PALUBA
April 23, 2024, 08:23:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 754216 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3375 on: May 25, 2020, 06:59:47 am »


2. Želja SAD za uspostavljanjem vojne kontrole nad Afrikom koja bi oterala kineske investitore;


O tim kineskim investitorima mogli bi dugo raspravljati. Glavno da Evropa kriva za sve muke u africi. Još fali kako bila Evropa največi trgovac sužnjima, i kako moramo još uvek da se ispričavamo na tome.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3376 on: May 25, 2020, 03:45:29 pm »



Quote
The battle for Tripoli has taken another turn as Russian fighters allied with Libyan renegade commander Khalifa Haftar have retreated from the front lines.

Haftar's forces have been trying to capture the capital for 13 months, but they have suffered a string of defeats in recent fighting against the UN-recognised government, which is supported by fighters from Turkey.

The mayor of Bani Waleed confirmed the Russians left from an airbase in the town, in three military planes.




Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3377 on: May 25, 2020, 10:02:05 pm »

Izgleda, opet je politika umešala svoje prste u libijski sukob.
Haftar je odjednom ostao bez podrške.

Ko zna zašto?

Vreme će pokazati, za koji dan, koji mesec.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3378 on: May 26, 2020, 07:42:02 am »

Bez medijske pompe, u Libiji se odvija rusko-turski rat: "Barjaktar" i "pancir" grme oko Tripolija
B. VLAHOVIĆ   25. maj 2020.

IAKO bez uobičajene medijske buke, u Libiji je u toku direktan sudar ruske i turske vojne tehnike. Prema poslednjim informacijama, ruski "pancir S1E" oborio je turski udarni dron "barjaktar". Nije nikakva tajna da Libijska nacionalna armija Halife Haftara ima "pancire", koje je dobila od Emirata. Na drugoj strani, jedinicama Vlade nacionalnog spasa pomažu Turci, koji i upravljaju svojim bespilotnim letelicama.

Vladu nacionalnog spasa predvodi premijer Fajez Saradž, a "istočnu vladu" Abdal Abdurahman Tanija, na čijoj je strani Libijska nacionalna armija, kojom komanduje Halif Haftar, koju podržavaju Egipat i Arapski Emirati. Dokaz žestine sukoba je i to što je prošle nedelje turska agencija Anadolija saopštila da su udarni dronovi "barjaktar" za četiri dana uništili čak devet "pancira S1E".

SIRIJSKO ISKUSTVO

Ruski pukovnik Vladimir Popov tvrdi da zahvaljujući "pancirima" nijedan napad na rusku bazu Hmejmim u Siriji nije uspeo. Tim "Pancirima" Rusi su oborili 54 protivničke rakete i 16 dronova. Popov podseća na to da su u Siriji "panciri" uspešno obarali i američke rakete u aprilu 2018. - U Idlibu, u martu 2020, turski dronovi su uspeli da oštete nekoliko "pancira" zato što ih sirijska armija nije dobro maskirala - objašnjava pukovnik Popov. - Sirijci su potcenili sposobnost turskih dronova. Niko od ruskih zvaničnika nije to komentarisao, jer u Moskvi tvrde da njihova vojska ne ratuje u Libiji. Ali su zato reagovali moskovski eksperti, koji su pokušali da uvere svoju javnost da ti gubici ne mogu da nanesu štetu Rusiji jer se eksportna varijanta "pancira S1E" razlikuje u elektronici od onih koje ima ruska armija.

Na drugoj strani, jedinice Vlade nacionalnog primirja zarobljavanje makar i oštećenog "pancira S1E" u blizini Tripolija smatraju velikim vojnim uspehom. Nema sumnje da su oni taj trofej predali turskoj armiji, kako bi ona mogla da ga rastavi i vidi u čemu je tajna tih kompleksa. Doktor vojnih nauka Konstantin Sivkov kaže da su "panciri S1" ranije prodavani Siriji i drugim zemljama na Bliskom istoku, među ostalim i Arapskim Emiratima, i da u njima nema ničeg supertajnog. A upravo Emirati podržavaju generala Haftara.

Pukovnik u penziji Vladimir Muhin, ali i drugi ruski analitičari, tvrde da su analize pokazale da su protivnici uspevali da unište "pancire" zbog neznanja vojnika i oficira koji ih opslužuju.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3379 on: May 26, 2020, 07:45:46 am »



Islamska država stoji iza terorističkog napada u Libiji


Islamska država preuzela je danas odgovornost za subotnju eksploziju u malom gradu na jugu Libije, u kojoj nije bilo žrtava.

To je prvi napad ove ekstremističke organizacije u Libiji u poslednjih godinu dana.

Rojters prenosi da je eksplozija ciljala bezbednosnu tačku na ulazu u Taragin, 780 km južno od Tripolija, ali nije bilo nikakvih žrtava, prema rečima jednog stanovnika.

Lokalni vojni zapovednik Abdeselam Šankala rekao je da su eksplozivi bili sakriveni u vozilu koje je pripadalo Libijskoj nacionalnoj armiji sa istoka i da nije bilo žrtava.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3380 on: May 26, 2020, 06:16:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

MiG-29 at Hmeymim Air Base prior to their departure to Libya

Нађох ово на једном сајту који прати ситуацију у Сирији. Из текста је уочљиво да се сугерише да ове авионе Руси испоручују у Либију (вероватно снагама Хафтара). Ако их испоручују ко ће летети на њима? Сумњам да Хафтар има оспособљене пилоте. Дакле, вероватно би то чинили опет Руси. Мада, питање је колико је ова вест тачна.


* 22005098_0.png (504.39 KB, 960x720 - viewed 43 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3381 on: May 27, 2020, 06:21:13 am »



Afrikom opužila Rusiju za intervenciju u Libiji; Lavrov: Moskva za trenutni prekid vatre


Šef ruske diplomatije obavestio je saveznik Libijske nacionalne armije da Moskva podržava trenutni prekid vatre.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov obavestio je danas Agilu Saleh Isu, saveznika komandanta Libijske nacionalne armije Kalife Haftara, da Moskva podržava trenutni prekid vatre i političke razgovore koji bi doprineli formiranju jedinstvenih libijskih vlasti. Taj stav Lavrov je Isi preneo u telefonskom razgovoru, navodi se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova koje je preneo Rojters.

Isa je, kako navodi britanska agencija, podređen Haftaru koji kontroliše istok Libije i suprotstavljen je medunarodno priznatoj Vladi nacionalnog jedinstva u Tripoliju.

Afrička komanda američke vojske (AFRICOM) ranije večeras je optužila Rusiju da je poslala svoje borbene avione u Libiju da pomognu ruskim dobrovoljcima koji se bore na strani snaga Kalife Haftara.

Rusija je odbacila ove navode kao dezinformacije, preneo je Asošijejted pres.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3382 on: May 27, 2020, 07:27:44 am »

Vojska SAD optužila Rusiju za vojnu intervenciju u Libiji
Tanjug 27.05.2020.

Afrička komanda američke vojske (AFRICOM) optužila je Rusiju da je poslala svoje borbene avione u Libiju da pomognu ruskim dobrovoljcima koji se bore na strani snaga Kalife Hiftera, izvestio je AP.

Rusija je odbacila ove navode kao dezinformacije. U oštro intoniranom saopštenju AFRICOM je saopštila da su ruski borbeni avioni četvrte generacije nedavno doleteli iz jedne baze u Rusiji preko Sirije gde su im promenjene oznake kako bi prikrili da pripadaju ruskoj vojsci, ne navodeći koliko aviona je doletelo i gde su prizemljeni.

- Rusija predugo negira svoje učešće u libijskom konfliktu. Sada ne može da negira da je to tačno. Pratili smo detaljno kako ruski borbeni avioni četvrte generacije stižu u Libiju - izjavio je američki armijski general Stefan Tausend, komandant AFRICOM-a.

Andrej Krasov, zamenik predsednika komiteta za odbranu u ruskoj DUMI odbacio je američke tvrdnje kao dezinformacije.

- Ovo je još jedan u nizu američkih pokušaja da se optuži Rusija - ocenio je Krasov, prenosi agencija Interfaks.

U Libiji besni građanski rat između dve frakcije koje se bore za vlast, istočne, koju predvodi general Hifter i zapadne, vojno slabije, ali koja kontroliše veći deo prestonice Tripolija koju priznaju UN. Generala Hiftera pored Rusije podržavaju UAE i Egipat, dok zapadnu frakciju pomažu Turska, Katar i Italija. Hifterov štab je nedavno saopštio da su u borbe za Tripoli od nedavno uključeni i borbeni avioni koji su dugo bili prizemljeni i na remontu.

Komandant AFRICOM-a general Tausend ocenio je da snage generala Hiftera nisu sposobne ni da naoružaju ni da polete ni da održavaju avione koji dejstvuju po Tripoliju bez pomoći države, tvrdeći da je ta pomoć stigla od Rusije. U međuvremenu, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov ocenio je da se kriza u Libiji ne može rešiti silom i zaključio da je neophodno hitno pokretanje konstruktivnog dijaloga između suprotstavljenih libijskih frakcija.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3383 on: May 28, 2020, 06:25:22 am »



UN zabrinute zbog situacije u Libiji


UN prati sa "velikom zabrinutošću" informacije o masovnom stizanju oružja, opreme i plaćenika zaraćenim stranama u Liibiji, rekao je portparol te organizacije.

On je ovo izjavio posle objave SAD o slanju ruskih ratnih aviona u zemlju.

Ne navodeći eksplicitno tu optužbu portparol UN Stefan Dižarik rekao je da, ukoliko se te informacije pokažu kao tačne, to predstavlja "flagranatno kršenje embarga na oružje" uvedeno Libiji od 2011. godine.

"Pozivamo sve članice međunarodne zajednice da poštuju embargo na oružje i da podrže njegovu punu primenu", rekao je on u svom dnevnom obraćanju medijima, kao odgovor na pitanje o navodnom prisustvu ruskih aviona u Libiji.

Američka vojska juče je optužila Rusiju da je poslala Migove-29 Fulkrum i Suhoj Su-35 na libijsku teritoriju da podrže komandanta Kalifu Haftara koji drži snage na istoku i od aprila prošle godine pokušava da zauzme glavni grad Tripoli koji je u rukama međunarodno priznate Vlade nacionalnog jedinstva. Moskva nije reagovala na te optužbe.

"Informacije o kršenjima embarga su se znatno pojačale poslednjih nedelja sa navodima o skoro svakodnevnom prebacivanju (oružja) vazduhom, kopnomi morem. To samo može da dovede do jačanja borbi sa katastrofalnim posledicama za libijsko stanovništvo, rekao je porptarol UN.

Dve strane u Libiji podržavaju različite strane sile. Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija podržavaju stranu Haftara, dok Turska vojno interveniše na strani Vlade nacionalnog jedinstva, koja je nedavno ostvarila vojne uspehe zahvaljujući pre svega vazdušnoj nadmoći.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3384 on: May 28, 2020, 07:54:16 pm »

Vojska SAD optužila Rusiju za vojnu intervenciju u Libiji


Da nije tužno, bilo bi smešno - mnooogo!

Ču'š!
USA nekoga da optuži za vojnu intervenciju.
Pa imaju li oni imalo obraza?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3385 on: May 29, 2020, 05:27:14 pm »



Quote
UN-backed Government of National Accord (GNA) forces announced it has made significant progress in regaining control of Tripoli and recaptured parts of Ain Zara area south of the capital previously controlled by Libyan National Army (LNA) leader Khalifa Haftar on Thursday.

Footage shows damaged buildings and roads across several locations in south of Tripoli. 

According to the GNA officer, GNA forces continued pushing forward on several areas around Tripoli, including Wadi Rabie neighbourhood.

"We are moving forward towards Wadi Rabie. Now the river intersection is behind us and after we establish ourselves in Wadi Rabie," he said, adding the GNA forces "are going to move towards Tarhunah," a town 65 kilometres (40 miles) from the southeast of Tripoli.

The GNA has taken control of several towns in recent weeks and most significantly, captured the strategic al-Watiya airbase near the Tunisian border.

Following the ousting of former Libyan leader Muammar Gaddafi in 2011, the country has been split into areas controlled by the GNA in Tripoli and the northwest, and territories held by eastern-based LNA in Benghazi lead by Haftar.

Recently, the UN has appealed to both sides to stop fighting and allow humanitarian workers to deal with the coronavirus pandemic.




Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3386 on: May 29, 2020, 07:51:54 pm »

Bože, ljudske gluposti...  Huh? Uništiše tako lep i perspektivan grad, a nikome nije jasan razlog.

Obratite pažnju na ''borca'' u maskirnoj majici i kratkim gaćama, i papučama - tipičan primer arapskog ratnika. 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3387 on: May 31, 2020, 06:52:55 am »




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3388 on: May 31, 2020, 07:45:42 am »



Rusija ima karte u rukama jače od zapadnih sila?


Godinama se veruje da Rusija u Libiji ima plaćeničke trupe koje podržavaju generala Haftara. Deluje da Moskva ima jače karte od zapadnih sila.

Moskva negira optužbe da je poslala vojne avione u Libiju.

Početkom nedelje se šef američke vojne komande za Afriku (Africom) Stiven Taunsend preko Tvitera obratio javnosti tvrdeći da su ruski borbeni avioni krenuli iz Rusije ka Libiji, a pauzu napravili u Siriji.

Američki oficir je još napisao da su „avioni bili prefarbani, da se ne bi videlo da su ruski“. Rusija očigledno pokušava da situaciju u Libiji odluči u svoju korist, smatra on, i napominje da je Moskva dugo poricala da učestvuje u libijskom konfliktu. Ali, sad „nema više poricanja“.

No, Rusija to odbacuje. „To su lažne vesti“, izjavio je Andrej Krasov, potpredsednik Odbora za odbranu državne Dume. „To je samo još jedna američka horor priča.“


Dobri odnosi sa Putinom

Istina je da odnosi između Rusije i Libije datiraju najkasnije od kraja Drugog svetskog rata. Tada je Josif Visarionovič Staljin, na konferenciji u Potsdamu, bezuspešno pokušavao da izdejstvuje mandat za Rusiju u libijskoj provinciji Tripolitaniji. Nakon puča 1969, Moskva je u ogromnoj meri podržala Muamera el Gadafija.

Odnosi su 2000. godine, dolaskom na vlast Vladimira Putina, dobili novi zamah. No, Putin je bespomoćno gledao kada je NATO ograničio ruski uticaj tokom akcije protiv Gadafija.

Kada je libijski general Kalifa Haftar preuzeo komandu nad trupama u Tobruku, pod kontrolom libijske vlade u egzilu, Moksva je u njemu videla pogodnog partnera koji će štiti njene interese u Libiji. U zamenu za vojnu podršku, Haftar je Rusima ponudio pristup tržištu energenata i korišćenje sredozemnih luka Tobruk i Darna.

Rusija je u početku bila uzdržana. Ali, od 2017. leči ranjene vojnike Haftarove armije. Trust mozgova „Institut Vašington“ je pre dve godine tvrdio da je Rusija rasporedila prve snage privatnih vojnih kompanija.


Egipatski interesi

Time je rat dobio novu dimenziju. Vojno ojačani Haftar važio je za ljutog protivnika svake vrste političkog islama. Postao je takođe partner egipatskog predsednika Abdela al Sisija. Taj general je 2013. izveo puč protiv predsednika Muhameda Mursija iz redova Muslimanskog bratstva, strahujući da bi ovaj konzervativni pokret mogao da dobije na snazi – i u susednoj Libiji.

Tako je Al Sisi zajedno sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), koji se takođe bore protiv regionalnog uticaja Muslimanskog bratstva, odlučio da uskrati podršku Fajizu al Saradžu, predsedniku libijske vlade koju su priznale mnoge zemlje. Al Saradžova vlada kontroliše samo mali deo zemlje, a u parlamentu su prisutni i poslanici islamističkih grupacija.


Rivalstvo sa Ankarom

Egipatska vlada već neko vreme zamera što turska vlada vojno podržava Al Saradžove trupe, između ostalog i plaćenicima iz Sirije. Kairo je u januaru saopštio da turski angažman u Siriji ima neposredne posledice na nacionalnu bezbednost Egipta. Egipatski mediji turskom predsedniku Erdoganu pripisuju „neoosmanske“ ambicije.

Turska pak ne misli samo na Libiju, već takođe na jedan deo gasnih nalazišta u Mediteranu koja su do sada koristili Grčka, Kipar, Izrael i Egipat. A i Libija ima pravo na deo gasa pa Turska svojim prisustvom tamo vreba šansu.

Tako da Rusija i Turska nisu protivnice samo u Siriji, već i u Libiji. No, obe sile za sada izbegavaju direktne sukobe.

Rusija se do sada u Libiji oslanjala na indirektno vojno prisustvo, preko privatnih vojnih preduzeća. Ovakva strategija, prema analizi „Instituta Vašington“, za Rusiju ima više prednosti: zemlja tako može da se zvanično predstavi kao posrednik, a da pri tom ne odustane od vojnog angažmana. Takođe može uvek pomalo da raspiruje konflikt, sve dok se ne postigne željeni dogovor.

Zbog toga što nisu vojno angažovane, druge sile imaju manje pregovaračke moći od Rusije. Osim podele poslova sa energentima, Rusija bi mogla da obezbedi i kontrolu nad libijskim izbegličkim koridorom. Na taj način bi Rusija dobila važnu polugu u migracionoj politici protiv Evrope.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3389 on: June 04, 2020, 06:37:43 am »



Libijske vladine snage povratile međunarodni aerodrom u Tripoliju


Snage libijske Vlade nacionalnog jedinstva javile su da su povratile kontrolu nad međunarodnim aerodromom u Tripoliju, posle jakih borbi sa snagama vernim komandantu Kalifi Haftaru koji drži istok Libije.

"Naše snage potpuno su oslobodile međunarodni aerodrom u Tripoliju" koji je zatvoren od 2014. godine, rekao je u saopštenju portparol snaga koje podržavaju Vladu nacionalnog jedinstva Mohamed Gnunu.

Taj civilni aerodrom uništen je 2014. u sukobima izmedju rivalskih milicija, nalazi se na oko 20 kilometara južno od glavnog grada Tripolija i smatra se strateškom zonom. On je bio pod kontrolom snaga vernih komandantu Haftaru poslednjih godinu dana od prvih nedelja njegove ofanzive pokrenute u aprilu 2019. sa ciljem da zauzme Tripoli, sedište Vlade nacionalnog jedinstva koju priznaju UN. Portparol je rekao da su Haftarove snage pobegle sa aerodroma.

Operacija za povratak aerodroma u Tripoliju počela je jutros, uz podršku dronova koji su ciljali položaje i opremu rivalskih snaga, rekao je portparol. Poslednje dve nedelje provladine snage, koje vode vazdušne i kopnene napade u tom sektoru, uspele su da okruže zonu oko aerodroma pre konačnog napada danas.

U martu je libijska vlada pokrenula operaciju da uzvrati na napade Haftarovih snaga na glavni grad i nedavno je povratila neke strateške punktove, uključujući vazdušnu bazu Al Vatija što je bio velliki udarac Haftarovim snagama.

Libija je zapala u haos od svrgavanja i ubistva Muamera Gadafija 2011. godine. Tokom protekle godine sukob je pojačan zbog sve većeg stranog mešanja, Ujedinjeni Arapski Emirati i Rusija podržavaju Haftarovu stranu, a Turska Vladu nacionalnog jedinstva.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 [226] 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.