PALUBA
March 28, 2024, 08:55:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 [218] 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 749436 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3255 on: January 19, 2020, 11:02:26 am »



Danas u Berlinu međunarodna konferencija o Libiji


Učesnici berlinske konferencije o Libiji, koja će biti održana danas u Berlinu, pozvaće na prekid svih vojnih dejstava u znak podrške stranama u sukobu.

To se vidi iz nacrta zaključaka konferencije u koje TAS S imao uvid.

"Pozivamo na prekid svih vojnih dejstava i direktnu podršku strana u sukobu na celoj teritoriji Libije od početka procesa primirja", navodi se u dokumentu.

Učesnici berlinske konferencije o Libiji pozivaju i na ekonomske reforme u toj zemlji.

"Podržavamo ekonomski dijalog sa predstavnicima libijskih finansijskih i ekonomskih institucija i podsticemo sprovodenje strukturnih ekonomskih reformi", stoji u nacrtu zaključaka.

Učesnici takode "podstiču uspostavljanje mehanizma za obnovu Libije koji će podržati razvoj i obnovu u svim regionima pod okriljem nove predstavničke i jedinstvene vlade na nacionalnom nivou, kako bi razvila teško pogođena područja".

Na međunarodnoj konferenciji o Libiji u nemačkoj prestonici učestvovaće Rusija, SAD, Kina, Velika Britanija, Italija, Francuska, Egipat, Alžir i Ujedinjeni Arapski Emirati, kao i organizacije, poput Ujedinjenih nacija, Evropske unije, Afričke unije i Arapske lige.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3256 on: January 19, 2020, 04:03:40 pm »

Erdogan: "Haftar ne želi mirovni proces u Libiji, mora da odustane od agresivnog ponašanja"
Tanjug 19.01.2020.

Komandant Libijske nacionalne armije Halifa Haftar mora da odustane od agresivnog ponašanja da bi se otvorio put za politički proces u Libiji, izjavio je danas u Berlinu turski predsednik Redžep Tajip Erdogan.

- Haftar nije potpisao sporazum i to nam pokazuje da ne želi mirovni proces, već vojno rešenje konflikta - rekao je Erdogan na početku razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Da bi se obezbedili mir i stabilnost u Libiji, na konferenciji u Berlinu neophodno je naći načine da se osigura prekid vatre i političko rešenje sukoba, istakao je Erdogan, preneo je Tass. Putin je prethodno izjavio da se nada da će dijalog o Libiji biti nastavljen i da će sukob u toj zemlji biti rešen.

- Ne gubimo nadu da će dijalog biti nastavljen i ne štedimo napore da se ovaj sukob reši - rekao je Putin na sastanku sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom na marginama sastanka u Berlinu. Rusija i Turska su načinile dobar korak kada su pozvale na prekid vatre u Libiji, čime su stvoreni preduslovi za održavanje konferencije u Berlinu, istakao je Putin. U Berlinu se danas okupljaju ključni faktori u dugogodišnjem građanskom ratu u Libiji u pokušaju da se obuzda mešanje stranih vojnih snaga, učvrsti primirje i pomogne novom pokretanju političkog procesa o budućnosti te severnoafričke države.

Kancelarka Angela Merkel pozvala je lidere 12 zemalja, kao i Ujedinjene nacije, Evropsku uniju, Afričku uniju i Arapsku ligu na samit u glavnom gradu Nemačke. Višemesečna diplomatska nastojanja Nemačke da pojača napore za zaustavljanje borbi u Libiji u okviru su inicijative generalnog sekretara UN Antonija Gutereša i njegovog izaslanika za Libiju Gasana Salame, prenosi AP. Libija je podeljena na suparničke administracije, od kojih svaka ima podršku razlicitih država.

Hafterove snage koje su od aprila u opsadi Trpolija podržavaju Egipat, Rusija i Ujedinjeni Arapski Emirati, dok se vlada Tripolija okrenula Turskoj. Primirje na koje su obe strane početkom ovog meseca pozvani Moskva i Ankara je prvi prekid u borbama u poslednjih nekoliko meseci. Izaslanik UN za Libiju Gasan Salame ocenio je da je toj zemlji potrebno da prestane svako strano mešanje, ali je izrazio i baojazan da u Berlinu neće biti postignut dogovor o prekidu sukoba.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3257 on: January 19, 2020, 04:04:42 pm »

Берлински самит важна етапа за примирје у Либији
недеља, 19.01.2020.

ИСТАНБУЛ – Самит у Берлину представља „важну етапу” за учвршћивање примирја у Либији, рекао је данас турски председник Реџеп Тајип Ердоган неколико сати пре почетка скупа.

„Сматрамо Берлински самит важном етапом за утврђивање примирја и кретања ка политичком решењу”, рекао је турски председник новинарима на аеродрому у Истанбулу пре поласка за Берлин. Он је позвао међународну заједницу да се супротстави онима којизаговарају крв и хаос у Либији, преноси Бета. Вође главних земаља укључених у сукоб у Либији окупљају се данас у Берлину, на самиту који заједно организују Немачка и УН, у покушају да понво покрену мировни процес и да избегну да грађански рат прерасте у „другу Сирију”.

Двојица главних актера кризе у Либији Калифа Хафтар и Фајез ал Сараџ, председник Владе националног јединства са седиштем у Триполију, коју признају Уједињене нације и подржава Турска, очекују се данас у Берлину, али неће седети за истим столом. Турска и Русија издејствовале су прошле недеље примирје у Либији али се повремене борбе настављају. У петак су оружане групе повезане са Хафтаром заузеле велике терминале за извоз нафте дуж либијске источне обале као и јужна нафтна поља у новом изазову за владу у Триполију.

Ердоган је поновио критике Грчке која је у четвртак примила команданта снага на истоку Либије генерала Калифу Хафтара, кога између осталих подржава Русија. Грчка игра лошу игру у духу „реваншизма” зато што није позвана на самит у Берлину, оценио је Ердоган.

Либијом од 2015. године паралелно управљају две владе, једна са седиштем у Бенгазију коју представља Хафтар и друга, међународно призната, у Триполију. Послер разговора о Либији које су прошле недеље у Москви организовали Русија и Турска, генерал Хафтар је напустио Москву без потписивања договора о прекиду ватре који је прихватио његов ривал Фајез ал Сараџ.

Турска, која је обећала да ће послати војнике да подрже владу Либије у борби против Хафтарове офанзиве, у спору је са Грчком због права на бушење нафте и гаса у Источном Медитерану.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3258 on: January 20, 2020, 09:03:46 am »



Dogovor u Berlinu, poštovati embargo na oružje


Nemačka kancelarka Angela Merkel kaže da su se zemlje, koje su uključene u rešavanje sukoba u Libiji, dogovorile da treba da poštuju embargo na oružje

Kako navodi, on se često narušava, i da bi on trebalo da bude bolje kontrolisan nego do sada.

Učesnici današnje konferencije o Libiji u Berlinu saglasili su se i da će obezbediti da se više ne pruža vojna podrška zaraćenim stranama dok traje primirje, navela Merkel posle četvoročasovnih pregovora u Berlinu.

"Dogovorili smo se o sveobuhvatnom planu za napredovanje. Mogu samo da kažem da su svi učesnici zaista konstruktivno sarađivali", rekla je Merkel.

U Berlinu su bili i lideri dveju zaraćenih strana, predsednik međunarodno priznate libijske vlade narodnog jedinstva Fajez al-Saradž i komandant Libijske narodne armije general Kalifa Haftar, a na pitanje da li su njih dvojica bili deo pregovora u nemačkoj prestonici, Merkel je rekla da je s njima razgovarano pojedinačno, "jer su razlike između njih toliko velike da trenutno ne razgovaraju međusobno".

Nemačka kancelarka navela je i da bi učesnici konferencije trebalo da se redovnije sastaju kako bi osigurali nastavak procesa da bi narod u Libiji dobio svoje pravo na miran život, prenosi AP.

Generalni sekretar UN Antonio Guteres zahvalio je Merkel na njenim "apsolutno izvanrednim" naporima.

"Ne mogu dovoljno da naglasim zaključak samita da nema vojnog rešenja sukoba u Libiji", rekao je on novinarima u Berlinu, dodajući da se nada da će obaveze koje su danas preuzete dobrineti trajnom rešenju libijske krize.

Generalni sekretar UN naglasio je da je potreban prekid vatre.

"Ne možemo da nadgledamo nešto što ne postoji", rekao je Guteres, navodeći da su svi učesnici konferencije obavezali da će izršiti pritisak na strane da se postigne potpuni prekid vatre.

Šef nemačke diplomatije Hajko Mas rekao je da "znamo da današnji potpisi nisu dovoljni".

On je kazao da će predstavnicima zemalja koji danas nisu bili pozvani na konferenciji biti data prilika da učestvuju na budućim sastancima četiri komiteta, koji se bave različitim aspektima krize, uključujući vojna pitanja i ekonomiju.

"Znamo da je rad tek počeo", rekao je Mas, ali je i pohvalio "duh saradnje" koji je, kako je naveo, danas viđen u Berlinu.

Svetski lideri postigli su dogovor o tekstu konačnog dokumenta sa konferencije u Libiji, koja se održava u Berlinu, prenose agencije pozivajući se na izvore.

Prema nacrtu dokumenta u koji je TAS S imao uvid, proces rešenja krize u Libiji biće podeljen na šest delova: primirje, embargo na oružje, politički proces, reforma sektora bezbednosti, ekonomska i finansijska reforma, poštovanje međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava.

U nacrtu se takođe poziva na nemešanje u oružani sukobu u Libiji i traži od Saveta bezbednosti UN da uvede sankcije zemljama koje krše embargo na oružje.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3259 on: January 20, 2020, 12:11:37 pm »



Libija najavila drastično smanjenje proizvodnje nafte


Cene sirove nafte porasle su jedan procenat i dostigle najviši nivo u proteklih nedelju dana zbog vojne blokade infratrukture u Libiji

Libija će za nekoliko dana smanjiti proizvodnju nafte na 72.000 barela dnevno, ukoliko se nastave blokade njenih naftnih postrojenja.

To je saopštila je Libijska nacionalna naftna korporacija (NOC).

Portparol NOC-a je rekao da je dnevna proizvodnja, pre nego što su snage lojalne Kalifi Haftaru zatvorile naftovod i velike naftne luke na istoku zemlje, iznosila 1,2 miliona barela, preneo je Rojters.

NOC je saopštio da su zbog zatvaranja naftovoda i luka, veća naftna polja na jugozapadu Libije primorana da počnu da obustavljaju proizvodnju.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3260 on: January 20, 2020, 12:25:30 pm »



EU ministri o kontroli prekida vatre u Libiji


Ministri spoljnih poslova EU na sastanku u Briselu razgovaraju o ulozi Unije u uspostavljanju mira u Libiji.

Na dnevnom redu ministarskog sastanka je i mirnovini proces na Bliskom Istoku, bezbednosna situacija u oblasti srednje Afrike, kao i diplomatija u cilju zaštite klime.

Šef diplomatije EU Žosep Borel, koji predsedava ministarskim Savetom, najavio je da će u fokusu razgovora biti pitanje Libije, odnosno primena sporazuma o prekidu vatre o čemu je bilo reči na Berlinskoj konferenciji održanoj u nedelju 19. januara.

"Prekid vatre i embargo na oružje neko mora da kontroliše", poručio je Borel dolazeći na sastanak.

Šef diplomatije EU nije želeo da spekuliše sve češće pominjanom idejom o mogućem slanju EU trupa koje bi nadzirale prekid vatre u Libiji.

"Postoji mnogo mogućnosti na ministrima je da odluče kako bi se nadgledala primena dogovora od juče", navodi Borel.

On zaključuje da je Berlinska konferncija stvorila "dobar momentum" za delje napredovanje ka rešenju za Libiju.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3261 on: January 21, 2020, 09:53:10 am »

Libijska naftna polja i rafinerije i dalje ne rade
Tanjug 20.01.2020.

Najveća libijska naftna polja i rafinerije ne rade ni danas, jer snage generala Kalife Haftara na istoku zemlje nisu odustale od njihove blokade ni posle međunarodnog samita o okončanju građanskog rata, saopštila je Libijska nacionalna naftna korporacija (NOC).

Snage lojalne Haftaru nastavkom blokade žele da nastave pritisak na svoje političke rivale, međunarodno priznatu vladu u Tripoliju, navodi AP. Zemlje uključene u rešavanje dugogodišnjih sukoba u Libiji, usaglasile su u nedelju u Berlinu sveobuhvatni plan za rešavanje krize, ali su na terenu tenzije ostale visoke. Nafta, glavni oslonac libijske ekonomije, već dugo je ključni faktor u građanskom ratu, jer se suparničke grupe bore za kontrolu nad naftnim poljima i državnim prihodima.

------------------------------------------

EU: Razmotriri korake za prekid vatre u Libiji
Srna 20.01.2020.

Ministri spoljnih poslova zemalja EU dogovorili su se danas da razmotre načine za pružanje podrške formalnom prekidu vatre u Libiji, uključujući posmatračku misiju i obnavljanje mornaričke operacije kako bi se podržao embargo UN na naoružanje, saopšteno je u Briselu.

- Bez prekida vatre biće teško da se zamisli snažan angažman EU - rekao je na konferenciji za novinare šef spoljne politike evropskog bloka Đuozep Borelj. On je rekao da će EU razgovarati o nastavku mornaričke misije u blizini obale Libije kako bi se sprečilo da oružje stiže do militanata. Očekuje se da će ministri zemalja Unije razmotriti opcije na sedećem sastanku u februaru, kada će možda doneti konkretne odluke, rekle su diplomate u Briselu. Borelj, koji je stupio na dužnost u decembru, pozvao je članice Unije da deluju odlučnije kada je reč o Libiji.

Strane sile dogovorile su se na jučerašnjem samitu u Berlinu da podrže krhko primirje u Libiji, koja je u haosu od pada Muamera Gadafija 2011. godine. U zemlji trenutno postoje dve administracije, na istoku i zapadu, koje se bore za vlast i kontrolu nad resursima.

Izvor: www.blic.rs
« Last Edit: January 21, 2020, 09:58:43 am by MOTORISTA » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3262 on: January 21, 2020, 10:00:12 am »

Postignut dogovor o Libiji: Bez isporuka oružja i bez pomoći zaraćenim stranama
Novosti online   19. januar 2020.

Učesnici konferencije o Libiji dogovorili su plan rešavanja krize u Libiji, saopštila je nemačka kancelarka Angela Merkel na kraju konferencije u Berlinu.

Mirovni plan za Libiju predviđa:

1. Prekid vatre.

2. Formiranje posmatračke komisije „pet plus pet“ (po pet predstavnika iz obe strane u sukobu) u okviru kojeg će se raspravljati o svim pitanjima vezanim za primirje

3. Da se uvede embargo na isporuke oružja i da se prati njegovo poštovanje.

4. Da se ne pruža pomoć zaraćenim stranama u Libiji.

5. Konflikt u Libiji se može rešiti samo političkim putem.

6. Reformu sektora bezbednosti - formiranje jedinstvene vojske i policije pod centralnom civilnom upravom. Demobilizacija i razoružanje paravojnih formacija i njihova integracija u legalne institucije Libije.

7. Ekonomske reforme, poštovanje ljudskih prava.

Sankcije za kršenje embarga na uvoz oružja u Libiju nisu bile teme razgovora. Merkelova je saopštila da je konferencija dala važan doprinos rešavanju konflikta u Libiji. Ona je dodala da će usvojeni dokument biti poslat na odobrenje u SB UN i da će postati deo političkog procesa za rešavanje krize u Libiji. Saradž i Haftar su bili pozvani u Berlin na zahtev Rusije

Lideri zaraćenih strana su bili pozvani na međunarodnu konferenciji uz Berlinu na zahtev Rusije, saopštio je vršilac dužnosti šefa diplomatije Rusije Sergej Lavrov.

„Na naše insistiranje je bio proširen i krug učesnika, iz libijskih suseda“, dodao je on.

On pozitivno ocenio rezultate konferencije, ali je priznao da i dalje postoje razlike u pristupima između strana u sukobu. Rusija je od početka učestvovala u pripremi samita.

Podsetimo, međunarodnoj konferenciji, osim sukobljenih strana, koje su predstavljali komandant Libijske nacionalne armije general Halifa Haftar i predsednik Vlade nacionalnog jedinstva Fajez Saradž, učestvovali su i predsednik Rusije Vladimir Putin, turski lider Redžep Tajip Erdogan, francuski predsednik Emanuel Makron, predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi, američki državni sekretar Majk Pompeo i predstavnici nekoliko drugih država.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3263 on: January 21, 2020, 03:19:27 pm »




Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3264 on: January 21, 2020, 08:05:43 pm »



Libija najavila drastično smanjenje proizvodnje nafte


Cene sirove nafte porasle su jedan procenat i dostigle najviši nivo u proteklih nedelju dana zbog vojne blokade infratrukture u Libiji

Libija će za nekoliko dana smanjiti proizvodnju nafte na 72.000 barela dnevno, ukoliko se nastave blokade njenih naftnih postrojenja.

To je saopštila je Libijska nacionalna naftna korporacija (NOC).

Portparol NOC-a je rekao da je dnevna proizvodnja, pre nego što su snage lojalne Kalifi Haftaru zatvorile naftovod i velike naftne luke na istoku zemlje, iznosila 1,2 miliona barela, preneo je Rojters.

NOC je saopštio da su zbog zatvaranja naftovoda i luka, veća naftna polja na jugozapadu Libije primorana da počnu da obustavljaju proizvodnju.


Može li neko malo detaljnije objasniti ovu vest.
Kome pripada NOC, da li vladi u Tripoliju ili vladi u Tobruku, ili su u pitanju zajednički interesi, bez obzira na vojne sukobe dveju vlada?

Jer, ako taj NOC smanji proizvodnju u svom delokrugu, (pretpostavljam da je to ipak zapadna Libija), šta to znači za ukupnu proizvodnju nafte u Libiji?

Prema ovoj vesti ispada da je sva proizvodnja nafte u Libiji u rukama vlade u Tripoliju, a da je izvoz preko luka u istočnom delu Libije (prvenstveno mislim na terminal u Tobruku, koji je jedno vreme važio za najveći u Libiji), ne računa, ili je obustavljen, ili vlada u Tripoliju gleda samo svoja posla.....

A u stvarnosti vlada u Tobruku (Haftar) drži u svojim rukama većinu Libijske teritorije, samim tim i većinu naftnih polja i naftovoda.

MOžda se opet neki novinar zaneo u svojoj ekskluzivi, pa je u svom tekstu zaboravio obuhvatiti celokupnu situaciju a terenu?? 

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3265 on: January 22, 2020, 08:07:41 am »

Veliki udar na Tripoli — Haftar „zavrnuo slavine“ naftovoda
NovostiOnline   21. januar 2020.

Smanjenje proizvodnje na libijskim naftnim poljima „El šarare“ i „El fil“, nakon što su Halifa Haftar i njegove snage Libijske nacionalne armije zavrnule glavni cevovod naftovoda, predstavlja pritisak na Vladu u Tripoliju i kratkoročno bi moglo da poveća cenu nafte u svetu.

Libijska nacionalna naftna korporacija saopštila je da smanjuje proizvodnju na naftnim poljima „El šarare“ i „El fil“ nakon što su snage Libijske nacionalne armije pod komandom Halife Haftara zatvorile glavni cevovod sa ovih polja i blokirale luku za izvoz.

ZAVRTANjE SLAVINE — UDAR NA VLADU U TRIPOLIJU

Generalni sekretar Nacionalnog naftnog komiteta Goran Radosavljević kaže za Sputnjik da će „zavrtanje slavine na naftovodu“ biti veliki udar na Vladu u Tripoliju, s obzirom da je glavni izvor finansiranja cele države prodaja nafte. On smatra da je to još jedan način da se izvrši pritisak „opozicione strane“ na centralnu Vladu u Tripoliju.

„Mislim da blokada proizvodnje nafte u Libiji ne ide naruku ni jednoj ni drugoj strani u dugom roku, jer verujem da se i ova druga strana takođe finansira od nafte, tako da videćemo šta će mirovni pregovori doneti i da li će se neki sporazum postići, iako su sada te dve strane prilično udaljene“, kaže Radosavljević. Prema njegovim rečima — Libija je veliki svetski proizvođač nafte i, uprkos građanskom ratu koji u toj zemlji traje skoro deceniju, među 20 je najvećih svetskih proizvođača na svetu, sa nekih 1,2 miliona barela dnevno.

RAST CENA — PITAJU SE SAD, RUSIJA I SAUDIJSKA ARABIJA

„Tako da bi smanjenje ili čak prestanak proizvodnje nafte u Libiji moglo da utiče na naftno tržište u negativnom smislu i, u kratkom roku, na rast cena“, smatra Radosavljević. Kad je reč o nekom dužem roku, prvo bi trebalo videti koliko će ova blokada trajati, s obzirom da su u toku mirovni pregovori u Berlinu i da je neki sporazum postignut.

„Svakako, ako to potraje, verujem da će zemlje poput SAD, Rusije i Saudijske Arabije uspeti da nadoknade tu količinu nafte i da će se tržište stabilizovati, ali u kratkom roku bi to moglo da utiče na rast cena“, smatra Radosavljević. On ističe da je proizvodnja nafte u Libiji u odnosu na vreme pre izbijanja građanskog rata dosta smanjena, dok se, sa druge strane, na svetskom tržištu proizvodnje nafte — „scena jako promenila“.

„Amerika je od neto uvoznika postala neto izvoznik i zvanično najveći proizvođač nafte i gasa na svetu. Saudijska Arabija je pala na treće mesto, posle SAD i Rusije, što je interesantno, jer decenijama je bila najveći proizvođač. Verujem da će ova tri proizvođača koji proizvode trećinu, ako ne i više na dnevnom nivou nafte i gasa u svetu, uspeti da nadoknade taj pad“, zaključio je Radosavljević.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3266 on: January 22, 2020, 08:15:41 am »

Svetske sile pokušavaju da posreduju miru u Libiji, ali "novi Gadafi" mogao bi im pomrsi konce
I.Z.K. 21.01.2020.

Lideri i zvaničnici iz SAD, EU, Rusije, Turske i drugih zemalja izvršili su pritisak kako bi se u Libiji uspostavio mir. Ali, ako su mislili da će taj pritisak biti dovoljan da lidera pobunjenika generala Kalifu Haftara bace na kolena, prevarili su se.

Pitanje je da li će uslovi primirja biti ispoštovani, naročito zato što se Kalifa Haftar još jednom pokazao kao veoma nepredvidiv faktor. Uoči međunarodnog samita održanog u Berlinu u nedelju Haftar je ispunio svoja upozorenja i osakatio proizvodnju nafte u državi zatvaranjem glavnog cevovoda na poljima El Šarare i El Fil. To general koga mnogi nazivaju novim Gadafijem, učinio manje od nedelju dana nakon što je išetao sa razgovora u Moskvi, gde je trebalo da se govori o primirju.

Dok su se lideri i diplomate spremali da napuste nemačku prestonicu, oni su se dogovorili oko zajedničkog rada na miru. Haftar i libijski premijer, Fajez al Saradž, sada moraju da imenuju odbor od pet ljudi koji bi trebalo da se sastane u Ženevi narednih dana, piše "Blumberg". Ali Haftar je onaj od koga može da se svašta očekuje jer - za sada - pokazuje veštinu da iskoristi svoj uticaj, dok se svetske sile više mešaju u sukob u Libiji.

Njegova neposlušnost posebno uznemirava Rusiju i Tursku, koje pružaju vojnu podršku suprotstavljenim stranama. Ruski predsednik Vladimir Putin podržao je Haftara, koji kontroliše istok Libije i pokušava da zauzme glavni grad Tripoli. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan podržava Saradževu vladu, koja ima i podršku u UN. Obojica lidera iskoristila su vakuum u zemlji koji je nastao sa padom Moamera Gadafija, ali i vakuum na Bliskom istoku koji je nastao povlačenjem SAD iz regiona, da bi isklesali sfere uticaja.

Trenutno se čini se da su došli do obostrano korisnog dogovora: dovesti rivala za sto i potpisati primirje i podeliti geopolitički i komercijalni plen u zemlji koja ima najveće afričke rezerve nafte. Međutim, za sada to ne ide prema planu. Saradž je potpisao u Moskvi, Haftar se opirao. Pre nekoliko dana Erdogan je pretio da će generala Haftara "naučiti lekciju" obavezavši se da će poslati svoje trupe na njega. To je brzo promenilo računicu u onome što se pretvorilo u višeslojni posrednički rat, mada se čini da to više brine Putina nego Haftara.

Erdoganov odnos prema Libiji se našao na vrhu diplomatske agende. To je svakako uticalo i na evropske lidere, koji su i sami podeljeni oko toga kako da reše sukob, koji su gotovo deset godina nakon pada Gadafija rešili da se više angažuju u ratom razorenoj Libiji. Francuska i Nemačka žele da spreče islamske militante i migrante da uđu u Evropsku uniju. Turska, koja sada ima ogromnu ulogu i u Siriji i Libiji, ima mogućnost da kontroliše te tokove, dok se Haftar smatra ključnim u borbi protiv džihadista. Haftar i Saradž nisu se lično sreli godinu dana i bili su pažljivo odvojeni u Berlinu, prisustvovali su zasebnim sastancima i boravili u različitim hotelima. Napori da se njih dvojica spoje su previše puta propali.

- Jasno je da još uvek nije moguće uspostaviti stabilan ozbiljan dijalog između njih. Razlike u njihovim pristupima su prevelike - rekao je Sergej Lavrov, šef ruske diplomatije. Haftar i Saradž su veoma različiti i po prošlosti i po temperamentima.

Haftar je vojni veteran koji je 1980-ih služio pod Gadafijem, ali su se zatim posvađali, pa je proveo dve decenije u egzilu u SAD pokušavajući da sruši diktatora. Saradž je arhitekta po struci. Libijski premijer otvoreno je kritikovao Evropsku uniju i njeno napuštanje Libije nakon svrgavanja Gadafija.

- Gde ste bili? Zašto niste došli? Polje je bilo otvoreno za vas - rekao je on u jednom intervjuu u Berlinu. U međuvremenu, Haftar je pokazao nepredvidiv karakter koji je uhvatio svetske lidere na prepad. Nakon njegovog zavrtanja slavine libijskoj naftnoj industriji, cena sirove nafte je skočila na azijskom tržištu. Očekuje se da će blokada cevovoda smanjiti proizvodnju zemlje za oko 800.000 barela dnevno. Prethodno je, kao što smo već rekli, prkosio Putinu i napustio sastanak u Moskvi. On je takođe pokazao da nije nimalo pokoran ni Egiptu i Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koji mu pomažu vojskom i opremom. Sve to ukazuje da je upravo Haftar glavni razlog zbog kojeg je put do mira u Libiji dug i težak, kako je to konstatovala nemačka kancelarka Angela Merkel.

Izvor: www.blic.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3267 on: January 22, 2020, 02:59:36 pm »

Da se podsetimo malo ''starog Gadafija'', iskopah ovo na netu:

Uskoro se navršavaju četiri godine od smrti nekadašnjeg libijskog vođe Muamer Gadafija. Ma šta mislili o njemu, neke stvari o njegovoj vladavini se ne mogu zanemariti, prije svega činjenica da je svojom politikom život običnog Libijca činio puno snošljivijim nego što je to sada slučaj. Prenosimo vam njegovo posljednje javno obraćanje u formi pisma.


U ime Allaha, Premilosnog, Samilosnog!

Već 40 godina, a možda ima i više, ne sjećam se, činio sam sve što mogu da ljudima obezbjedim stanove, bolnice, škole, a kada su bili gladni, davao sam im hranu. U Bengaziju sam čak načinio plodnu ravnicu od pustinje, usprotivio sam se udarima onog kauboja Regana, koji je ubio moju kćerku, usvojenu kao siroče.
Pokušavajući da ubije mene, ubio je to siroto, nevino dijete. Zatim sam pomagao svojoj braći i sestrama iz Afrike novcem za afričku uniju, čineći sve što mogu da pomognem ljudima da razumiju ideju realne demokratije, gdje narodni komiteti upravljaju našom zemljom. Ali to nikada nije bilo dovoljno, rekli su mi neki.

 
Ljudi sa čak desetosobnim stanovima, novim odjelima i namještajem, nisu nikako mogli da se zadovolje, sebični kakvi jesu, uvijek su željeli više. Oni su poručili Amerikancima i drugim strancima da žele “demokratiju” i “slobodu”, bez imalo predstave da je u pitanju jedan razbojnički sistem, gdje najveći pas jede ostale. Njih su očarale ove riječi, a da nisu znali ni u jednom trenutku da u Americi nema besplatnog liječenja, besplatnih bolnica, besplatnog stanovanja, besplatnog obrazovanja, niti besplatne hrane – osim za prosjake ili u dugačkim redovima za supu.

 
Šta god ja učinio, nekima nikada nije bilo dovoljno. Drugi su, međutim, znali da sam ja sin Gamala Abdela Nasera, jedinog istinskog arapskog i muslimanskog vođe koga smo imali od vremena Saladina, koji je povratio Suecki kanal za svoj narod, kao što sam ja povratio Libiju za moj narod. Njegovim sam stopama pokušavao da koračam, kako bih svoj narod sačuvao od kolonijalnog porobljavanja, od lopova koji su došli da nas opljačkaju. Sada se nalazim pod udarima najveće vojne sile u istoriji ratovanja, a moj mali afrički sin Obama želi da me ubije, da našoj zemlji oduzme slobodu, da oduzme naše besplatne stanove, besplatno liječenje, besplatno obrazovanje, našu besplatnu hranu i zamjeni ih sa pljačkom u američkom stilu zvanom “kapitalizam”.

 
Svi mi u Trećem svijetu dobro znamo šta to znači, to znači da zemljama i svijetom upravljaju korporacije, dok narod pati. Za mene, stoga, nema alternative – ja ću se tome suprotstaviti i, ako je volja Allahova, poginuću držeći se ovog puta, puta koji je našu zemlju obogatio plodnim ravnicama, hranom i dobrim zdravljem, i koji nam je čak omogućio da obezbjedimo posao za našu afiričku i arapsku braću ovdje kod nas, u Libijskoj Džamahiriji. Ne želim da poginem, ali ako to bude neophodno da bi se spasila ova zemlja, moj narod i hiljade koje su svi moja djeca, neka tako bude. Neka ova oporuka bude moj glas upućen svijetu. Suprotstavio sam se NATO-u, suprotstavio sam se okrutnosti, suprotstavio sam se izdaji, suprotstavio se Zapadu i njihovim kolonijalnim ambicijama. Stajao sam uz svoju afričku braću, kao i svoju istinsku arapsku i muslimansku braću, kao svjetionik, i dok su drugi sebi zidali dvorce, ja sam živio u skromnoj kući i šatoru, nikada ne zaboravljajući svoje djetinjstvo u Sirtu.

 
Državno bogatstvo nisam ludo rasipao i poput Saladina, našeg velikog muslimanskog vođe koji je spasio Jerusalim za muslimane, veoma malo sam zadržao za sebe. Na Zapadu, neki su me nazivali “ludim” i “umobolnim”, ali oni istinu znaju, a nastavljaju da lažu. Oni znaju da je naša zemlja nezavisna i slobodna, da nije pod kolonijalnim jarmom. Znaju da su moja vizija i moj put jasni i za moj narod, i da su to uvijek bili. I da ću se boriti do posljednjeg daha da našu slobodu sačuvam. Neka nam svemoćni Allah pomogne da ostanemo vjerni i slobodni.

U Tripoliju, 8. aprila 2011. godine.


Izvor: https://dijalog.info/2020/oprostajno-pismo-muamera-gadafija-demokratija-je-razbojnicki-sistem-gde-najveci-pas-jede-sve-ostale/?fbclid=IwAR1lxnCY7Rpqy8HehdbX3fpSypcyvAcsjgB3oZp0N8nMX-uqOE2hNFhSjug
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3268 on: January 24, 2020, 03:35:53 pm »



"Širenje haosa u Libiji preti"


Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao je da "širenje haosa" u Libiji preti da utiče na čitav mediteranski basen.

On je pozvao da se izvrši pritisak na vođu libijskih snaga na istoku da se pridržavaju primirja.

"Uspeh Berlinskog plana za prekid vatre u Libiji zavisi od njegove primene na terenu", rekao je Erdogan, dodajući da je važno vršiti pritisak na generala Halifu Haftara i njegove pristalice na istoku te zemlje.


"Gađaćemo civilne avione iznad prestonice"

Pobunjeničke snage generala Kalife Haftara u Libiji proglasile su Tripoli "zonom bez letova" i zapretile da će gađati civilne avione iznad prestonice.

Aeodrom Mitiga, jedini koji funkcioniše u Libiji, bio je više puta na meti napada od kad je Libijska nacionalna armija počela ofanzivu zauzimanja Tripolija koji je pod kontrolom međunarodno priznate vlade.

Ova vlada pozvala je UN da preduzmu ozbiljne i efikasne mere da obezbede sigurnost civila i civilne avijacije kojima prete opasne pretnje milicija koje napadaju.

Portparol generala Haftara Ahmad al-Mesmari rekao je u saopštenju u sredu da će "svaki vojni ili civilni avion koji lete iznad prestonice biti uništen", prenosi BBC.

On tvrdi da turski vojnici koji podržavaju vladu koriste aerodrom kao bazu.

izvor
izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3269 on: January 24, 2020, 06:49:22 pm »

Hronologija događaja u Libiji od 2011, do sada:


Да је Муамер ел Гадафи остао у животу, вероватно би у 2019. години ликовао и држао говоре у којима би из сахарске пустиње, или можда из неке земље која му је пружила политички азил, говорио својим некадашњим поданицима да их је оног тренутка када су њега срушили с власти задесило све оно о чему је им је он говорио пре своје бруталне смрти октобра 2011.

Тог 17. фебруара 2011. остаће записано у историјским уџбеницима да се политички феномен звани ”Арапско пролеће” прелио на Либију, која је за разлику од земаља Магреба, где се колико толико смена власти извела са минимумом насиља, утонула у брутални грађански рат, који спорадично траје и данас. Земља је подељена. У њој постоје две владе, Исламска држава која има своје упориште, Ал Каида такође, градовима обалног руба царује исламски фундаментализам, трговина робљем и бројне милиције које кроје судбину сваком појединцу и остварују профит од трговине мигрантима.

После пада Бен Алија у Тунису и силаска Мубарка са власти после вишедеценијске владавине у Египту, Либија је постала земља која је те 2011. буквално за неколико дана од почетка протеста склизнула у хаос, а онда и у грађански рат и НАТО интервенцију, која је за само пар месеци однела Гадафија с власти.

Протести су почели 17. фебруара у вечерњим часовима, када се повелика маса окупила на улицама Бенгазија узвикујући погрдне пароле против Гадафија. Локална полиција била је немоћна, послати су били специјалци, али и њих је разуларена маса буквално разбила и повешала. Тог дана окупљана су забележена и у Дерни, Зинтану и Бејди.. На улицама демонстранти који су носили црвено- црне-зелене заставе са полумесецом и звездом (стара либијска застава за време краља Идриса) уместо зелене сукобили су се с полицајцима. Рафали су одјекивали улицама ових градова, ТВ и радио станице су падале у руке побуњеника, а службеници режима вешани или ликвидирани на кућном прагу. Локални гранизони су комплетно прешли на страну побуњеника. Услови за револуцију у Либији су створени…

Мирно није остало ни у Триполију, где у ноћним часовима почињу прва окупљања, барикаде и каменовање специјалне полиције. Те ноћи спаљена је ТВ и радио станица у Триполију. Пословично опрезни Гадафи преко телевизије у свом комплексу Баб-ал-Азизиа, седећи у џипу са кишобраном побуњенике је назвао псима и поручио им да ће бити уништени.

Већ наредног дана на Зеленом тргу у оквиру истоименог комплекса окупља своје присталице који наоружани узвикују пароле подршке Гадафију и најављују обрачун са побуњеницима. Опет преко телевизије један од Гадафијевих синова Саиф ал – Ислам, признаје да је војска направила грешку током обрачуна са побуњеницима у Бенгазију, јер нису били обучени да се суоче са демонстрантима. Саиф је тад у име свог оца најавио покретање реформи, али и упозорио да Либији прети грађански рат. Његове речи су биле пророчке јер је земља убрзо после његовог обраћања својим присталицама склизнула у крвави грађански рат.

За то време на улицама Бенгазија се славило. То је био први град над којим су побуњеници преузели контролу, што је морала да призна и државна телевизија у Триполију. Међутим, ђаво је однео шалу када се сазнало да је из локалног затвора у Бенгазију побегло 1.000 затвореника који су одмах узели оружје у руке.

Да је у либијској војсци, која је била одана Гадафију било много тога труло говори и податак, да су два пилота са својим миражима Ф-1 који су добили задатак да ударе на демонстранте и заспу их мецима из авионских митраљеза, пребегли и одлетели на Малту, где су затражили азил и одбили Гадафијево наређење. За то време Гадафи је прикупљао остатке војске коју је попуњавао присталицама, мигрантима и демотивисаним афричким плаћеницима да крену у одбрану градова дуж обале Медитерана.

Тих првих дана често се спекулисало да је Гадафи побегао, прво авионом у Венецуелу, а онда се пронела вест да је вероватно отишао у свој родни град Сирт одакле је кренуо у свој политички успон далеке 1969. Гласине су се шириле целом земљом, а медији су само подгревали хистерију о бројним плаћеницима на обе стране, прекиду интернета, телефонских веза, бруталних насртаја на странце и безобзирне пљачке.

Уследило је крвави грађански рат у коме је Гадафи имао у почетку више среће, док се НАТО пакт није умешао на наговор Велике Британије, Италије и Француске да се отпочне војна интервенција и помогне побуњеницима. Операцијом ”Одисејева зора” која је почела 19. марта 2011. на челу са Сједињеним Државама утрт је пут паду Гадафија.

До данас остало је више верзија како је дошло до превирања у Либији.

Прва каже да иако се Либија представљала под Гадафијем као савршена земља из раја у њој су испод те маске цветала корупција и непотизам, за многобројне младе рођене после либијске револуције образоване уз интернет и сателитске програме. За њих није било посла као пре санкција које су опасно нагризле либијски извоз нафте и гаса у Европу тако и за време. После укидања санкција стање се почело мало поправљати, али режање на систем је и даље остао. Оно што се потихо говорило било је “више демократије, пара, слободе”. Сви они су тврдили да би било без Гадафија боље, али нико није знао ко би преузео кормило управљања државом кад он оде.. Та бојазан неких Либијаца касније се показала оправданом јер после убиства Гадафија настао је хаос.

С друге стране постојали су разлози, који спадају у домен теорија завера а допринели су да почне рушење Гадафија.

Наиме, по тим тврдњама основ за рушење пуковника Гадафија био захтев, Либијске Џамахирије да Европа плати дугове од чак 20 милијарди долара, које су дуговале, италијанске, француске и британске нафтне компаније за преузету нафту. Одустајање Либије од куповине 15 борбених вишенаменских ловаца “рафал” по цени од две милијарде долара, трећи мотив је окретање руском тржишту у набавци војне опреме и обнови Либијске армије и инфраструктуре као стратешком партнеру и четврти велике стратешке резерве питке воде, нафте и гаса на северу афричког континента , које су Либији омогућавале просперитетну будућност.

Међународна активност против Либије и самог Гадафија покренута је званично 28. фебруара.2011. године, када је Британски премијер Дејвид Камерон предложио увођење зоне забрањеног лета над Либијом, под изговором да се спречи Гадафи у коришћењу борбених авиона и хеликоптера против „либијских ненаоружаних цивила“. Италија се прва јавила и подржала ову иницијативу, ако иза ње стане и Организација Уједињених нација (ОУН). Дана 12. марта 2011. министри спољних послова Арапске лиге сложили су се да ОУН затражи увођене Зоне забрањеног лета над Либијом. Дана 17. марта месец дана од почетка побуне Савет Безбедности ОУН одобрио је резолуцију 1973, дозвољавајући Зону забрањеног лета, као једну од мера, са десет гласова ЗА, нула ПРОТИВ и пет УЗДРЖАНИХ.

Резолуција 1973 била је сигнал да 19. марта 2011 под вођством САД, Француске, Италије и Велике Британије почне ваздушна операција над Либијом под кодним именом „Одисејева зора“ , која је трајала до 31. марта 2011. Званично наводни циљ операције био је спречавање ваздушних напада владиних снага на побуњеничка упоришта и наводно страдање цивила. Напад је почео лансирањем 112 крстарећих ракета „томахавк“ са америчких бродова у Средоземљу и нападом британских и француских борбених авиона из база у Италији, Француској и Британији на положаје система ПВО и радарских станица либијске армије. Британски кодни назив за операцију је био „Операција Елами“, за Французе „Операција Хартман, а за Канађане „Операција Мобајл.

Заједно са појединачним војним операцијама других земаља, операција “Одисејева зора” завршена је 31. марта 2011. када је НАТО преузео команду над свим војним операцијама у Либији у оквиру операције кодног имена „Уједињени заштитик”. Операција се водила из регионалног центра у Напуљу где се налази и Јужна команда НАТО, а операцијом се као и над простором Балкана руководило из комбинованог центра Савезничких тактичких снага (Цомбинед Аир Оператионс Центер- ЦАОЦ) 5. који се налази у Вићенци. Осим примене и контроле Зоне забрањеног лета, задатак операције “Уједињени заштитник” је био и контрола спровођења ембарга на увоз оружја у Либију. Међутим операција се претворила у нешто друго сурово убијање либијских цивила, током свакодневног бомбардовања градова под контролом Гадафијевих снага.

Живот после Гадафија

После смрти Гадафија стање у данашњој Либији се може описати само једном речју ”Хаос”. Земљом и даље влада безакоње, насиље, трговина робљем, пребацивање миграната у Европу. У земљи законе доносе два парламента, две владе, гомила милиција које се повремено за превласт боре међусобно, али и са властима у Триполију и Бенгазију. Земљом царује осам најважнијих група које контролишу власт, а то су Регуларна либијска армија која припада влади у Торбуку, Либијска национална армија основана 2014, паравојна сепцијална једница Ал Саика, Револуционарна биргада Ал Синтанија, Бригада Мисрата, Либијски одбрамбени штит, Ансар ал Шарија- Либијски огранак Ал Каиде који су 2012 брутално убили америчког амбасадора у Бенгазију, Мученици 17. фебруара и Исламска држава.

Izvor: https://nacionalist.rs/krvavo-libijsko-prolece-2011-godine-kako-je-pocelo-rusenje-muamera-el-gadafija-sa-vlasti/
Logged
Pages:  1 ... 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 [218] 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.