PALUBA
March 29, 2024, 02:07:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Izgradnja Obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu RH (HRM)  (Read 267953 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #30 on: May 23, 2012, 09:05:36 pm »

Nisam siguran da bi se svi složili sa tvojim konstatacijama ali šta je tu je, papir je da se troši.
Kaže se, lako je mlatit mličku tuđin kur..n.

poz.
Logged
markantun
desetar
*
Offline Offline

Posts: 127


« Reply #31 on: May 24, 2012, 01:24:01 pm »

Mislim da bi se vecina slozila sa mojim konstatacijama. Krnić jedini od novinara daje podršku HRM-u i HRZ-u. Jedini, pa i ako ponekad nesto sitno pogrijesi u cinjenicama valjda mu mozemo oprositi. No, u onim krupnim informacijama nikada nije grijesio i tu mu kapu skidam.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #32 on: August 08, 2012, 10:31:50 am »

U jučerašnjem Večernjem listu objavljena je vijest dobra za HRM i Obalnu stražu. Samo, ne znam kako će se to realizirati jer u današnjim novinama izašla je vijest kako MORH-u fali za plače do kraja godine oko 230 miliona kuna (oko 30 mil. Eura).


Ratna mornarica: 1. rujna natječaj za graditelja prototipa plovila kakvo Hrvatska čeka već godinama

Obalna straža napokon dobiva ophodni brod

Prototip od 10 milijuna eura, uz još četiri broda, trebala bi graditi domaća brodogradilišta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Sa zakašnjenjem od nekoliko godina hrvatska Vlada odobrit će obnovljeni zahtjev MORH-a o raspisivanju natječaja za gradnju prototipa ophodnog broda za potrebe hrvatske Obalne straže.

– Pripremljeni su uvjeti natječaja, očekujem da će ga Vlada 1. rujna raspisati, u trajanju do 4 mjeseca – kaže ministar obrane Ante Kotromanović.

Objašnjava da će, kada bude izabran izvođač, tijekom 2013. prototip biti sagrađen, a u prvoj polovici 2014. obavit će se sva potrebna testiranja broda.

Tada će izvođač dobiti i idući posao, serijsku gradnju iduća i istovrsna četiri ophodna broda. Jedan od glavnih uvjeta natječaja bit će da izvođač treba sam financirati gradnju prototipa, a onda će ga MORH otkupiti. Računa se da će izrada prototipa stajati približno 10 milijuna eura.

Tko ima reference

Model 1 plus 4 ophodna broda nije novost, s njim su se neuspješno bavili i prošli ministri Branko Vukelić i Davor Božinović. Prethodna premijerka Jadranka Kosor obećavala je da će tako zaposliti i hrvatska brodogradilišta. I sadašnjoj vladi na umu je ista stvar - da flotila ophodnih brodova bude sagrađena u nekom od hrvatskih brodogradilišta.

U planu je bilo da će poslove podijeliti dva brodogradilišta s potrebnim referencama u gradnji ratnih brodova, Kraljevica i splitski Brodosplit, odnosno njegova sestrinska tvrtka BSO (specijalni objekti), koja ima iskustvo gradnje više vrsta ratnih brodova i podmornica. No, Kraljevica je otišla u stečaj.

– Moramo vidjeti koja su hrvatska brodogradilišta uopće spremna graditi te brodove – kaže i ministar Kotromanović.

Očekuje se da će se na natječaj javiti još neki hrvatski izvođači. Iskustva s gradnjom patrolnih brodova ima i tvrtka Adria-Mar koja je u hrvatskim brodogradilištima već proizvela šest brzih patrolaca i izvezla ih u Libiju, premda se ti brodovi razlikuju od onoga koji će naručiti MORH, koji traži brod dulji od 30 metara i da bude od čelika.

Dug 42 metra, čeličan

Naime, Hrvatska se opredijelila za opciju gradnje ophodnih brodova s čeličnim nadgrađem, tako da se taj brod u slučaju potrebe može preoblikovati i u ratni.

Brodovi će se graditi prema projektu zagrebačkog Brodarskog instituta, s obzirom na to da je MORH taj projekt sufinancirao s nekoliko milijuna kuna, kažu u ministarstvu.

Prema projektu, radi se o brodu dugom do 42 metra, širokom 8 metara, istisnine nešto manje od 300 tona, brzine oko 28 čvorova, s posadom od 14 članova i autonomijom plovidbe od 10 dana.

Od naoružanja nosit će, izgledno je, strojnice od 12,7 mm te pramčani top od 20 mm, koji je jeftiniji i, smatraju u MORH-u, dovoljan za poslove nadzora i patroliranja tzv. ZERP-om odnosno morem središnjeg i južnog Jadrana, što će biti primarna zadaća ophodnih brodova.
Kotromanović objašnjava da su ti brodovi neophodni Hrvatskoj, s obzirom na preuzimanje odgovornosti nakon uspostave schengenske granice EU.

– Južni Jadran tada postaje izložen, a poslovi ophodnih brodova su zaustavljanje ribarica, krijumčarskih glisera, izbjeglica, upada terorista, ali ima i “javne” funkcije - spašavanje brodolomaca i nadzor nad onečišćenjem, primjerice – objašnjava ministar. U Hrvatskoj postoji barem pet tvrtki koje su sposobne sagraditi takve brodove, pa će one sigurno inzistirati na javnom i transparentnom natječaju, jer ti brodovi postaju i dobar izvozni potencijal.

Traže se izvanobalni brodovi, za nadzor gospodarskog pojasa

Za patroliranje HRM rabi nekoliko malih ophodnih brodova građenih još osamdesetih godina (OB Cavtat, primjerice). Dvije rabljene finske raketne topovnjače (Vukovar i Dubrovnik) također “glume” patrolne brodove. Obalna straža, međutim, traži drukčije brodove, ne ratne, koji su sofisticiraniji, skuplji za uporabu, s posadom obučenom za druge zadatke, kao i s pogonskom grupom motora koji su preskupi i manje izdržljivi za patroliranje. Stoga se grade izvanobalni ophodni brodovi, kojima se može obavljati ophodnja vodama gospodarskog pojasa na dulje vrijeme. Obalna straža bit će posebna institucija, drukčija od HRM-a, no koristit će istu luku za svoje sjedište - splitsku Loru.


Davor Ivanković, vecernji.hr


* vecernji-slika-582050.jpg (49.69 KB, 640x348 - viewed 730 times.)
« Last Edit: August 08, 2012, 02:20:00 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #33 on: August 08, 2012, 02:23:43 pm »

U jučerašnjem Večernjem listu objavljena je vijest dobra za HRM i Obalnu stražu. Samo, ne znam kako će se to realizirati jer u današnjim novinama izašla je vijest kako MORH-u fali za plače do kraja godine oko 230 miliona kuna (oko 30 mil. Eura).

Na Defender.hr spominje se manja cifra - navodno nedostaje oko 100 milijuna kuna.

Što se članka tiče, malo mi je nejasna zadnja rečenica.

Quote
Obalna straža bit će posebna institucija, drukčija od HRM-a, no koristit će istu luku za svoje sjedište - splitsku Loru.

Znači li to da se Obalna straža izdvaja iz HRM ili je novinar Ivanković nešto pobrkao?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #34 on: August 08, 2012, 09:08:45 pm »

Идеја да брод - прототип гради о свом трошку извођач радова који победи на тендеру је генерално добра. Тако раде у Америци. Међутим, колико сам пратио овај форум уочавам да су хрватска бродоградилишта у приличним финансијским проблемима. Да би то могла морају добити и плаћати кредит. На кредите се плаћају камате и даје хипотека. То "зида" цену. Хоће ли банке дати кредите? Колико је извесно да ће држава откупити брод по цени стварних трошкова? Друго, како је Хрватска у ЕУ, такви тендери би могли бити и међународни (бар за земље ЕУ), односно политика ЕУ може тражити да тендери буду међународни. Да ли ће и тада посао добити хрватска бродоградилишта? Дакле, процењујем да то неће ићи баш тако лако ни брзо уз сву вољу и упорност министра Котромановића.
Logged
Boris
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #35 on: August 11, 2012, 08:09:03 pm »

Ministar Ante Kotromanović malo detaljnije govori o novim OPV-ovima:
http://obris.org/hrvatska/nova-ophodna-plovila/
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #36 on: August 12, 2012, 08:00:16 pm »

Колико примећујем и писац текста, на који "води" линк из претходног поста, указује на проблеме које сам и ја поменуо у ранијем посту и који могу настати код избора бродоградилишта, односно извођача радова.

Додао бих још и то да министар доста оптимистично гледа на реализацију пројекта и рачану да би прототип већ крајем 2013. године могао запловити  (за тестирања). У идеалном случају може се кренути у градњу тек средином 2013. године, не пре тога. Но, видеће мо.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #37 on: August 13, 2012, 05:01:14 am »

"Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/

NATJEČAJ MORH-A POD POVEĆALOM

Patrolni brod hrvatske Obalne straže za 10 milijuna €? Bit će skuplji!

Svježe je sjećanje na mali protuminski brod ‘Korčula’, za koji je također Brodarski institut izradio projekt i tehničku dokumentaciju. Umjesto planiranih 50 milijuna kuna, na koncu je koštao 70 milijuna Iz Ministarstva obrane RH najavili su realizaciju dugo očekivanog projekta izgradnje obalnog ophodnoga broda za Obalnu stražu. Već 1. rujna, kako je najavljeno, MORH će raspisati natječaj za izradu prototipa, a prema projektu Brodarskog instituta iz Zagreba. Krajem 2012. trebao bi biti izabran graditelj prototipa, a brod isporučen naručitelju polovinom 2014., što je, opravdano se sumnja u brodograđevnim krugovima, u odnosu na hrvatske prilike i način na koji se do sada radilo − vrlo upitno.
Kako su javili pojedini mediji pozivajući se na MORH, brod bi se u slučaju rata prenamijenio u ratni brod, što u velikoj mjeri povećava cijenu.

Tehničke generalije broda su poznate: bit će dug 42 metra i širok osam metara, težine do 200 tona, posadu će činiti 14 članova, a od naoružanja imat će pramčani top od 20 mm te strojnice od 12,7 mm. Međutim, kad je riječ o cijeni i taktičkoj namjeni, onda je to projekt s puno nedoumica, kontradikcija i nedorečenosti. U prvom redu, odabirom Brodarskog instituta za izradu projekta MORH je u startu eliminirao mogućnost da natječaj za odabir brodograditelja bude međunarodnoga karaktera.

Naime, teško je očekivati da bi neko od europskih vojnih brodogradilišta poput njemačkih “Thyssen-Kruppa” i “Lurssena”, talijanskog “Finincatieria” ili francuskog “DCN-a”, gradio brod koji sami nisu projektirali i tako mukotrpno stečen ugled stavili na kocku. Odnosno, nema šanse da navedena brodogradilišta grade brod po projektu njima nepoznatog i malog instituta bez značajnih referencija u ratnoj brodogradnji u posljednjih dvadesetak godina. Mnogi sumnjaju da će brod u konačnici koštati 10 milijuna eura, na koliko je procijenjena izgradnja. Svježe je sjećanje na mali protuminski brod “Korčula”, za koji je također BI izradio projekt i tehničku dokumentaciju, koji se gradio 13 godina umjesto godinu i pol, a umjesto planiranih 50 milijuna kuna, na koncu je koštao 70 milijuna. Bio je to zadnji ratni brod isporučen u samostalnoj Hrvatskoj. Dakle, s razlogom u pomorskim krugovima, posebno u Obalnoj straži, ali i HRM-u, vlada bojazan da bi se loša iskustva mogla ponoviti, a za to Hrvatska nema ni novca ni vremena.

Nekolicini visokih časnika Obalne straže i HRM-a, redom aktivnih zapovjednika brodova, s kojima smo razgovarali nije jasna formulacija u projektu koja kaže da će to biti “javni brod Obalne straže koji će se u slučaju potrebe moći prenamijeniti u ratni brod za HRM”. Naime, izgradnja budućeg ratnog broda podrazumijeva i posebne standarde izgradnje. Primjerice, ratni brod podrazumijeva veći broj elemenata uzdužne i poprečne čvrstoće trupa, uz posebne spojeve strojeva i opreme s trupom, a sve radi povećanja otpornosti trupa broda i njegovih vitalnih uređaja na udarce podvodnih eksplozija. Vojni standardi izgradnje patrolnog broda podrazumijevaju i kemijsko-biološku zaštitu brodskih prostorija, posebno onih u kojima se nalazi posada.

Dakle, posebno brtvljenje vrata i otvora na brodu, te sposobnost dizanja tlaka u unutrašnjosti. Radi veće otpornosti na vatrene udare, potreban je i veći broj vodonepropusnih prostorija. Od radara nužan je borbeni 2D radar i sustav za upravljanje paljbom, pramčani top minimalnoga kalibra 30 do 40 mm (minimum za protubrodsko djelovanje u ratu) te instalacije za protubrodske rakete. Međutim, potvrđeno nam je u MORH, brod neće nositi protubrodske rakete. Postavlja se pitanje čemu onda mogućnost prenamjene ophodnoga broda u ratni brod uz ugradnju viška snage motora od oko 2000 kW? To je još jedna kontradikcija u projektu.

Ako brod već neće nositi protubrodske rakete, časnici Obalne, odnosno HRM-a pitaju se s kojim naoružanjem takav brod može u budućnosti voditi i dobiti eventualni boj na moru? Sve te kontradikcije proizlaze iz činjenice da u projektu nisu definirani taktičko-tehnički zahtjevi. S druge strane, ako će to biti javni brod za Obalnu stražu, postavlja se i pitanje zašto će se brod u cijelosti financirati iz državnog proračuna ako se već može aplicirati na europske fondove za izgradnju takvih plovila.

Denis Krnić

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kandidati za gradnju

Koji od domaćih škverova može izgraditi budući hrvatski patrolni brod? U prvom redu tu je “Adria Mar”, jedini domaći brodograditelj koji je za inozemno tržište (Libiju) gradio vojne brodove, ali nemaju svoje brodogradilište. Također, tu je i splitsko “Brodogradilište specijalnih objekata” s velikim, ali sada potpuno zastarjelim iskustvom u izgradnji vojnih plovila. Gradili su podmornice, ali i fregate za Indoneziju i Irak. Iskustvo imaju i velolučki “Greben” i šibenski NCP.
 


* untitled.jpg (37.6 KB, 639x347 - viewed 712 times.)
« Last Edit: August 13, 2012, 12:08:07 pm by leut » Logged
Boris
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #38 on: August 13, 2012, 10:44:06 am »

Okej, tko zapravo čuva Jadran, u ovom slučaju hrvatski dio?

http://obris.org/hrvatska/tko-cuva-jadran-nekad-i-sad/

Quote
U Hrvatskoj, situacija je naizgled jasna: unutarnje morske vode i teritorijalno more čuva pomorska policija koja ondje provodi policijske poslove, a što uključuje i nadzor državne granice (doduše, temeljem Zakona o nadzoru državne granice, a ne Zakona o policiji), Obalna straža bavi se općenito zaštitom suverenosti, suverenih prava i jurisdikcije Republike Hrvatske na moru, uključujući i Zaštićeni ekonomsko-ribarski pojas (ZERP), dok lučke kapetanije obavljaju tradicionalne tehničke, inspekcijske i upravne poslove u unutarnjim morskim vodama i teritorijalnom moru. Jasno, za sve ovo potrebna su određena tehnička sredstva. (...)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Predviđeno vrijeme reakcije plovila MUP-a, u minutama, pri brzini 25 čv
(i vjerojatno idealnim uvjetima).


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Andrija Mohorovičić kao OPV?



* MUP-vremena-odgovora-na-Jadranu.png (592.72 KB, 834x626 - viewed 516 times.)

* 800PX-1.jpg (70.68 KB, 800x541 - viewed 631 times.)
« Last Edit: August 13, 2012, 12:40:45 pm by leut, Reason: slika -> attachment » Logged
Boris
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #39 on: August 22, 2012, 09:50:53 pm »

Je li projekt hrvatskog ophodnog broda javna stvar? I tko ga sve daje kao svoju referencu?!

http://obris.org/hrvatska/projektne-peripetije-hrvatskog-obalnog-ophodnog-broda/

Quote
Posljednjih se dana u hrvatskim medijima krenulo ozbiljnije razmatrati namjeru Ministarstva obrane da ove jeseni krenu u gradnju tzv. "Obalnih ophodnih plovila", konkretno - jednog prototipnog primjerka, nakon čijeg bi ispitivanja negdje krajem 2014. ili 2015. bilo (vjerojatno od istoga izvođača) naručeno još nekoliko komada. Pri tome, dok su u javnost isplivale načelne mjere budućeg prototipa, kao i njegova cijena, radi se tu prvenstveno o napisima medija (više ili manje obaviještenih). Za razliku od zainteresiranih novinara, MORH je po tih pitanju plovila u svojoj službenoj komunikaciji s javnošću bio iznimno suzdržan. Naime, ova tema nije do sada bila predmetom ni zasebnoga priopćenja, a kamoli tematske press-konferencije - što bi sve ovako bitan projekt modernizacije i tehnološke obnove ratne mornarice, usporediv jedino s nabavom borbenih oklopnih vozila za HKoV od prije nekoliko godina, itekako zasluživao. Ovako, ostaje nam tek istraživanje - a ono počinje s projektom.


* PB42-sa-stranice-Tehnomonta.jpg (214.12 KB, 1552x1242 - viewed 680 times.)
« Last Edit: August 22, 2012, 09:56:01 pm by Boris » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #40 on: August 24, 2012, 04:45:39 pm »

Zanimljivo, brodogradilište Tehnomont iz Pule na svojim web stranicam nudi ovaj projekt (PB42). Znači li to da se spremaju za gradnju prototipa?

Također je zanimljivo da se na web stranicama Brodarskog instituta mogu naći promo materijali na engleskom jeziku za patrolni brod PB42 i patrolni brod OOB39. Oba broda predstavljena su praktički istim slikama, jedina razlika, vrla mala, je u TT podacima. Za OOB39 se navodi ukupna dužina od 40,40 m, a za PB42 41,85 m, dok se za dužinu na vodenoj liniji navodi 36,50 m (OOB39), odnosno 37,65 m (PB42). Prema istom izvoru OOB39 ima 20 cm veći gaz i 2 čv veću brzinu. Ostali podaci, uključujući širinu, pogon, doplov, autonomiju, posadu i namjenu su identični.

Brodarski institut nudi OOB39 i pod oznakom CGV40 za strano tržište. Brod se predstavlja kao daljnji razvoj klase "Mirna". Pripremit ću za Palubu narednih dana prezentaciju ovih materijala.
« Last Edit: August 24, 2012, 05:09:00 pm by leut » Logged
Boris
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #41 on: August 25, 2012, 12:15:31 am »

Hajdemo sažeti.

Nulta iteracija. Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske (nadalje: DPR) iz 2005. predviđa četiri izvanobalna ophodna broda, s dinamikom realizacije do 2009. Od toga evidentno ne bude ništa.

Prva iteracija. Strateški pregled obrane 2012. u nacrtu predviđa jedno obalno plovilo. Gradnja daljnih plovila prebacuje se u budući DPR. Navodno postoji studija kakvi brodovi trebaju hrvatskoj Obalnoj straži. Studiju nitko nije vidio, navodno je klasificirana.

Druga iteracija. Novinar Denis Krnić iz "Slobodne Dalmacije" uljudno pita Brodarski institut kakav brod oni tamo projektiraju za Obalnu stražu. Dobije sliku nekakvog broda (OOB 39). Krnić napiše tekst za matične novine iz kojega je vidljivo da nitko nije konzultirao krajnjeg korisnika, uz priloženi slikovni materijal koji je vidljivo lažan (renderirani prikaz broda; tko želi, neka pažljivo proučava odraz broda u moru). Ministar obrane Kotromanović daje izjave da će se nekakav brod graditi.

Treća iteracija. Malo čačkanja po Internetu. Ispadne da i Brodarski institut i grupacija Tehnomont oglašavaju nazovi-tajni projekt kao svoju referencu (OOB 39/PB 42). Ministar obrane Kotromanović daje izjave da je Brodarskom već plaćeno pet milijuna kuna za projekt. Javni natječaj tek treba objaviti. Nije jasno na što će se natječaj odnositi: samo na projekt, ili i gradnju.

Privremeni zaključak, a na sljedeću iteraciju čekamo. Ili je netko probio tajnost podataka, ili je na djelu teška šlampavost, ili nešto treće. Imat ćemo dobru zabavu najesen.
« Last Edit: August 25, 2012, 12:23:38 am by Boris » Logged
Boris
In memoriam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 24


« Reply #42 on: August 27, 2012, 04:49:03 pm »

http://obris.org/hrvatska/prema-spo-2012-ophodna-plovila-za-hrm/

Muka koju Hrvatska po pitanju plovila za Obalnu stražu muči s nedostatkom vizije, jednaka je ili čak i veća od one oko nedostatka novca. No, koji to faktori određuju kakav nam ophodni brod (OPV) zapravo treba?

Quote
(...) Krenimo u srž problema: kakva ophodna plovila bi Hrvatskoj trebala? U prvom redu, definirajmo im moguće zadaće: nadzor Zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa uz pomoć ukrcanih helikoptera i brzih pneumatskih brodica, sudjelovanje u misijama barem u bazenu Mediterana, gašenje obalnih požara, traganje i spašavanje, školske funkcije… Jednom riječju, zadaće koje pokrivaju plovila uobičajeno nazvana izvanobalnim ophodnim plovilima, tzv. OPV-ovima (prema engl. Offshore Patrol Vessel).





* 04-guaicamacuto.jpg (129.56 KB, 600x401 - viewed 241 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #43 on: August 27, 2012, 05:11:49 pm »

Kad bi bio pola od ovoga na slici, ja zadovoljan.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #44 on: September 13, 2012, 05:12:38 pm »

Vlada donijela odluku o nabavi pet obalnih ophodnih brodova

Vlada RH na 51. sjednici, održanoj danas 13. rujna 2012. usvojila je prijedlog odluke o utvrđivanju potrebe za nabavom obalnih ophodnih brodova, doznaje se od službe za odnose s javnošću i izdavaštvo MORH-a.

Ovom odlukom utvrđena je potreba za nabavom pet obalnih ophodnih brodova za potrebe Oružanih snaga RH, odnosno Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže RH radi nadzora i zaštite prava i interesa RH na moru.

Za koordinaciju provedbe ove Odluke osnovat će se Povjerenstvo na čijem će čelu biti predstavnik Ministarstva obrane RH, a kojeg će činiti po jedan predstavnik iz Glavnog stožera OS RH, Ministarstva gospodarstva, Ministarstva financija i Predsjednika RH.

Postupak javne nabave za pet obalnih ophodnih brodova provest će Ministarstvo obrane RH, a financijska sredstva planirat će se u Državnom proračunu na razdjelu Ministarstva obrane u razdoblju od 2013. do 2018. godine.

Obalni ophodni brod je brod Oružnih snaga RH u sastavu HRM-a, odnosno Obalne straže RH čija je temeljna namjena ophodnja radi nadzora i zaštita interesa RH na moru, sukladno Zakonu o Obalnoj straži RH.

Također, obalni ophodni brodovi koriste se za potporu otočnom stanovništvu te sudjelovanje u akcijama traganja i spašavanja na moru. U ratu se obalni ophodni brodovi koriste za zaštitu unutarnjih morskih voda borbenim djelovanjem te za zadaće borbene i logističke potpore.

 SD
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.056 seconds with 24 queries.