PALUBA
March 28, 2024, 10:11:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Izgradnja Obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu RH (HRM)  (Read 267793 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #150 on: October 29, 2014, 12:07:02 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

a ovo je pogon gdje su izrađivani...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

pozdrav...


* Capture3.JPG (45.1 KB, 603x438 - viewed 109 times.)

* Capture4.JPG (67.95 KB, 616x930 - viewed 123 times.)

* Capture5.JPG (88.05 KB, 792x592 - viewed 132 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #151 on: October 29, 2014, 12:50:44 pm »


Da ovi agregati su se po onom što je meni poznato dobro pokazali. osobito osamcilindarsli MTU motori serije 396. Na puno mjesta smo se
sretali s takvim agregatskim motorima i na kopnenim postrojenjima i na brodovima. Uljanik TESU je dobro odradio te agregate, ali i one
manje sa MTU šestcilindarskim 396-icama.

Hvala na detaljnoj specifikaciji i opisu agregata.

Vidjeti ćemo koji će glavni i pomočni motori biti odabrani na novim OOB-ima, u najuži izbor ulaze MTU i CAT motori, a konačni izbor je
prepušten brodogradilištu koje će ugovoriti gradnju. Moj osobni dojam (možda i po malo subjektivan) je da će kao glavni to biti MTU
serije 4000, a za pomoćne nemam predosječaj ali da ne "trčim pred rudom", pričekajmo odluku-izbor onih koji o tome odlučuju.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #152 on: October 29, 2014, 06:02:22 pm »

Hvala na pojasnjenju, evo pločice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.

Prema oznakama na pločici mislim da se radi o agregatu za koji je MAN motor bio kupljen izvan Uljanika i onda je agregatiran sa Končarevim
generatorom. KOA je vjerovatno s pločama načinjen u Uljaniku. Da je bio Končarev agregat, onda bi imao natpisnu pločicu od Končara.

U pravu si nije, končarov generator (zaboravio na ovo skroz) nekidan sam se jedva uvukao u njega, okačiću slike kasnije.
Neznam zašto sam mislio da je končar, valjda neka druga mašina.

--------------

proxy1969 odlične slike.  Wink

poz.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #153 on: October 30, 2014, 12:03:35 pm »

Pročitao sam danas na Jane's da Francuzi skupljaju ponude od 1.1.2015. za prodaju svog otpisanog ophodnog broda. Nisam imao vremena više to čitati, izgleda mi sličan Helsinkiju. Mogu potražiti tu vijest. Možda bi se dalo za male novce kupiti?
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #154 on: November 03, 2014, 09:18:46 pm »

Kojeg, ovog: http://en.wikipedia.org/wiki/P400-class_patrol_vessel



a sve je to blizu 30-tima. nije loš koncept, ali ovo se u RH da napraviti novo..
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #155 on: November 04, 2014, 07:22:57 am »

Kojeg, ovog: http://en.wikipedia.org/wiki/P400-class_patrol_vessel



a sve je to blizu 30-tima. nije loš koncept, ali ovo se u RH da napraviti novo..

Bacio sam oko na podatke na Wikipedi-i. Moram priznati da me je iznenadilo da su kao glavni motori navedeni motori Pielstick PA4200VGDS
svaki snage 2800 kW. Pretpostavljam da su to možda 16 cilindarski motori jer je svojevremeno SEMT Pielstick razrađivao VGDS motore na
dva 16 cilindarska. Poslije su našima i ondašnje JRM "prodali" 26 komada 12 cilindarskih motora koji nisu nikada bili sastavljeni već samo
"prerađeni" u dokumentaciji sa 16-ce na 12-ce. I zato su i bili nastali svi problemi dok se to nije nekako riješilo, ali režimi 110% i 120% su
"zaboravljeni" jer to motor nije mogao dugo izdržati. Imali smo informaciju da nakon toga više neće niti ugrađivati VGDS motore barem ne
dvanajstice zato pretpostavljam da se ovdje radi o 16 cilindarskim motorim (i radi navedene snage).

Čini mi se da bi brzina od 24 čv. koja je navedena bila malo prespora za potrebe HRM-a, ali to će bolje znati ljudi koji su tu "kod kuće".

Istina je da bi bar za glavne motore bio osiguran servis ali i pitanje dostupnosti "specifičnih" dijelova motora koji se više ne proizvode.

A slažem se sa kolegom da se tome slični brodovi daju i kod nas izgraditi, jedino uvijek ostaje pitanje cijene.

Prilažem jednu fotografiju broda te klase kada je u funkciji.


* Tapageuse-01.jpg (202.42 KB, 1249x754 - viewed 138 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #156 on: November 04, 2014, 08:57:14 am »

Još sam malo pročitao detaljnije o tim brodovima (P400) i prenio bih jedan dio teksta koji se više osvrče na glavne motore (Pielstick 16PA4200VGDS) i ako bi to možda i prije bilo za grupu Dizel motori:

"
The engines of the P400 have been a constant source of technical problems since the maiden journey of the lead ship Audacieuse to
Dakar.

The first problem that occurred related to the carter reductor, then with the transmission, and eventually with a piston - this last item
being the most worrying, since it was probably a symptom of a conception problem. This shed a bad light on Alstom who were trying to
compete against German motors by MTU.

....

In February 2011, it was decided that eight P400 will be equipped with new engines. Previously, these ships were scheduled to retire
according to Jane's Navy International. They will repair to ensure renewal of their operation until 2020. Earlier, the French Navy had
intended to retire these ships in the period from 2010 to 2014. The reason for extending the service life of ships of this class is the
desire to reduce the cost of procurement of new weapons.

Currently the ships are equipped with two Wartsila SACM UD30 V16 M3 diesel engines. The new engines will be delivered to France's
Mother Boda and installed by "Piriu Naval Service" (PNS - Piriou Naval Services) in a 10-year contract worth €30 million (US$39 million).
The first of the modernised ships should be returned to the French Navy by March 2011. PNS also undertakes restoration of these ships.
One of the decommissioned vessels, the "La Tapaguese", was offered to the Philippine Coast Guard, and is estimated to cost about
€6 million including the refurbishing works. The deal did not push through, and French shipbuilder Piriou took control of the ship, which
was later sold to Gabon as part of a larger deal. "


Vidimo da su i Francuzi očigledno imali probleme s VGDS motorima pa makar se radilo o šesnaestcilindarskim motorima koji su bili ispitani
detaljnije na probnom stolu, a ne kao naši samo na papiru. Usudio bih se reči da možda i nije bilo previše volje da se više bore sa tim
problemima već su ih s vremenom "remotorizirali" s Wartsilama. Problemi su im bili vjerovatno vrlo veliki kada su Francuzi pristali da se
zamjene njihovi motori s inozemnim motorima bez obzira na brend.
A mi kao mali i siromašni smo se ipak morali "boriti" s tim problemima sve dok ih konačno nismo razriješili negdje 1991. i od tada ti motori
(mislim na naše 12 cilindarske) rade bez problema do 100% MCR-a, mogu kratkotrajno postići i 110% ali se to ne preporučuje, a režim superforsaža od 120% se može zaboraviti.

Pielstick je pratio naše modifikacije i vjerovatno je neka riješenja i primjenio na "njihovim" šesnaesticama, ali nigdje nismo dobili podatke o
problemima sa turbopuhalima koja su na 12-cama bila dugo vremena problematična..
« Last Edit: November 04, 2014, 09:12:57 am by zpetrov9 » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #157 on: November 13, 2014, 03:46:00 pm »

MINISTAR NAJAVIO

'Brodosplit' će graditi pet brodova za 50 milijuna eura

Od svih apstraktnih govorancija NATO-ovih generala i admirala na "NATO industrijskom forumu" u hotelu "Le Meridien-Lav" jedino je po pitanju vojne industrije konkretan bio hrvatski ministar obrane Ante Kotromanović: posao obnove hrvatske ratne flote dobio je "Brodosplit".

- Za desetak dana potpisat ćemo u splitskom brodogradilištu ugovor o izgradnji 5 ophodnih brodova ukupno vrijednih oko 50 milijuna eura. Natječaj smo konačno zaključili i "Brodosplitova" ponuda bila je najjeftinija. Iduće godine očekujem prvi brod sa naših navoza i ne sumnjam da će splitski škverani dobro odraditi flotni program.

Na koncu, ako naša Ratna mornarica i Obalna straža nemaju brod koji je domaći brod, onda teško takav proizvod možemo prodati i na svjetskom tržištu - kazao je ministar obrane Kotromanović, izrazivši uvjerenje kako će škverski ophodni brodovi, kao hrvatski proizvod, privući zanimanje i drugih zemalja.

Dvanaest mjeseci

Nakon višegodišnjeg čekanja i raznih političko-birokratskih "peripetija" koje su dovele do toga da Albanci i Slovenci danas imaju suvremenije patrolne brodove negoli Hrvati, konačno ćemo dobiti suvremene brodove.

S ovim ugovorom splitska brodogradnja stječe nove referencije i vraća se u nišu ratne brodogradnje.

Postavlja se pitanje koliko će vremena splitskom škveru trebati za izgradnju prvog broda do primopredaje, odnosno koliko treba vremena za gradnju i predaju HRM-u svih pet obalnih ophodnih brodova, svaki dužine 42 metra.

Prema tvrdnjama upućenih inženjera brodogradnje koji su radili na vojnim plovilima u "Brodogradilištu specijalnih objekata", za izgradnju prototipa, uz opremanje naoružanjem i pratećim uređajima, škveranima će do primopredaje broda mornarici trebati najviše 12 mjeseci rada. To razdoblje uključuje i obradu tzv. crne metalurgije, odnosno limova.

Nakon što se stekne iskustvo na prvom brodu i riješe dječje bolesti koje prate svaku izgradnju prototipa, proces izgradnje preostalih "patrolaca" trebao bi ići brže. Prema stručnim procjenama, za izgradnju svakog sljedećeg broda i opremanje bit će potrebno najviše 10 mjeseci rada.

Specijalni objekti

S obzirom na to da je u jednoj godini planirana isporuka dvaju brodova, bile bi to ukupno četiri godine punih ruku posla za škversko "Brodogradilište specijalnih objekata", odnosno do kraja 2018. godine.

Obalni ophodni brodovi gradit će se po projektu "Brodarskog instituta", koji je MORH platio pet milijuna kuna. Posao izgradnje brodova vrijedan je više od 350 milijuna kuna ili 10 milijuna eura po brodu.

Piše Denis Krnić

SVE O NOVOM BRODU

43 metra dužine
28 čvorova – maksimalna trajna brzina
1000 milja – doplov uz brzinu od 15 čvorova
30 milimetara – pramčani top
12,7 milimetara – kalibar dviju pramčanih strojnica

Minopolagač iz 1995.

Zadnji vojni brod koji je građen na “Brodosplitovim“ navozima bio je desantni minopolagač “Krka” porinut 1995. godine. Od tada je prošlo gotovo 20 godina i jednako toliko “Brodosplit” nije imao doticaja s vojnom brodogradnjom.


Slobodna Dalmacija
« Last Edit: November 13, 2014, 03:49:13 pm by leut » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #158 on: November 13, 2014, 03:49:18 pm »

Jos da objave sliku konacnog projekta ali valjda ce i to.

poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #159 on: November 13, 2014, 04:30:18 pm »

Na stranici Agencije Alan ima skica broda OPV42 – Offshore Patrol Vessel koji odgovara ovim specifikacijama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Fali jedino naoruzanje ali to nije neka greda posto ovo nisu napadacki brodovi.

poz.


* Boats-3.jpg (86.09 KB, 800x542 - viewed 144 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #160 on: November 13, 2014, 04:45:17 pm »

Solaris, mislim da je ovo na slikama ADRIA-MAR-ov projekt. OOB bi se ipak trebao graditi po nekom drugom projektu. Možda ima nešto na web stranicama Brodarskog instituta.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #161 on: November 13, 2014, 04:46:15 pm »

Ma gledao sam ali nemogu naci nista.
Osim toga bas je i Brodarski institut predstavljen kao njihov.

poz.
Logged
zvek
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 182


« Reply #162 on: November 13, 2014, 06:50:53 pm »

Brodosplit- Specijalni objekti vjerujem imaju i stručnog osoblja (ako im u međuvremenu nisu otišli vani za boljim plaćama) i opremu za
gradnju takvih brodova. Ali ako pogledamo na njihovo financijsko izvješće za 2013. godinu koje jasno prikazuje gubitak od 26.565.648,14
kuna, ne znam da li bi ja na mjestu ministra mirno spavao.

Zar nije malo riskantno povjeriti posao od 350 milijuna kuna gubitašu? Možda su preostali u natječaju bili s još gorom financijskom slikom?

Mislim da bi za MORH bilo mudrije i sigurnije da su posao podjelili između natjecatelja uz uvijet dobivanja posla - najniža ponuđena cijena.

Želim MORHU i HRM-u uspješnu i brzu gradnju svih pet brodova, pa i da OS RH zaplovi na novim brodovima.

I daj bože da se moja gore naznačena strahovanja ne ostvare.

« Last Edit: November 13, 2014, 06:51:51 pm by zvek » Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #163 on: November 13, 2014, 07:09:00 pm »

Brodosplit- Specijalni objekti vjerujem imaju i stručnog osoblja (ako im u međuvremenu nisu otišli vani za boljim plaćama) i opremu za
gradnju takvih brodova. Ali ako pogledamo na njihovo financijsko izvješće za 2013. godinu koje jasno prikazuje gubitak od 26.565.648,14
kuna, ne znam da li bi ja na mjestu ministra mirno spavao.

Zar nije malo riskantno povjeriti posao od 350 milijuna kuna gubitašu? Možda su preostali u natječaju bili s još gorom financijskom slikom?

Mislim da bi za MORH bilo mudrije i sigurnije da su posao podjelili između natjecatelja uz uvijet dobivanja posla - najniža ponuđena cijena.

Želim MORHU i HRM-u uspješnu i brzu gradnju svih pet brodova, pa i da OS RH zaplovi na novim brodovima.

I daj bože da se moja gore naznačena strahovanja ne ostvare.

Mislim da ti financijski izvještaji baš nisu tako jednostavni za tumačenje. Ali i ako jesu čini mi se da je Uljanik brodogradilište kao jedan od konkurenata imalo iskazan gubitak (ili preneseni gubitak?) za 2013. godinu od oko 320.000.000,00 mililiona kuna, a Tehnomont je bio u
nekoj maloj pozitivi. Ali istina je i da Uljanik stoji najbolje od svih Hrvatskih brodogradilišta i da posluje koliko-toliko normalno cijeli niz
proteklih godina.

Svakako da bih ja kao bivši Uljanikovac više volio da su brodovi došli na gradnju u zajednicu Uljanik-Tehnomont, ali očigledno su Puljani bili
skuplji. E sad ostaje otvoreno ono pitanje što sam ga više puta prije navodio, da li je baš najbolje da jedini kriterij bude najniža cijena ili
nešto znače i druge reference. Po našoj javnoj nabavi onaj koji je najjeftiniji je onaj koga se odabire i drugo nije bitno, pa je Povjerenstvo
vjerovatno tako i postupilo jer se mora držati Zakona.

A slažem se sa ZVEK-om da bi bilo sigurnije da su posao razdijelili na dva brodograditelja, svakako po najnižoj cijeni pa neka se vidi tko je
stvarno bolji i sposobniji.

Nadajmo se da se sada opet neće pronaći neki formalno-proceduralni razlog pa da se može opet podnijeti žalba državnoj komisiji i da ona
opet vrati stvari na početak.

Zaista je vrijeme da  te nove brodove počnemo graditi.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #164 on: November 13, 2014, 09:36:27 pm »

http://www.slobodnadalmacija.hr/Split/tabid/72/articleType/ArticleView/articleId/264187/Default.aspx
Tu je i neka sličica ako to bude to.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.