PALUBA
March 29, 2024, 10:57:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Izgradnja Obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu RH (HRM)  (Read 267912 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #300 on: April 15, 2016, 06:06:23 am »


Ne samo da navijam, već i verujem da Puležani mogu napraviti sve što se od njih traži! Blizu, u Uljaniku mi još uvek radi brat. Za svih ovih 35 godina ni njega ni ženu niko popreko pogledao nije. Izrodiše decu, okućiše se u zdravlju i veselju. A ide u pravoslavnu crkvu. I ime i prezime mu je odmah "sumnjivo"! Ali i to je jedan od razloga što volim Pulu. Ljudi smo. I to je preče od svega.

tamo di se nije ginulo nije bilo problema
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #301 on: April 15, 2016, 09:36:57 pm »

Ni se ginulo ni u Splitu pa ...

A naziv teme je?

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #302 on: April 16, 2016, 10:23:34 am »

Vratimo se temi.

Proračunom MORH-a za 2016. godinu, za izgradnju obalnog ophodnog broda planirano je: 38.264.000 kn

U Planu nabave MORH-a za 2016. godinu nalaze se i dvije stavke vezane uz OOB.

Nabava specijalne opreme za dijagnostiku pogonskih i elektro sustava (OOB):
II kvartal 2016, 1.000.000,00 kn + PDV (Ukupno: 1.250.000,00 kn)

Individualna NBK oprema posada obalnih ophodnih brodova:
II kvartal 2016, 1.551.680,00 kn + PDV (Ukupno: 1.939.600,00 kn)
« Last Edit: April 16, 2016, 10:28:57 am by leut » Logged
Komplikator
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #303 on: June 11, 2016, 08:16:44 pm »

Steta jedino za opremu koju stavljaju na OPV. Navodno navigacija ce biti Furuno koji jest solidan ali nije za tu svrhu. Ima puno boljih uredaja na trzistu a za malo vise novca - u odnosu na vrijednost i namjenu broda mislim da bi to bio opravdan trosak.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #304 on: June 13, 2016, 12:40:59 pm »

Steta jedino za opremu koju stavljaju na OPV. Navodno navigacija ce biti Furuno koji jest solidan ali nije za tu svrhu. Ima puno boljih uredaja na trzistu a za malo vise novca - u odnosu na vrijednost i namjenu broda mislim da bi to bio opravdan trosak.
A sto to nedostaje Furunu u pogledu navigacijske opreme. U mojoj floti od svih proizvodjaca (Raytheon, Kelvin Hughes, SAM Electronics i Furuno) Furuno ima najmanji postotak kvarova. Uz to je pouzdan, a njihov servisni sistem je siroko rasprostranjen i dobro oskrbljen. Uz to su serviseri super obuceni. Ja govorim o floti od 96 brodova, od kojih je Furuno oprema instalitana na vise od polovine od njih. Cak je i nova generacija ECDIS-a prebolila stare boljke u software smislu. Sada su postali izuzetno "user friendly".
I na kraju, sto nije za zanemariti, po cijeni je "Furuno" izuzetno povoljan, tj. ima najbolji odnos cijene i kvalitete.
Logged
Komplikator
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #305 on: June 16, 2016, 09:34:20 am »

Sve sto si naveo za Furuno opremu je tocno, ali je Furuno jako daleko od "best buy".

Za pocetak spomenuo si ECDIS - Furuno (koliko znam) nema uopce tzv WECDIS (Warship ECDIS) tj izvedbu koja ukljucuje alate i funkcionalnosti svojstvene vojnim aplikacijama sto ga automatski svrstava u drugi red (barem za vojne projekte). Onda elektronske karte - Furuno nema svoje SENC karte vec koristi ENC (u srzi je to OK ali je narucivanje slozenije, instalacija traje duze, ukljucuje pretvaranje u SENC unutar svakog ECDISa, itd). Uz to, ENC karte nisu bas poznate po svojoj kolicini detalja izvan plovnih puteva komercijalne flote (uski prolazi izmedu otoka, manje uvale i sl.; RH ima jednostavno previse otoka da bi se oslanjali na ENC karte) no tu se Furuno nadopunjuje Navionics kartama koje su pak prica za sebe.

Radar. Slazem se da Furuno ima solidan radar koji dobro radi i malo se kvari a ima OK detekciju. Takoder, napravili su solidan tzv chart radar tj mogucnost overlaya radarske slike i elektronske karte. Ipak, misljenja sam da obalna straza treba imati radare s najboljom mogucom detekcijom, a ne one s OK detekcijom samo zato jer je cijena nesto niza.

GPS - ne znam koje uredaje ce ugradivati na brodove ali uredaji koje poznajem (GP150) su dosta pouzdani (antena je malo slabija tocka ali cak i da ju se treba mijenjati svakih 5 godina (a ne kazem da treba) to je sasvim prihvatljivo).

GYRO - ne znam koji gyro ce se koristiti ali mislim da to Furuno ima slabo pokriveno. Mozda bude, Yokogawa ili neki od japanaca... Ne znam.

LOG, SOUNDER, NAVTEX i dr - OK uredaji. Sute i rade. Ne znam ako bi imalo smisla stavljati neki od 3D sonara - ne vjerujem.

AIS - Furuno nema WAIS u svojoj ponudi sto bi (po mojem skromnom misljenju) bilo obavezno za brod ove namjene.

KOMUNIKACIJA - Furuno ima OK - Sailor ima bolje za priblizno iste novce.

Servisna podrska - sve stoji sto si rekao: iskusni, dobro opremljeni i profesionalni.

Zakljucak: Sve u svemu nekako mislim da bi najbolje rjesenje za ovakav brod bio hibridni most vise proizvodaca. Sva oprema je u danasnje vrijeme kompatibilna tako da integracija ne bi bila problem. Pojam "integriranog mosta" je i tako slabo definiran propisima a Furuno (koliko znam) nema tipski odobren integrirani most tako da..

Heh, bas si me sad naveo na razmisljanje kako bi to slozio...  Grin Grin





Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #306 on: June 16, 2016, 10:07:07 am »

Već je polovica godine a šta se izgradnje broda tiče nije se pomaklo ništa od fantomskog polaganja kobilice, Škver tone u propast, ovih dana pada Vlada i nema nam pomoći.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #307 on: June 16, 2016, 10:25:08 am »

Sve sto si naveo za Furuno opremu je tocno, ali je Furuno jako daleko od "best buy".

Za pocetak spomenuo si ECDIS - Furuno (koliko znam) nema uopce tzv WECDIS (Warship ECDIS) tj izvedbu koja ukljucuje alate i funkcionalnosti svojstvene vojnim aplikacijama sto ga automatski svrstava u drugi red (barem za vojne projekte). Onda elektronske karte - Furuno nema svoje SENC karte vec koristi ENC (u srzi je to OK ali je narucivanje slozenije, instalacija traje duze, ukljucuje pretvaranje u SENC unutar svakog ECDISa, itd). Uz to, ENC karte nisu bas poznate po svojoj kolicini detalja izvan plovnih puteva komercijalne flote (uski prolazi izmedu otoka, manje uvale i sl.; RH ima jednostavno previse otoka da bi se oslanjali na ENC karte) no tu se Furuno nadopunjuje Navionics kartama koje su pak prica za sebe.

Radar. Slazem se da Furuno ima solidan radar koji dobro radi i malo se kvari a ima OK detekciju. Takoder, napravili su solidan tzv chart radar tj mogucnost overlaya radarske slike i elektronske karte. Ipak, misljenja sam da obalna straza treba imati radare s najboljom mogucom detekcijom, a ne one s OK detekcijom samo zato jer je cijena nesto niza.

GPS - ne znam koje uredaje ce ugradivati na brodove ali uredaji koje poznajem (GP150) su dosta pouzdani (antena je malo slabija tocka ali cak i da ju se treba mijenjati svakih 5 godina (a ne kazem da treba) to je sasvim prihvatljivo).

GYRO - ne znam koji gyro ce se koristiti ali mislim da to Furuno ima slabo pokriveno. Mozda bude, Yokogawa ili neki od japanaca... Ne znam.

LOG, SOUNDER, NAVTEX i dr - OK uredaji. Sute i rade. Ne znam ako bi imalo smisla stavljati neki od 3D sonara - ne vjerujem.

AIS - Furuno nema WAIS u svojoj ponudi sto bi (po mojem skromnom misljenju) bilo obavezno za brod ove namjene.

KOMUNIKACIJA - Furuno ima OK - Sailor ima bolje za priblizno iste novce.

Servisna podrska - sve stoji sto si rekao: iskusni, dobro opremljeni i profesionalni.

Zakljucak: Sve u svemu nekako mislim da bi najbolje rjesenje za ovakav brod bio hibridni most vise proizvodaca. Sva oprema je u danasnje vrijeme kompatibilna tako da integracija ne bi bila problem. Pojam "integriranog mosta" je i tako slabo definiran propisima a Furuno (koliko znam) nema tipski odobren integrirani most tako da..

Heh, bas si me sad naveo na razmisljanje kako bi to slozio...  Grin Grin






U biti se slazemo. Furuno kao navigacijsku opremu moze se koristiti na OPV. Vec je tu opremu na OPV ugradjivao Fassmer OPV 80 na nekoliko serija.
E sada, ako HRM i njena obalna straza zele osmatracke radare in navigacijsku operemu za vojne svrhe, trebat ce dublje posegnuti u dzepove poreznih obveznika.
By the way, Furuno ne smije proizvoditi i instalirati svoju opremu na ratne brodove izvan Japana. Ponavljam, ratne brodove. OPV na kojim je oprema instalirana su bili brodovi za obalnu strazu i ne u sastavu ratne mornarice.
Furuno nema gyro kompase u svojoj ponudi. Ostalo se sve moze naci. 
Logged
Komplikator
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #308 on: June 16, 2016, 01:13:04 pm »

Bas si mi dao razmisljati  Grin

Poslozio bih to nekako ovako:
WECDIS - Transas (imaju vise generacija WECDISa iza sebe, uz to imaju SENC karte nadopunjene s TX-97 koje odlicno pokrivaju Jadran)
RADAR - Kelvin Hughes je OK ali prepreskup, mozda neka bolja serija od Sperry
GPS - odabrao bih SAAB R5 (ali moze i Furuno GP150)
GYRO - ako brod ima naoruzanje isao bih na fiber optic (stabilizacija naoruzanja), ako ne onda Sperry ili Anschutz
LOG, SOUNDER, NAVTEX i dr - moze Furuno, dobri uredaji redom
AIS - SAAB R5 WAIS
Komunikacija - prvi izbor Sailor (ili moze Furuno)

Bilo bi zeznuto mozda jedino sto se servisa tice jer ne bi mogao raditi samo jedan izvodac kao za Furuno ali svaki od ovih proizvoda imaju dobru podrsku u RH.

Ali opet dolazimo do namjene broda.
Ako je nadzor granica, SAR aktivnosti, hvatanje krijumcara ili sl. onda im je bolje/opravdano potrositi dodatno na opremu koji ce im omoguciti bolje obavljanje takvih zadataka.
« Last Edit: June 16, 2016, 01:59:15 pm by Jester » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #309 on: August 03, 2016, 07:53:52 pm »

Evo skoro će u more.  Smiley

link

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* brodosplit_gradnja1.jpg (150.66 KB, 1180x502 - viewed 187 times.)

* brodosplit_gradnja2.jpg (130.31 KB, 780x686 - viewed 153 times.)

* brodosplit_gradnja3.jpg (146.84 KB, 780x1170 - viewed 170 times.)
« Last Edit: August 03, 2016, 07:56:01 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #310 on: August 03, 2016, 09:40:52 pm »

ko je gospodjica sa slike
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #311 on: August 03, 2016, 09:42:04 pm »

Moja nona.  Wink

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #312 on: August 08, 2016, 03:24:39 pm »

4.8.2016.

Brodosplit zainteresirao svjetsko tržište prototipom vojnog broda

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] U Brodosplitu teže izgraditi najbolji vojni brod na svijetu u ovoj klasi

Splitski škverani rade na projektu izgradnje pet brodova za potrebe Obalne straže Hrvatske ratne mornarice, koji bi hrvatsku Obalnu stražu trebao staviti uz bok modernijih svjetskih obalnih straža. Njima Brodosplit stječe nove reference i vraća se u nišu vojne brodogradnje.

Bit će to prvi vojni brodovi izgrađeni u Hrvatskoj nakon više od dva desetljeća.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Trup broda škverani su izgradili u 30 tona teškoj kolijevci koja onemogućava deformaciju zahtjevne strukture broda sastavljene od tankih čeličnih limova.

Zatvoreni navoz splitskog brodogradilišta, potpuno je opremljen i zaštićen, i kao takav omogućava sigurnost i kontrolirani postupak izgradnje, do samog ulaska radnika i materijala. „Brodogradilište specijalnih objekata“ svoj je razvojni put započelo početkom sedamdesetih gradnjom podmornica, a nastavilo gradnjom velikih desantnih brodova za Hrvatsku ratnu mornaricu ”Krka” i ”Cetina”, te gradnjom velikog broja brodova raznih namjena za civilno tržište.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Brod će uskoro pomoću dizalica biti podignut iz kolijevke i postavljen na navoz u istom prostoru.

Brod optimirane potrošnje goriva, dužine 43,50 metara i širine 8 metara bit će opremljen temeljnim oružjem svih obalnih straža danas, a to su automatski top 30 mm i dvije ručno upravljive strojnice 12,7 mm, te 4 ručna prijenosna protuzrakoplovna raketna sustava. Ostvarivat će brzinu od 28 čvorova i bit će vrlo sposoban u pogonu. Posada će brojati 17 ljudi, a imat će veliki doplov i autonomiju na moru 10 dana. Bit će opremljen i desalinizatorima za filtriranje morske u pitku vodu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] U krmenom dijelu broda je prostor za brzu interventnu brodicu s posadom

Temeljna namjena ovih brodova je ophodnja radi nadzora i zaštita interesa Republike Hrvatske na moru. Oni će se koristiti i za potporu otočnom stanovništvu. U ratu se obalni ophodni brodovi koriste za zaštitu unutarnjih morskih voda te za zadaće borbene i logističke potpore.

Zadaće ovih obalnih brodova bit će – zaustavljanje ribarica, krijumčarskih glisera, ali i spašavanje brodolomaca i nadzor nad mogućim onečišćenjem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Polaznici Temeljne časničke škole i Temeljne dočasničke škole HVU „Petar Zrinski“ u obilasku broda

Brodosplit je u razvoj projekta uložio 5,5 milijuna eura vlastitih sredstava

Kako bi brod bio najbolji, Brodosplit je u reprojektiranje uložio oko 1,5 milijun eura, a u veće i manje modifikacije ukupno 4 milijuna eura vlastitih sredstava.

Škverski su meštri napravili četiri velike strateške modifikacije u svrhu poboljšanja projekta:

- Da bi brod bio lakši i operativniji sastavljen je od čelika povišene čvrstoće debljine 4 do 6 milimetara. Ukupno će na svaki brod biti ugrađeno 67 do 70 tona čelika, te 7 do 8 tona aluminija. Čelični i aluminijski dio će biti spojeni posebnom tehnikom trimetalnim trakama. a brod će težiti 200 tona.
- Brod su produžili metar i pol, za dva konstruktivna rebra, te je on sada dug 43,5 metra, a forma mu je vitkija i bolja.
- Veću stabilnost i plovidbenost brodu će omogućiti ugradnja bočnih perajičnih aktivnih stabilizatora.
- Napravljena je promjena krmene forme kako bi se u brod mogao ugraditi veći brodski vijak, odnosno propeler, što mu omogućava dostignuće zadane minimalne brzine od 28 čvorova. U punoj brzini od Splita do Visa brodu će trebati oko jedan sat.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Brodosplit je u projekt uključio 34 domaće tvrtke koje svojom proizvodima opremaju brod, a ugovor o nabavci topa i strojnice potpisao je sa turskom tvrtkom „Aselsan“. Na brod će biti ugrađena daljinski upravljana oružana stanica SMASH opremljena sa 30mm Mk44 Busmaster-II topom. Glavne značajke stanice su daljinsko upravljanje, built-in sustav elektro-optičkih senzora za autonomno djelovanje, djelovanje danju i noću, stabilizirana kupola, te automatsko praćenje cilja. Može ispaliti 200 komada streljiva u minuti.

Ugovor o izgradnji pet obalnih brodova vrijedan je 385, 4 milijuna kuna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U svijetu već postoji veliki interes za ovaj brod. Splitski škver prima vrlo ozbiljne upite iz više zemalja; Irana, Saudijske Arabije, Vijetnama, Indonezije, a najveći interes je pokazala Crna Gora.

Uspješan plasman ovog broda Brodosplitu bi u budućnosti ostvario mogućnost da vojni program postane jedan od glavnih poslova brodogradilišta.

FOTOGALERIJA

Published by Anita Matijaš, Škveranka


* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-47.jpg (466.37 KB, 918x610 - viewed 138 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-46.jpg (528.46 KB, 918x610 - viewed 123 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-a.jpg (1597.35 KB, 918x1381 - viewed 125 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-40.jpg (511.06 KB, 918x610 - viewed 163 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-29.jpg (386.76 KB, 918x610 - viewed 114 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-48.jpg (483.79 KB, 918x610 - viewed 159 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-50.jpg (423.25 KB, 918x610 - viewed 120 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #313 on: August 08, 2016, 03:45:38 pm »

Brodosplit zainteresirao svjetsko tržište prototipom vojnog broda

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Aluminijska kormilarnica i nadgrađe

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Škveranka


* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-35.jpg (891.68 KB, 1500x846 - viewed 134 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-39.jpg (868.65 KB, 1250x831 - viewed 108 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-56.jpg (761.18 KB, 1250x831 - viewed 114 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-57.jpg (726.97 KB, 1250x831 - viewed 126 times.)

* brodosplit-izgradnja-prvog-oob-za-morh-foto-skveranka-58.jpg (787.66 KB, 1250x831 - viewed 128 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #314 on: August 08, 2016, 03:59:49 pm »

Quote
4 ručna prijenosna protuzrakoplovna raketna sustava

Valjda jedan cetverostruki.

Quote
u brod mogao ugraditi veći brodski vijak, odnosno propeler

Mnozina, dva motora, dva gearboksa, dvi propele.

Poz.

Ps: i uopce mi se ne svidja ova skakaonica za gumenjak ali eto, fensi smensi i tako to.
Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.