PALUBA
March 28, 2024, 05:19:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 [217] 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 749384 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3240 on: January 16, 2020, 06:52:08 pm »


Ima li informacija o tome šta sve Erdogan šalje u Libiju.
Vojsku (regularne vojnike, specijalce ili instruktore), tehniku (puške, municiju, avione, rakete, topove...)

Ako šalje svoje obučene vojnike, to neće na dobro izaći, jer će biti mrtvih, koje će morati da vrati kući, kod roditelja na sahranu, što će svakako uticati na njegov rejting kod kuće.
Ako šalje naoružanje i tehniku, bez vojske, onda će morati slati intruktore, a obuka će trajati dugo - imajući u vidu libijske vojnike. Dok se oni ne obuče Haftar može zauzeti Tripoli, i u tom slučaju džaba Turska pomoć.

Šta ako ruski specijalci pod komandom Haftara nalete na turske instruktore u okolini Tripolija?


Evo ovde ima nešto o tome.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3241 on: January 17, 2020, 07:10:46 am »

Merkel: Dobro što je Haftar spreman za primirje
Tanjug 16.01.2020.

Nemačka kancelarka Angela Merkel pozdravila je danas spremnost libijskog komandanta Kalife Haftara da poštuje primirje u Libiji.

"Dobra poruka je da je on spreman da održi primirje", rekla je Merkel na konferenciji za novinare sa hrvatskim premijerom Andrejom Plenkovićem, prenosi Rojters. Ona je rekla da konferencija o Libiji pre svega mora da dovede do poštovanja embarga na oružje koji je dogovoren u UN ranije, ali se, kako kaže, nažalost ne poštuje.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3242 on: January 17, 2020, 11:47:15 am »



Haftar napustio Moskvu zbog Turske?


Turska je jedan od razloga zbog kojih je komandant Libijske nacionalne armije Kalifa Haftar napustio razgovore u Moskvi pre nekoliko dana.

To je u četvrtak rekao predsednik libijskog Predstavničkog doma Agila Saleh.

"Turska je deo problema a ne rešenja. Kako može da učestvuje u ovome kad podržava jednu od strana u sporu", rekao je on.

"Kada nam je posalo jasno da postoji namera da se objavi zajedničko saopštenje Fajeza Saraja i Haftara o primirju, pored nekih drugih stavki, mi smo odbili da potpišemo ovaj sporazum jer je Saraj taj koji je predvodio drugu stranu, koji nije priznat u Libiji i njegova vlada je nelegitimna", rekao je Saleh za egipatski Akbar el-Jom.

Onda je, dodao je, stigao predlog da svaka strana parafira dokument posebno, prenosi TAS S.

"Ipak pošto je saopštenje pročitano, postalo je jasno da ne sadrži važne tačke i mi smo to odbili", rekao je on.

Libijski komandant Kalifa Haftar stigao je u četvrtak uveče u Atinu na pregovore pre međunarodne mirovne konferencije o Libiji u nedelju u Berlinu, izjavili su izvori bliski pregovorima.

"Haftar je doputovao u Atinu", potvrdili su Frans presu izvori bliski aerodromu, dok grčki mediji pominju da bi Haftar trebalo sutra da se sastane sa premijerom i šefom diplomatije.

Grčka, koja nije pozvana na konferenciju u Berlinu, protivi se sporazumu zaključenom 27. novembra između premijera libijsko priznate vlade Fajeza al Saradža i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, koji podržava Saradža glavnog rivala Kalife Haftara.

Tim sporazumom je Turskoj omogućeno veće prisustvo u delu Libije.

Atina s druge strane želi da ojača veze sa Haftarom koji ima podršku Ujedinjenih Arapskih Emirata i Egipta, a koji su rivali Turskoj.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3243 on: January 17, 2020, 12:44:08 pm »



Haftar u iznenadnoj poseti Grčkoj


Komandant libijskih pobunjenika Halifa Haftar počeo je u Atini sastanke s grčkim zvaničnicima, u pokušaju da parira međunarodno priznatoj vladi Libije.

Haftar koji je sinoć došao u iznenadnu posetu Atini, danas se prvo sastao s ministrom spoljnih poslova Grčke Nikosom Dendijasom. On će danas razgovarati i s premijerom Grčke Kirijakosm Micotakisom i drugim visokim zvaničnicima.

Haftar je došao u Grčku uoči samita u Berlinu za vikend čiji je cilj obustavljanje sukoba u naftom bogatoj Libiji, razorenoj građanskim ratom.

Turska, koja je obećala da će poslati vojnike da podrže vladu Libije u borbi protiv Haftarove ofanzive, u sporu je s Grčkom zbog prava na bušenje nafte i gasa u Istočnom Mediteranu.

Ankara i Tripoli su u novembru potpisali kontroverzni dogovor o morskoj granici na Istočnom Mediteranu, suprotstavljajući se ranijim sporazumima Grčke, Kipra, Egipta i Izraela.

Micotakis, koji nije pozvan na berlinski samit, upozorio je da će Grčka iskoristiti pravo veta kao članica EU da blokira sporazum o Libiji ako dogovor te zemlje i Turske o morskoj granici ne bude poništen.

Oko hotela u centru Atine u kojem je Haftar odseo pojačane su bezbednosne mere.

izvor
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #3244 on: January 17, 2020, 03:09:44 pm »

Lagano se slazu savezi po onoj staroj poslovici: neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3245 on: January 18, 2020, 08:37:13 am »



Prvi korak ka miru u Libiji?


Vlada Nemačke pozvala je zaraćene strane Libiji, kao i one koji ih iz inostranstva podržavaju, da u nedelju učestvuju na konferenciji u uredu kancelarke.

"Koliko su realne nade koje Berlin polaže u konferenciju?", pita se DojčeVele.

Dugoročni cilj Savezne Vlade Nemačke je "suverena Libija" i "unutarlibijski proces pomirenja", tako stoji i u pozivu na konferenciju koja se održava u nedelju u Berlinu. Ali Libija je daleko do toga. U Tripoliju postoji međunarodno priznata vlada Fajisa al Saradža, ali ona kontroliše samo mali deo zemlje. S druge strane, pobunjenički general Kalifa Haftar sa svojim paravojnim jedinicama vrši sve veći pritisak na vladu. On kontroliše najveći deo zemlje i najviše naftnih polja.

Situacija se dodatno komplikuje intervencijom stranih sila. Tako na primer Turska podržava vladu u Tripoliju - Ankara je u međuvremenu poslala i vojnike u Libiju. S druge strane, pored Rusije, iza generala Haftara stoje i Egipat, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, i pomažu mu u vojnom smislu manje-više otvoreno. Čak je i Evropska unija podeljena po tom pitanju. Govori se da Francuska podržava Haftara, a bivša kolonijalna sila Italija Saradža.

Nakon više pripremnih sastanaka na nivou državnih službenika, vlada Nemačke pozvala je najviše državne zvaničnike u ured kancelarke u Berlinu: dvojicu rivala, Saradža i Haftara, šefove država i vlada najvažnijih direktno i indirektno uključenih država, kao i predstavnike Evropske unije, Afričke unije i Arapske lige. S obzirom na to da se sastanak odvija pod nadzorom Ujedinjenih nacija, u Berlin je pozvan i Antonio Gutereš, generalni sekretar svetske organizacije.

Ipak, najmanje jedna zemlja smatra da je ignorišu. Ambasador Tunisa Ahmed Kafra u intervjuu DW izražava "duboko zaprepašćenje" zbog toga što njegova zemlja nije pozvana na konferenciju. "To nas je veoma iznenadilo, posebno zbog toga što je Tunis zemlja koja je najjače pogođena situacijom u Libiji, i zbog svega što se tamo događa trpi veliku štetu."


Ključ za ceo region

Šta bi na predstojećoj konferenciji moglo da bude postignuto? Rajner Brojl, portparol Ministarstva spoljnih poslova Nemačke, kaže da se još uvek ne radi o mirovnim pregovorima. „Cilj je da se međunarodni akteri dogovore o okvirnim uslovima smanjenja svog uticaja u Libiji."

Prema izjavama učesnika, Angela Merkel je u utorak na sednici poslaničke grupe njene stranke (CDU) izjavila: "Vojni sukobi se neće smiriti doklegod spolja stiže vojna oprema". I neće se postići mirovno rešenje. Kancelarka pak kao dobar znak vidi to što su predsednici Putin i Erdogan potvrdili svoj dolazak na konferenciju, a njihove zemlje podržavaju različite strane u Libiji.

Prema rečima političara CDU Jirgena Harta, smirivanje situacije u Libiji je ključ za dalju stabilizaciju severne i zapadne Afrike. "Ako uspemo da povedemo Libiju u mirnu budućnost, to će biti putokaz za čitav region".

Bijan Džir-Sarai iz redova liberala (FDP) za DW kaže: "Rusija koja podržava Haftara bi morala pod hitno da ubedi generala da prihvati konstruktivnu ulogu za postizanje mirovnog plana i dođe na predstojeći samit o Libiji u Berlinu."

Za Sevim Dagdelen iz Levice i sama nemačka vlada nije kredibilina: "Žaliti se na kršenje embarga na isporuku oružja u slučaju Libije, a pri tom izvoziti oružje sukobljenim stranama u Libiji, poput Turske, Katara, Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata - to je licemerno".


Kakav je Haftarov stav?

Odlučujuća stvar bi mogla da bude to da li će dva rivala, Saradž i Haftar, doputovati u Berlin i ako hoće, da li će se tamo direktno susresti. Na konferenciji u Moskvi koja je održana ovog utorka (14.1.) stvar je propala: Haftar je otišao, a nije potpisao sporazum o primirju.

Nakon toga je turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu doveo u pitanje smisao berlinske konferencije. "Ako Haftar bude nastavio tako, onda samit u Berlinu nema smisla.". Predsednik Erdogan, prema dosadašnjim planovima, u svakom slučaju želi da učestvuje na konferenciji - iako on vojnom podrškom libijskoj vladi u Tripoliju čini upravo suprotno od onog što zahteva vlada u Berlinu. I više od toga, Erdogan Haftara naziva "pučistom", kome bi trebalo "održati lekciju" ukoliko krene protiv vlade.

Nemački ministar spoljnih poslova Haiko Mas postigao je delimičan uspeh. Tokom sastanka sa Haftarom u njegovom uporištu Bengaziju, Haftar mu je rekao da je spreman na primirje. Pre toga je Mas još jednom naglasio važnu poruku vlade u Berlinu. "Ovaj konflikt niko ne može da dobije vojno. Naprotiv, sada se otvara prozor za oslobađanje konflikta od međunarodnih uticaja."


Nemački uticaj ograničen

Tim Iton, stručnjak za severnu Afriku iz londonskog trusta mozgova "Četam haus", sumnja da će Nemačkoj to poći za rukom. Zemlje koje su se u Libiji direktno vojno angažovale i sarađivale sa jednom od zaraćenih strana, izvršiće veliki uticaj na politički proces, kaže Iton za DW. A Nemačka pritom nije radila "ni jedno, ni drugo".

Pregovarački napori će biti komplikovani, smatra Iton, jer ni međunarodna zajednica, a ni nemački evropski partneri nisu jedinstveni po tom pitanju. Turska i Rusija u Libiji imaju velike uloge i očekuju "nagradu" za svoj angažman u formi trgovinskih ugovora sa isporučiocima energenata u Libiji. A Nemačkoj će, uveren je Iton, biti veoma teško da progura svoje predstave o rešavanju konflikta.

Nemačka vlada je svesna izazova koji su pred njom. Portparolka vlade Ulrike Demer očekivanja je formulisala ovako: "Berlinska konferencija o Libiji nije kraj, već početak političkog procesa pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija. Do rešenje svih libijskih problema ne može se doći za jedan dan."

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3246 on: January 18, 2020, 08:42:10 am »

Erdogan: Haftar nije pouzdan
Srna 17.01.2020.

Komandant Libijske narodne armije (LNA) Halifa Haftar nije pouzdan, s obzirom na to da je ove sedmice nastavio sa napadima na Tripoli, koji je pod kontrolom Vlade nacionalnog jedinstva (GNA), izjavio je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.

On je rekao da će situacija biti poznatija tokom konferencije o Libiji u Berlinu, koja se održava u nedelju, 19. januara, kao i da treba videti šta će Haftar nakon toga uraditi.

"Haftar nije pouzdan, jer je juče nastavio da bombarduje Tripoli", naglasio je Erdogan. Erdogan je saopštio da namerava da tokom konferencije u nemačkoj prestonici razgovara i o situaciji u sirijskom Idlibu i da će o tom pitanju razgovarati sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji je ranije danas potvrdio da će otputovati u Berlin, javio je "Sputnjik".

Haftar je ranije danas tokom razgovora sa premijerom Grčke Kirjakosom Micotakisom rekao da su snage LNA "pacifisti" i da je spreman da potpiše sporazum sa liderom GNA Fajezom el Saradžom, ukoliko se ispune određeni uslovi.

Erdogan je ranije ovog meseca saopštio da će turska vojska biti poslata u Libiju, uz napomenu da će Ankara upotrebiti i vojna i diplomatska sredstva za osiguravanje "stabilnosti" u toj zemlji. Turska u Libiji podržava međunarodno priznatu GNA, dok LNA ima podršku Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

--------------------------------------------------------

Ko koga podržava u ratom razorenoj Libiji? Sve sukobljene strane imaju svoje interese, a Erdogan je već stavio šapu na svoj cilj
I.Z.K. , Politiko , Al Džazira 17.01.2020.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je dogovor o slanju vojske u Libiju napravio sa jednim ciljem - da preuzme kontrolu nad vodama istočnog Mediterana i kopa naftu, uprkos protivljenju drugih država prisutnih u regionu.

Erdogan je u četvrtak rekao da je Turska počela sa slanjem trupa u Libiju kako bi pomogla vladi, koju predvodi Fajez al Saradž u Tripoliju (GNA), koju podržava UN, u borbi protiv pobunjeničke Libjske nacionalne armije (LNA) koje predvodi Kalifa Haftar. On je rekao da Turska želi da podrži stabilnost vlade u toj ratom razorenoj i duboko podeljenoj zemlji, ali i istakao odmah da, u skladu sa sporazumom Ankare i Tripolija, više neće biti moguće da druge zemlje sprovode istraživanje i bušenje nafte kod obala Libije. Erdogan je takođe najavio i da će Ankara započeti aktivnosti pretrage i bušenja zaliha gasa na istočnom Mediteranu 2020. godine u skladu sa sporazumom postignutim sa GNA i da je njen brod "Oruk Reis" već započeo istraživanja. GNA i Ankara su još u novembru potpisale memorandum o vodenim granicama u Mediteranskom moru, ali nisu objavile mnogo detalja o tome. Severni deo teritorije Mediterana za koji Turska tvrdi da na njega polaže pravo, obuhvata i pojedina grčka ostrva poput Krita i delove kiparske ekskluzivne ekonomske zone.

Turska se godinama sukobljavala s Grčkom i Kiprom oko prava na Istočni Mediteran. Kako nije potpisnik Konvencije UN-a o pomorskom pravu iz 1982. godine, Turska ne priznaje ekskluzivne ekonomske zone koje su ostrvima dodeljene ovom Konvencijom. Turska i Grčka vode pregovore više od pola veka kako bi pronašle obostrano prihvatljivo rešenje njihovog spora oko podele resursa u Egejskom moru i Mediteranu. Tenzije između Turske i Grčke su u poslednje vreme i dodatno povećane zbog eksploatiranja gasa koje Turska vrši u istočnom Mediteranu nedaleko od obale Kipra, zbog čega Evropska unija preti uvođenjem sankcija Turskoj. U zamenu za dogovor sa GNA, Turska šalje svoje i sirijske borce da se bore protiv Haftarovih pobunjenika. Turski parlament je u januaru odobrio slanje vojske, a vlada je u Libiju već poslala deo vojne opreme poput dronova. Prema pisanju "Al Džazire", nekih 180 turskih vojnika se već nalazi u Libiji gde treniraju tamošnju vojsku.

Ko je sve prisutan u Libiji?

Otkako je 2011. godine pao lider Libije Moamer Gadafi, država se nalazi u stanju sukoba više frakcija koje se bore za vlast. One su se podelile na one koje podržavaju Al Saradževu vladu i na one koje podržavaju Haftara. Poslednjih godina sukob u Libiji pretvorio se u posrednički rat, sa brojnim stranim silama koje su se pridružile radi odbrane sopstvenih ideoloških i ekonomskih interesa. GNA podržavaju zapadne sile, uključujući SAD, ali se uglavnom oslanja na Tursku, Katar i Italiju.

S druge strane Haftar uživa podršku Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), Rusije, Saudijske Arabije, Jordana i, nezvanično, Francuske. UAE je značajno pomogla Haftaru vazdušnom podrškom i naprednim oružjem, prema američkim izveštajima, Saudijska Arabija je Haftara podržala velikodušnim novčanim sredstvima, a Egipat je njegovim snagama takođe dao oružje. Smatra se da Francuska takođe Haftaru pruža vojnu pomoć. Francuske rakete pronađene su u bazi LNA prošle godine, ali vlada je porekla da snabdeva Haftara oružjem. Za Rusiju se tvrdi da je poslala svoje plaćenike u zemlju.

Šta su njihovi ciljevi?

Turska, osim ekonomskih, ima i ideološke razloge da podrži Saradža i GNA. Naime, u GNA se nalazi i jedna frakcija Muslimanskog bratstva, a poznato je da ih Turska podržava, kao što je to činila i u Egiptu.

Italija, bivša kolonijalna sila u Libiji, stabilizaciju te zemlje smatra pitanjem nacionalne sigurnosti. Ona se kladi na vladu Al Saradža da osigura svoje interese, uključujući pristup rezervama nafte. Migracije su još jedna briga - Rim je prošle godine obnovio kontroverzni sporazum o migrantima sa GNA, prema kojem se migranti zateknuti u Mediteranu vraćaju natrag u Libiju.

Francuska vlada zvanično negira da podržava Haftara, ali smatra ratnog vođu kao najbolju opciju za umanjivanje rizika od javljanja ekstremista. Francuska takođe ima interese za naftu u Libiji.

Saudijska Arabija, Egipat i UAE vide u Haftaru saveznika protiv širenja političkog islama, a posebno Muslimanskog bratstva, koje navode kao terorističku organizaciju.

Turska i Katar su s druge strane podrška Muslimanskoj braći.

SAD zvanično podržava GNA, ali uglavnom je ostala van sukoba otkako je na njenom čelu Donald Tramp, mada je predsednik prošle godine iznenadio sve kada je u telefonskom pozivu pohvalio Haftara.

U međuvremenu, Rusija je iskoristila priliku da proširi svoj uticaj u regionu u nedostatku ujedinjenog zapadnog angažmana.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3247 on: January 18, 2020, 01:00:02 pm »



Erdogan upozorava na islamski terorizam


Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan upozorio je na jačanje islamističkog terorizma u slučaju da libijska vlada koju priznaju UN padne.

"Evropa će se suočiti s novim nizom problema i pretnju ako legitimna libijska vlada padne", napisao je Erdogan.

Turski lider je naveo da će terorističke organizacije poput Islamske države i al-Kaide imati koristi ako do toga dođe.

"Organizacije koje su pretrpele vojni poraz u Siriji i Iraku pronaći će plodno tle da ponovo stanu na noge", napisao je Erdogan.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3248 on: January 18, 2020, 05:15:13 pm »



Haftar poslao pismo Putinu: Prijatelju moj, hvala za pomoć!


Komandant Libijske nacionalne armije Halifa Haftar zahvalio je predsjedniku Rusije zbog njegovog doprinosa po pitanju uspostavljanja mira i stabilnosti u Libiji, saopšteno je iz Kremlja.

- Poštovani gospodine predsjedniče Ruske Federacije, prijatelju moj! Lično sam zahvalan zbog napora Rusije po pitanju uspostavljanja mira i stabilnosti u Libiji - navodi se u pismu koje je Haftar poslao Putinu.

Haftar je rekao i da je spreman da primi poziv da posjeti ponovo Rusiju kako bi se nastavio započeti dijalog.

On je istakao da je spreman da potpiše sporazum o primirju, ali samo ako se ispuni čitav niz uslova.

Haftar pak nije precizirao o kakvim uslovima je riječ.

Podsjetimo, Haftar tokom međulibijskih pregovora u Moskvi, održanih ove sedmice, nije potpisao sporazum o primirju sa Fajezom Saradžom, predstavnikom Vlade u Tripoliju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3249 on: January 18, 2020, 07:16:29 pm »



UN: Neophodno da prestane strano mešanje u Libiji


Izaslanik UN za Libiju Gasan Salame ocenio je da je toj zemlji "potrebno da prestane svako strano mešanje", uoči međunarodne konferencije u Berlinu o završetku sukoba u Libiji.

"Strano uplitanje može kratkoročno imati efekat aspirina. Ali Libiji je potrebno da prestane svako strano mešanje. To je jedan od ciljeva ove konferencije", rekao je Salame, po svoj prilici misleći na primirje koje je 12. januara stupilo na snagu posle inicijative Rusije i Turske.

Sastanak svetskih lidera i lidera zemalja umešanih u sukobe u Libiji za cilj ima "učvršćivanje primirja".

"Danas imamo samo primirje. Želimo da ga pretvorimo u istinski prekid vatre s posmatračima, razdvajanjem, premeštanjem teškog naoružanja... Ovo primirje mora da se održi", naveo je Salame.

Premijer medjunarodno priznate libijske Vlade nacionalnog jedinstva Fajez al-Saraž i njegov glavni neprijatelj, maršal Halifa Haftar, čije snage Narodne armije više od devet meseci bore da bi zauzele Tripoli, bili su pozvani da u ponedeljak u Moskvi potpišu sporazum o prekidu vatre.

Ankara podržava Saraža, pa i vojno, dok se smatra da Moskva pruža podršku Haftaru, oružjem, novcem i plaćenicima.
Saraž je potpisao sporazum u Moskvi, ali Haftar to nije učinio.

Obojica su pozvana u Berlin, ali Salame "ne veruje" da će uspeti da postignu dogovor na konferenciji.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3250 on: January 18, 2020, 07:55:07 pm »



Quote
Turkey deployed Hawk air defence system in Tripoli"s Mitiga airport - LNA spokesperson



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3251 on: January 18, 2020, 08:00:56 pm »

Turcima više ne treba, prastari američki PVO sistem - rešili se otpada, pa nek se libijci za.ebavaju sa tim otpadom.   
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3252 on: January 18, 2020, 08:25:12 pm »



Pristalice Haftara blokirale izvoz nafte


Pristalice Halife Haftara blokirale su izvoz nafte iz glavnih libijskih luka, saopštila je Nacionalna naftna kompanija.

Zatvaranje izvoza nafte uzrokovaće smanjenje dnevne proizvodnje sa 1,3 miliona barela na 500.000 barela, što će značiti gubitak od 55 miliona dolara dnevno, upozorava kompanija.

Grupa bliska Haftaru pozvala je na blokadu izvoznih terminala u znak protesta zbog turske intervencije protiv Haftara, koji kontroliše istočnu Libiju.

Niz izvoznih lokacija, odnosno terminala duž sjeveroistočne obale Libije, koje čine takozvani "libijski naftni polumjesec", kontroliše Haftar, koji je u ratu sa Vladom koju priznaju UN od 2016. godine.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3253 on: January 19, 2020, 07:47:29 am »

Hau jes nou, pa te iste sile su i izazvale rat u Libiji...o budale... Roll Eyes

------------------------------------

Specijalni izaslanik UN za Libiju: Poziv stranim silama da se ne upliću u građanski rat
Srna 18.01.2020.

Specijalni izaslanik UN za Libiju Hasan Salame pozvao je strane sile da prekinu da se upliću u građanski rat u toj zemlji.

Salame je uoči mirovnih pregovora u Berlinu rekao da je strana podrška određenim grupama u sukobu stvorila jedan "začarani krug nasilja". On je naveo da međunarodne sile podržavaju neke grupe u sukobu dovodeći plaćenike, dajući novac i oružje i pružajući drugu vrstu vojne podrške. Kada je reč o pregovorima, Salame je rekao da je optimista. Njegova izjava usledila je posle devet meseci sukoba između snaga generala Kalife Haftara i vlade u Tripoliju koja ima podršku UN. Iako je proglašeno primirje dve strane međusobno se optužuju za kršenje prekida vatre. Snage Haftara danas su blokirale ključne terminale za izvoz nafte u glavnim libijskiim lukama, podseća Bi-Bi-Si.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3254 on: January 19, 2020, 10:58:26 am »



"Rat u Libiji postaje međunarodni"


Građanski rat u Libiji nije posebna novost. S pauzama besni još od 2011. kad je diktator Moamer Gadafi svrgnut ali lani je eskalirao.

Sada sve više poprima obeležja međunarodnog sukoba, piše portal Index.

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan prošlog meseca najavio je da će poslati vojsku u Libiju na poziv Vlade nacionalnog jedinstva, što je ove nedelje i uradio. Snage za obuku libijske vojske već su raspoređene u zemlji.

Erdogan je prošlog meseca jasno dao do znanja i zašto vojno interveniše u Libiji kad je poručio da Turska neće mirno posmatrati kako plaćenici koje podržava Rusija pomažu Haftaru.

I zaista, kako javlja Vašington post pozivajući se na američke dužnosnike i libijske vojne zapovednike, u Libiji se u septembru prošle godine pojavilo više od 1000 ruskih plaćenika koji su svojim vojnim iskustvom i naprednim naoružanjem dramatično promenili ravnotežu snaga na bojištu, baš kad su Haftarove snage počele gubiti.

Moskva, doduše, baš kao i u Siriji i Ukrajini, poriče da ima ikakve veze s plaćenicima iz notorne Grupe Vagner. Zanimljivo je da je učestvovanje plaćenika u vojnim delatnostima ilegalno u Rusiji, za razliku od SAD-a.


Na drugoj strani turski vojnici i sirijski pobunjenici

GNA se onda obratila za pomoć Istanbulu koji je opskrbio njenu vojsku vojnim dronovima, oklopnim vozilima i vojnim savetnicima.

I Turska je sad na bojište poslala svoje plaćenike - oko 2000 sirijskih pobunjenika, javlja Gardijan, koji će se sad boriti za vladu u Tripoliju iako je poslednje područje Sirije pod kontrolom pobunjenika pod silovitim napadima ruskih, sirijskih i iranskih, odnosno proiranskih snaga.

A Erdogan je sad zapretio libijskom generalu Kalifi Haftaru, koji se bori protiv vlade koju Turska podržava, da će ga "naučiti lekciju" ako nastavi s napadima.


No, ko se zapravo bori protiv koga u Libiji?

Na jednoj strani je već spomenuti Haftar, koji je bio general u Gadafijevom režimu, ali se pridružio oružanoj pobuni u kojoj je, uz vazdušnu podršku NATO-a, Gadafi svrgnut i ubijen. U međuvremenu je postao najveći ratni vođa u rastrganoj i kaotičnoj zemlji u kojoj se različite frakcije već godinama bore za prevlast.

Sad je na čelu samoprozvane Libijske nacionalne vojske (LNA) koja je u aprilu prošle godine pokrenula veliku ofenzivu na Tripoli. Iako je ofenziva u početku bila munjevita i činilo se da će i Tripoli brzo pasti, druga strana krenula je u protivofanzivu. Uskoro je nastupila pat-pozicija, piše Index.


Suprotstavljene vlade u Tripoliju i Tobruku na istoku zemlje

Devet meseci kasnije, LNA i oružane snage Vlade nacionalnog jedinstva (GNA) sklopile su prošle nedelje primirje, ali su ga vrlo brzo i prekršile, optužujući pritom jedna drugu. Ono što posebno zabrinjava, međutim, upravo je sve izraženija međunarodna dimenzija sukoba.

Haftar je u međuvremenu otišao u posetu Moskvi, nakon čega je poručio da će ipak poštivati prekid vatre iako nije potpisao sporazum o primirju.

Podsetimo, Libija ima dve suprotstavljene vlasti: međunarodno priznatu, ali prilično slabu vladu u Tripoliju (GNA) na čelu s premijerom Fajezom al-Saradžom i drugu u istočnom gradu Tobruku, povezanu s Haftarom, koja je u međuvremenu preuzela kontrolu nad većinom zemlje.

76-godišnji Haftar je dvojni američko-libijski državljanin koji je godinama živeo u Virginiji, gde je bio i saradnik CIA-e i 1996. pokrenuo prvi neuspješni ustanak protiv Gadafija. 2011. se ponovno vratio u Libiju, a ustanak je ovog puta bio uspešan.

No poslednjih godina promenio je stranu i udružio se s Moskvom u pokušaju preuzimanja čitave zemlje.

Osim pomoći u naoružanju, plaćenicima i diplomatskom lobiranju, Rusija je, kažu analitičari, štampala milijarde libijskih dinara za Haftara kako bi mogao plaćati svoje snage i kupovati vernost brojnih lokalnih plemena koje nije previše briga za vladu u Tripoliju ili Tobruku.


Haftara pomažu Rusija, Egipat, ali i Francuska, Turska, Katar i Italija

Haftara su finansijski, diplomatski i naoružanjem počele pomagati i Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Jordan, Saudijska Arabija, ali i Francuska, koja je lani čak blokirala zajedničku izjavu EU-a kojom se traži od Haftara da prekine napad na Tripoli.

U julu su u bazi koju koristi LNA pronađeni i francuski projektili Javelin američke proizvodnje. UAE je također opskrbio LNA, među ostalim, dronovima kineske proizvodnje Wing Loong II i protvvazdušnom obranom Pancir 1 ruske proizvodnje.

GNA pak, osim Turske, podržavaju Katar i SAD, a u manjoj meri i Italija, koja se navodno boji da će joj Francuska, u slučaju smene vlasti, preoteti privilegiranu poziciju koju u Libiji ima italijanski naftni gigant ENI.

Osim geopolitike, i ideologija igra ulogu u ovoj mreži saveza. Vlada u Tripoliju je povezana s islamističkim milicijama, a Egipat, Saudijska Arabija i UAE strahuju da je povezana s njihovim neprijateljem, Muslimanskim bratstvom, dok se Haftar predstavlja kao sekularni vladar, po uzoru na egipatskog diktatora Abdela Fataha el-Sisija.

Iza inostranog uključivanja u sukob, stoje, naravno, geopolitički interesi većih i manjih sila, pri čemu su posebno značajna unosna nalazišta nafte i plina. Rusija se nada da će dobiti milijarde dolara vredne ugovore koje je izgubila kad je Gadafi svrgnut.

Iz današnje perspektive tragikomično zvuči činjenica da je formalno i dalje na snazi UN-ov embargo na uvoz oružja u ovu zemlju. Ovo je, nažalost, samo još jedna u nizu potvrda da UN više nema, ako je ikad i imao, nikakvu moć zaustavljanja oružanih sukoba, piše novinar Indexa.


Berlin - poslednja prilika da se zaustavi međunarodni oružani sukob

No pravi krivac za trenutnu opasnu eskalaciju u Libiji je, tvrde mnogi analitičari, SAD. "Svetski policajac" je, nakon što je s Francuskom i Italijom vojno intervenisao kako bi zaštitio ugrožene civile od Gadafijeve vojske, uglavnom digao ruke od Libije.

Druge zemlje, od evropskih do bliskoistočnih, uključile su se vojno ili diplomatski, ali polako postaje očito da Rusija i Turska, baš kao i u Siriji, igraju odlučujuću ulogu.

Iako SAD službeno podržava vladu u Tripoliju, Tramp je slao dvostruke signale pa je tako čak u telefonskom razgovoru s Haftarom sugerisao da ima njegovu podršku, u skladu sa svojom već poznatom simpatijom prema vladarima "čvrste ruke".

Naravno, eskalacija rata mogla bi izazvati i eskalaciju migrantske krize. Libija je, uz Tursku, glavna zemlja kroz koju migranti i izbjeglice prolaze na putu za Evropu, ploveći i često se utapajući u derutnim čamcima.

Tramp i el-Sisi su prošlog meseca nakon razgovora poručili da "odbacuju stranu eksploataciju i slažu se da strane moraju poduzeti hitne korake kako bi razrešile konflikt pre nego u Libiji izgube kontrolu, a preuzmu je strani akteri".

Trenutno primirje i mirovna konferencija u Berlinu ove nedelje, koju će predvoditi nemačka kancelarka Angela Merkel, poslednja su prilika da se upravo to dogodi.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 [217] 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.