PALUBA
March 28, 2024, 09:50:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Bataljon vojne policije - KOBRE  (Read 326423 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #165 on: October 05, 2009, 10:25:14 pm »

Vidim vazda bivših i sadašnjih ili ti aktivnih i "penzionisanih" pripadnika Kobri ovde a niko mi ne odgovori na pitanje oko one značku, pre par strana na ovoj temi? Da li je niko ne prepoznaje ili postoji nešto drugo?

edit - strana 10
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #166 on: October 05, 2009, 10:49:59 pm »

Postoji nesto drugo...sto se mene tice!
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #167 on: October 05, 2009, 11:12:55 pm »

Јер не може неко ко је ратовао, читај убијао, 10 и кусур година да након предане значке укључи сијалицу за цивилни свакодневни живот и да се понаша као да се никад ништа није десило, нема шансе колико год да је психички јак. По мом неком мишљењу те људе треба полако припремати за терен у цивилном животу. Рад у мање стресним јединицама или тако нешто, не знам... Уосталом имамо овде и бивше и садашње па нека кажу шта и како  Smiley
Није морао уопште да убија, бар не обавезно, а на овим просторима свакако не 10 година у континуитету. Лично познајем неколико људи који су савршено психички стабилни, а учествовали су у свим ратовима од 1991. године, чак још увек раде, а неки су веома укључени у цивилни живот кроз спорт, хобије и сл.

Quote
Moze npr. da bude telohranitelj.

  Друже, не верујем да си упознат са следећом чињеницом, али посао телохранитеља у Србији може да ради свака набилдована будала! Зашто би неки бивши специјалац који је прошао сито и решето ризиковао главу за мале паре зарад неког Аце Лукаса, Јелене Карлеуше итд итд? То се овде никако не исплати, боље да ради као учитељ физичког у некој школи него да буде горила  Wink
Ја то исто кажем, посао телохранитеља и није баш нека опција за једног специјалца, ни за професионалног војника уопште.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #168 on: October 05, 2009, 11:42:56 pm »

Mačak, Demon,

Sada ću Vam se obratiti drugarski a sledeći ovakav post ide u kantu. Znate ko ubija. Ubijaju se kriminalci na ulici a ne vojnici. Vojnik brani svoju zemlju i ne može da ubije, može samo da odbrani ili da ne odbarni svoju zemlju. Kakve ubice, kako se to izražavate. Znate ko je ubica pored kriminalaca na ulici, svaki "ginekolog" koji izvrši abortus je ubica u pravom smislu reči, da ne idemo sada u off. Postoje ratni zločinici i oni su ubice, a ako kažete da je svaki specijalac ratni zločinac onda se sa vama ne može razgovarati.

Ajde Demon zna ovako da se izelti više iz neznanja, čudi me da ti Mačak upotrebljavaš uličarske termine gde se vodi ozbiljna rasprava. Sada sam mator i ne radim to više, kao mlađi kada me neko pita jel sam ubijao u ratu iz taka dobije šamarčinu pa da mi je rod rođeni, pa posle neka razmišlja zašto je dobio vaspitnu ćušku.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #169 on: October 06, 2009, 06:42:05 am »

Pa dobro, to je samo bio predlog Smiley Znam takodje da se barem ovde u Svedskoj plata telohranitelja krece izmedju 500-2.500 evra na dan (zavisi gde i za koga radis).

Ima i jos opcija, npr. instruktor samoodbrane za civile itd. Znam da su vecina specijalaca savladali barem neke borilacke vestine, to im daje mogucnost da se pridruze nekom klubu posle i da rade kao treneri, sensei (ako ima crni pojas).

Znaci, ovo su samo predlozi Smiley Ovako je barem ovde kod mene, koliko ja znam, ali zato ne znam kako bi ovo funkcionisalo u Srbiji. Dobro, za telohranitelja sad znam, ali da li bi bila jedna dobra opcija da radi kao nadvodeni instruktor to ne znam. Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #170 on: October 06, 2009, 08:10:31 am »

Vidim vazda bivših i sadašnjih ili ti aktivnih i "penzionisanih" pripadnika Kobri ovde a niko mi ne odgovori na pitanje oko one značku, pre par strana na ovoj temi? Da li je niko ne prepoznaje ili postoji nešto drugo?

edit - strana 10
Zaslon neznam odgovor. Neznam koja je znacka u pitanju.
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #171 on: October 06, 2009, 11:09:26 am »

Quote
Znate ko ubija. Ubijaju se kriminalci na ulici a ne vojnici. Vojnik brani svoju zemlju i ne može da ubije, može samo da odbrani ili da ne odbarni svoju zemlju. Kakve ubice, kako se to izražavate. Znate ko je ubica pored kriminalaca na ulici, svaki "ginekolog" koji izvrši abortus je ubica u pravom smislu reči, da ne idemo sada u off. Postoje ratni zločinici i oni su ubice, a ako kažete da je svaki specijalac ratni zločinac onda se sa vama ne može razgovarati.

  Погрешно сам се изразио! Никако не мислим да су специјалци који имају одређен кодекс части уличне убице! Моја грешка, извињавам се. Следећи пут ћу се изјаснити како треба. Извињавам се још једном  Embarrassed
Logged
Gun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #172 on: October 07, 2009, 01:44:27 pm »

Posle casnog i postenog posla raditi po nekim diskotekama i kaficima kao obezbedjenja...tesko.

Quote
Ubijaju se kriminalci na ulici a ne vojnici

Svaka cast na ovoj recenici!

« Last Edit: October 07, 2009, 03:24:19 pm by dreadnought, Reason: adolescentno ponašanje i ogromna količina neozbiljnosti » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #173 on: October 08, 2009, 07:37:01 pm »

Изаћићу мало изван теме, али да нешто кажем на тему шта кад "специјалац" или неко друго војно лице оде из Војске.

Мислим да је сваки друштвено користан посао частан. Па шта као неко хоће да ради као избацивач у неком локалу? Зашто би било нечасно радити и као чистач улице? Ко год то не жели не мора ни да то ради.  Нечасно је красти, лагати, убијати, варати и сл. Дакле, не мислим да је понижење за било кога да ради као телохранитеља, чувар, портир, само ако то жели, па чак и кад мора. Али јесте питање части за кога то радиш, тј. кога то штитиш. Ако штитиш криминалце, посебно од полиције, од државе, онда је то нечасно. Прави специјалци (бивши) то неће радити. Они без скрупула ће то радити јер и нису били специјалци.


Погрешно је веровање да бивши специјалци  могу да буду само телохранитељи, чувари, инструктори и сл. Могу бити и добри мали привредници (предузетници како се то стручно каже), директори, руковдиоци у производним фирмама, надзорници, организатори посла, али и возачи (професионални), истражитељи, продавци и тд. Па више је ових које ја набрајам. Потребно је после одласка из војске мало "прешалтовати" мозак. Додуше то некима јесте проблем, треба им времена.

У већини страних земаља, посебно у Русији и САД у привреди и државној администрацији цене и радо ангажују бивше официре и подофицире, посебно када долазе из специјалних јединица. Код нас, на жалост, то баш и није тако јер преовладава стереотип да војници ништа не знају осим да ратују. Заборављају да су и Војна акдемија и СВШ (подофицирска школа) добре општеобразовне установе које дају широк спектар знања, посебно руковдилачких и организаторских, али и техничких.

Један директор једне стране фирме који је ангажовао више бивших војних лица овако каже зашто је баш њих ангажовао. "Официра вежеш наглавачке на врх дрвета и даш му задатак. И он га решава и реши. Требају ми они који знају и хоће да решавау "не решиве" проблеме."
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #174 on: October 09, 2009, 08:30:39 am »

Da se nadovezem - oficire i podoficire (barem one prave) krase i organizovanost, tacnost, preciznost, pouzdanost itd. Ko ne bi pozelo da ima takvu osobu u svojoj firmi.

Naravno uvek ima i ovih drugih kao i svuda ali mislim da ovih privh ima mnogo vise jer bi se u suprotom sistem raspao.

Ali kod nas i dalje vladaju stereotipi ali valjda ce se i to promeniti.
Logged
scar
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #175 on: October 12, 2009, 03:45:20 pm »

Quote
Moze npr. da bude telohranitelj.

  Друже, не верујем да си упознат са следећом чињеницом, али посао телохранитеља у Србији може да ради свака набилдована будала! Зашто би неки бивши специјалац који је прошао сито и решето ризиковао главу за мале паре зарад неког Аце Лукаса, Јелене Карлеуше итд итд?

Zato sto ako napravi i najmanju gresku i bude odbacen od jedinice on postaje covek koji nema cime da se bavi!Jer ima samo snagu,um je ostavio prvog dana kada je usao na vrata te jedinice!Njegov mozak je ispran i on ne moze da se bavi nijednim drugim poslom jer ne zna nista da radi!
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #176 on: October 13, 2009, 01:37:39 am »

@Scar...pustio sam ti PP jos pre nekog vremena...! Jel se mi znamo jos jednom da te pitam?
Ako se neznamo onda nemoj da pricas neke stvari koje su daleko od istine!
Tamo su svi dobrovoljno.... i pre, posle i dok su u jedinici znaju sta je privatan zivot! Nisu oni kamen a ni masine!!!
Posao kojim se bave je odgovoran a samim tim je potrebno i odredjeno odricanje! Mislim da to pricas zato sto si nacuo (ili nacula) od nekog! Sve to je daleko od istine, a i realnosti!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #177 on: October 17, 2009, 08:30:45 pm »

Па неће бити да их баш одбаце после и најмање грешеке. Ако неко закасни на посао 5 минута неће га одбацити. Али хоће ако је алкохоличар, ако "хонорарно" чува сплавове, дружи се са "фацама из краја", па му они буду и важнији од другова са посла, ако се хвалише да је специјалац, ако је склон нарушавању јавног реда и мира, шта год то значило, биће одбачен и избачен.

Онај коме се лако "испира" мозак, који незна ништа друго да ради осим да буде "горила" "фацама из краја", и којекаквим "бизнисменим", сигурно није био за специјалца, посебно не у "Кобрама". Поштење, част, моралност, је нешто што би требало да краси сваког од њих.

Можда није место ни најбоље поређење, али један Никола Телса је копао канала да би зарадио за живот у Њујорку.Није хтео да ради за Едисона. А могао је своје знање и памет да уновчи и буде најбогатији човек на свету. Ко има морал остаје човек увек.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #178 on: December 06, 2009, 02:25:04 pm »

ПОЧЕЦИ « КОБРИ «

Не знам да ли сам овде већ нешто написао о формирању јединице која је претеча данашњих "Кобри", али ево краћег приказа.

Та јединица се звала „Вод војне полиције специјалне намене и налазила се у формацији 282.батаљона војне полиције Управе безбедности ССНО (Савезни секретаријат за народну одбрану). Датум формирања ове јединице је дан које "Кобре" обележавају као свој дан формирања – 14. април 1978.

Још средином 1976. године озбиљно је разматарано питање формирања једне противтерористичке јединице у саставу ЈНА. Тадашња ескалација тероризма у свету, пре свега повећаног броја талачких ситуација, али и искустава из унутрашњих сукоба и проблеми са екстремном емиграцијом, навели су државу да у оквиру тадашање савезне полиције, тачније специјалне бригаде ССУП, формира специјални батаљон (са две чете и помоћним јединицама, командант батаљона Коси Франц). Носиоци посла његовог формирања, од идеје, организације, намене и програма обуке биле су старешине из тадашње Управе безбедности ССНО и један број виших инспектора ССУП-а. Међу овим официрима Управе безбедности родила се идеја да се и у ЈНА формира слична, али мања јединица. У томе је предњачио тадашњи потпуковник Никола Грубјешић из Одељења војне полиције Управе безбедности. Направљена је озбиљна анализа из које је закључено да антитерористичке задатке у ЈНА може обављати војна полиција (још раније је у саставу батаљона ВП Загребачке армије формирана "специјална" чета која је по саставу била мало ојачана чВП и која је у обуци имала и неке додатне теме из противгелског ратовања; обука војне полиције је након 1972. године битно измењена и прилагођена противгерилским и противпобуњеничким дејствима). Том анализом је закључено да војној полицији недостаје противтерористичка компонента, пре свега она која би била оспособљена за решавање тзв. талачких ситуација. Такође, закључено је да ова јединица не може бити састављена од војника на одслужењу војног рока, већ да је морају чинити професионалци.

Како од идеје до реализације обично прође неко време, тако је било и у овом случају. Крајем 1977. године надлежни органи су верификовали ову идеју, а 14. априла 1978. године тадашњи савезни секретар за народну одбрану генерал-армије Никола Љубичић је издао наредбу и формирању „Вода војне полиције специјалне намене“ у саству 282.бВП.

Вод је био састављен од 4 (четири) одељења. На челу вода је био команди (официр),а у саставу вода су били готово искључиво подофицири,а повремено и неколико војника, углавном возача у одељењу специјалиста, као испомоћ. Укупно формацијско бројно стање је било 38 људи (подофицира). Прво одељење је било намењено за противтерористичка дејства и имало је 13 подофицира. Обично се у „Кобрама“ верује да је ово одељење њихов претходник (што није тачно и види се структуре овог вода). Остала одељења су бројала по 8 подофицира. Друго одељење је било одељење за службе. У пракси је то било одељења за обезбеђење ВИП особа. У саставу одељења су били лични пратиоци савезног секретара за НО и начелника Генералштаба и људство које је давало пријавну службу на главним улазима зграде ССНО. Треће одељење је било одељење за сузбијање криминалитета. Оно се састојало од два дела: групе криминалистичких техничара и групе за службу дежурства (оперативни центар војне полиције). Четврто одељење је било одељење специјалиста. Ово одељење је ималу задатак противдиверзијске заштите. Обављало је преглед свеколике поште која је стизала у ССНО или за савезног секретара и начелника Генералштаба. Такође, обављало је превентивне противдиврезијске прегледе просторија и објеката где су одржавани најважнији састанци и војни скупови. У саставу одељења је био референт за везу и крипто заштиту па је одељење за потребне команде батаљона органзовало систем веза. Поседовало је и тада модерне покретне уређаје за обезеђење (СОГ и ИЦО,радаре „Олифант“, метал детекторе, детекторе експлозива, рендген уређаје и сл.), као и тада најмоденија МКШК (мала командно-штабна кола).

Како су сва одељења, осим првог (противтерористичког) већ постојала (као самостална у 282.бВП), било је потребно формирати само 1. одељење. Из састав ондашњих батаљона војне полиције изабани су најбољи подифицири (по критеријумима који су били слични и данас) и упућени у 282.бВП, а део је изабран из самог 282.бВП. Они су у 282.бВП стизали током јула и августа 1978. године. Ипак, до краја године одељење није имало пун предвиђени број. Зато је тек идуће године попуњено изабраним подофицирима који су дошли директно из војних школа. Овај начин попуне је касније био преовладавајући.

Ево и командог састава прве поставе тог вода (август 1978.године):

-   Командир вода: пешадијски поручник Драгољуб Јевђовић
-   Командир 1.(противтерористичког) одељења: морнаричко-технички старији водник Трифун Копривица;
-   Командир 2. одељења (за службе): пешадијски заставник 1. класе Радојица Станковић;
-   Командир 3. одељења (за сузбијање криминалитета): Морнарички заставник Милован Јеремић;
-   Командир 4. одељења (специјалиста):пешадијски застваник 1. класе Тадија Шалипур

Прву поставу противтерористичког одељења (1978.) су чинили:

Старији водник Копривица Трифун, командир одељења (дошао из бВП ВПО, данас капетан 1. класе у пензији, дугодишњи командир вода ВП на ВМА)
Старији водник Манојловић Драгослав, заменик командира одељења (доашо из бВП ВПО, данас пуковник у пензији, био командант школе страних језика и у два мандата секретар војног изасланика у Вашингтону);
Водник 1. класе Шобат Мирко (дошао из бВП загребачке армије; по напуштању војске активно се бавио позивом рукометног тренера, изненада преминуо средином 90-тих година)
Водник 1. класе Јовановић Владимир (дошао из бВП  београдске армије,напустио ЈНА, завршио правни факултет и по напуштању војске радио у привреди као правник и менаџер);
Водник Стефановић Радојко «Рокер» (пензионисан као заставник 1. класе, дугодишњи криминалистички техничар у бВП/Гбр)
Водник Петровић Радован (данас пензионисани застваник 1. класе)
Водник Милосављевић Момчило (дошао из 5.чВП/282.бВП, данас пензионисани потпуковник, био ађутант ССНО, командир чете ВП и начелник центра за обезбеђење ВИП особа);
Водник Виријевић Развигор (дошао из 3./282.бВП, данас пензионисани заставник 1. класе; цео радни век, до пензије провео у јединицама које следиле из овог вода, односно у «Кобрама»);
Водник Крајишник Миро (дошао из 2.чВП/292.бВП; данас пуковник у пензији, највећи део своје официрске акријере провео у служби безбедности)

Касније су се укључивале и друге старешине, углавном  директно из војних школа и делом прекомандом из других јединица војне полиције и ЈНА.

Можда сам неког изоставио или непрецизно навео податке о служби, па молим оне који се боље сећају да ово допуне.


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #179 on: December 11, 2009, 09:47:20 pm »

ПОЧЕЦИ КОБРИ – ПРОГРАМ ОБУКЕ


Као што сам рекао вод је отпочео „живот“  у лето 1978. године. Противтерористичко одељење је формирано у током августа и септембра. Да краја септембра дошли су сви они које сам навео у попису. Међутим, тек је следила обука после које би одељење трбало бити „противтерористичко“. За потребе противтерористичког одељења направљен је посебан, у то време иновативан и врло занимљив програм обуке. Највише заслуга за програма обуке, као и израду сличног програма за специјални батљон ССУП-а, има тадашњи ппуковник Никола Грубјешић. Као узор је послужио програм обуке ГСГ-9 и делимично САС-а. Било је предвиђено да основна обук траје 6 месеци, да се изводи у континуитету, свакодневно, на полигонима и објектима у ширем рејону Београда, али и другде. Програм обуке је био састављен практично само из специфичних садржаја, оних тема које су уско повезане са противтерористичким дејствима, првенствено решавањем талачких ситуација. Општа „пешадијска“ тактика није била предвиђена, сматрало се да се потребне теме могу преузети из постојећих програма. Овај програм је касније коришћен као еталон, узор за изради програма за обуку специјалних јединица уопште. У суштини програм је имао неколико целина:

-   специјална тактика
-   специјално наоружање и опрема
-   физичка обука
-   морално-политичко васпитање (као саставни део свих програма у ЈНА)

Специјална тактика је обухватала следеће теме и садржаје:
-   ослобађање талаца из зграде у руралном и градском амбијенту;
-   ослобађање талаца из авиона;
-   ослобађање талаца из друмог превозног средства (аутобуса);
-   ослобађање талаца из воза;
-   ослобађање талаца на броду (мору и рекама и језерима);

Осим тога, као посебни садржаји у оквиру поменутих тема била је предвиђена и следећа обука:
-   коришћење хеликоптера у противтерористичким дејствима (укључује и гађање пешадијским оружјем из хеликоптера у лету);
-   коришћење помоћних аеродромских возила;
-   упознавање са железничким траспортним средствима;
-   упознавање са друмским превозним средсвима и тд.
-       обука у вожњи моторних возила (теренским, теретних, путничких,специјалних) 

Такође, у програму је било и неколико садржаја психолошког каратера

Идеја је била да се током обуке припадници противтерористичког одељења оспособе, осим за оружана дејства – ослобађање талаца - да користе и рукују помоћним уређајима и опемом на ареодромима, железничкој станици, аутобуској станици и знају да укључе-искључе или покрену различита друмска возила, локомотиву, мањи брод (чамац) и сл. Разматрана је могућност да се нека лица оспособе да опслужују ваздухоплов (као техничко летно и земаљско особље) али је то касније одбачено као сложено и скупо, већ је решено да се доводе у одељење подофицир тих специјалности.

У оквиру садржаја специјално наоружање и опрема била су предвиђена, за то време револуционарна гађања. Та гађања осим из места изводила су се у покрету (пешице), из возила у месту и покрету, из хеликопетра,  на више циљева који су симулирали  реални талачку или борбену ситуацију. Гађало се стандардним и "специјалним" пешадијским наоружањем, а било је предвиђено да се гађа и страним наоружањем, када стигне у јединицу.

Неко оружје, данас стандардно, онда је било ново и већина се није сусретала са њим па се томе посвећивала посебна пажња (на пример: аутоматски пиштољ 9мм (к) са пригушивачем „Инграм“, аутоматски поштољ М-61 7,65 „Шкорпион“ и сл., аутомат „Хеклер" 9мм и др.)

Прилично времена било је предвиђено за изучавање противдиверзијске и заштитне опреме и поступака: разних детектора метала, експлозива, радио-активних материја, рендген уређаја, покривки за експлозивне направе, контејнера за пренос, неутрализатора, средстава за заштити простора (СОГ, ИЦО) и лица (панцир, шлемови) и тд. У склопу тога било је предвиђео изучавање специјалних упаљача (ради уочавања и неутрализације).

Физичка обука је требало да буде извођена сваки дан. То баш и није било могуће због потребе да се добар део садржаја изводи на полигонима, па се физичка обука сводила на примењену физичку обуку. Ипак, тежиште је било на стицању рутине и брзине у савладавању пешадијског полигона са препрекама и тада модерног диверзантског полигона у ВП 5000 у Панчеву, као и борилачким вештинама. Такође, било је предвиђено време за обуку зимским условима (скијање), али и на води (базен и природни амбијент).

Садржаји обуке из морално-политичког васпитања нису били посебно одређени, већ су спровођене теме предвиђене за остале старешине батаљона ВП у оквиру тзв. стрешинске наставе.

Потребно је нагласити да остала одељења Вода војне полиције специјалне намене нису била обухваћена овим програмом обуке.

Дакле, план је био врло лепо осмишљен, креативан, необичан за то време и требало је доста времан и труда се обука припреми, организује и изведе. Свака тема је имала приличан број часова, ни једна мање од 40, са више целина и јединица. На организацији обуке, осим командира вода знатно се ангажовала команда батаљона, али и Управа безбедности ССНО. За потребе обуке били су доступни релани објекти (аеродроми, железничка и друмска средства, пловила и др.)

Полет, воља и ентузијазам припадника одељења је био главни покретач и најважнији елемент  успешне обуке. Наравно, у животу ништа није идеално. Увек је доста непознаница,спористи, кашења, неразумевања и др. што је довело до тога да се у првих шест месеци програм обуке не релизује у целости, па се са његовом релизацијом наставило и касније (новим, не реализованим садржајима) или понављањем и увежбавањем савладних. Објективно, комплетна обука по пројектованом програму, по свим темама спроведена је тек након три године.

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.