PALUBA
March 28, 2024, 02:02:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Моторизована бригада ЈНА  (Read 115174 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #165 on: April 10, 2016, 08:47:57 pm »

Ne znam zašto tako piše i ne znam o kojoj je godini reč, pošto se formacija oklopne brigade menjala tokom perioda. Mislim da je to ipak greška autora, jer ja nisam nikada čuo za "tenkovski bataljon" u sastavu JNA/VJ.

U okviru oklopne brigade JNA/VJ su postojala 3 oklopna bataljona. Sastav oklopnog bataljona su činile dve tenkovske i dve mehanizovane čete. Takođe, u okviru oklopne brigade postojao je i jedan zaseban mehanizovani bataljon, uglavnom u rezervnom sastavu i bez tenkova u svom sastavu.

Бројао сам по тој формацији: 3 оклопних батаљона (63 тенка) и 1 механизовани батаљон (10 тенкова). Одакле могу бити 104?
Дакле, тај сајт пише да је било и око 80 тенкова у механизованој бригади. У ствари, 32. бригада у Вараждину толико је и имала. Али по формацији (2 оклопних и 2 механизованих батаљона) морала је имати около 62.

Не разумем у чему је грешка...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #166 on: April 10, 2016, 08:56:03 pm »

Ako se radi o mehanizovanom bataljonu u okviru oklopne brigade, koliko je meni poznato, takav bataljon u svom sastavu nije imao tenkove. Mislim na period kada su oklopne brigade prenaoružane tenkovima M-84.


Možda je autor na Srpskom Oklopu dao podatke za vreme kada su oklopne brigade bile naoružane tenkovima T-55. Moguće da je tada u oklopnoj brigadi bilo više od 64 tenka.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #167 on: April 10, 2016, 09:00:37 pm »

Ako se radi o mehanizovanom bataljonu u okviru oklopne brigade, koliko je meni poznato, takav bataljon u svom sastavu nije imao tenkove. Mislim na period kada su oklopne brigade prenaoružane tenkovima M-84.


Možda je autor na Srpskom Oklopu dao podatke za vreme kada su oklopne brigade bile naoružane tenkovima T-55. Moguće da je tada u oklopnoj brigadi bilo više od 64 tenka.

Подаци су из 1990. године.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #168 on: April 10, 2016, 11:33:53 pm »




   U VJ tenkovska četa je imala 3 voda sa ukupno 10 tenkova. Oklopni bataljon je imao 3 tenkovske čete i jednu mehanizovanu+tenk komandanta bataljona što je ukupno 31 tenk i 10 BVP-a.

   Mehanizovana četa je imala 3 voda sa ukupno 10 BVP-a. Mehanizovani bataljon je imao 3 mehanizovane čete i jednu tenkovsku + komandni BVP, što je ukupno 31 BVP i 10 tenkova.

   U oklopnoj brigadi bi trebalo da ima najmanje 3  oklopna i najmanje 1 mehanizovan bataljon + ostale jedinice (art. divizion, divizion PVO, pozadinski bataljon, komandni bataljon itd. u zavisnosti od namene) + komandni tenk komandanta brigade.

   Prostim sabiranjem dobijamo da je oklopna brigada u osnovnoj formaciji propisanoj u JNA imala 104 tenka T-55 i 31 BVP M-80(A). Nakon ratnih dejstava i povlačenja tehnike iz otcepljenih republika u VJ njena formacija je ubrzo proširena na 2 ili čak 3 mehanizovana bataljona i 4 ili ponegde i svih 5 oklopnih bataljona u zavisnosti od pravca koji je brigada posedala i njene namene. Naravno, nisu svi ovi bataljoni bili aktivni osim u vreme NATO agresije i ranijih događaja nakon čl 11. , već je otprilike 30% bilo tzv. RR i bilo parkirano u hangarima.


Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #169 on: April 11, 2016, 11:06:00 am »

Ne, ne. Ja iz prve ruke tvrdim da je oklopna brigada VJ (konkretno period 95/96), imala sastav onako kako sam i napisao. To znači da je sastav jednog oklopnog bataljona bio:

2 tenkovske čete + 2 mehanizovane čete, što je ukupno činilo da oklopni bataljon u svom sastavu ima 21 tenk i 20 BVP. Kod nas u 211. okbr. tačno su i hangari bili konstruisani, kako bi navedeno brojno stanje OKB stalo "knap".


Ja opet ponavljam, govorim o oklopnim brigadama iz perioda VJ (trebalo bi biti ista formacija i u JNA), a u to vreme su postojale samo tri oklopne brigade:

1. gardijska okbr. (Beograd)

252. okbr. (Kraljevo)

211. okbr. (Niš)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #170 on: April 11, 2016, 11:20:24 am »

VJ je imala oklopne brigade i samo jednu mehanizovnau - cini mi se u Pancevu.

Do 95-96 se ponovo preslo na formaciju TENK-BVP.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #171 on: April 11, 2016, 01:01:56 pm »

Ne, ne. Ja iz prve ruke tvrdim da je oklopna brigada VJ (konkretno period 95/96), imala sastav onako kako sam i napisao. To znači da je sastav jednog oklopnog bataljona bio:

2 tenkovske čete + 2 mehanizovane čete, što je ukupno činilo da oklopni bataljon u svom sastavu ima 21 tenk i 20 BVP. Kod nas u 211. okbr. tačno su i hangari bili konstruisani, kako bi navedeno brojno stanje OKB stalo "knap".


Ja opet ponavljam, govorim o oklopnim brigadama iz perioda VJ (trebalo bi biti ista formacija i u JNA), a u to vreme su postojale samo tri oklopne brigade:

1. gardijska okbr. (Beograd)

252. okbr. (Kraljevo)

211. okbr. (Niš)

A 36.okbr iz Subotice?
Na Wikipediji vidim da je vode kao mehanizovanu ali je 94-95 sigurno bila oklopna.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #172 on: April 11, 2016, 01:32:37 pm »

Ne, ne. Ja iz prve ruke tvrdim da je oklopna brigada VJ (konkretno period 95/96), imala sastav onako kako sam i napisao. To znači da je sastav jednog oklopnog bataljona bio:

2 tenkovske čete + 2 mehanizovane čete, što je ukupno činilo da oklopni bataljon u svom sastavu ima 21 tenk i 20 BVP. Kod nas u 211. okbr. tačno su i hangari bili konstruisani, kako bi navedeno brojno stanje OKB stalo "knap".


Ja opet ponavljam, govorim o oklopnim brigadama iz perioda VJ (trebalo bi biti ista formacija i u JNA), a u to vreme su postojale samo tri oklopne brigade:

1. gardijska okbr. (Beograd)

252. okbr. (Kraljevo)

211. okbr. (Niš)

A 36.okbr iz Subotice?
Na Wikipediji vidim da je vode kao mehanizovanu ali je 94-95 sigurno bila oklopna.

А 15.окбр из Приштине?
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #173 on: April 11, 2016, 02:57:44 pm »

Takodje i 243. oklopno-mehanizovana br. iz Urosevca.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #174 on: April 11, 2016, 04:49:11 pm »

Koliko se ja sećam, formacija oklopnih brigada JNA je bila trojna, dake tri oklopna bataljona sa 93 tenka + ostale pripadajuće jedinice.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #175 on: April 11, 2016, 04:53:29 pm »

Moja greška, jer sam mislio samo na oklopne brigade naoružane tenkovima M-84/T-72. To su bile samo one tri koje sam naveo, a za ove ostale naoružane tenkovima T-55 ne znam tačan formacijski sastav.



Koliko se ja sećam, formacija oklopnih brigada JNA je bila trojna, dake tri oklopna bataljona sa 93 tenka + ostale pripadajuće jedinice.

Što se tiče okbr. naoružanih tenkovima M-84/T-72, upravo tako, a detalje sam napisao u prethodnim porukama.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #176 on: April 11, 2016, 06:00:03 pm »

Sad tek videh da je @MOTORISTA napisao 93 tenka u tri OKB.

Nije 93 nego 63 tenka ukupno u tri OKB, jedne okbr. naoružane tenkovima M-84.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #177 on: April 11, 2016, 07:05:05 pm »

Sad tek videh da je @MOTORISTA napisao 93 tenka u tri OKB.

Nije 93 nego 63 tenka ukupno u tri OKB, jedne okbr. naoružane tenkovima M-84.

Е, схватио сам у чему је грешка. По формацији сваки окб имао 2 чете А и 1 чету Р. Значи тенкови од Р чете били су конзервирани али припадали су тој бригади. Ево и 31 тенк у сваком окб.
Хвала свима!
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #178 on: April 11, 2016, 07:49:04 pm »

Ja te tenkove iz takozvane "R čete" nisam nikada video, a njih je neko morao periodično održavati. Sve tenkove u mojoj brigadi sam lično dotakao rukama (najmanje to) i mogu sigurno da tvrdim da nije bilo dodatnih tenkova tj. tenkovskih četa u oklopnom bataljonu. Ono što je bilo delimično konzervirano su tenkovi iz 3. oklopnog bataljona, pošto je on bio R klasifikacije.


Mislim da bi u diskusiju mogao da se uključi @Broker, pošto bi on kao nekadašnji starešina u oklopnoj brigadi trebao iz prve ruke da zna tačan formacijski sastav.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #179 on: April 11, 2016, 08:16:22 pm »




   Kao što sam naveo, formacija OKBr naoružane T-55 su izgledale tako a one naoružane M-84 su imale manje tenkova iz prostog razloga zato što je i ovih tenkova bilo manji broj. U vreme VJ osnovni tenk je bio T-55A a sa M-84 su bile naoružane elitne jedinice koje nisu toliko bile izložene borbenim dejstvima za razliku od T-55 koji su gurani gde god je trebalo.

   U prebrojavanju sam napravio propust, Oklopna brigada naoružana T-55A imala je 104 tenka i 61 BVP. Zaboravio sam da dodam BVP-e u oklopnim(tenkovskim) bataljonima.

   Moram da dodam, pošto niko nije pomenuo nekadašnju 453. oklopnu brigadu  iz Sremske Mitrovice kao najveću formaciju ove vrste koja je neposredno pre rasformiranja u svom sastavu imala 3+1 oklopna bataljona i 2 mehanizovana. Ovaj jedan tenkovski bataljon je pred kraj pridodat sastavu, bio je naoružan sa 30 kom. T-55 bez mehanizovane čete a nalazio se u Šapcu.

   Što se tiče 1. oklopne brigade iz Beograda imala je 2 oklopna bataljona (jedan M-84 a drugi T-72) i 2 mehanizovana bataljona u Beogradu + oklopni bataljon M-84 u Smederevu koji je bio R. Koliko je bilo vozila nije mi poznato.



Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.