PALUBA
March 19, 2024, 07:48:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32]   Go Down
  Print  
Author Topic: Strani ratni brodovi u posjeti HRM  (Read 169519 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #465 on: March 13, 2023, 08:30:54 pm »

@dzumba

Radi se o gradskoj luci, kako starom gatu tako i novim vanjskim vezovima za međunarodni putnički prevoz.

Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #466 on: June 28, 2023, 10:23:41 pm »

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #467 on: June 29, 2023, 12:17:50 am »

Pre nekoliko dana negde sam pročitao za ovo dešavanje, ili sam možda čuo na radiju, nisam siguran...

Da li je do sada uplovilo išta veće u splitsku luku od ove grdosije?

Veliki američki nosač aviona na nuklearni pogon USS Gerald R. Ford uplovio je rano jutros u Split. Ponos američke mornarice dugačak je više od 330 metara, a visok 76 metara. Nazvan je po 38. predsedniku SAD-a Geraldu Fordu.
Gradnja je koštala 12.8 milijardi dolara, a još je 4.7 milijardi utrošeno za istraživanje i razvoj. Može nositi 75 aviona, a posadu, uključujući vazduhoplovno osoblje, čini 4500 ljudi.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #468 on: June 29, 2023, 12:56:36 pm »

Koliko ja znam ne, imamo gore video Kruzer MSC Splendida je dosada bila najveći kruzer 333m, a Ford ima 337m Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #469 on: June 29, 2023, 08:03:17 pm »



Значи, била је организована посета брду за новинаре. Врло занимљиво за сваког ко је био, а и мени да ово погледам. На крају, колико ми се чини види се гомила чланова посаде у цивилу. Јел то морнари кренули у град? Да ли су послали у град и америчку војну полицију као помоћ хрватској?
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #470 on: June 29, 2023, 08:26:41 pm »

Sećam se ranije ,kada uplovi neki od nosača u kritsku luku Souda bay pored Chanie ( zapadni deo ostrva). Autobusi voze u grad vojsku 24 sata dnevno...smene  po 8h na brodu. Izlaze u civilu naravno a američka vojna policija je prisutna u gradu jer im niko drugi ne sme prići za bilo koji prestup koji naprave...taman bilo silovanje ili prekršaj u saobraćaju jer naravno iznajmljuju automobile i motore da prozuje po ostrvu. Kurve idu na šakama posle njih  Cheesy

Od '98-2022. nagledao se svega i svačega...u to vreme  imali isu izričito naređenje da izbegavaju bilo kakve sukobe sa Srbima  koji žive i rade na ostrvu. Bilo je tuča i nekoliko pucnjava, istog momenta imaju zabranu od mesec dana izlaska iz baze. Koristili smo i mi i Grci takve situacije. Grci su ih bacali zajedno sa stolicama u more...mi smo znali šta se dešava u bazi zbog amera koji su bili u "vezama" sa ribama po gradu. Imali su i naređenje da se kreću po gradu najmanje u "trojkama".
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #471 on: June 29, 2023, 08:29:23 pm »

Negde 1977. (bio sam tada pitomac MVA), NA Saratoga je bila u poseti Splitu. Gradom su patrolirali američki džipovi Vojne policije i brzo, sa dva - tri udarca pendreka ubeđivali pripite mornare da uđu u džip i pravac brod. Tada su samo oficiri sa nosača mogli u grad u civilu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #472 on: June 29, 2023, 08:43:28 pm »

Kažu da je sletanje borbenim avionom (stvarno ne znam ko je to i kako izračunao) na nosač dva puta stresnije nego padobranski skok, ali ne prilikom okomitog sletanja, već konvencionalnog, kao na zemaljskoj pisti.
To sam čuo negde u relativno ozbiljnoj emisiji gde su prikazivali život posade i pilota nosača aviona.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #473 on: June 29, 2023, 08:49:12 pm »

Kažu da je sletanje borbenim avionom (stvarno ne znam ko je to i kako izračunao) na nosač dva puta stresnije nego padobranski skok, ali ne prilikom okomitog sletanja, već konvencionalnog, kao na zemaljskoj pisti.
To sam čuo negde u relativno ozbiljnoj emisiji gde su prikazivali život posade i pilota nosača aviona.

Te 1977. mornari sa NA Saratoga rekli su mi da svaki pilot sa nosača, bez obzira na čin i staž ima veću platu od predsednika SAD.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #474 on: June 29, 2023, 09:25:23 pm »

Znao sam da imaju veću platu, piloti su u svakoj vojsci privilegovani, od čuvenih letačkih restorana, gde je hrana kvaliteta boljeg restorana do drugih pogodnosti, ali da toliko veću platu imaju, to nisam znao. Pretpostavljam da predsenik Amerike nema malu platu.
Sada sam proveravao, mesečna plata američkog predsednika iznosi najmanje 400.000 hiljada dolara. Ova suma je regulisana zakonom o povećanju plate predsednika iz 1969. godine, zato i sam i napisao najmanje, jer se verovatno od 1969. godine plata povećavala, mada u to vreme to su bile baš ogromne pare.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #475 on: June 29, 2023, 09:26:46 pm »

Brok, mislim da je to godišnja plata predsednika SAD, ne mesečna.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #476 on: June 29, 2023, 09:31:19 pm »

Quote
Te 1977. mornari sa NA Saratoga rekli su mi da svaki pilot sa nosača, bez obzira na čin i staž ima veću platu od predsednika SAD.

То свакако није било тачно...Ни онда ни сада.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 743


« Reply #477 on: June 29, 2023, 09:32:38 pm »

Quote
Te 1977. mornari sa NA Saratoga rekli su mi da svaki pilot sa nosača, bez obzira na čin i staž ima veću platu od predsednika SAD.

То свакако није било тачно...Ни онда ни сада.

Pošto kupio, po to i prodajem. Smiley
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #478 on: June 29, 2023, 09:38:20 pm »

Brok, mislim da je to godišnja plata predsednika SAD, ne mesečna.

Годишња плата ВВП је око 100 000 долара...док је рецимо плата начелника ГШ швајцарске армије слична као председника САД ( 445 000 швајцарских франака,  рачунајући и 13 плату...минус порез и друге одбитке од око 20 % )

Зараде су релативне категорије ако рачунамо цене у тим државама
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #479 on: June 29, 2023, 09:47:07 pm »

Brok, mislim da je to godišnja plata predsednika SAD, ne mesečna.
Slagala me AI (bez šale).
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 25 queries.