonskih brigada.
u svom sastavu imala je 2 oklopna bataljona (po 3 tenkovske T-55 i jedna ceta mehanizovane pesadije), haubicki divizion (bas pocetkom 81. prenaoruzan i preimenovan u Samohodni HaD), ceta vojne policije, ceta tehnickog odrzavanja, odeljenje tehnickog snabdevanja a bilo je i ABH-ajaca (ne secam se da li su bili posebno ili u okviru nekog odeljenja). i sve je to bilo smesteno u kasani slavonskih brigada.

u milanu stanivukovicu je bio mehanizovani bataljon sa jednom tenkovskom produzenom cetom (imala je 14 tenkova T-34) i dve cete mehanizovane pesadije (druga ceta je bio kurs za desetare), izvidjacka ceta sa tenkovima PT-76 (2 ili 3 komada), i jos pozadinskih delova (nisam siguran kojih).

svi su govorili da je slavonskih brigada "artpuk". jedan oficir je kad bi bio dezuran izdavao izvrsne komande i uvek bi bilo "PUK! MIRNO" itd...

e sad...
u ona dva oklopna bataljona aktivni vojnici su popunjavali I i II tenkovsku cetu, III ceta su bili tenkovi rezervista. njihovi tenkovi su bili izdvojeni u posebnom hangaru konzervirani i naoruzani koji smo zvali BK (tako su ga zvali oficiri, vojnici koji su tu bili pre nas pa i mi). danju je ispred hangara bio pozarni, a nocu nocni dodatak. te tenkove su odrzavale II ceta Iokb-a i II ceta II OKB-a. pa dok prva ceta jednom mesecno skida akumulatore i vozi ih u stanicu, mi smo to radili dva puta mesecno)

posle ovog pozamasnog uvoda molim da mi neko resi dve nedoumice

govorilo se da smo mi A jedinica, (komandir cete je morao biti najmanje kapetan), a ovde (ako sam dobro razumeo) da su A jedinice popunjene sasvim.

a sto su nas zvali "puk" kad god sam nekoga pitao sta je puk uvek je odgovor glasio "puk ima bataljon manje" - od cega bataljon manje? od brigade? ili to znaci da kad se neki bataljon izdvoji iz sastava brigade (iz bilo kojih razloga bilo samostalnog dejstva ili zato sto je detasiran) da ostaje puk?

Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #63 on: January 27, 2012, 08:51:23 pm »

Čerepovec,tvoja brigada se zvala 12. proleterska mehanizovana brigada i krajem 80-ih godina bila je A klasifikacije.Što se tiče klasifikacije:
A:60-100%
B:15-60%
R:0-15%
 
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #64 on: January 27, 2012, 10:12:17 pm »

Čerepovec,tvoja brigada se zvala 12. proleterska mehanizovana brigada i krajem 80-ih godina bila je A klasifikacije.Što se tiče klasifikacije:
A:60-100%
B:15-60%
R:0-15%
 
Хоћеш рећи да се дежурни официр није разумео у формацију своје јединице.

Па је на своју руку командовао "Пук МИРНО!"
Ајде мало да размислимо
 

Љуба
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #65 on: January 27, 2012, 10:42:20 pm »



Хоћеш рећи да се дежурни официр није разумео у формацију своје јединице.

Па је на своју руку командовао "Пук МИРНО!"
Ајде мало да размислимо


Ljubo,ovo što ja pričam je kraj 80-ih.Da li je to bio puk kada je tamo bio čerepovec ne znam,ali 1989. to je bila brigada.

P.S. Onaj granični bataljon što si spominjao je 25.
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #66 on: January 27, 2012, 10:49:31 pm »

Puk je u Osijeku bio od 1948 do 1968 (vp 5530, ali drugi brojni naziv). Potom je preformiran u pesadijsku a od 1973 u mehanizovanu brigadu, formacije 2 okb i 2 mb (i ostali sastavi).
Po formaciji od 2.7 1980, u sastavu 12. motorizovane divizije, u kojoj je bila ova brigada, bilo je pukova ali van garnizona Osijek.

Bojan
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #67 on: January 27, 2012, 10:55:45 pm »


Ljubo,ovo što ja pričam je kraj 80-ih.Da li je to bio puk kada je tamo bio čerepovec ne znam,ali 1989. to je bila brigada.

P.S. Onaj granični bataljon što si spominjao je 25.
Хвала за подсећање.

Године, заборавља се.

Питање за "Бојана", видим да је присутан?
- Формирање и гашење Оперативне Групе ТИМОК и Тимочке дивизије.
ако није проблем

Љуба
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #68 on: January 27, 2012, 11:03:31 pm »

Ja bih isto tako zamolio Bojana da napiše ponešto o OG Banat i Dunavskoj diviziji.
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #69 on: January 27, 2012, 11:05:48 pm »

Ljubo,

OG Timok, formirana je prema nar. od 11.1.1993.
Reorganizacijom po nar. od 2.3.1994, preformirana je u Timocku diviziju 3. armije.
Divizija je postojala sve dok prema novoj reorganizaciji od 27.2 1997 nije rasformirana.

Bojan
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #70 on: January 27, 2012, 11:09:12 pm »

Ljubo,

OG Timok, formirana je prema nar. od 11.1.1993.
Reorganizacijom po nar. od 2.3.1994, preformirana je u Timocku diviziju 3. armije.
Divizija je postojala sve dok prema novoj reorganizaciji od 27.2 1997 nije rasformirana.

Bojan
Много хвала.
Команднта - гм. Милетића срећем, ал ме срамота то да га питам.

Још једном хвала


Љуба

Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #71 on: January 27, 2012, 11:15:05 pm »

I komanda OG Banat, odnosno Dunavske divizije imala je isti vek trajanja.
Formirana od jednica VJ u Banatu, sa 506. motorizovanom brigadom, jos 4 lake brigade i dva granicna bataljona, izdvojenih iz Kragujevackog korpusa.
Formirana je po istim naredbama kao i OG Timok/Timocka divizija> 1993, preformirana 1994. u Dunavsku  diviziju (tada usla i 51.mbr, kao i pristapske jedinice) i rasformirana 1997.

Bojan

Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #72 on: January 27, 2012, 11:21:16 pm »

I komanda OG Banat, odnosno Dunavske divizije imala je isti vek trajanja.
Formirana od jednica VJ u Banatu, sa 506. motorizovanom brigadom, jos 4 lake brigade i dva granicna bataljona, izdvojenih iz Kragujevackog korpusa.
Formirana je po istim naredbama kao i OG Timok/Timocka divizija> 1993, preformirana 1994. u Dunavsku  diviziju (tada usla i 51.mbr, kao i pristapske jedinice) i rasformirana 1997.

Bojan

Hvala!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #73 on: January 27, 2012, 11:26:51 pm »

Да се вратимо наслову теме. "Школска" структура команде бригаде. За оне који нису били у "надлежној" војној школи ЈНА.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Надам се да ће се они које ово занима снаћи око скраћеница.


* Komanda brigade.jpg (182.39 KB, 1269x900 - viewed 1183 times.)
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #74 on: January 27, 2012, 11:39:10 pm »

Jos nesto...

Slazem se sa Dzumbom oko ove definicije

Quote from: Dzumba
Основна разлика између "пешадијске" и "моторизоване" је у способости да превозе пешадију. Код моторизоване бригаде пешадијски батаљони су били потпуно моторизовани

Naime, motorizovane brigade/divizije u formaciji JNA nastaju od 1980. godine, uvodjenjem vece kolicine motornih vozila  (kamiona) za prevoz pesadije u pesadijskim jednicama, odnosno ukidanjem divizijskih oklopnih pukova koji su samo imali tenkovske bataljone i njhovim prebacivanjem u pesadijske brigade ili spajanjem sa pesadijskim pukovima. Taj proces traje tokom 80-tih.

Motorizovne brigade sa oklopnim jednicama u svom sastavu su bile nacelno formacije 3 mt bataljona + 1 okb, odnosno 2 mtb = 2okb. (u razlike po stepenu popunjenosti A, B ili R)
Bilo je motorizovanih brigada i pukova bez oklopnih bataljona. A pred kraj 80-tih u nekoliko slucajeva u formaciji mtbr javlja se i mehanizovani bataljon (kao na Dzumbinoj shemi)

U VJ motorizovna brigada je ukljucivala i oklopni bataljon, a pesadijska je bila bez istog, bez obzira na stepen motorizacije. Dakle, reklo bi se nesto razlicita defincija od one u JNA.

Konacno, posle II sv.rata motorizovane jedinice JA -JNA su bile deo oklopnog roda, i bile su kao brigade ili bataljoni u sastavu tadasnjih tenkovskih/oklopnih divizija odnosno mehanizovanih korpusa.

Bojan
« Last Edit: January 28, 2012, 03:51:34 pm by dreadnought » Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.