PALUBA
March 29, 2024, 12:21:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Bataljon vojne policije - KOBRE  (Read 326743 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #390 on: August 25, 2014, 04:05:16 pm »

Koliko sam upoznat Kobre su 2007. izašle iz sastava Garde dok je 25. bataljon VP ostao pri ovoj jedinici. Ima i stručnijih lica od mene da me isprave ukoliko grešim.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #391 on: August 25, 2014, 10:30:20 pm »

Због проблема командовања и надлежности.

Већини "војника" никако не иде у главу тзв. функционално руковођење (командовање). Ово руковођење се спроводи по стручној линији и у служби безбедности и војној полицији постоји и функционише одувек. "Пешадиниц" то никада ниси схватали је мисле да постоји само и искључиво "линијско" руковођење. Заборавили су да је најбоље оно "мешовито". Ово је мало подсећање на теорију руковођења.

Да мало проширим и (можда) објасним ствари. Јединице војне полиције су биле (и сада су) у саставу неких јединица војске, најчешће од нивоа бригаде и виших. Када истражни судија или тужилац нареди неку радњу војној полицији војни комадант не може забранити спровођење те радње. Међутим, у пракси многи су покушавали, најчешће из незнања да то зауставе. Најчешће питање је како то може да неко нареди а ВП спроведе без командантовог знања и одобрења. Е, може, јер закони то налажу. И несамо то. Он за тај посао није ни надлежан, ни одговоран. А као што је познато из теорије руковођења (командовања) ко је надлежан, стручан и одговоран, тај командује. Неки у војсци (па и изван ње) погрешно мисли да је командант све и свај. Он је то само у складу са законима. А закони (ЗКП, о судовима и сл.) кажи да тужилац и истражни судија наређују полицији спровођење радњи (јер су надлежни, стручни и одговорни). Полиција, односно овлашћена службена лица (војне)полиције имају право (јер је надлежна, стручна и одговорна) да нешто и ураде (обаве претрес, приведу, спроведи и сл. и тд.) и да не питају команданта. Дужни су само да га обавесте када обаве посао (и то без детаља, осим ако тужилац или истражни судија то не одобри). Комадант бригаде (корпуса, армије, НГШ) у полицијском смислу није овлашћено службено лице и не може то спорити. У пракси што се више "пење" према врху руковођења разумевање ове проблематике је веће и са највишим командним кадром војске по том питању нема проблема (нити га је било, барем не у већој мери).

Е сад, конкретније. Обезбеђење посебно важних личности у Војсци дато је у надлежност војној полицији и ВБА. Свим пословима око тога бави се сада Управа војне полиције и ВБА (раније Управа безбедности). Колико се сећам постоји нека државна уредба о обављању послова обезбеђења посебно важних личности. Сви планови и процене у вези са овим послом су под одређеним ограничењима и поступци (покретање људства, возила, опреме и издавање задатака) су у њиховој надлежности (УВП и ВБА). Шта би комадант Гарде у тој ситуацији требао да буде? Неки посредник који су у суштини низашта не пита. Зато су "Кобре", када је ниво обезбеђења које спроводе прешао на највиши државни ниво (прво Председник републике, сада Председник владе), непосредно потчињене начелнику Управе ВП. Он је одговорно лице (и овлашћено службено лице полиције), он је надлежан, стручан и одговоран за планирање и спровођење, он командује. Дакле, примењено је једно од основних правила руковођења: ко је овлашћен одговара и тај командује.
Logged
awa
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #392 on: August 26, 2014, 09:15:36 am »

Захваљујем на детаљном објашњењу. Звучи савршено логично, мада ми се чини да је Гарда доста "осиромашена" тим решењем.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #393 on: August 26, 2014, 06:25:37 pm »

У овој теми није место за дискусију о Гарди ВС. Можеш у теми о њима покренути питање зашто је "осромашена" и како би се "обогатила".
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #394 on: August 26, 2014, 07:06:51 pm »

@Awa, ako te zanima detaljnije Garda, slobodno otvori novu temu o toj jedinici, da ovde ne odemo u offtopic. Siguran sam da ce se neko naci da ti odgovori na sva pitanja koja te zanimaju.
Logged
Svileni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15



« Reply #395 on: September 22, 2014, 11:03:50 am »

Obuka u zimskim uslovima, Kopaonik.


* da.jpg (353.42 KB, 800x533 - viewed 186 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #396 on: September 22, 2014, 05:04:37 pm »

Tanto nozevi ?

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #397 on: September 22, 2014, 07:33:45 pm »

Zanimljivo mi je kako desni vojnik drži noževe - dva prsta s jedne, a dva s druge strane držke (plus palac).
Koja je prednost takvog držanja? Postoji li neko pravilo?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #398 on: September 22, 2014, 07:52:06 pm »

Слабо се разумем у борбу са ножем, али ценим да је то из разлога могућности прехвртања ножа (да га прехвати-обрне са врхом сечива "к себи", а онда замахне "споља"). Како имам један такав "танто" кући , сад сам пробао да га држим на начин као војник са слике и констатујем да се може то урадити  доста лако иако сам ја неспретан. Е, сад која је сврха тога и колико је то добро у стварној ситуацији, не знам.  Иначе, "танто" нож је оштар као бројач, тако да ако иоле неког закачи сечивом добро ће га посећи.
« Last Edit: September 23, 2014, 07:32:36 pm by dzumba » Logged
Svileni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15



« Reply #399 on: September 23, 2014, 01:32:37 pm »

Pripadnik u levom uglu fotografije je instruktor Dušan Jakovljević, inače odličan i u "shado" borbi noževima, koja se u najvećoj meri sastoji od tehnika kojima se napadaču nanose "površinske" povrede u vidu posekotina, sečenja površinskih krvnih sudova, tetiva, mišića. Vrlo je malo tehnika ubadanja, A Džumba lepo zaključuje da je ovaj hvat prikladan za brzo prevrtanje sečiva/ noža. U pitanju su tantno noževi proizvođača "Mile Dragić".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #400 on: September 23, 2014, 07:34:08 pm »

Ножеве је направила "Производња Миле Драгић"? Да није грешка? Својевремено их је израђивала ИМПА из Земуна.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #401 on: September 23, 2014, 07:55:02 pm »

Hvala obojici na odgovoru. A koliko je "čvrst" takav hvat?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #402 on: September 23, 2014, 08:27:52 pm »

Ножеве је направила "Производња Миле Драгић"? Да није грешка? Својевремено их је израђивала ИМПА из Земуна.

AD "IMPA" Zemun, brisano je iz registra APR 24.08.2010. godine.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #403 on: September 23, 2014, 08:47:43 pm »

Quote
AD "IMPA" Zemun, brisano je iz registra APR 24.08.2010. godine.

Знам то, али ножеви који су коришћени у ВЈ (ВСЦГ) су били само њихове производње, барем до 2007-8. Не знам када је "Миле Драгић" почео производњу и где то. Нису се тиме бавили.
Logged
Svileni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 15



« Reply #404 on: September 24, 2014, 02:43:40 pm »

Quote
AD "IMPA" Zemun, brisano je iz registra APR 24.08.2010. godine.

Знам то, али ножеви који су коришћени у ВЈ (ВСЦГ) су били само њихове производње, барем до 2007-8. Не знам када је "Миле Драгић" почео производњу и где то. Нису се тиме бавили.

Moja greška, u pitanju su IMPA noževi. Previd sam učinio jer su futrole za odlaganje noža bile Dragićeve. Izvinjavam se na pogrešnoj informaciji.

Što se jačine ovog hvata koje pripadnici demonstriraju, naravno da nije pouzdan kao kada bi dršku uhvatio celom šakom, ali je dovoljno dobar za ove vrste tehnike, jer branilac samo pokretom ruke i tela stvara energiju kojom ubrzava sečivo ka napadaču, a povređivanje se ostvaruje zahvaljujući veoma oštrom sečivu i dobrom ciljanju mesta povređivanja. Naravno, hvat treba da bude dovoljno stabilan kako bi braniocu nož ostajao u ruci sve vreme, jer ako ispadne onda bi valjalo hvatati maglu Smiley
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.