PALUBA
March 29, 2024, 06:15:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Nesreće hidrozrakoplova PVKJ  (Read 15654 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« on: March 03, 2011, 01:48:27 pm »

Evo, kako se tema o hidroavijaciji KJ malo intenzivirala u zadnje vrijeme, što mi je posebno drago, palo mi je na pamet da otvorim topic o jednoj temi iz toga područja koja me već duže vremena zanima, a počela me zanimati još od kada sam pronašao fotografiju ispračaja poginulih hidroavijatičara na splitskoj rivi 1931. (koju sam postavio ovdje na forum).
Radi se o nesrećama (kraksama) hidroaviona PVKJ.  Možda bi ovdje mogli pobrojati sve nesreće, kada su se dogodile, gdje i kakve su bile posljedice. Vjerujem da postoje mnogi izvještaji iz tadašnjih tiskovina, novina i časopisa i brojne fotografije. Možda bi bilo dobro da ovdje napišemo nešto što znamo o tim događajima Cheesy
O onoj na Hvaru od 2.8. 1929. kada se Dornier D-208 zaletio u gradsku rivu ovdje je već bio izvještaj i postavljen članak.
Probati ću pronaći još poneku kratku informaciju, sa ponekom fotografijom o nesrećama hidroaviona PVKJ, koju uspijem pronaći a molim i sve kolege Palubarce da daju svoj doprinos u bilo kojem pogledu Wink
« Last Edit: March 03, 2011, 02:09:28 pm by morest » Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #1 on: March 03, 2011, 02:55:09 pm »

Ja posedujem knjigu "Vazduhoplovne žrtve 1913-1945" autor Dušan Ćirović, Izdavač-autor, Zemun 1970. (Sva prava zadržava DUŠAN ĆIROVIĆ). Ona obuhvata "samo" čin, Ime i pezime, datum pogibije i mesto pogibije.
Nisam siguran da ne kršim neki od članova "Pravila" ovog foruma ili prava o autorizaciji, te molim moderatore da intervenišu u slučaju potrebe.
Naime ova knjiga počinje:
"Ova knjiga posvećena je senima poginulih i umrlih drugova vazduhoplovaca." Autor
UVOD
Od narednika pilota Mihajla Petrovića pa do majora Milana Malnarića, srpsko i jugoslovensko vazduhoplovstvo dalo je veliki broj žrtava u ratovima za oslobođenje i odbranu svoje domovine kao i letačke službe između dva rata.
Da ove žrtve ne bi pale u zaborav, potrudio sam se i uspeo da prikupim i sredim podatke o izginulim drugovima - pilotima u ratovima od 1913. do 1945. godine, radeći na tome i sukobljavajući se sa poteškoćama punih petnaest godina.
Za ovaj zbornik koristio sam raspoložive materijale i spise iz arhive Komande ratnog vazduhoplovstva, Istorijskog instituta JNA, Crvenog krsta, kao i knjigu "Vazduhoplovstvo u narodnooslobodilačkom ratu Jugoslavije" izdanje Komande RV 1965. Sem toga, veliku pomoć u prikupljanju podataka pružili su mi drugovi iz vazduhoplovstva, porodice poginulih avijatičara i osoblje Vazduhoplovnog muzeja. Za period koji obuhvata prvi svetski rat koristio sam podatke iz "Istorije jugoslovenskog vazduhoplovstva" koju je izdao Sava Mikić.
Izvršavajući ovaj zadatak, smatram da sam se donekle odužio senima onih poginulih drugova avijatičara, koji su dali svoje živote boreći se nesebično, da bi udarili temelje našem socijalističkom vazduhoplovstvu.
Beograd, 1970.
Dušan D. Ćirović, vazduhoplovni potpukovnik u penziji.


O ovoj temi od mene samo toliko.
Ne želim i neću publikovati ni jedno ime pilota koji je dao svoj život služeći svojoj domovini.
Ova odluka je doneta, da niko ne može da prigovori da je ta tema "morbidna".
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #2 on: March 03, 2011, 04:32:15 pm »

Zbilja zanimljiva knjiga, vjerujem da ima obilje podataka, ali ne shvaćam zašto bi tema bila morbidna? Pa ne dižemo ovdje nikome spomenik, niti imenu, niti vjeri, niti naciji, a pogotovo ne želim spominjati nikoga tko je poginuo u ratu, za bilo koju domovinu, već bih želio na jedno mjesto postaviti sve relevantne informacije o nesrećama, mirnodopskim, hidroaviona PVKJ. Molim kolega TNT da objasnite svoj gornji post, jer ga ne razumijem Sad
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #3 on: March 03, 2011, 05:55:07 pm »

Pretpostavljam da bi naslov "Mirnodopske nesrece................" poblize precizirao vrijeme i dogadjaje.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #4 on: March 03, 2011, 06:22:02 pm »

Splitski dnevnik Novo doba redovito je donosio izvješća o zrakoplovnim nesrećama i nezgodama. Najčešće su stradavali hidrozrakoplovi iz Boke i Divulja. Objavljivana su i imena članova posade zrakoplova. Nešto od toga se nađe i u Jadranskoj straži. Nema druge, u gradske knjižnice i listati komplete predratnih dnevnih novina. Ubitačan i zamoran posao za svakog koji se u to upusti.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #5 on: March 03, 2011, 08:03:27 pm »

Hvala brodarski. Pretpostavio sam da je tadašnja štampa, i to baš Novo Doba, najbolji izbor za pregledati. Imati ću to na pameti, samo da je malo vrimena. Wink. U pravu si, ovo su mirnodopske nesreće, jer da nisu mirnodopske, već ratne, nebi se zvale nesrećama, zar ne?
Ako imaš ponešto, dok ja malo ne pronađem, a vjerujem da znaš dosta o tome, slobodno napiši Smiley
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #6 on: December 09, 2011, 04:12:21 pm »

Da li netko od kolega ima dobru fotografiju, tj. fotografiju iz koje se može isčitati sve što piše na spomeniku palim vazduhoplovcima hidrobaze Boke Kotorske?
Radi se o, uvjetno rečeno, piramidalnom spomeniku s imenima, prezimenima  i datumima pogibije spomenutih letača.

Unaprijed zahvaljujem
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #7 on: December 16, 2011, 04:33:33 pm »

Pretpostavljam da je reč o ovm spomeniku.
Na žalost, ja imam samo ovu fotografiju u maloj rezoluciji koju sam pokupio na nekom forumu, ali se više ne sećam kom.
Uz fotografiju sam pronašao i kratku zabelešku u kojoj figurira datum - 01.11.1939. godine - što bi verovatno trebalo da predstavlja datum podizanja spomenika!?


* Spomenik Boka Kotorska.jpg (293.04 KB, 600x614 - viewed 207 times.)
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #8 on: December 16, 2011, 08:07:49 pm »

Da to je upravo spomenik čiju fotografiju tražim. Nažalost ne može se puno pročitati s njega.
Mislim da je i danas taj spomenik živ ili netko ima drugačiju informaciju?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #9 on: December 16, 2011, 08:36:56 pm »

Ako mogu zapitati za nekakvu precizniju lokaciju spomenika, možda se iskopa ponešto.

poz.
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #10 on: December 16, 2011, 09:03:00 pm »

Kumbor i okolina.
Prema fotografiji, reklo bi se odmah ispod puta.
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #11 on: December 16, 2011, 09:36:12 pm »

Ako mogu zapitati za nekakvu precizniju lokaciju spomenika, možda se iskopa ponešto.

poz.
Kumbor, mislim da bi trebao biti u nekoj vojnoj bazi.

Lp
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #12 on: December 16, 2011, 09:59:54 pm »

Spomenik se nalazi u Kumboru u sred kasarne "Orjenski bataljon". Fotografija je snimljena prije proširenja kasarne.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: December 17, 2011, 11:36:17 am »

Slika sa : Otvoreni maketarski forum

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Malo veća rezolucija ali mislim da se radi o istoj slici.

poz.



* Spomenik u Kumboru.jpg (152.95 KB, 800x819 - viewed 281 times.)
Logged
batik
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 236



« Reply #14 on: December 17, 2011, 06:54:36 pm »

Spomenik se nalazi u Kumboru u sred kasarne "Orjenski bataljon". Fotografija je snimljena prije proširenja kasarne.

Je, u pravu si, u pitanju je "Orjenski bataljon".

Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.