PALUBA
April 19, 2024, 10:33:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 [198] 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 753380 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #2955 on: September 24, 2018, 09:41:36 pm »

----------------------------------------
 Haftara su u zadnje vreme pored Rusa podržavali i Egipat, UAE, UK i FRA. No ako izbori u decembru prođu onda će i njegova važnost opasti jer će tada Libija imati jednu vladu i mešetarenje više neće biti moguće.

Pitanje je hoće li imati jednu ili još jednu vladu!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #2956 on: September 25, 2018, 07:37:01 pm »

Док год постоје наоружане јединице које нису под контролом те "једне" владе, биће других влада. Тим пре што тај Хафтар објективно контролише простор где се налази. Илузорно је предвидети да ће он онако, у циљу "демократије" предати власт тамо некој влади која је наводно добила наводну већину.

Питање је и ко и како организује изборе, какви су гласачки спискови, која партија шта нуди и смеју ли гласачи да се уопште изјасне шта желе. Директоров одговор сугериште да ће победити она "прва" влада. Шта ако победи ова Хафтарова опција? Да ли че она "прав" влада то прихватити? Ја мислим да ће мање-више све остати по старом све док у Либији постоје оружане формације које подржавају овог или оног вођу.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2957 on: September 25, 2018, 07:58:26 pm »

Libija je sada pocepana po svim šavovima i vraćena je pod okriljem deokratije, 100 godina unazad, kad su na tom prostoru vladale plemenske zajednice.
Nema sile da se zemlja ujedini, sve dok teče nafta iz pustinje! U pitanju su pare, u svoj džep!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #2958 on: September 25, 2018, 10:31:59 pm »

Narod u Libiji je ljut na desničare, iako su imali vlast pre prošlih izbora izgubili su ih. Verovatno su malo i ukrali ali opet nije bilo dovoljno. Obzirom da se od onda situacija još više pogoršala prilično je jasno da će oni loše proći i na ovim izborima i zato Haftar hoće da spreči izbore.

No opet pošto tamo nema institucija možda se desničari bolje "pripreme" pa dobiju izbore, sve je moguće. Bilo kako bilo svaki ishod na izborima i formiarnje jedne vlade će biti boljitak za državu pa će moći da počnu da rešavaju nagomilane probleme.

Ovi neredi su bili u vezi sa tim što je 16. septembar bio rok da se pripreme izbori. Ne znam detalje šta je sve trebalo biti ispunjeno i da li je ispunjeno. Videćemo hoće li uopšte biti izbora, Italija pokušava da ih odloži dok Francuska želi što pre da se održe. Ostali se ne izjašnjavaju previše jasno.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #2959 on: September 27, 2018, 09:36:37 am »

Koja "desnica" i koja "ljevica" u Libiji?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2960 on: September 27, 2018, 11:03:03 am »

Koja "desnica" i koja "ljevica" u Libiji?

To sam i ja hteo da pitam, ali sam odustao. Da opet ne ispadne da vređam pitanjima Smiley


Kakva im je je poreska politika? Imaju li socijalni program?  Smiley
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #2961 on: September 27, 2018, 07:12:34 pm »

Pod desničarima se uglavnom misli na islamiste a liberali i sekularisti su levica (mada tu realno ima i stranaka centra). Na primer kod sekularista imamo Libu Party, kod liberala je najjača stranka u Libiji odnosno koalicija National Forces Alliance, National Front Party a imamo i kombinaciju obe ideje u Democratic Party.

Kod islamista imamo Homeland Party, Party of Reform and Development, Justice and Construction Party(muslimanska braća)....

Naravno imaju oni preko 100 partija ali ovo su otrpilike glavni igrači. Na poslednjim izborima su desničari skrpili jedva 30 od 200 mesta i zato je i nastao rascep i haos 2014. godine. Obzirom šta se sve desilo očekuje se njihov još gori rezultat na ovim izborima.

@Dreadnought

Pitanja nikad ne vređaju, ja isto pitam na temama gde me zanima nešto što ne znam.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2962 on: September 27, 2018, 08:56:36 pm »

A kako su sve te partijske opcije povezane za podeljenim plemenskim zajednicama?
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #2963 on: September 27, 2018, 09:33:54 pm »

Teško je o tome govoriti, tamo ima preko 130 plemena. Znam jedino da ova plemena na jugu koja nisu arapi imaju svoje jedinice i da bi tamo moglo doći do nekih mini ratova ukoliko se razvije ideja o separatizmu. Trenutno su ove milicije isuviše dominantne da bi lideri plemena smeli i da pisnu no to se možda promeni u budućnosti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #2964 on: September 28, 2018, 03:57:52 pm »

Директоре, пуно читаш вести... Тамо су најјаче оне парије које имају оружану силу иза себе. Тамошње партије су кружоци мањег броја људи који немају идеолошко опредељење, нити грађани умеју да то препознају. Каква "левица", каква "десница"....То у теорији може бити тако, у пракси нема везе. Ради се искључиво и само о интересу освајања "голе" власти у циљу доминације над оним другима или спровођења интереса оних који финасирају те "партије", а то су углавном стране државе. Тамо се не влада зарад грађана, народа, за сада.  Док год има оружаних формација које нису под контролом државних власти нема ништа од "демократских" избора. Тамо је систем државне власти разграђен ,а нови није успостављен.

И сам кажеш да су оружане формације доминантне и да племенске вође не могу "ни да писну". Па тако је и са партијама...

А ко је уопште на "власти" тамо: "левица" или "десница"?

Колико сам схватио ти си Хафтара сврстао у "десницу"? На основу чега?

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #2965 on: September 28, 2018, 05:01:12 pm »

@Dreadnought

Pitanja nikad ne vređaju, ja isto pitam na temama gde me zanima nešto što ne znam.

Ma mene najviše zanimaju ekonomske teme.

Eto, npr. ona pijaca sa robovima, da li je regulisana nekim zakonskim okvirom? Ko tu plaća porez državi, prodavac ili kupac?
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #2966 on: September 28, 2018, 06:57:39 pm »

Директоре, пуно читаш вести... Тамо су најјаче оне парије које имају оружану силу иза себе. Тамошње партије су кружоци мањег броја људи који немају идеолошко опредељење, нити грађани умеју да то препознају. Каква "левица", каква "десница"....То у теорији може бити тако, у пракси нема везе. Ради се искључиво и само о интересу освајања "голе" власти у циљу доминације над оним другима или спровођења интереса оних који финасирају те "партије", а то су углавном стране државе. Тамо се не влада зарад грађана, народа, за сада.  Док год има оружаних формација које нису под контролом државних власти нема ништа од "демократских" избора. Тамо је систем државне власти разграђен ,а нови није успостављен.

И сам кажеш да су оружане формације доминантне и да племенске вође не могу "ни да писну". Па тако је и са партијама...

А ко је уопште на "власти" тамо: "левица" или "десница"?

Колико сам схватио ти си Хафтара сврстао у "десницу"? На основу чега?

Puno čitam vesti ? Pretpostavljam da ti dobijaš informacije iz ovde popularnih "strogo poverljivih" izvora Smiley

Najjače su one partije koje su najpopularnije, ja sam ti naveo vodeće partije sa izbora 2012. i 2014. godine. Naravno da su te partije u vezi sa razno raznim milicijama. Vodeća koalicija okuplja preko 50 stranaka i verovatno isto toliko milicija. Kada se 2014. država pocepala na više vlada upravo su ti desničari bili glavni krivci jer nisu hteli da priznaju rezultate izbore na kojima su prošli gore nego 2012.

Haftar je mešetar koji je umislio da je jako važna ličnost. On je do 2016. bio na strani ove vlade priznate od strane UN i veliki protivnik muslimanske braće. A onda je 2016. otkazao podršku vladi nacionale sloge  i počeo da šuruje sa Rusima, Muslimanskom braćom, UAE pa čak i nekim zapadnim zemljama. Danas sarađuje sa kim stigne samo da spreči planirane izbore jer ko god da pobedi na tim izborima uništiće njegov uticaj jer je postao najveća pretnja za mir u Libiji.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 300


« Reply #2967 on: September 28, 2018, 06:59:52 pm »

Zar ljevica ne bi trebalo da se zalaže za nacionalizaciju naftnih kompanija?
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #2968 on: September 28, 2018, 07:31:23 pm »

Raspadom sistema međunarodnog prava te priklanjanje pravu snažnijeg, postalo je jasno, da na Bliskom istoku šuruje svako sa svakim. Onako između redaka zna se, da "umerene glavoseće" uz potporu zapada mogu ući u svaku strukturu vlasti na tim prostorima, osiguravajuči podršku zapada takvoj vladi. S druge strane, zna se, da će takve "političke" stranke praviti ustupke u korist svojih "ujaka". Sve se te igre svode na računice, u kojima ni ljudi a ni države kao entiteti ne predstavljaju neku vrednost-osim deklarativnih te u smislu demagogije (koja se aktivira na rećenice kao što su humanost , međunarodno pravo, zloćini, neokolonializam, diktatura, demokratija i tako dalje...).
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #2969 on: September 28, 2018, 08:07:31 pm »

Те ”најпопуларније”, а прогресивне (шта год то у арапској верзији значило) партије једва владају Триполијем и околином. Ко држи највећа нафтна поља, нафтоводе, рафинерије и луке (тзв. либијски ”нафтни полумјесец”, источни дио залива Сидра), тај је стварни господар ситуације. А то је Хафтар.

Што се тиче избора, на оном дијелу Либије који он контролише, а који је све већи, биће их ако он тако одлучи.
Logged
Pages:  1 ... 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 [198] 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.