PALUBA
April 25, 2024, 05:18:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Dešavanja u Saudijskoj Arabiji  (Read 114301 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #360 on: September 18, 2019, 01:16:54 pm »


"Amerika je spremna za vojnu reakciju"


Potpredsednik SAD Majkl Pens izjavio je da je američka vojska spremna da odgovori na napade na saudijske naftne objekte, prenosi "Sputnjik".

„Nakon neisprovociranog napada ovog vikenda na niz naftnih objekata u Saudijskoj Arabiji uveravam vas da smo mi spremni (za vojnu reakciju)“, rekao je Pens, govoreći u ekspertskom centru „Heritidž fondejšn“ u Vašingtonu.

On je naglasio da će SAD zaštititi sebe i saveznike u Persijskom zalivu, dok će napad na saveznike Amerikanaca i svetske isporuke nafte doživeti neuspeh.

Po njegovim rečima, Vašington „proučava sve informacije“.

„Mi se konsultujemo sa saveznicima i predsednik će odrediti kakve akcije je najbolje preduzeti u narednim danima“, dodao je Pens.

Potpredsednik je naglasio da ako je Iran izveo ovaj napad kako bi izvršio pritisak na predsednika Donalda Trampa i kako bi ga naterao da se povuče, on će pretrpeti neuspeh.

„Amerika je spremna da zaštiti svoje interese“, izjavio je Pens.

On je ponovio da su SAD „spremne za rat“, kako se ranije izrazio Tramp.

Pens je uverio da za vreme adminisitracije Trampa SAD „čuvaju dominaciju u energetici, nastaviće tendenciju postizanja energetske nezavisnosti i preduzeti sve potrebne mere“ za zaštitu SAD, američkih vojnika i saveznika u zalivu.

Potpredsednik je saopštio da je u Saudijsku Arabiju odleteo državni sekretar Majk Pompeo kako bi razgovarali o napadu na naftnu infrastrukturu Kraljevine.

O putu Pompea Rijad je saopštio ranije, ali tačno vreme nije otkriveno.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #361 on: September 18, 2019, 01:21:52 pm »


Zašto su Saudijska Arabija i Iran ljuti rivali?


Saudijska Arabija i Iran su dva jaka suseda i višegodišnji suparnici u borbi za regionalnu dominaciju.

Nedavni napadi na saudijska naftna postrojenja, za koja se tereti Iran, još više produbljuju neprijateljstvo dve zemlje.

Desetogodišnji sukob Rijada i Teherana dodatno opterećuju verske razlike - u Iranu dominiraju šiitski muslimani, dok Saudijci sebe vidi kao vodeću sunitsku muslimansku silu, prenosi BBC.

Ta podela u islamu se reflektuje na ceo region Bliskog istoka, jer ostale zemlje koje se dele na one sa većinskim šiitskim ili sunitskim stanovništvom traže podršku i vođstvo Saudijske Arabije ili Irana.

Istorijski, Saudijska Arabija kao “kraljevina i rodno mesto islama” sebe smatra vođom muslimanskog sveta.

S druge strtane, posle Islamske revolucije u Iranu 1979. godine, stvorena je nova država - revolucionarna teokratija, čiji je cilj da taj model proširi na susedne zemlje, navodi BBC.

Kako ocenjuje britanski javni servis, američka invazija na Irak 2003. godine svrgla je Sadama Huseina, sunitu, i to je otvorilo put vladi u Bagdadu kojom dominiraju šiiti, a iranski uticaj na šiite u toj zemlji od tada raste.

Kasniji ustanci širom arapskog sveta izazvali su političku nestabilnost u celom regionu, a Iran i Saudijska Arabija iskoristili su te protreste kako bi proširili svoj uticaj, posebno u Siriji, Bahreinu i Jemenu.

Tako u poslednjih 15 godina rivalstvo postaje sve snažnije, a BBC ocenjuje da Iran na mnogo načina pobeđuje u regionalnoj trci.

Navodi se da je u Siriji iranska podrška predsedniku Bašaru al Asadu omogućila njegovim snagama da u velikoj meri unište grupe pobunjenika koje je podržavala Saudijska Arabija.

Kako se navodi, regionalne tenzije pogoršava i “militaristički avanturizam” mladog i impulsivnog saudijskog prestolonaslednika Muhameda Bin Salamana - koji je de fakto vladar zemlje, koji vodi rat protiv Huta, pobunjeničkog pokreta u Jemenu, koje podržava Iran.

Sa druge strane, Iran je negirao optužbe da snabdeva Hute oružjem, iako izveštaji Ujedinjenih nacija govore suprotno.

Za SAD i druge zapadne sile, sloboda plovidbe u Zalivu je od suštinskog značaja i svaki sukob koji bi mogao da blokira plovni put za transport nafte mogao bi lako da pokrene američke pomorske i vazdušne snage.

Dugo su SAD i njihovi saveznici Iran smatrali destabilizirajućom silom na Bliskom istoku, a i saudijske vođe sve više doživljavaju Iran kao egzistencijalnu pretnju.

Ranjivost Saudijske Arabije pokazana je ovim poslednjim napadima na njena naftna postrojenja.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #362 on: September 18, 2019, 01:50:25 pm »


Saudijski prestolonaslednik tražio i dobio razgovor s Putinom


Putin razgovarao telefonom s prestolonaslednikom Saudijske Arabije Mohamedom bin Salmanom o nedavnim napadima na naftno postrojenje "Saudi Aramko".

Ruski predsednik i bin Salman su izrazili svoju posvećenost saradnji na stabilizaciji globalnih cena nafte, a ruski lider je pozvao na potpunu i temeljnu istragu napada na naftna postrojenja, preneo je Rojters saopštenje Kremlja.

Ruska agencija Tass navodi da je razgovor telefonom inicirala Saudijska Arabija i da su se sagovornici saglasili da će nastaviti rad na stabilizaciji cene nafte. Tass navodi i da je Putin zatražio temeljnu i nepristrasnu istragu.

Predsednik Rusije bi ove godine trebalo da da putuje u Saudijsku Arabiju, koja je tradicionalan saveznik SAD.

izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #363 on: September 18, 2019, 06:24:06 pm »

Ипак, никако да неко јавно каже како су ти дронови или шта већ (неко помиње и крстареће ракете), прошли неопажено системе ПВО, електронског и другог извиђања које је несумњиво снажно на простору Персијског залива и бомбардовали нафтна поља. 

Иначе, та нафтна поља, односно постројења за пречишћавање нафте уопште није тешко запалити и оштетити чак и малим бомбама и малом количином експлозива. Направи се један пожар који се потом преноси на остале делове постројења. Верујем да су они који су управљали дроновима циљали најосетљивија места на тим постројењима.

У сваком случају овај догађај је поука свим државама да треба улагати у ПВО и посебно у заштиту од беспилотних летелица. Оне ће у наредном периоду постати још "омиљенија" играчка терориста разних врста и усмерења.  Такође, европске државе, а и ове наше на Балкану, морају успоставити строжији надзор над поседовањем и коришћењем аматерских и комерцијалних БПЛ и успоставити ригорознију контролу њихове употребе у зонама где су критична инфраструктура и војна постројења.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #364 on: September 18, 2019, 09:30:16 pm »

@dzumba

Interesantno je da su osteceni tankovi sa gasom ali da nisu zapaljeni vec samo navodno probijeni.

Saudicu su vec otklonili prema njihovim izjavama 50% stete i ocekuju do kraja meseca da otklone celokupnu stetu.

Reko bih da je ovo bilo samo upozorenje saudicima jer je steta mogal da bude mnogo veca.

Ostaci BL i krstarecih raketa upotrebljenih u napadu.

https://www.reuters.com/article/us-saudi-aramco/trump-orders-more-iran-curbs-saudi-shows-attack-evidence-idUSKBN1W30TS


* 1.jpg (422.74 KB, 1837x1241 - viewed 27 times.)

* 2.jpg (491.71 KB, 1861x1242 - viewed 23 times.)

* 3.jpg (376.78 KB, 1858x1235 - viewed 32 times.)

* 4.jpg (412.81 KB, 1863x1224 - viewed 50 times.)

* 5.jpg (300.08 KB, 1830x1221 - viewed 30 times.)

* 6.jpg (368.48 KB, 1837x1246 - viewed 43 times.)
« Last Edit: September 18, 2019, 09:40:04 pm by pvanja » Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #365 on: September 19, 2019, 07:04:42 am »

Nikad od Arapa vojnika. Dok premoćno naoružani melju Jemen i nesmetano ubijaju civile nikome ništa, a tzv. "svetska zajednica" gleda u stranu. Kad dobiju malo po labrnji, odmah plaču kao plačipičke. Premalo su i dobili. Saudijska Arabija je najveća izvoznica terora i terorizma, naravno islamističkog, salafističkog, koji je u Saudijskoj Arabiji na vlasti. Nema mira dok se nad Saudijskom Arabijom ne uvede prinudna uprava poput one nad Njemačkom nakon kraja drugog svjetskog rata. Velika je žalost da sada svi skaču Saudijcima u pomoć, od SAD, Francuza, čak izgleda i Putina, iako su upravo te zemlje najviše propatile od islamističkog terora. Osim ako se radi o strategiji uvlačenja u tu nakaradnu i zaostalu zemlju, da bi se iznutra dostigla kakva-takva promjena u njenoj strukturi vlasti, a kasnije i samu promjenu vlasti (tzv. regime change).
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #366 on: September 19, 2019, 07:11:22 am »



Saudijci prikazali "nesporne dokaze" iranske agresije



Saudijska Arabija je prikazala ostatke dronova i raketa, za koje je rekla da su "nesporni" dokaz iranskog napada na njena naftna postrojenja.

Portparol Ministarstva odbrane, pukovnik Turki al-Malki, izjavio je da su pored krstarećih raketa korišćene iranske bespilotne letelice "delta ving (UAV)", preneo je Rojters.

On je na konferenciji za novinare rekao da je napad izveden sa severa i nesumnjivo podržan od Irana.

Odgovornost za napad na naftno postrojenje u Saudijskoj Arabiji preuzeli su jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran.

Iran je negirao bilo kakvu umešanost u napade koji su poremetili globalne isporuke nafte.

izvor




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #367 on: September 19, 2019, 07:14:26 am »


"Saudijska Arabija dokazala da ništa ne zna"


Saudijska Arabija je dokazala da "ništa ne zna", prokomentarisao je danas na svom nalogu na Tviteru savetnik iranskog predsednika Hesamedin Ašena.

Ašena se oglasio nakon što je Saudijska Arabija predočila dokaze o tome da je Teheran "nesumnjivo podržao napad na njihova naftna postrojenja".

"Konferencija za novinare je dokazala da Saudijska Arabija 'ništa ne zna' o tome odakle su napravljene ili lansirane rakete i bespilotne letelice i nije uspeo da objasni zašto odbrambeni sistem zemlje nije uspeo da ih presretne", napisao je Ašena, preneo je Rojters.

Saudijska Arabija je prikazala ranije danas ostatke dronova i raketa, za koje je navedeno da su korišćeni u napadima na njena naftna postrojenja, što je po njima "nesporni" dokaz iranske agresije.

Portparol Ministarstva odbrane, pukovnik Turki al-Malki, izjavio je da su pored krstarećih raketa korišćene iranske bespilotne letelice "delta ving (UAV)", preneo je Rojters.

On je na konferenciji za novinare rekao da je napad izveden sa severa i nesumnjivo je bio podržan od strane Irana.

Odgovornost za napad na naftno postrojenje u Saudijskoj Arabiji preuzeli su jemenski pobunjenici Huti, koje podržava Iran.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #368 on: September 19, 2019, 07:15:43 am »


UN će istražiti napade u Saudijskoj Arabiji


Stručnjaci UN upućeni su u Saudijsku Arabiju, gde će voditi međunarodnu istragu o nedavnim napadima na naftna postrojenja te zemlje.

"Stručnjaci UN su već poslati i radiće na tom slučaju", rekao je generalni sekretar Antonio Gutereš na konferenciji za novinare organizovane povodom početka godišnjeg zasedanja Generalne skupštine UN.

Prema njegovim rečima, UN žele da obustave porast napetosti.

Diplomatski izvori naveli su da se među stručnjacima nalaze eksperti zaduženi za kontrolu primene embarga na oružje koje je Jemenu uvedeno 2015. godine.

SAD pripisuju napade na saudijska postrojenja Iranu, iako su odgovornost preuzeli šiitski pobunjenici u Jemenu.

izvor
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #369 on: September 19, 2019, 08:54:24 am »

Slika jednogo od ostecenih rezervoara za gas.



* 470273_58106536_Jemen-SA.jpg (14.65 KB, 376x275 - viewed 140 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #370 on: September 19, 2019, 07:53:38 pm »

Quote
@dzumba

Interesantno je da su osteceni tankovi sa gasom ali da nisu zapaljeni vec samo navodno probijeni.

Saudicu su vec otklonili prema njihovim izjavama 50% stete i ocekuju do kraja meseca da otklone celokupnu stetu.

Одакле онда онолико дим на сателитским снимцима које су према новинским агенцијама објавили американци?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #371 on: September 19, 2019, 08:03:00 pm »

На постављеном видео снимку где се наводни презентују докази о иранском учешћу у нападу на нафтна постројења приказан је и један графикон који уствари представља све нападе (како се приказује на цивилне објекте) које су Хити или већ неко извели по Сауди Арабији уназад пар година.  Чак и да је тако, да су нападани само цивилни објекти, у конкретном случају, када се ради о Хутима, може бити реч само о одмазди (која је по међународном праву дозвољена) јер су Саудијци први почели са неконтролисаним гађањем цивилних објеката у Јемену. Овај портпарол све нападе Хута приписује Иранцима.

Јесу Иранци главни снабдевачи оружјем тих Хута, али они нису исто што и Иранци и не могу сносити одговорност за оно што ови раде. Ако САД, СА и УАЕ не одговарају за оно што ради Исламска држава и остали исламски екстремисти, а они су њихови ексклузивни снабдевачи и спонзори, зашто би Иран у овом случају одговарао. Ту долазимо до онога што је Дарко већ написао. Кад исламисти чији је спонзор СА, па и сама СА туку бесомучни цивиле то једва да наиђе на декларативне протесте. Кад СА неко дирне, сви на "Западу" (у овом случају посредно и Русија) скачу у одбрану главног извозника тероризма и исламског екстремизма...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #372 on: September 20, 2019, 06:27:15 am »

"Moramo to da uradimo" Da li je saudijski ambasador u Nemačkoj upravo najavio mogući napad na Iran?
M.A. , Focus.de 19.09.2019.

Posle napada dronovima na najveću rafineriju nafte u Saudijskoj Arabiji, usledilo je dalje zaoštravanje tenzija. Saudijska Arabija i Sjedinjene Države za napad optužuju Iran.

Novi ambasador Saudijske Arabije u Nemačkoj Fejsal bin Farhan al Saud ne isključuje mogućnost vojnog napada njegove zemlje na Iran. U intervjuu za magazin "Fokus" Al Saud je na pitanje da li postoji opasnost od rata sa Iranom odgovorio: "Ako je naša bezbednost ugrožena, onda to moramo da uradimo". On je dodao da saudijsko kraljevstvo želi da izbegne dalju eskalaciju, ali da sada sve zavisi od onih koji su odgovorni za "tu agresiju".

- Moramo da branimo naše nacionalne interese - rekao je Al Saud i istakao da to nije bio napad samo na Saudijsku Arabiju - Bio je to napad na ceo svet. Agresori su hteli da izazovu slom globalnog snabdevanja energije, ali nisu uspeli u nameri - rekao je ambasador za "Fokus", a na pitanje da li izvinjenje može da spreči vojni sukob, odgovorio je:

- Jasno je da je Iran odigrao određenu ulogu u napadu, bez obzira sa čije teritorije je krenuo. Prema tome, prvi korak koji bi trebalo da naprave bilo bi da preuzmu odgovornost i obećaju da se takvi napadi i slične akcije neće ponoviti. Onda možemo da razgovaramo.

------------------------------------------

Iran je opasniji nego ikad i celu svetsku ekonomiju može da drži kao taoca
I.Z.K. , Blumberg 19.09.2019.

Američka strategija maksimalnog pritiska jeste oslabila Iran i njegovu ekonomiju, ali je istovremeno tu zemlju učinila i opasnijom, terajući je da napada na nekonvencionalne načine, dok njeni lideri odbijaju da se vrate pregovorima, piše "Blumberg".

Otkako je Donald Tramp naredio povlačenje SAD iz nuklearnog sporazuma sa Iranom, Teheran i njegovi posrednici sve češće vrše napade na američke saveznike. Zaplenili su tankere, ometali međunarodne morske puteve i napadali svog arhineprijatelja Saudijsku Arabiju višestrukim udarima projektila i dronova. Ali napad na najveću svetsku rafineriju 14. Septembra, za koje mnogi krive Iran (koji je to negirao) izazvao je paniku na tržištima i rekordni porast cena nafte. Iako su cene opale u narednim danima, napad i dalje ima posledice na tržištima od Tokija do Njujorka, jer je pokazao kako Iran može da poremeti globalno snabdevanje naftom.

Zaključak je da je oslabljeni Iran u boljoj pregovaračkoj poziciji nego ikad, i da drži svetsku ekonomiju kao taoca dok se suočava sa naporima koje predvode Tramp, Saudijska Arabija i Izrael da ga prisile na predaju. Nacije koje žele da spreče sukobe u Evropi i Aziji pokušavaju da Iran vrate za pregovarački sto diplomatskim putevima. A zemlje kojima preti da budu uvučene u rat, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata, sada su nervozne zbog svojih ulaganja u kampanju protiv Irana.

-  Ovako Iran praktikuje odvraćanje. Ključni stub iranske odbrambene doktrine je neprestano slanje signala i podsetnika SAD i njegovim regionalnim saveznicima i partnerima da ima načina da im naudi. Globalna ekonomija je ranjiva. Slanjem ovog moćnog signala Iran podseća sve da bi rat bio veoma skup - kaže Tomas Džuno iz Visoke škole za javne i međunarodne poslove Univerziteta u Otavi.

Napad na najveću svetsku fabriku za preradu nafte, otkinuo je oko pet odsto svetske isporuke i izazvao sumnju u ono što se navodi kao najveći izlazak na berzu u istoriji - onaj kompanije "Saudi Arabian Oil Co", državne naftne kompanije poznate kao "Saudi Aramco". Napad je takođe dokaz koliko je isplativo iransko ulaganje u asimetrično ratovanje. Dok je Saudijska Arabija uložila novac u konvencionalno naoružanje, postavši treći po veličini potrošač na vojnu opremu u svetu nakon SAD i Kine, Iran je ulagao u sile remećenja - u Jemenu, Iraku, Siriji i drugde.

Čini se da se strategija Teherana isplaćuje

Kako SAD izlaze iz Iraka, Iran postaje dominantni spoljni uticaj u toj zemlji. Ima naoružane punomoćnike u Siriji i Libanu i preko njih igra odlučujuću ulogu u politici tih zemalja, preteći susedima poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Izraela. U Jemenu gde besni građanski rat, Iran je podrškom pobunjenicima Hutima dobio uporište u saudijskom susedstvu.

-   Iranska strategija korišćenja posrednika da bi sebi dodelio stepen verodostojnosti i izbegao direktne odmazde i napade na sebe dobro je utvrđena. Moguće je da Iran, opterećen sankcijama, vidi guranje ka ivici rata kao jedini put ka deeskalaciji - kaže Emili Hotorn, analitičarka politike Bliskog istoka iz organizacije “Stratfor Enterprises LLC. Teško je reći koliko loš ekonomski uticaj napada, poput ovog u Saudijskoj Arabiji, može da bude, bez saznanja koliko će vremena biti potrebno da se šteta popravi. “Aramco” je obećao da će izolovati kupce snabdevajući ih naftom iz rezerva i rekao je da će se povratiti na proizvodnju pre napada - 4,9 miliona barela dnevno - do kraja septembra. Ali čak i kada se proizvodnja u potpunosti obnovi, verovatno će u cenu biti ugrađena i nova premija osiguranja na rizik, zbog toga koliko je postalo ranjivo snabdevanje Saudijske Arabije. Lako je zamisliti još jedan napad loš poput ovog, a možda i gori. Skok cena nafte je već napravio veliki udarac na globalnu ekonomiju, koja je već pokazala znake slabosti.

Čini se da Iran sada ima mnogo toga sa čim može da pregovara, ali da li su pregovori sa SAD mogući? Tramp je smenio svog jastreba Džona Boltona sa funkcije savetnika za nacionalnu bezbednost i izgleda da se nalazi u neugodnoj poziciji dok pokušava da ponovo pokrene bilo kakvu vrstu pregovora.

-  Da li će SAD pokrenuti snažan odgovor na ovaj napad - diplomatski, a ne vojni – pitanje je koje će visiti nad ovom administracijom tokom ostatka njegovog mandata – rekla je Barbara Lif sa Instituta za bliskoistočnu politiku u Vašingtonu.

-------------------------------------------

Napad dronovima pokazao ograničenost saudijske vojske, a najgore je što može da se ponovi bilo kada
M. Milikšić , The Guardian 19.09.2019.

Saudijski vrhunski antiraketni sistemi napravljeni su da se bave različitim pretnjama – ali nisu gledali u dobrom pravcu, nakon što su omanuli da zaustave jato dronova i krstarećih raketa koje su pre pet dana pogodile jedno od najvažnijih naftnih postrojenja u kraljevstvu.

Napad na postrojenja naftne kompanije "Saudi Aramko" i bušotine u subotu ujutro, za koji Saudijci tvrde je "nesumnjivo sponzorisan od strane Irana", izložio je mane odbrane države koja je jedan od najvećih svetskog potrošača na vojsku.

- Ograničena je i sposobnost kraljevstva da odvrati buduće napade i uveliko zavisi od volje američkog predsednika Donalda Trampa da se dogovori sa Iranom – kažu analitičari za "Gardijan". Poput drugih armija u regionu i Saudijci ulažu napore u zaštitu od rastuće pojave jeftinih, niskotehnoloških pretnji poput dronova. Zemlja je poslednjih godina potrošila milijarde dolara na američki antiraketni sistem "Patriot", napravljen da obara visoke mete, poput neprijateljskih aviona ili balističkih projektila. Satelitske slike pokazuju da je najmanje jedan takav sistem ranije instaliran u napadnutom postrojenju. Ali, dronovi i krstareće rakete lete previše nisko da bi ih "Patriotov" radar detektovao.

- To nisu pretnje za koje su ovi sistemi napravljeni – kaže Omar Lamrani, analitičar firme "Stratfor". Čak i kad bi mogli videti pretnje, saudijski odbrambeni sistemi sa vidnim poljem od oko 120 stepeni verovatno bi se usmerili preko Zaliva ka Iranu i južno ka Jemenu, a smatra se da je nekoliko projektila i dronova udarilo sa zapada.

- Ostaci koje su Saudijci prikazali na jučerašnjoj konferenciji za novinare pokazuju da je u pitanju iranski "Kvads-1" projektil, sa dometom manjim od 1.000 kilometara, a moguće svega 500 km. Stoga je verovatnije da su lansirani ili iz Iraka ili Irana, ali sigurno ne iz Jemena – kaže Majkl Elman sa Međunarodnog institute za strateške studije.  Najmanje četiri kratkodometna odbrambena sistema, napravljenih da uništavaju manje mete, takođe je bilo postavljeno oko napadnute lokacije, kako se vidi na satelitskim slikama.

- Ili su bili smešteni na pogrešnom kraju postrojenja ili su videli male dronove i projektile prekasno da bi ih oborili – kaže Majkl Đutsman, istraživač Centra Džejms Martin. Lamrani ukazuje da je ovaj napad bio nešto novo.

- To je bilo nešto što Saudijci nisu očekivali da se desi – istakao je on. Iako Amerikanci dele obaveštajne podatke sa Saudijcima, i ta razmena ima svojih ograničenja.

- Mi nemamo stalno otvoreno oko nad čitavim Bliskim istokom – rekao je general Džozef Danford, šef združenog generalštaba oružanih snaga. Saudijska odbrana takođe je bila oslabljena reorganizacijom u vojnim redovima. Kako ističe Beka Vaser, analitičarka "Rend korporacije", većina troškova na odbranu odnosi se na vojsku, dok naftna infrastruktura kraljevstva potpada pod resor Ministarstva unutrašnjih poslova, koje se tradicionalno fokusira na domaće pretnje, a vazdušnom odbranom upravlja Nacionalna garda.

Ostala ključna saudijska infrastruktura, poput postrojenja za prečišćavanje pijaće vode i vodovoda koji ih povezuju sa velikim gradovima, sada takođe deluju ranjivo. Kako ukazuje analitičar Centra za međunarodne odnose u Barseloni Ekart Verc, sve te instalacije su veoma velike i stoje na površini zemlje.

- Ovim napadom je Iran demonstrirao da ima sredstva i volju da sprovede veoma precizne napade na trenutno najvitalniju naftnu infrastrukturu u svetu. A mogu se vratiti i sledećeg utorka, ili za nedelju dana – oni to mogu ponovo da urade – upozorava Robert Mekneli, bivši bezbednosni savetnik Džordža Buša i aktuelni predsednik grupe "Rapidan enerdži". Analitičari smatraju da će Rijad gledati da izbegne sve što bi dovelo do većeg konflikta, posebno ako ne može da se osloni na američku podršku. Vazduhoplovne snage Saudijske Arabije uveliko se oslanjaju na američku municiju, dopunu goriva i izviđanje, a na tlu su njihove snage još više ograničene.

- Oni nemaju mnogo vojnika u Jemenu, oslanjaju se na plaćenike – ističe Verc. Tramp je proteklih dana jasno rekao da nije sklon da prati Saudijsku Arabiju u rat.

NAJBOLJA OPCIJA

Čitavu situaciju dodatno usložnjava činjenica da Rijad nema načina da sam ublaži stvari. Zahtev Irana da se ukinu američke sankcije je nešto što mogu da urade samo Sjedinjene Države. Napad je izbacio pregovore između SAD i Irana van koloseka, kratkoročno gledano. Analitičari smatraju da je najverovatnija opcija ograničeni vojni odgovor, delikatno osmišljen da odvrati Iran od podizanja granice a da ne uzrokuje sveopšti konflikt.

- Proporcionalni, ograničeni odgovor izgledao bi kao da saudijske ili američke snage, ili obe, ispaljuju krstareće rpojektile protiv postrojenja ili teritorije odakle su ti napadi potekli. To bi bio simbolični udar koji je direktno proporcionalan. Vi pogodite naše najvažnije naftno postrojenje, mi pogodimo vaše i vi se onda povučete –
rekao je Lamrani.

----------------------------------------------

Pompeo: SAD stvaraju koaliciju, žele mirno rešenje
Tanjug 19.09.2019.

Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je danas da Sjedinjene Američke Države stvaraju koaliciju kako bi odvratile Iran nakon napada na naftna postrojenja Saudijske Arabije, ali žele mirno rešenje.

- I dalje nastojimo da stvorimo koaliciju kao akt diplomatije, dok iranski ministar spoljnih poslova preti ratom i borbom do poslednjeg Amerikanca - rekao je Pompeo novinarima posle sastanka sa prestolonaslednikom Abu Dabija, šeikom Mohamedom bin Zajedom, preneo je Rojters.

On je dodao da je SAD cilj da se napravi koalicija koja ima za cilj postizanje mira.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #373 on: September 20, 2019, 06:52:48 am »

Bit će žalosno i jadno ako jedna teroristička i islamistička Saudijska Arabija uspe uvući u rat SAD, te verovatno i NATO (ili bar neke najvažnije države). Pravo rešenje je promena režima u Saudijskoj Arabiji i njena demokratizacija. Ili to ili okupacija i prinudna uprava. Iran je nešto posve drugo. U Iranu čak postoji demokratska opozicija, koju možebitni rat može samo uništiti. Iranci su Perzijci i ne Arapi. Njima je arapski islam ognjem i mačem nametnut kao i mnogim drugim narodima, a posebno teško podnose teokratsku vladavinu od g.1980. Suprotno Iranu, u Saudijskoj Arabiji nema baš nikakve opozicije niti želje po demokratizaciji.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #374 on: September 20, 2019, 08:09:13 am »


Češka kompanija: Naš motor nije korišćen u napadu u Saudijskoj Arabiji


Češka kompanija demantovala je da je motor za avionem za koji se veruje da je korišćen u napadu u Saudijskoj Arabiji, njihov proizvod.

Oni za mali motor za avione, za koji se veruje da je korišćen za ispaljivanje krstareće rakete u napadu na naftna postrojenja, rekli da je reč o lošoj kopiji.

"Nikakve veze nemamo sa ovim slučajem i smatramo da smo pretrpeli štetu jer se sa tim povezujemo", naveo je u saopštenju dostavljenom agenciji AP Marek Fijala, direktor marketinga kompanije PBS.

Kompanija ističe da motor u raketi nije proizvoden u gradu Velka Biteš.

Fijala je taj zaključak izveo na osnovu, kako je naveo, analize fotografija saudijskih vlasti.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.