PALUBA
March 29, 2024, 12:53:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 749667 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #930 on: March 23, 2011, 11:36:17 pm »

Mislim da bi bilo dobro reći kolika je finesa za ovaj tip aviona! Da li se za avio izražava isto kao i za na primer padodran. Znači: odnos pređenog horizontalnog puta za jedinicu propadanja.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #931 on: March 23, 2011, 11:50:03 pm »

Amerikanci finesu svojih modernih aviona drže kao vojnu tajnu ali u jednoj ruskoj knjizi Praktična aerodinamika lovca F-15C su data je pored drugih aerodinamičkih podaka (dobijenih ispitivanjem verne kopije u njihovom aerodinamičkom tunelu) ... samo da još u nekom od mojih kompjutera nađem tu knjigu u pdf formatu.
Možda neko drugi ima taj podatak.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #932 on: March 23, 2011, 11:57:03 pm »

130 kts
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #933 on: March 24, 2011, 12:02:07 am »

e,to bi bilo 240 na sat,zaboravio sam dopisati.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #934 on: March 24, 2011, 12:52:25 am »

˝McCoy, 21.03.11. 20:23
Svojevremeno je baš jedan od Američkih instituta dao računicu da je u jednoj prosečnoj banana-državi, kao što je bila ex-Yu na primer, dovoljno svega 30 milion USD da se izazove bilo kakav sukob vecih razmera. Posle sve ide lančanom reakcijom. Cenim da su Amerikanci u libiji dali mnogo manje da se naoruzaju i nateraju u rat oni jadnici koji za bolje od onoga što su imali i ne znaju.˝
- reče jedan od komentatora Rudaninog članka...
Da vam za mislit, zar ne?
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #935 on: March 24, 2011, 01:31:24 am »

Kad ne bude Muamera . . . .

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/PwH34QTYPxk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #936 on: March 24, 2011, 01:46:44 am »

Mislim da bi bilo dobro reći kolika je finesa za ovaj tip aviona! Da li se za avio izražava isto kao i za na primer padodran. Znači: odnos pređenog horizontalnog puta za jedinicu propadanja.

Upravo tako Kile. Ali važi samo pri kretanju malim brzinama - paraglajder, jedrilice... Kod bržih letilica - aviona je dominantno turbulentno strujanje i odvajanje struje vazduha od površine krila (hoću da kažem da je mehanika obstrujavanja vazduha dosta složenija), pa se finesa krila definiše kao odnos sile uzgona i otpora kretanju.

Što se tiče finese krila na F-15ici, trebalo bi da je veoma mala. Krila sa velikom finesom nisu efikasna u nadzvučnim brzinama, tj. imaju ogroman otpor kretanju.
« Last Edit: March 24, 2011, 02:02:17 am by Pera » Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #937 on: March 24, 2011, 02:04:18 am »

Pero lepo sam napisao da nije reč o letu kao kod jedrilice. Samo jedan primer jedan naš Mig-29 je greškom pogođen od naše PVO negde oko Kraljeva, motori, koji su već bili neispravni, su mu gotovo odmah otkazali ali je avion iako je bio na relativno dosta maloj visini nastavio da leti do Jastrpca, tj preleteo je bez motora namanje 30 a verovatno oko 40 km. Jedrilice mogu i da manevrišu ovde je reč o padanju aviona samo što on ne pada vertikalno kao kamen nego kao kamen koji baciš u daljinu.. Znači ne o letu jedrilice. Jednostavno telo koje leti horizontalnom brzinom od 800 km/h ne može kad mu prestanu da rade motori da odmah pada vertikalno. Čak i da se avio raspadne delovi će zbog inercije nastaviti da padaju balističkom krivom. Kad je reč o avionu tek kad mu brzina padne ispod minimalne on pada u kovit.  Znaš li koliko može da preleti to čudo dok mu brzina padne sa 800 (ili više) km/h na oko 250 km/h pogotov ako krene u blago poniranje.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #938 on: March 24, 2011, 02:19:47 am »

Pero lepo sam napisao da nije reč o letu kao kod jedrilice. Samo jedan primer jedan naš Mig-29 je greškom pogođen od naše PVO negde oko Kraljeva, motori, koji su već bili neispravni, su mu gotovo odmah otkazali ali je avion iako je bio na relativno dosta maloj visini nastavio da leti do Jastrpca, tj preleteo je bez motora namanje 30 a verovatno oko 40 km. Jedrilice mogu i da manevrišu ovde je reč o padanju aviona samo što on ne pada vertikalno kao kamen nego kao kamen koji baciš u daljinu.. Znači ne o letu jedrilice. Jednostavno telo koje leti horizontalnom brzinom od 800 km/h ne može kad mu prestanu da rade motori da odmah pada vertikalno. Čak i da se avio raspadne delovi će zbog inercije nastaviti da padaju balističkom krivom. Kad je reč o avionu tek kad mu brzina padne ispod minimalne on pada u kovit.  Znaš li koliko može da preleti to čudo dok mu brzina padne sa 800 (ili više) km/h na oko 250 km/h pogotov ako krene u blago poniranje.

Ne sporim ništa što si napisao. Samo sam Kiletu pokušao da pojasnim pojam finese krila.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #939 on: March 24, 2011, 09:12:12 am »

Kad smo tu kod F-15 poznat je slucaj kada je u sudaru u vazduhu izmedju dva Izraelaska aviona u kome je F-15 ostao bez veceg dela krila ali zahvaljujuci snaznim motorima avion je ostao upravljiv i sleteo je na aerodrom.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LveSc8Lp0ZE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #940 on: March 24, 2011, 11:33:25 am »

Pero lepo sam napisao da nije reč o letu kao kod jedrilice. Samo jedan primer jedan naš Mig-29 je greškom pogođen od naše PVO negde oko Kraljeva, motori, koji su već bili neispravni, su mu gotovo odmah otkazali ali je avion iako je bio na relativno dosta maloj visini nastavio da leti do Jastrpca, tj preleteo je bez motora namanje 30 a verovatno oko 40 km. Jedrilice mogu i da manevrišu ovde je reč o padanju aviona samo što on ne pada vertikalno kao kamen nego kao kamen koji baciš u daljinu.. Znači ne o letu jedrilice. Jednostavno telo koje leti horizontalnom brzinom od 800 km/h ne može kad mu prestanu da rade motori da odmah pada vertikalno. Čak i da se avio raspadne delovi će zbog inercije nastaviti da padaju balističkom krivom. Kad je reč o avionu tek kad mu brzina padne ispod minimalne on pada u kovit.  Znaš li koliko može da preleti to čudo dok mu brzina padne sa 800 (ili više) km/h na oko 250 km/h pogotov ako krene u blago poniranje.

Poput balisticko reaktivnog zrna
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #941 on: March 24, 2011, 03:02:51 pm »

Mislim da je u ovom slučaju interesantnije tražiti uzroke pada. Očevici tvrde da je avion goreo pre nego je pao, što ukazuje na to da je pogođen vatrom sa zemlje, ili da je došlo do takvog mehaničkog kvara koji bi izazvao požar na avionu. Jedan od potencijalnih otkaza koji mogu da izazovu ovakav scenario jeste zamor lopatice kompresora koja nakon pucanja izaziva velika mehanička oštećenja i u slučaju da probije neki od rezervoara za gorivo sigurno izaziva požar. Da bi ovo bilo ustanovljeno potrebno je prikupiti sve delove letelice i ispitati ih, što je donekle bilo dostupno amerikancima obzirom da tu teritoriju kontrolišu pobunjenici. Procedura zahteva i da se prizemlje svi avioni istog tipa kako bi se utvrdilo da li postoji opasnost i po ostale avione tog tipa.

Amerikanci su se odlučili da bombarduju olupinu i unište sve dokaze o mogućem uzroku pada, što ukazuje opet na to da oni znaju šta je uzrok, a nastavak letova aviona F-15 nam govori da uzrok pada sigurno nije bio mehanički kvar.

Ne znam da li je moja logika pogrešna, neka me ispravi neko ako sam pogrešio negde.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #942 on: March 24, 2011, 03:26:30 pm »

dexy

Logika ti je skroz na mestu, pogotovu oko prizemljenja tog tipa aviona usled takvog katastrofalnog otkaza.

Jos jedna mogucnost za pozar na motoru je upad stranog tela u usisnik (npr. ptice) ali toga na 5-7000 metara nema osim vestackih stranih tela na sopstevni pogon Smiley
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #943 on: March 24, 2011, 03:35:30 pm »

Slažem se sa dexy-em.
 
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #944 on: March 24, 2011, 03:59:18 pm »

Pa ja bih još nadoadao da intervencija totalnog uništavanja 15-ke na terenu nije mogla biti uzrokovana otklanjanjem djelova za špijunažu (npr, rusa, kineza...), jer je rječ o dobro poznatom im avionu. Iako, sami pobunjenici su mi dosta konfuzni...
Naime, ameri ih enshvačaju kao prijatelje u punom smislu rječi (barem ne formalno) nego više kao po onoj ˝neprijatelj mog neprijatelja je moj (nametnuti/nužni) prijatelj˝. Zbog čega to tvrdim? Pa ako su pobunjenici toliko jaki u Bengaziju, a dovoljno je da imaju par kilometara plaže i zaleđa, onda mi nije jasno zašto se naTO nije već iskrcao i počeo osvajanje...
Znam da im se neisplati dobiti još jedan Irak/Afganistan, no ukoliko se drže podalje a Gadafi i dalje tamani njih (jer non-stop dolaze nove vjesti o napadima Gadafijeve vojske na njih, mimo ˝zabrane letenja˝) sumljan da če prihvatiti amere kad dođe red na osvajačinu...
To sve pod pretpostavkom da su oni ˝dobri momci˝ koji žele ujedinjenu arapsku/muslimansku ligu (ali onu pravu a njihovim dolarom kojim se plača nafta).

No kako dobro znamo, to su infiltranti obučeni za rađenje kaosa.... Poslje njih će doći neki Kunta Kinta i napraviti od njih takvu banana državu da čemo napokon moći reči da ima onih koji su u večim govnima od nas...
Logged
Pages:  1 ... 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 [63] 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.