PALUBA
March 28, 2024, 03:32:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Моторизована бригада ЈНА  (Read 115177 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #75 on: January 27, 2012, 11:43:09 pm »

 Samo jedna crtica!
 32 GDO.je bio samostalna jedinica u sastavu NSK, samim tim u  I-oj Armiji.  U svom sastavu je imao i ČOG( četa za obuku graničara) i kompletnu pozadinu. Doduše, naslonjenu na " Subotičku " Brigadu, a po pitanju plovnog sastava na RRF.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #76 on: January 27, 2012, 11:46:03 pm »

Ево мало из главе, свеске сам спалио

23.пешадијска бригада (1997-2004)
- К-да
- КС
- чв
- чВП
- изв.ч
- 1.пб
- 2.пб
- 3.пб
- 23.одред
- хад-122мм Д-30
- мпоад
- инж.б
- лард пво
- Поз.б


Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #77 on: January 27, 2012, 11:49:10 pm »

А ево и у најкраћем шта "школска" бригада ради. Изводи бој. А како? Тако што изводи борбена дејства, спроводи обезбеђење борбених дејстава, обавља борбене активности и радње, а све то под диригентском палицом која се зове "руковођењем и командовањем" (данас би можа рекли "војним менаџментом" Cool)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Sadrzaj boja rs.jpg (336.6 KB, 1135x1600 - viewed 478 times.)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #78 on: January 27, 2012, 11:54:00 pm »

А ево и у најкраћем шта "школска" бригада ради. Изводи бој. А како? Тако што изводи борбена дејства, спроводи обезбеђење борбених дејстава, обавља борбене активности и радње, а све то под диригентском палицом која се зове "руковођењем и командовањем" (данас би можа рекли "војним менаџментом" Cool)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Е тако ми је драго да си ово поставио:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Сад и сам видиш које је прво и наважнији борбено дејство
 

Љуба


* PVO.jpg (78.81 KB, 320x652 - viewed 338 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #79 on: January 27, 2012, 11:58:08 pm »

Изгледа да је начелник катедре тактике био противавионац, па наставници за сваки случај... Cool
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #80 on: January 28, 2012, 12:05:12 am »

Samo jedna crtica!
 32 GDO.je bio samostalna jedinica u sastavu NSK, samim tim u  I-oj Armiji.  U svom sastavu je imao i ČOG( četa za obuku graničara) i kompletnu pozadinu. Doduše, naslonjenu na " Subotičku " Brigadu, a po pitanju plovnog sastava na RRF.
Увек мора да се вежеш на период, за који дајеш објашњење.
НСК је угашен кад и остали корпуси у КоВ: фебруар 2005.

32.ГДОд је припао Команди Оперативних снага, док је постојала 2005-2007.
30.ГДОд је припао Команди КоС
То су куриозитети. Оба су расформирана 2006.године. Пловни објекти су предати РРФ, а РРФ је ушла у састав КоВ, као мешовита јединица ранга бригаде. Имамо о њој тему.

Љуба
« Last Edit: January 28, 2012, 07:11:29 pm by Rade » Logged
stef74
zastavnik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 158


WWW
« Reply #81 on: January 28, 2012, 06:00:51 pm »

I komanda OG Banat, odnosno Dunavske divizije imala je isti vek trajanja.
Formirana od jednica VJ u Banatu, sa 506. motorizovanom brigadom, jos 4 lake brigade i dva granicna bataljona, izdvojenih iz Kragujevackog korpusa.
Formirana je po istim naredbama kao i OG Timok/Timocka divizija> 1993, preformirana 1994. u Dunavsku  diviziju (tada usla i 51.mbr, kao i pristapske jedinice) i rasformirana 1997.

Bojan



Bojane dali su poznati razlozi formiranja ovako velikih jedinica početkom devedestih, kada je model korpus - brigada bio dominantan oblik organicije VJ.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #82 on: January 28, 2012, 06:58:46 pm »

I komanda OG Banat, odnosno Dunavske divizije imala je isti vek trajanja.
Formirana od jednica VJ u Banatu, sa 506. motorizovanom brigadom, jos 4 lake brigade i dva granicna bataljona, izdvojenih iz Kragujevackog korpusa.
Formirana je po istim naredbama kao i OG Timok/Timocka divizija> 1993, preformirana 1994. u Dunavsku  diviziju (tada usla i 51.mbr, kao i pristapske jedinice) i rasformirana 1997.

Bojan



Bojane dali su poznati razlozi formiranja ovako velikih jedinica početkom devedestih, kada je model korpus - brigada bio dominantan oblik organicije VJ.

Док се не јави Бојан, ево неких параметара.
- Корпус је Оперативна јединица - променљивог састава. У зависности коју територију покрива, или који операцијски правац затвара, имао је различит број и врсте бригада.
- "Оперативна група" (ОГ) - је оперативни састав, мања по величини и снази од корпуса, а јача од класичне дивизије пуковског састава. ОГ је привременог карактера и променљивог је састава.
- Дивизија је највиша здружено тактичка јединица у копненој војсци, али се жаргонски говорило "прописане формације" - сталног састава. Ове задње дивизије у КоВ имале су бригадни састав и нису биле ни сличне са дивизијама у ЈНА.

Према томе, формирање ових дивизија (предходно ОГ) није значило "формирање великих јединица". Напротив то су јединице мање по бројности и снази од Корпуса копнене војске.

Да не идемо сада у дискусију шта су то Операцијски, Самостални тактички и Тактички правци. Они опредељују каква ће јединица бити по формацији на тим правцима.

Сачекаћемо Бојана

Љуба
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #83 on: January 28, 2012, 07:12:34 pm »


 U pravu si. Ali, da sam znao godine rekao bi. Ja sam 1996. otišao iz 32.GDO-a i stvarno nemam pojma šta se posle dešavalo. Znam samo da su sve vreme jedinice Dunavske divizije bile raspoređene iza nas. Negde smo i bili zajedno s nekim jedinicama(  Bezdan, Bogojevo)
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #84 on: January 28, 2012, 08:59:30 pm »


 U pravu si. Ali, da sam znao godine rekao bi. Ja sam 1996. otišao iz 32.GDO-a i stvarno nemam pojma šta se posle dešavalo. Znam samo da su sve vreme jedinice Dunavske divizije bile raspoređene iza nas. Negde smo i bili zajedno s nekim jedinicama(  Bezdan, Bogojevo)
Ма уреде друг. Само се подсећамо. Ко ће свега сам да се сети.
Некад сам напамет знао 64 карауле у граничним батаљонима. Па сад, нисам сигуран у 15 назива.

А деца ми стално спомињу некаквог френда Алцсхајмера. Мора да је из њиховог друштва. Стално ме поздравља. Фин неки другар.
 

Љуба
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #85 on: January 28, 2012, 10:17:15 pm »

У врема када су увођене у формацију оперативне групе (ОГ), касније дивизије био сам, испред своје управе, члан радних група које су израђивале те формације, па сам делимично упознат са разлозима за формирање ОГ и дивизија. У суштини се разлози своде на концпет који је преузет од ЈНА,а то је да се војска "развије" већ у миру за дејства у рату и да се припреми за одбрамбени рат из сваког правца који изводи на нашу територију (тада СРЈ). Међутим, код неких виших официра родила се идеја о враћању традицији и да је можда боље да се пређе на дивизијски систем с тим да би дивизије биле бригадног састава. Како је већина била против, јер су постојећи корпуси и три армије доста добро одговарали концепту одбране, ипак се због укупног стања приступило формирању поменутих оперативних група, каснијих дивизија. Било је ту и онога "да пробамо, па ћемо после видети". Оправдање је нађено у ономе што помиње Љуба,а то су војногеографске карактеристике простора где се формиране ОГ и оперативни правци који их покривају. Наиме, простор Тимочке крајине, где је формирана ОГ "Тимок", касније Тимочка дивизија је географски издвојен од остатка територије. Он је део тимочко-моравског оперативног правца, односно налази се на "врху" или фронту тог правца који је, бар код почетних дејстава, повољнији за дејства из правца Бугарске. Осим тога ту је некада у ЈНА и била дивизија (команда у Зајечару). Такође, располагало се и са техником извученом са простора отцепљених република СФРЈ која се могла искористити за попуну. Дакле, све то је определило да се формира ОГ "Тимок".

Слично је и са ОГ "Банат", касније Дунавском дивизијом. Тиса и Дунав одвајају овај простор од Бачке. Банат у војногеограском смислу припада "банатско-шумадијском" оперативног правца. Ценило се да је боље формирати самосталну команду, односно јединицу за овај оперативни правац ( а располагало се са техником) него то доделити (односно да остане) новосадском корпусу који је у ЈНА покривао, осим овога и бачко-колубарски оперативни правца, а настанком СРЈ и правце који из Славоније изводе ка Срему и Бачкој. У то време на простору Баната је било мало јединица, посебно оних "А" формације, па се овај простор желео "јаче" посести" и из војно-политичких разлога.
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #86 on: January 28, 2012, 10:32:26 pm »

Ovo sto pise Dzumba o formiranju te tri Operativne grupe, a potom divizije VJ, je iz prve ruke. Nema sta da se doda...
B.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #87 on: January 29, 2012, 12:17:16 am »

Ljubo (i ostali maheri), šta to znači da "divizija ima brigadni sastav"? Da je u kanisteru od 25 litara samo 11 ili tako nešto?
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #88 on: January 29, 2012, 03:13:05 am »

Ljubo (i ostali maheri), šta to znači da "divizija ima brigadni sastav"? Da je u kanisteru od 25 litara samo 11 ili tako nešto?
У ЈНА је пешадијска дивизија (пуковског састава) начелно имала:
- 3 пешадијска пука (пп);
- оклопни пук (окп);
- артиљеријски пук (мап);
- мешовити противоклопни артиљеријски дивизион (мпоад);
- лаки артиљерисјки дивизион ПВО (лад ПВО)
- инжињеријски батаљон (инжб)
- батаљон везе (бв);
- батаљон АБХО;
- батаљон ВП;
- и још неке приштапске јединице (КС, РИв, извч...)
Као највиша здружено тактичка јединица - дивизија начено брани (затвара) један операцијски права.
Кажемо за њу да је сталне формације. Готово све дивизије ЈНА су биле овакве формације (уз уважавање неких специфичности по армијским областима).

Оваква формација је 1981-1983 напуштена и прешло се на бригадну формацију, а 1988. на корпусну организацију, уместо бивших армија формирана су Војишта. Војишта су имала различит број корпуса, а корпуси различит број бригада.
Иначе када су дивизије ЈНА прешле на бригадну формацију (рекао је Бојан) расформирану су оклопни пукови и своје тенковске батаљоне предали бившим пп, који су уз још нека ојачања формирали бригаде. То може и неки други пут (свакако је интересантно).

И сад, оно што је Џумба прецизно објаснио: када су формиране ОГ-Дивизије, е оне су биле бригадног састава. Међутим те бригаде нису све биле исте. Било је моторизованих, пешадијских и лаких бригада. Већ према правцима, који су захтевали одређене снаге.
- на тенкопроходним правцима налазиле су се моторизоване бригаде (рецимо 9.мтбр), на брдском, уско-каналисаном земљишту, нека лака бригада итд
- ове дивизије су за подршку имале мешовите артиљеријске и мешовите ПО бригаде.

Тако да то са канистером, није адекватно поређење.

Љуба
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #89 on: January 29, 2012, 11:44:40 am »

Ili drugacije receno diviziju su cinile brigade umesto dotadasnjih pukova (brigadni sastav je zamenio dotadasnji pukovski).
Koliko se secam iz skole brigada je zdruzena jedinica kao i puk ali je za razliku od puka samostalna.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.