PALUBA
March 28, 2024, 11:19:38 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 50   Go Down
  Print  
Author Topic: Izgradnja Obalnog ophodnog broda za Obalnu stražu RH (HRM)  (Read 267608 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vozilo
desetar
*
Offline Offline

Posts: 146



« Reply #285 on: March 01, 2016, 09:52:02 pm »

Pa od Greben bi ih kupio MORH, sad su niciji, ustvari brodogradilista.

poz.

Referirao sam na "EU novce". Wink

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #286 on: March 02, 2016, 03:35:06 pm »

u zadnje vrijeme nisam baš previše upoznat s detaljima oko gradnje OOB-a za HRM, ali sam od početka imao rezerve. To je vječit problem
naše "Javne nabave" cijena niža za lipu i taj dobiva posao, a trebalo bi se bodovati i stvarne sposobnosti za igradnju takvih brodova i to
kako financijske tako i kadrovske. Nadam se da se je MORH i za sadašnju situaciju osigurao kvalitetnim zaštitnim odredbama u Ugovoru.
Kod reference je bitna kako povijesna tako i aktualna referenca i ekipiranost ponuditelja, nekad sam i ja bio zdrav, a sada više nisam. Isto
je tako i s firmama, osobito brodogradilištima.

Ako je situacija zaista takva kakvu ovdje mogu pročitati možda bi ipak valjalo razmisliti da se drugi brod ponudi zajednici Uljanik-Tehnomont
u Puli, makar i po malo višoj cijeni ali gdje je sigurno da postoje i kadrovski, rekao bih i financijski potencijali da se posao odradi kvalitetno i
na vrijeme. I dalje bih shodno mojim saznanjima preporučio da se razmisli o izboru glavnih motora radi njihove snage jer mi se čini jako
"knap", a kad brod i propele malo obrastu moglo bi biti problema kao što je bilo i sa Mirnama.

Netko će reći da kao Puljanin "navlačim vodu na naš mlin" ali mi se to čini kvalitetnim izborom jer Obalnoj Straži ti brodovi trebaju bez obzira
što za sada i Mirne s malo dotjeranim motorima odrađuju svoj dio posla. Na kraju bolje je da Obalana straža pa time i HRM dobiju kvalitetne
nove brodove makar i s 5-6% višom cijenom nego da sve zapne na pola puta jer onda se samo gomilaju i troškovi i niču dodatni problemi.

Možda sam malo subjektivan ali mi se to čini jednim relnim riješenjem, a da netko ne pomisli da navijam protiv CAT motora, meni kao nekom
predstavniku servisa HRM-a u Puli je svejedno da li su to CAT ili MTU motori jer i za jedne i za druge imamo licencu i servisiramo ih. Mislim
da radi sange u ovom trenutku drugi od ta dva tipa motora ne bi ušli u obzir.

Iskreno želim da se to što prije razriješi i da novi OOB-i zaplove našim Jadranom.
« Last Edit: March 02, 2016, 03:54:35 pm by zpetrov9 » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #287 on: March 02, 2016, 04:00:12 pm »

Apsolutno sam za da se brod izgradi kod nas, vjerujem da bi "Uljanik" to mogao izgurati. No šta se može stručnjaci "Kraljevicu" pokopali, osramoćenu i bez počasti.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #288 on: March 02, 2016, 04:24:51 pm »

Apsolutno sam za da se brod izgradi kod nas, vjerujem da bi "Uljanik" to mogao izgurati. No šta se može stručnjaci "Kraljevicu" pokopali, osramoćenu i bez počasti.

Što se tiče Kraljevice to je zaista velika šteta, da postoje oni bi svakako bili moj prvi izbor, ali glavno je da smo ih uništili.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #289 on: March 02, 2016, 10:38:38 pm »

pozdrav postovani kolega zpetrov, nadam se da Vam zdravlje ide na bolje. ne znam iz prve ruke za stanje u Splitu ali za Uljanik-Tehnomont znam da imaju mogucnosti
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #290 on: March 03, 2016, 08:25:19 am »

pozdrav postovani kolega zpetrov, nadam se da Vam zdravlje ide na bolje. ne znam iz prve ruke za stanje u Splitu ali za Uljanik-Tehnomont znam da imaju mogucnosti

Što se tiće zdravlja malo se stabiliziralo ali me pored sadašnje kemoterapije čeka još toga da ne spominjem sve, hvala na interesovanju.

Uljanik i Tehnomont zajednički sigurno mogu odraditi taj posao, vjerujem kvalitetno i u zadanim rokovima, svako u okvirima svog dijela
posla. Vjerovatno je i to utijecalo da im je ponudbena cijena bila nešto viša. Jedino se može postaviti pitanje sadašnje zauzetosti njihovih
proizvodnih kapaciteta.

Ja isto nemam informacije kakvo je stvarno stanje u Splitu osim onog što pročitam, ali ako je tako kao što je ovdje napisano onda nije
baš najbolje. I prije sam imao ideja da ne kažem prijedlog da se možda gradnja podijeli na dva najpovoljnija ponuditelja po istom porojektu
i da se dogovori neka svima prihvatljiva cijena. Ali pitanje je kako se to može ukomponirati u naš Zakon o Javnoj nabavi. Nadam se da se
MORH ipak osigurao u Ugovoru (barem s financijske strane) da im se ne desi da "izvise". Vjerovatno imaju bankovn jamstva za uplaćene
avanse, to je bar kod poslovanja s nama uvijek bila praksa.

Za opciju da se preuzmu gradnje započete u brodogradilištu Greben koje su bile za Grčku koja ne plaća, mislim da ti brodići ne bi ispunili
zadaću za koju su bili predviđeni naši OOB-i, možda za potrebe MUP-a da, ali za Obalnu stražu HRM-a mislim da nisu.

Bilo bi zaista vrijeme da i naša HRM dobije nova i kvalitetna moderna plovila, a ne neke ostatke od nekog drugog projekta koji između
ostalog očigledno nije bio financijski dobro ugovoren-osiguran pa sada Greben ima ogromne probleme.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #291 on: March 03, 2016, 10:11:34 am »

Država je u ovom slučaju pogurala Škver jer je bio u fazi restruktuiranja, možda je čak i Škver dampirao cijene no o tom možemo samo nagađati. Biti će zanimljivo vidjeti kako će se situacija razvijati ubuduće. Ali jedno je sigurno navozi su prazni, brodovi se grade samo u novinama, radnici se mudro otpuštaju jedan po jedan zbog socijalnog mira. Čitam da samo "Porto Montenegro" može primit mega jahte 100/200 metara, pa eto šteta od Škvera ne napraviti mega marinu i udrit Crnogorcima konkurenciju Smiley
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #292 on: April 14, 2016, 02:20:02 pm »

14.04.2016.

Zapovjednik HRM-a u posjetu brodogradilištu Brodosplit

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zapovjednik Hrvatske ratne mornarice komodor Predrag Stipanović, u pratnji zapovjednika Obalne straže RH kapetana bojnog broda Ive Raffanellija, posjetio je 13. travnja 2016. brodogradilište Brodosplit u Splitu, u svrhu uvida u proces gradnje prototipa prvog obalnog ophodnog broda „Novogradnja 540“.

Izaslanstvo HRM-a primio je predsjednik Uprave Brodosplita Tomislav Debeljak sa suradnicima, te ih upoznao sa pojedinostima vezano uz proces i dinamiku gradnje, koji se odvija, kako je rekao, u skladu sa najvišim standardima koje je ovo brodogradilište postavilo kao uvjet bez kojeg se ne može kada se želi vrhunski proizvod. „Svo svoje znanje i umijeće dajemo da napravimo vrhunski brod, koji će kasnije biti izvozni proizvod. Svakako vrijedi napomenuti da na brodu radi trideset hrvatskih firmi, na što smo osobito ponosni.“ rekao je. Zahvaljujući Upravi Brodosplita na prijemu, zapovjednik HRM istaknuo je kako se radi o izuzetno važnom projektu za razvoj sposobnosti OSt RH i HRM-a. Nakon radnog sastanka izvršio je obilazak Brodogradilišta specijalnih objekata, gdje se brod gradi.

Riječ je o projektu izgradnje pet brodova za potrebe Obalne straže Hrvatske ratne mornarice, vrijednom 385,4 milijuna kuna. Temeljna namjena ovih brodova jest ophodnja u svrhu nadzora i zaštite interesa RH na moru, no brodovi će biti i u službi potpore otočnom stanovništvu, kao i u akcijama trganja i spašavanja na moru. U ratu se obalni ophodni brodovi koriste za zaštitu unutarnjih morskih voda te za zadaće borbene i logističke potpore.

Zatvoreni navoz splitskog brodogradilišta, potpuno je opremljen i zaštićen, i kao takav omogućuje sigurnost i kontrolirani postupak izgradnje. Brodogradilište specijalnih objekata Brodosplita svoj je razvojni put započelo početkom sedamdesetih gradnjom podmornica, a nastavilo gradnjom velikih desantnih brodova za HRM, te gradnjom velikog broja brodova raznih namjena za civilno tržište.

Obalni ophodni brodovi svojim će manevarskim sposobnostima udovoljiti taktičko-tehničkim zahtjevima naručitelja. Dužine 43,50 metara i širine 8 metara, biti će opremljeni automatskim topom 30mm i dvije ručno upravljive strojnice 12,7 mm, te 4 ručna prijenosna protuzrakoplovna raketna sustava. Uz brzinu od 28 čvorova, i desetodnevnu autonomiju na moru, biti će vrlo učinkoviti u progonu. Posadu će brojati 14 ljudi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Tekst i foto: OS RH/M. Siriščević, osrh.hr


* 01_hrm_OOB.jpg (2002.65 KB, 3200x2400 - viewed 88 times.)

* 02_hrm_OOB.jpg (324.5 KB, 1200x900 - viewed 97 times.)

* 03_hrm_OOB.jpg (264.19 KB, 1267x800 - viewed 114 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #293 on: April 14, 2016, 02:21:52 pm »

Zapovjednik HRM-a u posjetu brodogradilištu Brodosplit

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Foto: OS RH/M. Siriščević, osrh.hr


* 04_hrm_OOB.jpg (215.04 KB, 1200x900 - viewed 90 times.)

* 05_hrm_OOB.jpg (243.58 KB, 1200x900 - viewed 88 times.)

* 06_hrm_OOB.jpg (365.2 KB, 1200x900 - viewed 85 times.)

* 07_hrm_OOB.jpg (195.62 KB, 1200x900 - viewed 85 times.)

* 08_hrm_OOB.jpg (258.31 KB, 1225x872 - viewed 88 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #294 on: April 14, 2016, 02:34:08 pm »

Reka bi čovik po članku da brod samo šta ne zaplovi a u hali od bso-a ničeg drugog osim ustajalog vonja ruzine Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #295 on: April 14, 2016, 02:41:16 pm »


Ne samo da navijam, već i verujem da Puležani mogu napraviti sve što se od njih traži! Blizu, u Uljaniku mi još uvek radi brat. Za svih ovih 35 godina ni njega ni ženu niko popreko pogledao nije. Izrodiše decu, okućiše se u zdravlju i veselju. A ide u pravoslavnu crkvu. I ime i prezime mu je odmah "sumnjivo"! Ali i to je jedan od razloga što volim Pulu. Ljudi smo. I to je preče od svega.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #296 on: April 14, 2016, 03:10:35 pm »

Zar za komadanta HRM ne vaze pravila zastite na radu, izgleda da ne vaze ni za jednog jer nose samo sljem, nema zastitnih cipela, zastitne naocale..
Kozmetika..
U ozbiljnoj Mornarici, Komandant bi pretrpio ozbiljne kritike zbog takvog propusta ("lead by sample")
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #297 on: April 14, 2016, 08:31:43 pm »

Preteče me Istria. Zaista malo neobično da se ne poštuju pravila bezbednosti i zdravlja na radu.

Mrzi me sada da tražim na topiku, ali koliko mi se čini realizacija projekta je daleko u zaostatku u odnosu na vreme koje je predviđao i javno iskazivao prethodni ministar odbrane. Verujem da je Stipetić došao videti koliko je zaista projekta napredovao i šta se u budućnosti stvarno može očekivati. Ličnom cenim, na osnovu svega, uzimajući u obzir i smanjenje vojnog proračuna, da će to još kasniti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #298 on: April 14, 2016, 09:01:21 pm »

Dzumba, admiral Stiperić je nažalost pokojni. Ovo je komodor Stipanović.

Za Stipanovića sam čuo da je po PS-u, al očito nije u svemu takav. A OOB debelo kasni. Baš sam jutros, prije ovog članka, proletio Debeljakov intervju u Globusu i nigdje nisam vidio da spominje OOB.

Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #299 on: April 14, 2016, 09:45:11 pm »

kakav god mu bija raspored bitno je da se gradi. Puljani jesu sposobni i virujem da ce za njih biti mista u iducim gradnjama
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 50   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.