PALUBA
April 26, 2024, 11:51:03 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Oprema i obucenost sanitetskih jedinica  (Read 140068 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #75 on: March 05, 2011, 09:09:56 pm »

@Mixon
Ako bi još imao i slike pakovanja, bio bih ti vrlo zahvalan.

Rade, okacio sam dve stranice unazad sliku (kako sam sada shvatio) dela SnK-3, valjda onaj u kojim se prenosi zavojni materijal.


Zar nije postojao i SnK-2, za pripadnike specijalnih jedinica?

Postojao je i SnK-2, kao i SnK-16 i SnK-19 cije sam slike isto tako okacio dve stranice unazad, ali izgleda da nam se clan @Mixon nije susretao sa njima.
Negde na net-u sam pronasao spisak sta je sve safrzio SnK-2, pa ako ga opet nadjem, postavicu ga ovde.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #76 on: March 05, 2011, 09:29:15 pm »

Na zalost nisam nasao sada za sada spisak, ali sam saznao da je SnK-19 komplet za letace i osoblje borbenih vozila.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Inace evo kako je izgledao sanitetski noz za secenje uniforme u ovim kompletima.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Fotografije pozajmljene sa sajta www.kolkcionari.com

EDIT
Kao dopunu, nasao sam i sledece

Quote
СнК 81А - РТГ апарати ``Неретва 86 МП`` - преносни


* PNjna02.JPG (212.77 KB, 922x691 - viewed 396 times.)

* PNjna03.JPG (207.8 KB, 922x691 - viewed 398 times.)

* PNjna05.JPG (139.24 KB, 922x691 - viewed 410 times.)

* 84746_45996045_IMG_0375.jpg (94.44 KB, 799x1024 - viewed 578 times.)
Logged
Mixon
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #77 on: March 06, 2011, 06:16:00 pm »

Preturao sam neke moje slike, koje sam napravio u raznim obilascima  , pa sam pronasao zanimljive stvari vezane za ovu temu:

SnK-1 u tenku za izvlacenje M-84 ABI, ovo je otvor za evakuaciju p/o
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sanitetsko vozilo S-2 ispred ambulante garde  
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sanitetski ranac - Snimljen u gardi. Na moje pitanje koji je SnK, odgovorili su mi Nijedan! Sami smo ga skockali! Po stvarima u njemu najvise mi lici na opremu iz SnK1
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sanitetski ranac, takodje iz garde, ista prica, ali po sadrzaju najblizi SnK-3
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gumena poveska o kojoj sam pisao kao sastavni deo SnK za prvu pomoc kod zaustavljanja krvarenja (amputacija), koja je zamenila esmarhovu povesku nalazi se na prvom rancu pored znaka crvenog krsta!


* DSC06003.jpg (122.61 KB, 800x600 - viewed 396 times.)

* DSC02438.jpg (117.54 KB, 640x480 - viewed 223 times.)

* DSC02513.jpg (75.26 KB, 800x600 - viewed 267 times.)

* DSC02512.jpg (76.59 KB, 800x600 - viewed 288 times.)
« Last Edit: March 06, 2011, 06:24:58 pm by Rade, Reason: Fotografije prebačene u atačment » Logged
Mixon
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #78 on: March 06, 2011, 06:20:41 pm »

Ona velika torba za koju nisam znao oznaku je izgleda SnK-3
Evo jos koja fotkica ove torbe, sa spiskom sadrzaja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Neka zastarelija verzija torbe SnK-1! 
Logged
Mixon
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #79 on: March 06, 2011, 06:31:22 pm »

Po slici sadrzaja SnK-19 rekao bih da sadrzi:
Prvi zavoj - individualni, zavoj za opekotine, tablete za hlorisanje vode i predpostavljam neke tablete protiv bolova! Tacno sve sto je potrebno u slucaju pogodka, jer su potrebe i povrede raznovrsnije (cesce) za njih!

SnK-16, po sadrzaju sa slike dosta podseca na materijal iz SnK-1
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #80 on: March 06, 2011, 06:56:58 pm »


  Gledam ovaj "custom" ranac ljudi su napakovali dosta stvari. Vide se plasticne bocice sa nekom tecnoscu,pretpostavljam medicinski hidrogen ili alkohol. Ona tamna tecnost u flasici nize levo je jod. Vide se i neke ampulice inekcije. Moguce antibiotici ili analgetici. Ne vidim sta je ona purpurna kesica.Stoji Grip. Moguce neka gaza,ne vidim celo. Vidi se i guma za zatezanje ruke pri davanju vakcine,infuzija itd,a mislim da su ono pored spricevi.Na drugoj slici se jasno vidi toplomer. U pozadini se vidi kutija lekova sa zutim trouglom,koja se zavrsava na "m" od 2 mg. Poprilicno sam siguran da je u pitanju bromozepam,za smirenje.Pored ranca je "kesa" za davanje vestackog disanja.Ona kozna torbica u daljem delu ranca je moguce aparat za merenje pritiska. Imam isti takav kuci.Vidi se jos kutija lekova ali ne razaznajem sta je. Ranac nije detaljno slikan,ali po onome sto ima,to je mnogo bolje nego sto ima u cetnom SnK.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #81 on: March 06, 2011, 11:25:49 pm »

Тај санитетску ранац у Гарди је ипак неки формацијски ранац. По преградама се види се да је прављен за санитет.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #82 on: June 08, 2011, 03:52:45 pm »

Kaže se da samo bolesni ne misle na zdravlje, ili već tako nešto...
Evo jedne sanitetske iz 1916. godine: solunsko pelcovanje protiv tifusa i kolere.
(http://scr.digital.nb.rs/document/RG-1159-036)


* RG-1159-036.jpg (163.61 KB, 1252x800 - viewed 163 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #83 on: June 08, 2011, 09:46:44 pm »

Zbog toga svaki automobil mora da ima komplet za prvu pomoć. U principu, prvu pomoć ukazuje svako lice koje se nađe na mestu udesa a prošlo je osnovnu obuku za to (a svaki vozač motornog vozila jeste!), a ne stručna medicinska lica.
Боро,
већ дужи број година се не врши обука за прву помоћ, као ни теоретска обука, током обуке возача моторних возила.
По неким најавама би по новом закону то требало да се врати. За сад је прва помоћ заступљена само са мањим бројем питања на тестовима.
Парадоксално је да су по новом закону увели нову прву помоћ, а да се и даље не врши обука.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #84 on: June 18, 2011, 09:51:59 am »

Sanitetski diverzantski komplet SnK-2

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komplet se sastoji od torbice podeljene na 3 dela.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U prvom delu se nalazi uputstvo za upotrebu.

U drugom delu se nalaze lekovi:
-tablete protiv bolova (1-2 na dan a max. dnevno 5)
-tablete protiv kaslja (1 a maximalno 3 na dan)
-tablete protiv sna (1 ujutru i 1 poslepodne)
-pantocid tablete za dezinfekciju vode
-kapi za nos protiv kijavice
-kapsule protiv infekcije
-injekcija protiv jakih bolova
-injekcija protiv nervnih bojnih otrova

U trecem delu se nalaze
-prvi zavoji
-flasteri



* diverzantski SnK-2.JPG (45.77 KB, 477x400 - viewed 203 times.)

* SnK-2 diverzantski.JPG (65.06 KB, 555x402 - viewed 220 times.)
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #85 on: June 20, 2011, 12:06:21 am »

Quote
Не знам да ли је многима овде познато,  али у хитној медицинској помоћи многих земаља на "дивном на Западу" уопште нема лекара већ они (хитна помоћ), као и у војсци пружају буквално прву помоћ у хитним случајевима на улици, у кући  и транспортују лица до болница и амбуланти, где су лекари.

 
Quote
TO je upravo ono sto ja potenciram. Boro,pod osnovnim hiruskim instrumentima nisam navodio da se vrse operacije na terenu. Npr,skalpel i tubica su potrebni da se izvrsi intubacio pri opstipaciji disajnih puteva,sto spada pod laksu hirursku intervenciju. Peanom se moze zatvoriti veci krvni sud ukoliko je isti dostupan usled prirode povrede. Infuzije glukoze i NaCl se daju bez ikakvih bojazni od nuspojava. Postovao sam sta ima americki bolnicar.Evo prepisacu:
1 Tecnosti i cevcice.Kolicina zavisi od duzine misije. Normalno se nosi NaCl rastvor,Ringerov rastvor, Hetastarch/Hextend (ovo ne znam sta je) i cevcice za davanje infuzije.

Hetastarch je koloidni rastvor koji sadrži rastopljen skrob. Tečnost kao takva ne gubi se kroz kapilare, i koristi se da održava zapreminu krvi, korisna stvarčica. Ne kvari se, lepo podnosi varijacije u temperaturi, izotonična je = odlična zamena za suvu plazmu u borbenim uslovima.

Quote
2.FAST 1 intra-osseous fluid administration kit. The FAST 1 is a quick way to administer fluids when peripheral and external jugular venous access is unavailable due to massive blood loss, burns, or loss of limbs. Ne znam sta je tacno,ali izgleda da je u pitanju kit za infuziju u slucajevima kada se vene ne poznaju na telu usled razlicitih trauma.

Dobro si opisao, ja ću da dopunim. FAST je posebna igla sa kojom se probija kost, i s tim se omogućava infuzija direktno kroz kost. Normalno se koristi na potkolenici (facies medialis tibiae, pars superior), a sastoji se od sivog, plastičnog kućišta i igle. Kad se pritisne aparat na potkolenicu, igla opali, probije kožu i udje u kost. Na to priključite infuziju, i to je to.

Quote
3.Sredstva za zaustavljanje krvarenja za koja ni ne znam sta su. zvu se CAT ,SOFT-T, i TOrniquets. Zavoji gaze i hemostaticki agensi (sredstva za zaustavljanje krvarenja-lekovi).

CAT, SOFT-T i Tourniquet su manžete koje služe za kompresiju uda. U principu, ko Esmarh, ali značajno manje brutalno - pri Esmarchu vrlo često dodje do nekroze tkiva pod mestom podveza, i zbog toga je potrebno "doamputirati" ud...

Quote
4.Sredstva za disajne puteve: Kateteri za intubaciju i dekompresiju grudnog kosa, i sredstva za "zatvaranje" grudnog kosa u slucaju rane gde je povredjeno pplucno krilo i vazduh izlazi kroz ranu. Ima ih nekoliko.
5. Nasopharyngeal Airway (NPA)w/surgilube or "nasal trumpet. U prevodu cevcice za protok vazduha kroz nos kada povredjeni ima frakture lobanje.
6.Oropharyngeal Airway, a hard "J" shaped plastic device that secures an oral airway u prevodu cev za odrzavanje usnih disajnih puteva otvorenih.

Ove stvari za zatvaranje rana kod pneumotoraksa su takve, najlonske maramice, koje se zalepe na tri strane = omogućavaju izlaz vazduha iz rane. U slučaju da se prostrelna rana pluća totalno zatvori = imate mrtvog vojnika, jer mu se nakupi vazduh medju plućima i pleuro. Dekompresija grudnog koša se vrši u 2. interkostalnom prostoru na medioklavikularnoj liniji - što bi značilo, zabijate trohar (igla sa većim prečnikom) sa nepovratnim ventilom u prostor izmedju 2. i 3. rebra, u liniji koja povezuje sredinu ključne kosti i mesto uboda. Ključno je isto i da bodete tek nad gornjom ivicom 3. rebra, jer ispod donje ivice rebara protiče vena, arterija i živac.

NPA i OPA su, više manje, iste stvari, služe da dignu jezik i otvore disajnu put - jedna ide kroz nos (krajnje nezgodno postavljanje), druga kroz usta, a postavlja se izuzetno jednostavno. Otvoriš pacijentu usta, postavljaš taj plastični "J" sa vrhom prema nepcu, kad stigneš do pola, zarotiraš za 180 stepeni, et voila! Drži jezik stabilnim i drži usta otvorenim.

Quote
7. King LTD, a simple tube airway with an inflatable cuff to create a sealed airway. Ovo ne razumem potpuno.Mozda mi neko pojasni sta je.
8.Combitube, like a King LTD, but designed to be able to function almost no matter how the tube is placed due to the dual lumen tube design. takodje kao prethodno.

Ove dve stvarčice su plastične cevčice, koje sadrže malu plastičnu manžetu. Kad ih sprovedete u grkljan, tu manžetu naduvate, i imate ekskluzivan put do ranjenikovih pluća. U slučaju da pacijentu dajete veštačko disanje (sa balonom ili klasično) bez ove sprave, polovina vazduha bi mu ulazila i u stomak. To je opasno, naime, naduven želudac će da izazove povraćanje čak iako je pacijent u nesvesti. A to je problem samo za sebe, zna se desiti da se pacijent uguši u sopstvenoj povraćci, čak i ako se spase, ne gine mu teža plućna infekcija. Tako da, ove stvarčice su krajnje jeftine, jednostavne za upotrebu, a spasile bi život nekome. Smiley

Quote
9.Surgical Cricothyrotomy kit. instrumenti za otvaranje disajnih puteva odmah ispod grkljana. Makar skalpel je potreban.

Skalpel se nosi, ali u ovom slučaju nije potreban. Ovo je samo igla sa većim prečnikom (kao trohar), koja se zabode ispod krikoidne hrskavice u grkljanu (malo ispod adamove jabučice). Omogućava pacijentu da diše u slučaju veće facijalne traume ili alergijskog napada. Jednostavna upotreba, mada ne morate baš da priheftate pacijentu grkljan za kičmu  Grin

Quote
10.Nitrile gloves

Alcohol or Providine/Iodine swabs

Cravats (muslin bandages)

Assorted gauze bandages

Band-Aids

Assorted sizes of tape

Coban, a stretchy, self clinging wrap

Ace Bandages

Assorted hypodermic needles and syringes

Combat Casualty Card

CCC je kartica na kojoj se opiše stanje pacijenta - u slučaju da ima vremena za to pred medevacom. Neki osnovni minimum je da se pacijentu napiše na čelu oznaka M ako je primio morfij - dosta bolje od sistema kartica. Isto, standard je da vojnici imaju na prsluku il' gde drugde zapisanu krvnu grupu. Takve male stvari spašavaju živote.


Quote
SAM Splint, a flexible, reusable splint with a metal core covered in closed cell foam.

Ovo je zanimljivo, to je fleksibilna udlaga u vidu široke trake koja može da se oblikuje u oblik koji je potreban. Istovremeno je i izuzetno kompaktna, jer može da se smota u "sarmu" veličine konzerve kokakole, kad se ne koristi.

Quote
Water Jel burn dressing

Ovo je gel za hladjenje opekotina, jako sličan sastavu običnom vodenom lubrikantu.

Quote
Small sharps shuttle

Trauma Shears

Safety pins

 raznorazne potrebstine.

Lekovi:
Morfijum,Ketametin (anestetici) ,antibiotice,lekovi za ponistavanje dejstva anestetike (npr narcan koj deluje kao antagonista usporenog disanja kod morfijuma), EPI-PEn, protiv ozbiljnih alergijskih reakcija,zahteva se da nosi lekove za vojnike ako boluju od nekog akutnog ili hronicnog stanja, antipiretike,antihistamine, protiv upalnih procesa,protiv dehidracije, proliva,za regulisanje stolice....

na kraju: A Combat Medic may also carry other supplies as the mission dictates. A stethoscope, blood pressure cuff, pulse oximeter, otoscope, ophthalmoscope, and thermometer may help the medic treat his/her soldiers or civilians on the battlefield (COBs) while on an extended mission, as space dictates. sav alat potreban da bi se coveku pruzila pomoc.

  To US vojnik ima na prvoj liniji fronta.To nisu lekari,to su bolnicari.

 Dzumba ,ne lekari,bolnicari. Ja verujem da je lekar sposoban ,ali ne verujem da su bolnicari obuceni i opremljeni . Evo ubedite me. Opisite kako se zbrinjava povredjen na prvoj liniji do dolaska do doktora,sa sve vremenima potrebnim za to. SLobodno konsultuj neko strucno lice sto se tice prirode trauma.

  P.S. U VS ne smes talasati,ne smes se praviti pametan. Forumi su za to,da se diskutuje i prica o svemu, ali jedan razvodnik da posalje "kako bi trebao da bude nas sanitet" je ravno tome da stavim potpis na raskid ugovora. Budimo ozbiljni.

Potpuno se slažem sa tvojim mišljenjem. Ovakav komplet je jeftin, sve ove stvari može i domaća industrija da radi (osim možda SAM udlaga i FASTa, one i izgledaju malo zajebanije), ovo sve ostalo je potrošna plastika. A obuka sanitetlije za rad sa ovim bi trajala manje od nedelju dana. Najiskrenije. Mislim da bi bilo i vreme da se malo "apdejtuju" domaći sanitetski kompletići. Nije zato što su loši, jednostavno bi bilo fino da se iskoristi tehnološki napredak u cilju spašavanja života. Naš komplet je na nivou onoga kakav su Amerikanci koristili u Vijetnamu. U Vijetnamu je 27 posto ranjenika umiralo pre bolnice. Danas, umire tek 8 posto ranjenika pre bolnice. Da li se isplati? Ja bi rekao da da.

Lep pozdrav Smiley

(ah da, da razjasnimo... nisam američki sanitetlija, ali sam student medicine  Grin ove se stvari uče kod predmeta Prva Pomoć, a zaista stojim iza svoje reči da obuka sa ovim bi trajala 7 dana maksimum. Smiley )
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #86 on: June 20, 2011, 07:02:54 am »

Svaka čast Hrčak, bravo i hvala! 
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #87 on: June 21, 2011, 01:22:24 am »

Svaka čast Hrčak, bravo i hvala! 

Nema na čemu Boro, drago mi je da mogu da doprinesem kvalitetnim diskusijama Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #88 on: June 21, 2011, 06:32:00 pm »

Надам се да ово гледају одговорни из санитетских управа. Браво ХрцАк47!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #89 on: June 22, 2011, 02:50:37 pm »

 

   Takodje, moje medicinsko znanje je skromno,samim tim sto nemam vise od srednje skole , a i ne bavim se tom profesijom u zivotu...no pokusao sam koliko sam mogao da iskopam. Toliko sam se zainatio da sam zaista imao nameru da obavim jednu siroku studiju samoinicijativno, potkrepljenu statistikom,mada me brine kako bih do tih podataka u VS dosao,i dali ih ima uopste. Hvala jos jednom Hrcak 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.251 seconds with 22 queries.