PALUBA
March 28, 2024, 02:53:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Oprema i obucenost sanitetskih jedinica  (Read 137820 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #15 on: March 03, 2011, 03:20:35 pm »

Admirale, prvo - ko kaže da nisu?
Drugo, šta ako nije bilo mesta/potrebe, pa su morali na druge dužnosti?
Ne može se baš svako pravilo uvek i do kraja primenjivati.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #16 on: March 03, 2011, 03:49:05 pm »

Poštovani kolega Boro,
Prvo: kao što napisah, meni su poznata najmanje tri liječnika koji nisu bili angažirani u sanitetu. (Izvor ne mogu navesti jer nije zapisan.)
Drugo: meni je izvan svake logike da nema mjesta/potrebe za takav kadar. Pa staviti doktora medicine (ili veterine i stomatologije), ili stednji i viši zdravstveni kadar na nesanitetsko mjesto jednostavno je izvan zdrave pameti. Među ostalim, i s ekonomskog stajališta: medicinari su među najskupljim kadrovima, njihova naobrazba najviše košta državu. Kad bi se dogodilo da, eto, u jednom kontingentu ima tisuću medicinara (svih struka i razina škole), postupno bi se došlo do toga da, opet karikiram, svako odjeljenje ima doktora i bolničara - a to bi bitno povećalo gotovost i učinkovitost vojnika.       
Pojednostavljeno: liječnika i ostalih zdravstvenih radnika dosta, pa i u vojsci (kojoj zdravstvena prosvjećenost, kao i nošenje šljema, svakako povećava šanse za preživljavanje). Ratovodstvo/obrana je presloženo pitanje da bi se gledalo samo s vojnog aspekta - ako taj aspekt nije kompleksan. što znači uključivanje, među ostalim, i psihologe, da ne spominjem ostale stručnjake.
Imam  o tome nešto dokumentacije, pa i o srbijanskim ratnim iskustvima, ali sad nije pri meni. Inače, ima na Internetu da je uoči balkanskih ratova u Kraljevini Srbiji bilo samo 370 lekara, od kojih je ratnim rasporedom angažirano 296.
Kada je počeo Prvi svjetski rat, u Srbiji je bilo 445 domaćih liječnika, od toga 89 aktivnih sanitetskih oficira. "Stravična epidemija pegavog tifusa, koja je izbila u Srbiji posle Bitke na Kolubari i trajala nekoliko meseci, odnela je, osim ogromnih vojnih i građanskih žrtava, i 124 lekarska života"
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #17 on: March 03, 2011, 03:53:49 pm »

Poštovani kolega Boro,
Prvo: kao što napisah, meni su poznata najmanje tri liječnika koji nisu bili angažirani u sanitetu. (Izvor ne mogu navesti jer nije zapisan.)
Drugo: meni je izvan svake logike da nema mjesta/potrebe za takav kadar.

Nismo se razumeli: ako u regrutnom kontingentu ima 17 lekara, a samo 7 mesta na koja mogu da budu raspoređeni kao vojnici - kako postaviti 10 lekara viška na mesta lekara?

Potrebu za tim kadrom definiše formacija - broj predviđenih mesta po mirnodopskoj formaciji je jedna cifra koja se ne može ni po čijoj volji, ni lako ni brzo, menjati. Tako može doći do situacije da ima više regruta-lekara nego što ih je potrebno u toj generacija. Sa druge strane, ne može se lekaru odgađati služenje vojnog roka jer je već na granici ili je čak prekoračio dobnu granicu za služenje vojske.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #18 on: March 03, 2011, 04:00:02 pm »

U celoj prici postoji jos jedan detalj na koji treba voditi racuna. Ni JNA ni VJ (VSCG..) nisu odredjivale na koju ce duznost (VES) koji regrut biti rasporedjen vec je to prvenstveno odlucivao vojni odsek koji salje regruta a u skladu sa potrebama popunjavanja rezervnih (ratnih) jedinica na teritoriji doticnog vojnog odseka. Od tih potreba je prakticno zavisila popuna jedinica regrutima. Tako npr. ako Vojni odsek Nis nema potrebu za mornarickim VES-om oni nece nikoga ni regrutovati u jedinice RM. Ipak i tu podstoje odredjena odstupanja od pravila ukoliko postoji veci broj regruta za slanje od broja regruta koji su vojsci u tom trenutku potrebni. Pa u tom slucaju neko moze biti rasporedjen i u RM (iako nema mornaricke jedinice na teritoriji odredjenog vojnog odseka) ali ce takav biti po odsluzenju vojnog roka biti rasporedjen u opstu popunu (nece dobiti ratni raspored vec ce se u slucaju potrebe slati tamo gde treba).
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #19 on: March 03, 2011, 04:12:55 pm »

Problem je u planerima - ne samo vojnima, odnosno ne samo formiračima formacijskih mjesta i uopće zaduženima za raspolaganja kadrovskim resursima. Mirnodopska formacija je valjda u funkciji ratne i druge djelujuće (npr. prirodne katastrofe). Strateški menadžment (moja omiljena disciplina) u miru mora imati što više solucija za što više mogućnosti, smanjujući marginu nepredviđenosti, pa i nepredvidivosti. Pojednostavljeno odnosno modelski, mora doktrinarno, strategijski, operativno i taktički računati i na situacije da ima toliko liječnika da bi svaki vod mogao imati svojega (plus stomatolog na dva voda), ali i za situaciju da, recimo, izgine, emigrira i sl. većina liječnika pa bolničar mora biti na čelu pukovskog saniteta.    
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #20 on: March 03, 2011, 04:21:16 pm »

U celoj prici postoji jos jedan detalj na koji treba voditi racuna. Ni JNA ni VJ (VSCG..) nisu odredjivale na koju ce duznost (VES) koji regrut biti rasporedjen vec je to prvenstveno odlucivao vojni odsek koji salje regruta a u skladu sa potrebama popunjavanja rezervnih (ratnih) jedinica na teritoriji doticnog vojnog odseka. Od tih potreba je prakticno zavisila popuna jedinica regrutima. Tako npr. ako Vojni odsek Nis nema potrebu za mornarickim VES-om oni nece nikoga ni regrutovati u jedinice RM. Ipak i tu podstoje odredjena odstupanja od pravila ukoliko postoji veci broj regruta za slanje od broja regruta koji su vojsci u tom trenutku potrebni. Pa u tom slucaju neko moze biti rasporedjen i u RM (iako nema mornaricke jedinice na teritoriji odredjenog vojnog odseka) ali ce takav biti po odsluzenju vojnog roka biti rasporedjen u opstu popunu (nece dobiti ratni raspored vec ce se u slucaju potrebe slati tamo gde treba).

Kolegi Bori sam odgovarao kad se pojavio kolega Kuzma(r), koji, čini mi se, kao da potvrđuje ono što sam pisao dok je on slao svoj intervent. Ukratko: pa valjda netko koordinira Vojsku i Vojni odsjek? 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #21 on: March 03, 2011, 04:23:37 pm »

Postoji mnogo uzroka za tako nesto pocev od nasledjenog: ``ima ko je placen da o tome razmislja``, preko hiperprodukcije pojedinog kadra (ekonomija u Srbiji koliko cenim i ne postoji ali zato svake godine dobijamo xxxx ekonomista), pa zatim nepostojanja odgovarajucih formacijskih mesta, nezainteresovanost da se skolska sprema regruta uskladi sa formacijskim potrebama vojske itd.

Meni se kao inzinjercu jos nije desilo da dobijem regruta koji je zavrsio neku skolu (gradjevinsku npr) gde je mogao biti obucen za rad na nekoj masini kao sto je dozer, ULT i sl. Uvek su dolazili oni koji ni traktor nisu vozili. Niti sam ikada dobio vojnika koji je iz civilstva znao da upravlja camcem sa vanbrodskim motorom.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #22 on: March 03, 2011, 04:32:50 pm »

Pored toga, tu su bili problem i razne veze i vezice, za vojnike koje su hteli da budu blize kucama, pa su upucivani u jedinice u kojima nije bilo potrebe za tim kadrom.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #23 on: March 03, 2011, 04:34:07 pm »

   Boro ja znam sta pricam,nije u redu da iznosis takve tvrdnje. Od mojih prijatelja iz med. skole kolio ja znam,niko nije sluzio u sanitetu. Sa obzirom da sam ja isao za fizioterapeutkog tehnicara,procenat muskaraca je bio visok,a gledajuci u opstoj populaciji regruta krajnje nizak. E sad ono sto ja znam je da su samo vezare dobijale "dobre" VESove dok smo mi obicni smrtnici dobijali daj sta das (ja sam bio strelac) . Meni je sasvim jasno da neko ko nema elementarno znanje  o anatomiji i fiziologiji ne moze da bude bolnicar. Da ne pominjem ostalo. Ja ne verujem da su Combat Medic u US vojsci svi doktori. To da nijedn tehnicar nece da da infuzijuili lek bez naloga lekara nije zato sto ne znaju, nego zato sto im tako zakon nalaze. Cisto sumnjam da u situaciji gde je coveku zivot o koncu bi se razmisljalo o takvim stvarima. Neke stvari su jednostavno lake. Ne vidim cemu toliki otpor. Pa filozofija bolnicara se na ovim prostorijama nije menjala decenijama,dok je na zapadu to sasvim normalno. Ono sto mi sada imamo je US vojska koristila u WW2. Trenutno u mom bataljonu na 250 ljudi , pesadijska ceta i ceta za podrsku ima samo jedna bolnicarka.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #24 on: March 03, 2011, 04:35:35 pm »

Dodao bih ovde jos nesto sto bi moglo ukazati zasto je to tako. Radi se o sistemu regrutacije koji je predvidjao da se u vojnu evidenciju upisuje osoba muskog pola u godini u kojoj navrsava 18 godina. To prakticno znaci da se u vojnu evidenciju upisuju i oni koji nisu jos zavrsili cetvorogodisnje skolovanje. To povlaci sa sobom i pitanje da li ce taj zavrsiti tu skolu i biti osposobljen za tog medicinskog tehnicara. Na koji nacin iskoristiti to sto se doticni skoluje u struci koja bi i u vojsci mogla da se iskoristi  ako je naprimer jos u trecoj godini skolovanja? Druga je prica kod zanimanja cije skolovanje traje 3 godine. A tek posebna prica za one koji nastavljaju fakultet koji zavrse 5-6-7 godina posle regrutacijea pre slanja na odsluzenje vojnog roka se samo proverava da li odlazak odlaze zbog skolovanja ili necega drugog. Ocigledno da i tu nije postojala koordinacija raznih nadleznih organa.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #25 on: March 03, 2011, 05:14:07 pm »

Postoji mnogo uzroka za tako nesto pocev od nasledjenog: ``ima ko je placen da o tome razmislja``, preko hiperprodukcije pojedinog kadra (ekonomija u Srbiji koliko cenim i ne postoji ali zato svake godine dobijamo xxxx ekonomista), pa zatim nepostojanja odgovarajucih formacijskih mesta, nezainteresovanost da se skolska sprema regruta uskladi sa formacijskim potrebama vojske itd.

Meni se kao inzinjercu jos nije desilo da dobijem regruta koji je zavrsio neku skolu (gradjevinsku npr) gde je mogao biti obucen za rad na nekoj masini kao sto je dozer, ULT i sl. Uvek su dolazili oni koji ni traktor nisu vozili. Niti sam ikada dobio vojnika koji je iz civilstva znao da upravlja camcem sa vanbrodskim motorom.

Ovo što je Kuzma(r) napisao velikim dijelom potvrđuje moje navode, ali nije moj plaćenik Grin
"
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #26 on: March 03, 2011, 05:25:41 pm »

Dodao bih ovde jos nesto sto bi moglo ukazati zasto je to tako. Radi se o sistemu regrutacije koji je predvidjao da se u vojnu evidenciju upisuje osoba muskog pola u godini u kojoj navrsava 18 godina. To prakticno znaci da se u vojnu evidenciju upisuju i oni koji nisu jos zavrsili cetvorogodisnje skolovanje. To povlaci sa sobom i pitanje da li ce taj zavrsiti tu skolu i biti osposobljen za tog medicinskog tehnicara. Na koji nacin iskoristiti to sto se doticni skoluje u struci koja bi i u vojsci mogla da se iskoristi  ako je naprimer jos u trecoj godini skolovanja? Druga je prica kod zanimanja cije skolovanje traje 3 godine. A tek posebna prica za one koji nastavljaju fakultet koji zavrse 5-6-7 godina posle regrutacijea pre slanja na odsluzenje vojnog roka se samo proverava da li odlazak odlaze zbog skolovanja ili necega drugog. Ocigledno da i tu nije postojala koordinacija raznih nadleznih organa.

Pa i svatko od nas tko je napisao 123 posta na Palubi, "otkrio se". Ništa nije problem, osobito sad kad postoje kompjutori. Čak sam  i ja kao regrut, kasnih sedamdesetih, bio "praćen", u tom smislu da se znalo koje sam fakultete poslije upisao. Inače, valjda zbog toga što sam bio za ŠRO, samo što nije bilo pitanja o frekvenciji čačkanja nosa u tri dana. Poslije, u splitskom regrutnom centru (u sklopu bivšu Vojne bolnice), riješavali smo i i neke baterije iz testa inteligencije i nešto poput Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI), ali trebao bih provjeravati jeli to bila baš Minnesota. Bilježilo se da sam sportaš i ostale aktivnosti.    
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #27 on: March 03, 2011, 05:52:30 pm »

 Odosmo u OFF!
 Ali, ja sam kao brodomonter regrutovan u Pomorstvo i RM i nimalo mi nije pomoglo što sam bio sportski padobranac. Da nisam potegao vezu otišao bi tamo a ne u 63.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #28 on: March 03, 2011, 08:02:20 pm »


  Pa koliko je u off...Generalno zakljucak je da (iz raznih razloga) bolnicari nisu adekvatno obuceni i nemaju adekvatnu opremu. Sem obuke koja bi bila obimna i duga (sto nije veliki poblem,ugovor za PRV je 3 god.) ,potrebno bi bilo da se ulozi i novac u samu opremu,koja kad pogledamo benefite nije cak ni skupa. Razni modaliteti obuke bi bili moguci (sad govorim hipoteticki) ,mozda bi bilo najbolje da se bolnicari salju u hitnu pomoc da pomazu iskusnom osoblju na terenu kada su u pitanju povrede kakve bi mogle da se sretnu na ratistu. Trenutno bolnicarka u mom bataljonu je kafe kuvarica. Ne radi nista od obuke. DOduse devojka ima odredjeno znanje jer ima zavrsenu medicinsku skolu. Bolnicko pojacanje utice i na smanjenje gubitaka i uzdizanje morala ljudstva.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #29 on: March 03, 2011, 08:12:23 pm »

   Boro ja znam sta pricam,nije u redu da iznosis takve tvrdnje.

Ne znam na koje moje tvrdnje misliš i šta nije u redu u njima. Ako budeš precizniji, rado ću pokušati da svoje tvrdnje potkrepim po kojim dokazom.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.