PALUBA
March 28, 2024, 04:48:59 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Bataljon vojne policije - KOBRE  (Read 326553 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #420 on: December 28, 2014, 05:54:18 pm »

ne znam za vas u srbiji  ali je normalno i zakonski da  MUP obavi uvidjaj kad je upitanju  pocinjenje teskog krivicnog djela  ( a ovde je ubistvo bez obzira na okolnosti)  ukoliko ne postoji   utemeljnje Vojnog Suda i "zatvora" .... 

ono sto zelim reci je da bez obzira  sta je MUP radio takodjer Vojna Policija je morala prisustvovati i posle mupa izvrsiti uvidjaj ili barem zapisnik.

jos jednostavnije  ukoliko  se desi  "krivicno djelo" a postoji Vojni Sud u stalnom radu sa svim mehanizmima onda uvidjaj radi VP
ako ne onda radi Policija /mup ....  ( ne odnosi se na postojanje  Vojnog suda po pozivu ...)


 mr./ma/ Pravnih nauka iz oblasti Međunarodnog krivicnog  prava 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #421 on: December 28, 2014, 09:02:27 pm »

У Србији су војни судови укинути а цивилно правосуђе је (01.01.2005.г.) преузело све поступке и у вези са тзв. војним кривичним делима. Војна полиција је надлежна за прикупљање података за сва кривична дела унутар војске, па и за убиства, али увиђај може урадити и цивилна (зависно од одлуке истражног судије). У конкретном случају је највероватније у питању потреба да се фиксирају фирензички трагови зашта војна полиција још није довољно оспособљена а и да би се отклонила свака сумња на пристрасност ("Кобре" су део војне полиције). Највећи број увиђаја унутар војске обавља војна полиција. Војна полиција у Србији је надлежна и за цивиле који почине кривично дело против Војске или унутар војних објеката.

Сарадња са цивилном полицијом, посебно када су питању криминалистичка вештачења је увек била јако добра. Практично скоро увек, када цивилна полиција приведе војно лице (без обзира на разлог) позива се и војна полиција која присуствује свим радња, чак и када то није потребно. Најчешће се она и укључи у рад на случају који не спада у "војна кривична дела" и која нису извршена у војним објектима а починилац је војно лице (по налогу тужиоца или истражног судије).
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #422 on: December 29, 2014, 05:23:50 pm »

pa da maloprije sam citao KZ Srbije , ovo nije mogla uraditi VP radi  "pristrasnosti"  zato je i prepusteno MUPu  npr u Bosni  bi svakako  MUP to uradio bez obzira na VP ovdje  VP moze samo konstatovati  pocinjenje KD  prijavit icivilnoj policiji i biti u toku prikupljanja info. // uvidjaja i to e to ...

dok je kod vas malo drugacije, npr u BiH mup moze doci sa nalogom za privodjenje  clana Vojske i  uci sa njim u kasarnu bez problema i izvrsiti privodjenje licno ili doci sa VP i izvrsiti

dok kod vas  Mup moze  dobiti nalog za lisenje slobode  sud mu izdaje potvrdu sa tom potvrdom ide u generalstab il dje vec  predaje ga i onda VP privodi pripadnika unutar kasarne i sprovodi ga sve do prostorija Mup.a

ali opet  vojska srbije je bar 10x uredjenija od bosanske .... Ebes ti oficira koji ne smije posjeovati nauruzanje za pasom ako nije u vpojnom objektu a i vojnika koji se istrpa ha izadje iz kasarne  cak ima slucajeva da vojnik nit pozdravlja a kamol salutira kad prolazi oficir  na civilnom mjestu djabe sto us u uniformama
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #423 on: December 29, 2014, 05:47:17 pm »

Читао си КЗ? То је процесно а не материјално питање. Магистре, требало је да прочиташ ЗКП и Закон о Војсци Србије (чл. 53. до 53в).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #424 on: December 29, 2014, 07:53:22 pm »

Pa nije on u biti pogrešio. On kritikuje kako je to u Vojsci BiH.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #425 on: December 30, 2014, 01:09:50 am »

da ne bi ulazili u raspravu  kritikovao sam organizacuju kad je u pitanju  BiH.
Pod pojmom KZ  sam mislio na krivicne zakonike u cijelosti  a ne na Krivicni zakon, naravno da sam morao procitati i ZKP  da bi bilo sta iznio svi znamo sta stoji u KZ Cheesy  malo podrobnije:
A da bi se mogao sluziti Zakonom o krivicnom postupku ( koji objasnjava ko sta radi i kako to radi) predhodno moras ustvrditi elemente krivicnog dela  koja kasnije ukazuju koje je to KD koja mu je sankcija.  itd itd tj. moras imati komplet "krivicni zakonik" jedne zemlje da bi poslozio kockice

u glavnom  jedna rijec koja je malo i opsirna " Pristrasnost" je  glavni krivac zasto je mup srbije izvrsio uvidjaj napravio izvjestaj o pocinjenju KD i uptutio u dalju proceduru,  iako ne stoji striktno u zakonu u svakom ustavu stoji " Pitanja koja nisu rijesena ovim ustavom , drugim zakonskim aktima ili podaktima ili nekim drugim propisima sa zakonskom snagom , a ista su resena Medjunarodnim konvencijama , ugovorima ili aktima biti ce preuzeti u svojstvu akta sa ustavnom snagom"  itd. poenta  je da niti su mogli ili trebali  niti bi bilo moralno da je VP provela uvidjaj  jer je "pristrasnost " Ehbena stvar (  29% presuda ili optuznica pada radi toga i jos 19% pada radi propusta sluzbe)

i ne zelim udaljnju raspravu   Adler Cheesy ima godina i godina od kako je  doktrina u sistemu obrazovanja , a i u prakticnoj primeni davno spojila nekadasnje nazive Krivicno Materijalno i Krivicno Procesno  gde se posebno izucavao Kricicni zakon a posebno Zakon o krivicnom postupku ...
zali boze jednog zivota  pogotovo covjeka pripadnika "Kobri" koji je morao pokazati da je "iznad" drugih po spremi .

Nek mu je slava i laka zemlja
Logged
BPC
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #426 on: December 31, 2014, 08:15:49 pm »

Поштовани, г.wanni војна полиција у свим државама бивше Југославије сем Македоније мислим да је уредно споменута у кривичном закону гдје су овлаштена службена лица војне полиције уредно препозната у закону и по овлаштењу тужиоца или судије могу вршити истражне или увиђајне радње. Иста је ствар и у БиХ, друга ствар је што већина тужилаца или судија има више поверења у цивилну службу што можда и јесте разумљиво јер имају и више додира тј. посла са цивилном полицијом. Конкретно у БиХ државни Суд и Тужилаштво БиХ имају ингеренцију над МО и ОС  БиХ јер су државна институција и већином они сарађују са истражним органима унутар јединице ВП заједно са СИПА-ом. Нпр. знам да ретко које осигурање признаје записник органа војне полиције приликом удеса војног моторног возила, већ само припадника муп-а итд ...

Овде мало одлазимо од теме, мислим да би требало вратити се на тај несрећан догађај истрага ће вероватно утврдити шта се догодило. Ја могу само дати лични став према момцима  из БВП с/н КОБРЕ, имао сам личне професионалне контакте и сарадњу и могу дати све похвале за момке свака им част. Потпуно професионално раде свој посао, а чуо сам и и ријечи хвале из осталих армија са наших простора који су имали контакта са њима приликом обезбеђења ВВЛ и руководилаца из система одбране. Ко ради тај и греши неко паметан рече, више контакта са наоружањем даје и већу слободу даје рутину која убија, не адекватне смјене, недовољно одмора, приватни проблеми све је рецепт за трагедију. Мислим да свако ко је радио или ради овај посао зна како се човек осећа након пратње од неколико стотина километара непроспаване ноћи или више њих будних на дужности лако се погреши штета ће бити ако се не утврди пропуст већ настави по старом битно је спречити а не лечити ... поздрав
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #427 on: December 31, 2014, 09:16:11 pm »

У конкретном случају највероватније се ради о нехату, односно нехатном случају изазваним кршењем процедура за безбедно руковање оружјем.

Својевремно сам говорио својим сарданицима: оружје (пиштољ) вадиш (потежеш) само онда када га стварно мислиш (хоћеш) употребити. Када је ситуација таква да друге нема него да пуцаш. Оружје вадиш само када га на крају смене предајеш или након дужности одлажеш га у касету, спремиште. За такву ситуацију (враћање-одлагање) је прописана процедура и место вађање, пражњења, контроле и предаје оружја. Дакле, ако на задатку вадиш пиштољ пуцај. У сваком другом случају, ако га вадиш из неког другог разлога, ти се неодговоран, незобиљан, кршиш прописе и угрожаваш безбедност других, ти си необучен и треба те одмах казнити и упутити на обуку.

Ово из задње реченице из претходног пасуса је највероватније билу у конкретном случају.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #428 on: January 24, 2015, 04:32:11 pm »

Ovo je konkurs iz 2012.

Quote
Конкурси и огласи
01.02.2012
Интерни конкурс за попуну упражњеног формацијског места у Батаљону војне полиције специјалне намене „Кобре“

ИНТЕРНИ КОНКУРС
за попуну упражњеног формацијског места у
Батаљону војне полиције специјалне намене „Кобре“ Управе војне полиције ГШ ВС

Обавештавају се заинтересована лица да је на сајту Управе за кадрове Сектора за људске ресурсе Министарства одбране Републике Србије на РАМКО (www.uzk.sljr.mo) постављен интерни конкурс за попуну упражњеног формацијског места

    референт за правне послове, ФЧ капетана, у Команди Батаљона војне полиције специјалне намене „Кобре“ Управе војне полиције Генералштаба Војске Србије.

На конкурс се могу пријавити сви официри који испуњавају услове конкурса.

Čujem sada da se u jedinicu primaju i profesionalni vojnici po ugovoru. Baš dva inženjerca vojnika su konkurisali, prošli su bezbednosne provere, pa treba da ih zovu na selektivnu psihofizičku.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #429 on: January 24, 2015, 06:15:08 pm »

Тако сам и ја чуо.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #430 on: January 24, 2015, 06:24:49 pm »

Objasnio sam im, posto su aktivni sportisti, da im na selektivnoj obuci nece samo trebati fizicka snaga i kondicija, vec mnogo drugih stvari.

Kazu da je interesovanje veliko, sto znaci da ce na selekcionoj biti pakleno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #431 on: January 24, 2015, 06:30:53 pm »

Па од оних који су се пријавили не дођу сви на селециону обуку. Неки отпадну пре тога Cheesy. Безбедносне провере, затим тзв. хедоника, доста њих елиминише. А да ће им бити тешко на селекционој обуци, сигуран сам.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #432 on: January 24, 2015, 06:42:44 pm »

Poenta selektivne obuke je da im bude tesko i da otpadnu svi kojima tu nije mesto Smiley
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #433 on: January 24, 2015, 07:06:19 pm »

Па од оних који су се пријавили не дођу сви на селециону обуку. Неки отпадну пре тога Cheesy. Безбедносне провере, затим тзв. хедоника, доста њих елиминише. А да ће им бити тешко на селекционој обуци, сигуран сам.
Šta se podrazumeva pod terminom hedonika?

Selekciona obuka (valjda)  traje 21 dan,  pa se onda zna da li je kandidat prošao,  tj. ušao u jedinicu ili ne.  Tako je mislim bilo ranije.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #434 on: January 24, 2015, 07:10:09 pm »

Па од оних који су се пријавили не дођу сви на селециону обуку. Неки отпадну пре тога Cheesy. Безбедносне провере, затим тзв. хедоника, доста њих елиминише. А да ће им бити тешко на селекционој обуци, сигуран сам.
Šta se podrazumeva pod terminom hedonika?

Ријеч је о скупу тестова интелигенције, психолошких тестова, тестова личности и тестова из опште културе и образовања...
Logged
Pages:  1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.