Za Pomorsku bazu Split i Središte za obuku HRM još nisu objavljeni novi podaci pa nije poznato ima li kakvih izmjena u aktualnom preustroju OSRH. Također, ne navode se ni podaci za Dom Zapovjedništva HRM (ex. Zapovjedna satnija Zapovjedništva HRM). Ovdje ću prenijeti dosadašnji, a u najvećoj mjeri i budući opis postrojbi (ažuriran je samo podatak o zapovjedniku Središta za obuku HRM koji je nedavno imenovan).
05.10.2016.
Pomorska baza Split

HRM-PBSplit_600.png (720.42 KB. 600x600 - viewed 7 times.)
Pomorska baza Split ustrojstvena je jedinica Hrvatske ratne mornarice s temeljnom zadaćom osiguranja logističke i sanitetske potpore postrojbama HRM, i osiguranja dijela logističke potpore postrojbama na razmještaju u vojarni Sv. Nikola - Lora u Splitu koje nisu iz sastava HRM. Pored logističke potpore na lokacijama stalnog razmještaja postrojbi HRM, osigurava uvjete izdvojene logističke potpore za brodove i postrojbe na lokacijama izvan pomorske baze.
Kroz redovite zadaće, Pomorska baza razvija i održava sposobnosti osiguranja logističke potpore u provedbi svakodnevnih aktivnosti postrojbi HRM kroz održavanje borbenih i neborbenih sustava.
U skladu sa svojim sposobnostima, Pomorska baza provodi logističku potporu kroz funkcije mornaričko-tehničke, opskrbne, transportne, sanitetske i opslužne potpore, te upravlja vojarnom Sv. Nikola – Lora u Splitu.
Pomorska baza sastoji se od zapovjedništva, Bojne za održavanje plovila i TMS, Satnije za opskrbu i transport, opslužništva vojarne Sv.Nikola- Lora, sanitetske ambulante i Satnije za osiguranje. Uz ustrojbeni raspored u Splitu u sastavu Pomorske baze ustrojeni su odjeljci „Sjever“- Pula i „Jug“ - Ploče.
Pomorska baza kao sastavnica sustava logističke potpore u OS RH dio je koncepta nacionalnih sposobnosti prihvata potpore savezničkim pomorskim snagama (HNS – Host Nation Support).
Kroz upravljanje vojarnom Sv. Nikola – Lora, s ciljem potpore javnosti i društvenih aktivnosti, Pomorska baza učestalo surađuje i sa civilnim organizacijama i institucijama te daje potporu kroz domaćinstvo održavanja sportskih i humanitarnih događanja u vojarni.
Adresa
Pomorska baza Split
Zrinsko-Frankopanska bb,
21000 Split
Zapovjednik Pomorske baze Splitbrigadir Dragiša Konsa
-----------------------------------------------------
03.06.2014.
Središte za obuku HRM

HRM-SZO_600.png (658.94 KB. 600x600 - viewed 7 times.)
Misija Središta za obuku HRM-a je: razviti, unaprijediti i održati sposobnosti realizacije programa obuke pripadnika HRM-a, specijalističkog dijela programa školovanja u sustavu slijedno rastuće izobrazbe, te implementacije u proces obuke doktrinarnih dokumenata i dokumenata standardizacije i normizacije u HRM-u.
Školovanje i obuka mornaričkog osoblja započinje već u Domovinskom ratu ustrojavanjem Mornaričkog nastavnog centra utemeljenog 26.11.1992. godine. Tijekom dvadesetak godina svog postojanja, postrojba je mijenjala svoj naziv. Središte za obuku Hrvatske ratne mornarice (SzO HRM-a) ustrojeno je 1. ožujka 2008. godine preustrojavanjem nekadašnjeg Zapovjedništva za izobrazbu i obuku „Petar Krešimir IV“. Središte za obuku HRM-a tako nastavlja dugogodišnju tradiciju provedbe obuke i specijalističkog dijela školovanja djelatnih mornara, dočasnika, časnika i kadeta.
SzO HRM-a kroz provedbu i organizaciju raznih obučnih aktivnosti zadovoljava najviše zahtjeve i standarde obuke. Na taj način daje svoj puni doprinos usvajanju potrebnih znanja i vještina za učinkovito djelovanje postrojbi HRM-a te ostalih grana OSRH i doprinosi punoj integraciji HRM-a i OSRH u NATO kroz implementaciju usvojenih ciljeva sposobnosti, standarda i procedura djelovanja.
Središte za obuku HRM-a provodi sve vrste obuke koje su potrebne HRM-u i dio obuke na zahtjev postrojbi iz sastava OS RH. Godišnje se provede preko 30 različitih tečajeva. U izobrazbi i obuci dočasnika i časnika SzO sudjeluje u provođenju specijalističkog dijela izobrazbe i obuke te obuke mornara za stjecanje vojno-stručne specijalnosti (VSSp).
U sklopu SzO HRM nalazi se Odjel za obuku ronilaca koji je zadužen za provedbu kompletne ronilačke obuke kako za pripadnike HRM tako i za potrebe ostalih ustrojbenih cjelina OS RH. Središte za obuku provodi obuku iz mornarskih vještina za sve ustrojstvene cjeline OS RH.
U Središtu za obuku HRM-a, uz druge sadržaje, provodi se i pripremni tečaj djelatnika HRM-a za upućivanje u mirovnu operaciju EU NAVFOR SOMALIA „ATALANTA“, te u suradnji sa drugim ministarstvima i Tečaj za stjecanje statusa ovlaštene osobe Obalne straže RH.
Osim za vojne potrebe, SzO HRM-a povremeno provodi praktični dio obuke za studente sveučilišta u Splitu (Pomorski, Kineziološki i Medicinski fakulteti) te obuku pripadnika Ministarstva unutarnjih poslova za specifične zadaće iz područja podvodnih minsko-eksplozivnih sredstava.
Polaznicima obuke na raspolaganju je veliki broj kabineta, simulatora, poligona i učionica:
■ Kabinet minsko-prituminskog oružja,
■ Kabinet protupodmorničkog oružja,
■ Topničko-raketni kabinet,
■ Kabineti brodostrojarstva,
■ Kabinet brodske elektro-energetike,
■ Kabinet navigacije,
■ Kabinet pomorstva,
■ Kabinet radarske tehnike,
■ Kabinet signalnih sredstava,
■ Informatička učionica,
■ Taktički simulator s računalima i softverom za specifične vojne zadaće,
■ Poligon borbene otpornosti broda i NBKO zaštitu,
■ Poligon za obuku ronitelja.
Za praktičnu obuku polaznika tečajeva koriste se slijedeća plovna sredstva:
Jedrilica školska na motorni pogon – „Kraljica Jelena“
Jedrilica školska na motorni pogon – „Katarina Zrinska“
Kuter 28
Šljupka
Šalupa
Čamac gumeni Bljesak 850
Čamac gumeni Leader 499
Čamac gumeni Zodiac Mark III
Čamac gumeni ANC 350
Adresa
Središte za obuku HRM
Zrinsko-frankopanska bb
21000 Split
Zapovjednik Središta za obuku HRM kapetan bojnog broda Hidajet Čobo
osrh.hr