PALUBA
March 29, 2024, 02:07:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 [237] 238 239 240 241 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 749688 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3540 on: June 11, 2021, 03:54:53 pm »



Veliki povratak: Gadafi želi na čelo Libije


Sin bivšeg predsednika Libije Muamera Gadafija, Sejf al-Islam Gadafi (48), planira da se vrati javnom životu i želi da se kandiduje za predsednika na predstojećim izborima.

Sejf al-Islam Gadafi, koga su ranije viđali kao očevog naslednika na mestu predsednika, nije se pojavio u javnosti otkako je viđen pre deset godina u libijskoj pustinji.

Engleski „Tajms“ navodi da je Sejf pokušavao da dođe do zapadnih i ostalih diplomata kako bi oni potvrdili njegov identitet, pošto se vraća u javni život. Gadafijev sin i dalje je, međutim, na poternici Međunarodnog krivičnog suda u Hagu koji ga sumnjiči za ratne zločine.

Njegovi saradnici su rekli da će se Sejf al-Islam brzo obratiti javnosti.

Plan mu je da se kandiduje za predsedničke izbore 24. decembra, ali njegovi saradnici kažu da bi sadašnja nominacija bila prerana, pre nego što se ratifikuje izborni zakon, jer postoji mogućnost da njegovi protivnici traže klauzulu kojom bi mu se zabranilo kandidovanje, preneo je Tanjug.

izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3541 on: June 11, 2021, 08:59:14 pm »

Sve zavisi od toga kakvu politiku će Seif propagirati.

Ako krene putem svog oca, sa idejom da Libija pripada libijcima, da je Libijsko blago vlasništvo građana Libije - ne verujem da će ga zapad podržati. Optužiće ga kao ratnog zločinca i završiće kao i njegov otac, samo malo na demokratskiji način.

Ako se mladi Gadafi presabrao, i odlučio da sarađuje sa zapadnom demokratijom - nije isključeno da će ga ovi podržati. Iz prostog razloga što njegovo ime nosi izvesnu nadu da bi se Libija mogla ponovo ujediniti, i da bi on mogao da obuzda plemenski rat. I naravno, da bude pion velikih sila.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3542 on: June 20, 2021, 03:37:17 pm »

Haftarove snage zatvorile libijsku granicu sa Alžirom
Tanjug 20.06.2021.

Libijske snage lojalne komandantu sa istoka zemlje Kalifi Haftaru zatvorile su danas granicu sa Alžirom.

Haftarova Libijska nacionalna armija (LNA) prošle nedelje je poslala trupe u južni grad Sebhu, koji je u savezništvu sa snagama sa istoka, a onda su Haftarove snage razmeštene i na južnu granicu sa Alžirom.

"Naoružane snage su zatvorile libijsko-alžirsku granicu i proglasile je vojnom zonom u kojoj je svako kretanje zabranjeno", izjavilo je Odeljenje za moralno vođstvo, deo medijske jedinice LNA, preneo je Rojters.

Granica od blizu 1.000 kilometara između Alžira i Libije prolazi uglavnom kroz nenaseljenu pustinju i ima svega nekoliko prelaza. Rojters navodi da je Haftar "ponovo stao na noge" prošle godine, nakon neuspeha njegove 14-mesečne ofanzive na Tripoli, a međunarodno priznata vlada u Trupoliju, dovela je u pitanje njegov politički položaj.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3543 on: June 23, 2021, 03:50:02 pm »

Korak ka miru?
IZVOR: DW SREDA, 23.06.2021.

Nemačka i Ujedinjene nacije ove srede (23.6.) domaćini su druge runde mirovnih pregovora o Libiji.

Prisustvovaće i predstavnici prelazne vlade, ali glavnu reč će imati međunarodni akteri. Diplomate na međunarodnoj konferenciji o Libiji ove sedmice u Berlinu, imaju za cilj da sastave koncept političkog napretka u toj ratom zahvaćenoj zemlji, da se ona pripremi za izbore koji će se održati u decembru i da razgovaraju o povlačenju stranih trupa i plaćenika.

Većina prisutnih – pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN, dakle SAD, Velika Britanija, Francuska, Rusija i Kina, kao i Italija, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, EU i UN – sastali su se još u januaru 2020. godine, u okviru prve međunarodne konferencije o Libiji. Domaćin je takođe bila i Nemačka. Ovoga puta pridružiće im se i članovi novoformirane prelazne libijske vlade nacionalnog jedinstva (GNA) na čijem je čelu premijer Abdul Hamid Dbeibah. S obzirom na to da će samit biti na nivou ministara, premijer neće biti lično prisustan.

Šta se promenilo u Libiji?

Politička situacija u Libiji značajno se promenila od prve mirovne konferencije u Berlinu početkom 2020. Primirje između Vlade nacionalnog jedinstva (GNA) sa sedištem u Tripoliju i Libijske nacionalne vojske (LNA) sa sedištem u Bengaziju, na čijem je čelu general Kalifa Haftar, preraslo je u oktobru u zvanični prekid vatre. To je otvorilo put za formiranje privremene vlade s premijerom Dbeibahom, a pod okriljem UN. Nova, privremena vlada, izabrana u februaru, vodiće zemlju do izbora 24. decembra, kada bi Libijci trebalo da na slobodnim izborima izaberu sledeću administraciju. Do tada je vlada sa sedištem u Tripoliju odgovorna za pripremu izbora. Ona takođe ima za cilj ujedinjavanje podeljenih libijskih institucija i snaga bezbednosti, ali i obnovu ratom razorene zemlje.

Vlada premijera Dbeibaha zamenila je dve prethodne suparničke administracije – jednu sa sedištem na istoku, u Bengaziju, a drugu sa sedištem na zapadu, u Tripoliju. One su vladale tom zemljom bogatom naftom od 2014. godine. Zemlje saveznice sa Tripolijem i GNA su Turska i Katar, dok u Bengaziju LNA pod vođstvom generala Kalife Haftara ima podršku Rusije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta. Uprkos stalnim borbama, do rešenje vojnim putem između zaraćenih GNA i LNA nikada nije došlo. Istovremeno, borbe su ostavile zemlju podeljenu i zarobljenu ratom.

Francuska za povlačenje stranih plaćenika

Iako su se mnogi drugi aspekti na terenu promenili od januara 2020, dva značajna rezultata prethodnog berlinskog samita o Libiji do sada nisu sprovedena, uprkos pozivima EU i UN: podržati embargo na oružje i povući strane trupe i plaćenike. Prema nedavnim podacima UN, više od 20.000 stranih plaćenika i vojnog osoblja još uvek se nalazi u Libiji. To uključuje i borce iz Turske, Rusije, Sudana i Čada. Za sada se ne čini da te zemlje imaju da vrate te boraca u njihove matične zemlje niti da sprovedu embargo na oružje.

Jedan dodatni problem rešen je samo nekoliko dana uoči konferencije u Berlinu. "Značajni problem bio je taj što se Francuska borila s milicijama i plaćenicima na strani istočne Libije, a ostatak EU je bio na drugoj strani. Bila je to šizofrena situacija koja se može objasniti samo francuskim postkolonijalnim ekspanzionističkim interesima u severnoj Africi", ocenjuje za DW Andreas Ditman, geograf sa nemačkog Univerziteta Gisen. Predsednik Emanuel Makron više puta je odbacio optužbe za potajnu saradnju sa Haftarovim snagama. Sada se situacija promenila i EU od ovog meseca "govori jednim glasom i zajednički deluje kada je reč o Libiji", tvrdi Ditman.

Francuski predsednik sastao se u junu u Parizu s libijskim premijerom. "Moramo zaustaviti svako strano uplitanje, što podrazumeva povlačenje svih stranih plaćenika sa libijskog tla: Rusa, Turaka, sirijskih plaćenika i svih ostalih", rekao je nakon biolateralnih razgovora Makron. U martu ove godine Francuska je, nakon sedam godina, ponovno otvorila svoju ambasadu u Tripoliju, što je znak podrške Vladi nacionalnog jedinstva. Makron je naglasio da je Francuska to dugovala Libiji i Libijcima za "decenije nereda".

Francuske snage su 2011. pomogle u rušenju libijskog vlastrodršca Muamera el Gadafija, što je dovelo do decenije građanskog rata i haosa.

Libija – nema puno za reći

Tek će se videti šta će Nemačka kao posrednik da postigne. "U najkraćem, ono što nam je potrebno jeste međunarodni sporazum o tome šta bi Libija trebalo da bude u kontekstu međunarodne zajednice, a ne u kontekstu Libijaca", kaže Sami Hamdi, generalni direktor londonskog trusta mozgova "Internešenal interest". On smatra da Libija još nije dovoljno stabilna i nezavisna da bi mogla da sama oblikuje svoj dnevni red.

Izbori ili bez izbora?

Uoči konferencije u Berlinu, nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas reagovao je na glasine da bi prelazna vlada možda mogla odlučiti da ne održi izbore predviđene za decembar. To je problematično, jer je ta tema jedan od glavnih stubova konferencije. Mas je međutim za list "Velt" izjavio da je o tome razgovarao s premijerom. „Uverio me je da vrlo intenzivno rade na pripremi izbora", rekao je Mas. "Razumemo da, nakon svega što se u prošlosti dogodilo u Libiji, nije tako lako organizovati izbore. Ali koliko god bilo teško, nemam utisak da moji libijski sagovornici žele to da odlože ili čak otkažu", rekao je Mas.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3544 on: June 24, 2021, 04:55:57 am »

Premijer prelazne vlade Libije zatražio međunarodnu pomoć
IZVOR: TANJUG SREDA, 23.06.2021.

Premijer prelazne vlade Libije Abdulahmid Dbeibeh zatražio je da međunarodna zajednica pomogne da strani borci, plaćenici napuste teritoriju zemlje.

On je to zatražio u Berlinu tokom međunarodnog mirovnog skupa posvećenog Libiji. Razgovori su bili usmereni na međunarodnu podršku u organizovanju i održavanju izbora planiranih za decembar ove godine, na odlazak stranih plaćenika iz Libije i objedinjavanje oružanih snaga koje su sada podeljene u suprotstavljene frakcije u toj zemlji, prenosi Rojters.

Dbeibeh, koji je uz podršku UN u martu imenovan za premijera vlade nacionalnog jedinstva, upozorio je na sastanku da je loša bezbednosna situacija ugrozila tranziciju.

"Postoji zabrinutost zbog političkog procesa koji se u nekim oblastima oslanja na oružanu silu i plaćenike i na prisustvo terorista"
, predočio je premijer prelazne vlade.

Nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas rekao je da svi učesnici žele da budu sigurni da postoji međunarodna podrška. Američki državni sekretar Entoni Blinken poručio je da planirani izbori u Libiji moraju biti održani.

"Podžavamo cilj o suverenoj, stabilnoj, ujedinjenoj i bezbednoj Libiji bez stranog mešanja", rekao je Blinken.

Uz pomoć Ujedinjenih nacija, Libija je tokom protekle godine napravila brz napredak u prevazilaženju haosa i nasilja koje je u jednoj fazi pretilo da preraste u regionalni sukob velikih razmera.

Izvor: www.b92.net
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3545 on: June 28, 2021, 04:55:31 am »

недеља, 27.06.2021.
Тања Вујић

УН немају рецепт за стране плаћенике у Либији

Нови неуспех Берлинске конференције у дубоко подељеној земљи с највећим залихама најквалитетније нафте у Африци

Годину дана од прекида оружаних сукоба у Либији, међународна заједница нема ни данас рецепт за повлачење 20.000 страних плаћеника са терена земље с највећим доказаним резервама најквалитетније нафте у Африци. Ништа мање није јасно под којим би законским правилима у Либији могли бити одржани први општи избори од 2014. године, најављени за 24. децембар. Која би тек алхемија могла изнедрити заједничке снаге безбедности Либије, војно-политички дубоко подељене земље од „арапског пролећа” 2011. и тадашње интервенције НАТО-а, тек је неизвесно.

Овај списак загонетки суморни је исход Друге међународне конференције о Либији, одржане под покровитељством УН и званичног Берлина у среду, у немачком Министарству иностраних послова. Новина Друге берлинске конференције о Либији (прва је одржана у јануару 2020) јесте то што су, уз међународне актере и „државе заинтересоване за ситуацију у Либији” (навод из званичног саопштења), овог пута у раду скупа учествовали и званичници прелазне владе те северноафричке земље, формиране у фебруару.

Наиме, на Другој међународној конференцији у Берлину добили су прилику да се далеко бројнијој секцији заинтересованих странаца обрате премијер прелазне владе Абдул Хамид Дбеиба и прва либијска министарка иностраних послова Неџла ел Мангуш. Иначе, списак страних актера Друге Берлинске конференције за Либију идентичан је оном из јануара прошле године. Уз немачке домаћине, званичнике УН и пет сталних чланица Савета безбедности, у Берлину су се „либијским поводом” окупили представници Алжира, ДР Конга (председавајући Афричке уније), Египта, Италије, Холандије, Либије, Швајцарске, Туниса, Турске, Републике Конго (председавајући Комисије Афричке уније), Арапских Емирата, Европске уније и Арапске лиге.

Лане, завађени представници Либије Фајиз Сераџ, сада већ бивши шеф прелазне владе у Триполију, и маршал Халифа Хафтар, изасланик непризнатог режима у Бенгазију, одбили су у Берлину да међусобно комуницирају.

Без Сераџа и Хафтара, учесници Прве конференције договорили су се да страни плаћеници у Либији имају 90 дана да напусте ту земљу. То се није десило. У међувремену УН је дошао до податка да се по Либији врзма око 20.000 страних плаћеника, уз незваничне наводе да су пристигли из Турске, Сирије, Чада, Русије, Уједињених Арапских Емирата... Да истреби из Либије дотичне „стране добровољце”, Савет безбедности УН је прошлог октобра усвојио резолуцију да плаћеници хитно напусте Либију. Изван арене на Ист риверу поменута резолуција прошла је незапажено.

У међувремену, великом дипломатском гимнастиком унутар Либије, као и изван ње, састављена је нова прелазна влада, која према плану утврђеном прошле јесени треба да сиђе са власти пред изборе 24. децембра.

Овог пута Друга берлинска конференција у фокус је опет ставила „црвени картон” страним плаћеницима и припреме за изборе. Француски председник Емануел Макрон посебно се припремао за овај скуп. Наиме, шеф Јелисејске палате предложио је америчком лидеру Џозефу Бајдену на недавном скупу Г7 и окупљању НАТО-а шестомесечни фазни план повлачења плаћеника, „првенствено трупа Турске”. Да ствар буде јаснија, Париз је одавно оптужен да је годинама обилато војно помагао Хафтарову самозвану Либијску народну армију. На либијском терену бројне су гласине да су режим у Триполију годинама војно подржавали Турска и Катар, а да се Хафтар (двојног либијско-америчког држављанства, уз дугогодишња познанства у Кремљу) ослањао на савезнике у Русији, УАЕ и Египту). Макронов „либијски план” није прошао у Берлину.

Џои Худ, вршилац дужности помоћника америчког државног секретара, пластично је описао исход дебате о страним плаћеницима у Либији на Другој берлинској конференцији.

„Ми смо реалистични. Не можемо имати чаробни штапић и учинимо да се то деси (одлазак плаћеника). Али, радећи заједно с Либијцима, мислим да постоји велика шанса да се обезбеде подстицаји и други параметри да те снаге оду. Либијци су јасни: они желе да сви (плаћеници) оду. Америка ће тим поводом сарађивати са свим великим играчима, укључујући и Русију.”

Шта даље бива са страним војним инструкторима и другим наоружаним особљем са стране, делимично је јуче појаснила званична Анкара.

„У оквиру Споразума о обуци, сарадњи и војним консултацијама, настављамо да обучавамо оружане снаге Либије и диверзантске јединице (владе у Триполију)”, навели су јуче представници турског министарства одбране на свом твитер налогу.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3546 on: July 03, 2021, 07:35:21 am »

Propali pregovori pod pokroviteljstvom UN
Tanjug 03.07.2021.

Pregovori pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija čiji je cilj bio da otvore put za održavanje izbora u Libiji krajem decembra, nisu urodili plodom, izjavio je danas zamenik misije UN u Libiji nakon pregovora koji su trajali nedelju dana u blizini Ženeve.

Pomoćnik generalnog sekretara i koordinator misije UN za podršku u Libiji (UNSMIL) Raisedon Zenenga rekao je na završnoj sesiji da će se ljudi u Libiji sigurno osećati razočarano jer još uvek teže da svoja demokratska prava ostvare na predsedničkim i parlamentarnim izborima 24. decembra, preneo je Rojters.

- To ne sluti na dobro kada je reč o kredibilitetu i budućoj relevantnosti LPDF (Libijskog foruma za politički dijalog) - rekao je izaslanik UN.

On je dodao da ih ohrabruje da nastave konsultacije kako bi postigli izvodljiv kompromis i zacementirali ono što ih spaja.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3547 on: August 03, 2021, 04:26:25 pm »

Уторак, 03.08.2021.
Тања Вујић

Нафташки свет у трци за заузимање либијских бушотина

Триполи позива руске и западне фирме на обнављање нафташке сарадње упркос неизвесним изборима

Нафташки свет од Тексаса до Москве у Либији овог лета поново види афрички елдорадо, утркујући се ко ће пре заузети бушотине напуштене након „арапског пролећа” 2011. године, убиства Муамера Гадафија и потоњег грађанског рата који је једва завршен лане.

Италијански шеф дипломатије Луиђи ди Мајо боравио је јуче у Либији у посети Тобруку, Триполију и Бенгазију – кључним центрима политичке моћи у држави с највећим доказаним резервама ултраквалитетне нафте у Африци. Посета Ди Маја некадашњој колонији Рима уследила је након оцене либијског министра за нафту Мухамеда Ауна да сарадња с италијанском енергетском фирмом ЕНИ „нешто запиње”, и то у врло деликатном тренутку. Наиме, према процени Ауна, Либија је на путу да достигне производњу 1,6 милиона барела нафте средином идуће године, ако у међувремену дође до неопходних новчаних средстава.

Кандидата за суфинансирање обнове производње нафте у Либији (највишу производњу од 2,37 милиона барела дневно остварила је 1973. године, историјски минимум од 72.000 барела дневно забележен је лане) има прегршт. Посебно, након што је министар Аун упоредо позвао руске фирме „Гаспром”, „Росњефт” и „Татњефт” да наставе петро-пројекте започете у доба Гадафија, као и „Бритиш петролеум” да инвестира у Либији. „Гаспром”, присутан у Либији од 1966. године, реаговао је муњевито. Таман што је с квинтетом западноевропских партнера стигао до пред завршетак „Северног тока 2”, „Гаспром” је у наставак либијског бизниса већ ушао с немачким „Винтершелом” – кључним сарадником на балтичком мегапројекту.

Руски петро-бизнис склопио је у доба Гадафија послове у Либији вредне око 10 милијарди долара, од којих је нереализована остала готово половина, наводе из Института за међународне односе у Варшави. Да поново ускочи на либијски терен, ових дана се увелико спрема и „Татњефт”, присутан у северноафричкој држави од 2005–2014. године.

„Стручњаци ’Татњефта’ већ су у Либији. Чим буде могуће обновићемо четири пројекта, на концесијама око Гадамеса (на западу Либије), као и на локацијама надомак граница с Тунисом и Алжиром. Истовремено, спремни смо да кренемо и с истраживањем ових петро-блокова у Либији”, изјавио је Наил Маганов, извршни директор „Татњефта”. У међувремену, Рустам Миниханов, председник Управног одбора „Татњефта” и председник Татарстана, најављује да ће укупна производња те фирме из пројеката у Либији и Сирији достићи 50 милиона тона. Два кључна питања за ренесансу либијског петро-бизниса остају у овом тренутку без одговора.

Где ће Либија дозволити нова нафтна истраживања, умногоме ће зависити од одлуке Националне нафтне компаније Либије, која је пролетос постигла „споразум о транспарентности” с министарством енергетике САД. Мустафа Санала, утицајни директор Нафтне компаније Либије, након отварања канцеларије те државне фирме у Хјустону најавио је тесну сарадњу с једном од четири велике западне ревизорске куће – „Прајсвотерхаус Куперс”, КПМГ, „Ернст и Јанг” или „Дилојт”.

Кад ће Либија кренути с аукцијом нових налазишта, умногоме зависи од тога да ли ће у тој земљи крајем децембра, како је најављено на две конференције УН, бити одржани општи избори и изабрана нова власт.

У међувремену, децембарски избори у Либији делују неизвесно након недавне драматичне рунде преговора у Женеви, преносе агенције. Тим поводом, ЕУ убрзано ради на слању војне мисије у Либију како би се на терену надметала с „утицајима страних сила”, пренео је бриселски портал „ЕУ обзервер”.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3548 on: August 11, 2021, 08:08:34 pm »

Razotkriveni "ruski plaćenici"
IZVOR: B92, JUTARNJI LIST SREDA, 11.08.2021.

Novo istraživanje BBC-ja otkrilo je razmere operacija jedne grupe ruskih plaćenika koji rade iz senke pod imenom "Vagner".

Ova priča je smeštena na ratište u Libiji, a tu grupu povezuju sa brojnim ratnim zločinima kao i ruskom vojskom. Sada je otkriven i Samsung tablet koji je ostavio neki borac grupe Vagner koji otkriva ključnu ulogu ove grupe - kao i imena lovaca koji mogu da se prate. BBC je došao u posed "liste za kupovinu" najsavremenije vojne opreme za koju veštaci kažu da je mogla da dođe samo iz zaliha ruske vojske. Rusija negira bilo kakvu vezu sa grupom Vagner. Ova grupa se već nekoliko godina nalazi pod lupom svetske javnosti zbog brojnih svedočanstava o navodnom počinjenju ratnih zločina, kao i povezanosti sa strukturama iz vojnih i obaveštajnih sektora Rusije.

Šta je Vagner grupa?

Zvanično ova grupa ne postoji, ali se veruje da je čini bar 10.000 boraca. Prvi put su se pojavili tokom sukoba na istoku Ukrajine 2014. godine, a potom se pričalo i o njihovom učešću u sukobima u Siriji i Libiji, prenosi BBC. Procenjuje se da se oko 1.000 boraca ove grupe borilo na stani generala Kalife Haftara u Libiji od 2019. do 2020. godine. BBC je Rusiji zatražio do jednog bišveg borca da opiše ovu grupu. On je rekao: „To je struktura čiji je cilj promovisanje interesa države izvan granica naše zemlje“.

Što se tiče profesionalnih boraca, rekao je su to ili „profesionalci rata“, ljudi koji traže posao ili romantičari koji žele da služe svojoj zemlji. Drugi borac je rekao za BBC da nema jasnih pravila ponašanja ove grupe. Ako zarobljenik ne može da im da neku informaciju ili ne može da radi kao rob, onda je „jasno šta se sa njim dešava“.

Pojavili se još u Ukrajini

Prva pojava Vagner grupe zabeležena je u borbama na strani proruskih separatista u Ukrajini, kada je 2014. Rusija anektirala Krim, a otad su se borili na brojnim pozornicama promovišući ruske interese – u Siriji, Mozambiku, Sudanu i Srednjoafričkoj Republici, premda ih Rusija nikad nije zvanično priznala. Zvanični stav najveće zemlje svijeta jeste taj da ne zna ništa o spomenutoj grupi čije postojanja Putinova administracija opovrgava. Prema navodima nekih od bivših članova, grupa je brojala i do 10 hiljada članova, a njih se oko hiljadu borilo na strani generala Haftara od aprila 2019. godine, sve dok nije nastupio prekid vatre krajem 2020. godine.

https://twitter.com/BBCWorld/status/1425431805642039305

Razlozi za priključivanje jedinici su obično bili finansijske prirode ili su naprosto ljudi sa podebljim ratnim iskustvom odlučili da se stave u ‘nezvaničnu’ službu države, prenosi Jutarnji list. Umešanost Vagner grupe u sukobima u Libiji dosad je bila uglavnom predmet brojnih spekulacija, sve dok nije otkriven Samsung tablet, ostavljen od strane borca uključenog u ratna delovanja plaćeničke paravojske. Na njemu se se, na ruskom jeziku, nalazili kodna imena boraca kojima je moguće ući u trag, a osim toga, postojala je i lista oružja koji su članovi potraživali, a koju je – prema svedočenjima stručnjaka – moguće dobiti samo od etabliranih struktura vojnih sila kao što je ruska vojska. Na spisku potrebne vojne opreme tako su se našla četiri tenka, stotine kalašnjikova kao i kompleksan radarski sistem dostupan samo u skladištima ruske vojske, kako tvrdi vojni analitičar sa kojim je BBC stupio u kontakt. Takođe, tablet – koji je u posed BBC-a došao posredstvom libijskih obaveštajaca – sadržavao je informacije o uključenosti plaćenika u miniranje civilnih područja i postavljanje eksplozivnih zamki, što bez adekvatnog znanja predstavlja ratni zločin.

Ko je osnovao Vagner grupu?

Jedan ekspert kojeg je kontaktirala britanska medijska kuća spomenuo je ime Dmitrija Utkina, bivšeg pripadnika GRU-a, ruske vojne obaveštajne službe za kojeg se veruje da je osnivač Vagnera obzirom da je upravo to bilo njegovo kodno ime unutar bivše službe. Pored Utkina, ekspert je naveo ime Jevgenija Prigožina, bogatog biznismena bliskog predsedniku Vladimiru Putinu. Spomenuo ga je u kontekstu direktora kompanije Evro Polis. Ovu firmu je američko ministarstvo finansija sankcionisalo 2018. godine nazivajući je ruskom kompanijom koja je ugovorila zaštitu sirijskih naftnih polja. Istrage zapadnih novinara povezuju Prigožina sa Vagnerom. Uvek je poroica bilu kakvu vezu i sa pomenutom firmom i plaćeničkom grupom, prenosi BBC.

Izvor: www.b92.net
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3549 on: September 03, 2021, 02:57:15 pm »



Najžešći sukobi u prethodnih godinu dana, nema izveštaja o mrtvima


U glavnom gradu Libije jutros su izbili najžešći sukobi u prethodnih godinu dana između rivalskih oružanih snaga.

I to nakon što su istočna i zapadna frakcija napravile pauzu u konfliktu godinu dana. Prema rečima očevica iz južnog dela Tripolija, pucnjava je počela oko 2.30 ujutro i nastavila se tokom prepodnevnih časova, a zasad nema izveštaja o žrtvama, preneo je Rojters.

Okršaj u Tripoliju između naoružanih grupa koje se bore za kontrolu teritorije i državnih institucija dodatno ugrožava šanse za održavanje decembarskih izbora, od kojih se očekuje da okončaju deceniju haosa, nasilja i podela.

U sukobu su grupe koje se zovu Brigada 444 i Stabilizacione snage podrške, dve glavne snage u gradu, navodi očevidac.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3550 on: September 06, 2021, 05:24:57 am »

Libijske vlasti oslobodile sina Moamera Gadafija, Sadija
Tanjug 06.09.2021.

Libijske vlasti oslobodile su Sadija Gadafija, sina bivšeg lidera Moamera Gadafija koji je svrgnut i ubijen tokom ustanka 2011. godine, izjavili su danas zvanični libijski izvor i izvor iz vlade nacionalnog jedinstva.

Sadi Gadafi je tokom ustanka pobegao u Niger, ali je 2014. izručen Libiji i od tada je bio zatvoren u Tripoliju, preneo je Rojters. On je odmah avionom krenuo za Istanbul, rekao je zvanični izvor. Njegovo oslobađanje rezultat je pregovora koji su uključivali visoke plemenske ličnosti i premijera Abdulhamida Dbeibeha, dodao je zvanični izvor. Drugi izvor je rekao da je u pregovore bio uključen i bivši ministar unutrašnjih poslova Fati Bašaga.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3551 on: September 06, 2021, 09:39:47 am »



Gadafijev sin na slobodi, posle 7 godina u zatvoru


Libijske vlasti oslobodile su sina Moamera Gadafija nakon što je prveo više od sedam godina u zatočeništvu u glavnom gradu te zemlje, rekao je portparol vlade.

Al-Sadi Gadafi izašao je iz al-Hadaba zatvora u Tripoliju gde nalaze mnogi zvaničnici iz vremena Gadafijevog režima koji čekaju na suđenje, prenosi Dejli mejl.

Portparol prelazne vlade Mohamed Hamuda nije iznosio detalje i okolnosti puštanja Gadafijevog sina, ali je rekao da su vlasti upravo sprovele sudski nalog da ga oslobode.

Lokalni mediji su preneli da je al-Sadi Gadafi, koji je igrao za nekoliko libijskih fudbalskih timova pušten nakon što je oslobođen optužbi iz vremena ustanka protiv vladavine svog oca.

Sadi Gadafi je tokom ustanka pobegao u Niger, ali je 2014. izručen Libiji i od tada je bio zatvoren u Tripoliju, preneo je Rojters.

Nakon oslobađanja, otputovao je u Tursku, navode turski mediji.

Gadafi je imao osmoro dece, a većina ih je imala značajne uloge tokom njegovog režima. Tokom očeve vladavine, al-Sadi Gadafi bio je poznat po svom raskalašnom načinu života i libijsku fudbalsku ligu je tretirao kao svoj lični posed.

Igrao je za nekoliko libijskih timova, kao i za italijanski dok nije pao na droga testu. Nekoliko puta bio je na čelu libijskog fudbalskog saveza i njegove reprezentacije.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3552 on: September 07, 2021, 07:05:50 am »



Gadafi će biti ponovo sahranjen


Posmrtni ostaci bivšeg libijskog vođe Moamera Gadafija biće predati članovima njegovog plemena u Sirtu kako bi ih ponovno sahranili, prenosi saudisjka televizija „Arabiji al Hadat“.

Prema libijskim izvorima televizije, o prenošenju Gadafijevih posmrtnih ostataka složili su se visoki zvaničnici u gradu Misrata i starešine plemena al-Gadaf i al-Mudžabar. Zajedno sa Gadafijem starijim, očekuje se i prenošenje posmrtnih ostataka njegovog 36-godišnjeg sina Moatasem-Bilah Gadafija i Abu-Bakra Iunisa Jabra, jednog od savetnika pokojnog libijskog lidera. Njih dvojica su ubijeni zajedno sa Gadafijem 20. oktobra 2011. godine nakon bitke kod Sirte.

Gadafija su u oktobru 2011. godine mučili, sodomizovali i nasmrt prebili pobunjenici koje je podržavao NATO, incident je snimljen a prenosile su ga TV mreže širom svijeta. Libija se posle Gadafija pretvorila u propalu državu kojom su upravljale vojskovođe, teroristi i suparničke frakcijske vlade koje su se borile za kontrolu nad zemljom bogatom naftom.

Nakon što je Gadafi ubijen, njegovo telo je odneseno u Misratu „na lekarski pregled“, a zatim izloženo u lokalnom tržnom centru. Sahranjen je na nepoznatoj lokaciji u pustinji, uprkos obećanjima militanata da će njegove ostatke vratiti porodici.

Prošle sedmice, vođa libijske milicije Salah Badi objavio je da je spreman otkriti lokaciju Gadafijevog groba posle poziva pristalica pokojnog libijskog vođe da predaju njegove posmrtne ostatke radi pomirenja unutar Libije.


Gadafijev sin pušten iz zatvora

Libijske vlasti pustile su u nedelju Sadija Gadafija, trećeg sina Moamera Gadafija iz zatvora i proterale ga u Tursku. Trenutno mesto boravka Sadija Gadafija nije poznato. Prema Rojtersovim izvorima, oslobađanje Sadija Gadafija dogovoreno je nakon pregovora između plemenskih lidera i privremenog premijera Abdulhamida Dbeibeha.

Penzionisani profesionalni fudbaler Sadi Gadafi je tokom rata 2011. bio komandant libijskih specijalnih snaga i pobegao je iz zemlje u Niger pre nego što je zemlja pala pod vlast pobunjenika.

Iste godine za njim je izdata crvena Interpolova poternica, a 2014. godine je izručen Tripoliju, glavnom gradu jedne od dve vlade koje su se borile za vlast. Po povratku je zatvoren, mučen i optužen za ubistvo fudbalera i trenera Bašira al-Rianija 2005. godine. Proglašen je nevinim 2018. godine, ali je ostao u zatvoru.

Komentarišući oslobađanje Sadija Gadafija, privremeni libijski premijer Abdulhamid Dbeibeh naglasio je da ta zemlja „ne može napredovati bez pomirenja, niti urediti državu bez sprovođenja pravde, primene zakona, poštujući princip podele vlasti i sledeći sudske procedure i presude“.

Prošle nedelje je objavljeno da Sejf al-Islam Gadafi, drugi Gadafijev sin, zvanično odlučio da se kandiduje za predsednika Libije na predstojećim opštim izborima koji su zakazani za 24. decembar. Sejf navodno planira da se kandiduju u ime Narodnog fronta za oslobođenje Libije, Gadafijeve lojalističke političke partije stvorene 2016. Platforma stranke uključuje čišćenje zemlje od terorista, obnovu od rata i sleđenje načela iznesenih u „Zelenoj knjizi“ Moamera Gadafija – mešavine socijalizma, arapskog nacionalizma i sistema direktne demokratije zasnovane na referendumima, prenosi Sputnjik internešnal.


izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3553 on: September 07, 2021, 07:12:01 pm »

На крају ће му (Гадафију) и споменик подићи у сред Триполија... angel
Logged
kukador
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 809



« Reply #3554 on: September 07, 2021, 07:48:10 pm »

shatili, da demokratija možda nije za njih i da pod "diktaturom" nije bilo tako loše iliti neko upalio svetlo, a opet mrak sve oko nas........več viđeno
Logged
Pages:  1 ... 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 [237] 238 239 240 241 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.048 seconds with 22 queries.