PALUBA
March 19, 2024, 04:34:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Izgradnja Obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu RH (HRM)  (Read 266396 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #120 on: July 19, 2014, 10:21:59 am »



Mali izlet u OT, ta javna nabava je i uništila (jedan od razloga) građevinski sektor u RH, prihvaćanjem tih tzv. naj jeftinijih ponuda.
To je uništilo izvođače a i kupce, jedni propadnu zbog niske cijene a drugi dobiju smeće od građevine(ako je uopće dobiju).

Morao sam ovo napisati jer mi je direktno vezano za posao.
sory poz.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 540



« Reply #121 on: July 19, 2014, 10:40:59 am »

Da dodam an taj mali off.

Osim sto pobedu odnesu oni sa najnizom cenom isti kada udju u posao  kao po pravilu traze izmenu ugovora i izmenu cene (obicno se ugovorom predvidi mogucnost neplaniranih radova pa se kroz tu opciju cena uvecava do 20%).
Kada su u pitanju neki kapitalniji radovi tada ide i dozvoljeno povecanje cene zbog poskupljenja repromaterijala (celik naprimer) vie od odredjenog procenta. I tako dalje.
Vazno je u startu dati najnizu cenu a posle nije problem.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #122 on: July 19, 2014, 12:14:11 pm »

Da dodam an taj mali off.

Osim sto pobedu odnesu oni sa najnizom cenom isti kada udju u posao  kao po pravilu traze izmenu ugovora i izmenu cene (obicno se ugovorom predvidi mogucnost neplaniranih radova pa se kroz tu opciju cena uvecava do 20%).
Kada su u pitanju neki kapitalniji radovi tada ide i dozvoljeno povecanje cene zbog poskupljenja repromaterijala (celik naprimer) vie od odredjenog procenta. I tako dalje.
Vazno je u startu dati najnizu cenu a posle nije problem.

Pa u tome je i problem kod sustava naše javne nabave, početno najniža cijena. Kasnije večina ponuditelja računa da će kroz dodatne
"opcije" postići značajno povečanje cijene. Svakako ima opravdanih situacija na svjetskom tržištu kao što je povećanje troškova radi
novih viših cijena repromaterijala, osobito iz uvoza, to svakako treba prihvatiti, ali i namjerno "prikrivenih" planova da se po dobivanju
posla dodaju "neplanirani" radovi i onda na kraju izabrani najjeftiniji ponuditelj koji dobiva kao takav ugovor ispada i osjetno skuplji nego
neki drugi, usudio bih se reći kvalitetniji i precizniji ponuditelj koji je razne moguće "nepredviđene" troškove na neki način ipak predvidio
u početnoj ponudi. Držim da bi se trebalo ugovarati nešto slično principu "ključ u ruke", a na ponuditelju je da načini kvalitetnu kalkulaciju troškova na početku.

Korekcije su po meni prihvatljive samo kod promjena tečaja (večina sofisticirane opreme je iz uvoza) kao i promjena cijene repromaterijala
na svjetskom tržištu. To bi trebalo vrijediti kod novogradnji, ako nešto nudiš onda se trebaš potruditi da izradiš detaljan i precizan projekt
i kalkulaciju, bez onih štosova tipa "to nisam predvidio, a nužno je". Kvalitetan proizvođač-ponuditelj toga praktički nema jer dobro zna što
sve treba raditi.

Druga je stvar remont broda ili motora jer nikada točno ne možeš znati što te sve čeka dok sve ne rastaviš do nužnog-ugovorenog stupnja
i onda izvršiš defektažu. Ali to su onda normalni radovi po prihvaćenoj defektaži, toga kod novogradnje ne bi trebalo biti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #123 on: September 18, 2014, 06:01:36 pm »

Na internet stranicama Vlade RH prenešen je razgovor koji je prije nekoliko dana s ministrom obrane Antom Kotromanovićem vodio Krešimir Žabec (Jutarnji list). Ministar je tada izjavio i slijedeće:

Quote
• No, projekt gradnje Obalnog ophodnog broda nikako da krene u realizaciju. Osigurana su sredstva, a natječaj nije proveden.

- O tom se projektu priča šest godina i ova Vlada je donijela odluku o gradnji pet brodova. Osigurana su sredstva, proveden je natječaj koji je poništen, ali to nije krivnja MORH-a. Državna komisija je procijenila...

• Ali zašto se dvije godine ne može provesti natječaj za pet brodova?

- Mi smo htjeli biti transparentni i provesti nabavu po Zakonu o javnoj nabavi, ne koristeći članak 11 i izravnu pogodbu baš kako bi izbjegli svaku sumnju.

• Ali na kraju ispada da bi bilo bolje da ste išli s izravnom pogodbom nego s natječajem. Dvije godine ne možete završiti natječaj. To je nakaradno.

- Da, slažem se, ali nismo htjeli provesti izravan postupak ugovaranja, jer jedino na ovaj transparentan način MORH ostaje čista obraza.


Cijeli intervju možete pročitati ovdje.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #124 on: September 19, 2014, 11:06:34 am »


Pa naš sustav javne nabave je problematičan kako sam već i prije napisao. A ako se Ministarstvo odluči da ide na izravan postupak ugovaranja onda će mnogi sa strane potezati "veze i vezice" da oni budu izravno izabrani. Sa druge strane svi koji ne budu izabrani širit će priće kako se izabranim pogodovalo i to tako ide kod nas.

A velika je šteta što se već dvije godine ti brodovi ne mogu početi graditi. Mislim da bi se Zakonodavac morao malo zamisliti o našem Zakonu o javnoj nabavi i malo ga pojednostaviti, a istovremeno približiti realnosti jer sam najniža cijena nije uvijek jedini opravdani argument za izbor, ali to je već i stvar politike, a naši političari vole imati "nejasne" zakone.

U konkretnom slučaju trebalo je oformiti jedan jak stručan tim iz HRM potpomognut s par ljudi iz Glavnog Stožera i Ministarstva koji bi posao
izbora u postupku izravnog ugovaranja odradili korektno i pošteno. Imamo takve ljude iu Zapovjedništvu HRM i u GS-u i u Ministarstvu,
osobno ih poznajem dosta ali ne bih imenovao,  pa dajmo im onda ovlasti da to odrade i normalno da odgovaraju za to što su uradili, a ne da sredstva ovako "propadaju".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #125 on: September 19, 2014, 11:08:45 am »


Možda neko pokušava da "provuče" američke Cyclone, naravno bez tendera?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #126 on: September 19, 2014, 07:06:28 pm »

Када се пре годину-две кренуло у изградњу ових бродова изразио сам сумњу у речи министра Котромановића да ће се бродови изградити у датом року. Управо због јавног тендера јер начин њиховог спровођења, наметнут државама Балкана са стране, врло, врло спор. Нарочито код овако вредних послова. Ни непосредна погодба није добро решење јер, као што каже и сам министар, иза тога увек остаје сумња да није све било "чисто".

ЈНА је имала једну сасвим добри "цаку". Код великих тендера (натечаја) где се наручује већа количина нечега, након обављеног тендера, савезни секретар за НО је могао донети одлуку (на препоруку надлежне управе) да прво пласирани на тендеру добије 50% вредности посла (да произведе или направи 50% тога што је било предмет тендера), друго пласирани 30%,а треће пласирани 20%. Ако неко неће , посао добијају остала два или само један. На овај начин се спречавао монопол, обезбеђивала запосленост на више места у држави и правила конкуренција у квалитету јер су у то време контроле квалитета биле доста добре па су се произвођачи трудили да буду бољи.

Сличан пробле, (спорост јавних набавки, обарање тендера и сл.) мучи у Србију. Тако, на пример МУП Србије годинама није могао да набави униформе за полицајаце јер су тендери стално падали. Зато ценим (ипак лаички) да би овај модел примењиван у ЈНА могао бити примењив и на овим случајевима.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #127 on: September 19, 2014, 07:44:08 pm »

Model je izvrstan, ali ima samo jednu boljku/manu  Grin
Ustvari treba reci da se tako radi preko mora velikoga.  Smiley
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #128 on: September 19, 2014, 08:35:37 pm »

Model je dobar ali ne znam od kada je bio primjenjivan u JNA i JRM. Na primjeru patrolaca iz serije Mirna koliko je meni poznato nije se išlo
po tom modelu jer su ja mislim svi brodovi izrađeni u Kraljevici sa glavnim motorima Uljanik SEMT Pielstick. Možda se je i išlo na tu podjelu
posla pa da su drugi odbili i da je sve dobila Kraljevica, to zaista ne znam. Problem je bio i što se išlo u nizu kako s brodovima tako i sa
glavnim motorima, umjesto da se (kako je sada predviđeno) prvo izgradi jedan brod kao prototip i kada on prođe sve "porodiljne" muke da
se ide na preostalih deset. Zato je ta serija prethodnih ophodnih (patrolnih) brodova imala tolike probleme.

Vidjeti ćemo kako će se priča nastaviti sa OOB-ima, ali šteta je što je toliko vremena izgubljeno na razne formalnosti. Ja bih i dalje bio za
sistem da se jednom tehnički "jakom" povjerenstvu povjeri izbor i da oni jednog izvoditelja predlože Ministarstvu da se složi ili ne složi. A i
ovako i onako, uvijek će se naći onih koji će čak i kada je sve najkorektnije odrađeno govoriti da se namještalo ili pogodovalo nekom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #129 on: September 19, 2014, 09:31:37 pm »

За бродове практично и нису расписивани тендери (као ни за пушке, топове, муницију и све "велике" ствари) јер је то радила наменска индустрија, односно наменска (специјализована и од државе изграђена) предузећа. Постојала је подела посла између њих и нису били конкурениција. Странци ту нису имали шта да траже (осим ако се средство увози). Али су тендери расписивани за одећу, обућу, опасаче, ознаке и сл. Барем у време када су укинута државна (војна) предузећа те намене (од средине 60-тих).

Да ли конкуренција увек носи и бољитак у овој бранши (НВО), посебице у погледу квалитета, врло је дискутабилно питање.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #130 on: September 19, 2014, 10:52:42 pm »

Model je dobar ali ne znam od kada je bio primjenjivan u JNA i JRM. Na primjeru patrolaca iz serije Mirna koliko je meni poznato nije se išlo
po tom modelu jer su ja mislim svi brodovi izrađeni u Kraljevici sa glavnim motorima Uljanik SEMT Pielstick. Možda se je i išlo na tu podjelu
posla pa da su drugi odbili i da je sve dobila Kraljevica, to zaista ne znam. Problem je bio i što se išlo u nizu kako s brodovima tako i sa
glavnim motorima, umjesto da se (kako je sada predviđeno) prvo izgradi jedan brod kao prototip i kada on prođe sve "porodiljne" muke da
se ide na preostalih deset. Zato je ta serija prethodnih ophodnih (patrolnih) brodova imala tolike probleme.

Vidjeti ćemo kako će se priča nastaviti sa OOB-ima, ali šteta je što je toliko vremena izgubljeno na razne formalnosti. Ja bih i dalje bio za
sistem da se jednom tehnički "jakom" povjerenstvu povjeri izbor i da oni jednog izvoditelja predlože Ministarstvu da se složi ili ne složi. A i
ovako i onako, uvijek će se naći onih koji će čak i kada je sve najkorektnije odrađeno govoriti da se namještalo ili pogodovalo nekom.
Zar licencu za Pielstick nije imala Jugoturbina?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #131 on: September 19, 2014, 11:28:29 pm »


Uljanik je imao licencu za sporohodne MAN motore.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #132 on: September 20, 2014, 05:58:14 am »

Model je dobar ali ne znam od kada je bio primjenjivan u JNA i JRM. Na primjeru patrolaca iz serije Mirna koliko je meni poznato nije se išlo
po tom modelu jer su ja mislim svi brodovi izrađeni u Kraljevici sa glavnim motorima Uljanik SEMT Pielstick. Možda se je i išlo na tu podjelu
posla pa da su drugi odbili i da je sve dobila Kraljevica, to zaista ne znam. Problem je bio i što se išlo u nizu kako s brodovima tako i sa
glavnim motorima, umjesto da se (kako je sada predviđeno) prvo izgradi jedan brod kao prototip i kada on prođe sve "porodiljne" muke da
se ide na preostalih deset. Zato je ta serija prethodnih ophodnih (patrolnih) brodova imala tolike probleme.

Vidjeti ćemo kako će se priča nastaviti sa OOB-ima, ali šteta je što je toliko vremena izgubljeno na razne formalnosti. Ja bih i dalje bio za
sistem da se jednom tehnički "jakom" povjerenstvu povjeri izbor i da oni jednog izvoditelja predlože Ministarstvu da se složi ili ne složi. A i
ovako i onako, uvijek će se naći onih koji će čak i kada je sve najkorektnije odrađeno govoriti da se namještalo ili pogodovalo nekom.
Zar licencu za Pielstick nije imala Jugoturbina?

Licencu za Pielstick je službeno imala zajednica Jadranbrod. Unutar nje su izvršene podijele prava, Jugoturbina je ako se dobro sječam
imala licencu za Pielstick PA4 motore (ali ih nisu radili) i Pielstick PA6 motore. Bgd 3. Maj je imalo licencu za Pielstick PC i mislim i PA6
motore i Uljanik je imao licencu za Pielstick PA4 motore (185 mm i 200 mm promjer cilindra). U Uljaniku su izrađeni svi PA4 VGDS motori
za projekt Mirna, 22 su ugrađeni na brodove i 4 su bili kao agregatna zamjena.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #133 on: September 20, 2014, 06:02:59 am »


Uljanik je imao licencu za sporohodne MAN motore.

U stvari Uljanik je mislim 1956. dobio licencu za ondašnje Burmaister&Wain sporohodne motore. Kasnije početkom osamdesetih godina XX
stoljeća je MAN Diesel kupio B&W-a pa je tako i Uljanik dobio licencu za neke MAN motore pored bivših B&W-a. Glavni nositelj licence je
postalo bgd. Split jer je ono od prije imalo licencu za MAN motore. Tako su poslije i u Splitu i u Puli rađeni MAN B&W sporohodni motori i
postojala je i suradnja dvije tvornice dizelskih motora unutar brodogradilišta.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #134 on: September 20, 2014, 08:22:43 am »


Zpetrov znas li sta je sa MTU motorima koje je Uljanik ugrađivao.
Naime imao sam posla sa agregatom rađenim u Uljaniku, unutra je MTU mašina i Končarov generator.
Dali su oni radili motore po licenci ili su samo ugrađivani ?

poz.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.